Laž kao temelj civilizacije

WEISHAUPT

Iskusan
Banovan
Poruka
6.825
Dobro je poznavati istinu ali je još bolje umeti lagati. Laž je osnova svake civilizacije, osnova svih međuljudskih odnosa, osnova politike. Bez laži nema ni ljubavi ni dostojanstva, ni humanosti, ni nade u bolje sutra... Padaju u vodu svi protivprirodni odnosi jednakosti između jakih i slabih, bogatih i siromašnih, glupih i pametnih, primitivnih i razvijenih... Laž, kao i istina, imaju svoje lice i naličje. Ne vredi svaka istina isto, niti je svaka laž sama po sebi loša. Možeš da lažeš nekoga radi sopstvene koristi, i to je loša laž; to je prevara iz koristi. Isto tako možeš da ga lažeš da ga ne bi povredio, da bi mu povratio izgubljeno dostojanstvo (jer ko traži dostojanstvo osim onaj ko ga nema),ulio nadu, hrabrost... učinio da osoba sa kojom si prebrodi životnu krizu u kojoj se nalazi. Isto tako se može koristiti i istina da bi se stekla neka sopstvena korist, da bi se neko drugi ponizio, osetio inferiornim i slabim što ti daje osećanje superiornosti, mogućnost da manipulišeš njegovim životom, i sve ostale moći koje sa tim idu. Čini mi se da je ova istina otrovnija od laži, jer kod laži ipak postoji mogućnost da slagana osoba jednog dana shvati da je u pitanju laž, nešto što može da odbaci i krene novim putem. Kad nekoga zgaziš istinom koju ne može da podnese - on tu istinu ne može da odbaci kao laž, dakle ostaje mu da svuda kroz svoj život “nosi taj krst”. Šta vi mislite o ovome?
 
pa dobro...imaš one istorijske laži...i roope i svašta...al nije ti tačno ovo...Bez laži nema ni ljubavi ni dostojanstva....tu carooje istina...inaćke nije dostojanstvo...i nije ljoobav....ja misim da generalno nema dobre laži...ja kad sam tako lagao u korist...miroljoobive koegzostencije....uglavnom sam se toliko debelo zayebao...da mi dolazilo da bacim peglu.....prođe laž...al se meni bljooje..kapiraš....a onaj droogi sl. kad nekog "gaziš istinom"...pa mu samo ko pop kadiš tom velikom istinom nad glavom...tu tako radi soojeta...da mi se i od te soojete moje ogromne i deljenja nekih istina baca pegla........ša ima ja kome da deliim istine.....
 
Poslednja izmena:
Сви ми имамо мање или више илузија у животу, а илузија је такође лаж (или да кажем не-истина).

Смисао је у томе да се временом отресамо једне по једне те илузије и замењујемо је истином. Али све у своје време. Мудри учитељи прво процене да ли је ученик спреман да прихвати неку истину, па му је тек онда кажу, да не би ризиковали душевно здравље свог ученика. Другим речима, учитељ се користио неком врстом беле лажи (а можда чак и најпростијом лажи) да би заштитио ученика док се ментално и душевно не развије толико да може да поднесе истину.

Али ово је све врло клизав терен, јер лако може да се злоупотреби. Рецимо политичари имају обичај да лажу или крију неке ствари, наводно да не би "узнемиравали јавност", а у ствари ....:mrgreen:
 
Šta ćemo ako je ceo život laž i iluzija? Da li to znači da svet ne postoji, nego da je kolektivni san svih nas? Znači li to, samim tim, da sve što činimo ne postoji?! Znači li to, najzad, da imamo pravo da činimo zlo koliko god želimo, budući da ništa ne postoji?!
 
ma šta ljoodi tvrdili ....uglavnom ne poštooju ništa...i većina..ma šta rekla....ponaša se bez ikakvih skroopoola...i spremna je apsoolootno na ništavilo.....bogobojažljivi...oni su toliko već sranja napravili....da im je ta kao religiozna skroošenost..način...ne da traže iskoopljenje za zlodela...nego da nađu barem kakav takav spokoj...jer su izgoobili energiji da prave sranja...i konačno su bili i povređeni...pa se svega i svaćega plaše i strahooju.....
 
Šta ćemo ako je ceo život laž i iluzija? Da li to znači da svet ne postoji, nego da je kolektivni san svih nas? Znači li to, samim tim, da sve što činimo ne postoji?! Znači li to, najzad, da imamo pravo da činimo zlo koliko god želimo, budući da ništa ne postoji?!
Па има старих цивилизација које управо овако нешто и тврде. Живот је сан/илузија -- на индијском "маја". Али то не значи да можемо да "чинимо зло колико желимо". Разлози су разни: код Индијаца, чинећи зло правиш сам себи лошу карму, а рецимо код Толтека -- што више свести имаш то ти је јасније да је зло -- зло за обе стране, значи и за жртву и за починиоца, па је према томе бесмислено чинити га. Хоћу да кажем: има много глупих људи који мисле да ће нешто да ућаре ако другоме нанесу зло, а и не сањају да зло дело НИКОМЕ не доноси никакву корист већ СВИМА доноси зло, раније или касније.
 
Зато су Немци одувек били најбољи филозофи: код њих је вечито хладно и тмурно, не могу да уживају у "прелепим данима", па онда седе у топлим собама и размишљају, размишљају .... и настане Хегел (Кант, Ниче итд). :D
 
osnivaci filozofije su zivjeli u toploj, suncanoj grckoj
lezali u hladovini maslina i smokava i pili vino...
.... и пунили главице глупостима. Ех, што ти је страст према истини! Ни врућинштина ти не смета да се усијаваш размишљајући.

Чини ми се да збиља има нека изрека типа: "Доколица је мајка филозофије." Шта више, мислим да је грчка :D.
 
Dobro je poznavati istinu ali je još bolje umeti lagati. Laž je osnova svake civilizacije, osnova svih međuljudskih odnosa, osnova politike. Bez laži nema ni ljubavi ni dostojanstva, ni humanosti, ni nade u bolje sutra... Padaju u vodu svi protivprirodni odnosi jednakosti između jakih i slabih, bogatih i siromašnih, glupih i pametnih, primitivnih i razvijenih... Laž, kao i istina, imaju svoje lice i naličje. Ne vredi svaka istina isto, niti je svaka laž sama po sebi loša. Možeš da lažeš nekoga radi sopstvene koristi, i to je loša laž; to je prevara iz koristi. Isto tako možeš da ga lažeš da ga ne bi povredio, da bi mu povratio izgubljeno dostojanstvo (jer ko traži dostojanstvo osim onaj ko ga nema),ulio nadu, hrabrost... učinio da osoba sa kojom si prebrodi životnu krizu u kojoj se nalazi. Isto tako se može koristiti i istina da bi se stekla neka sopstvena korist, da bi se neko drugi ponizio, osetio inferiornim i slabim što ti daje osećanje superiornosti, mogućnost da manipulišeš njegovim životom, i sve ostale moći koje sa tim idu. Čini mi se da je ova istina otrovnija od laži, jer kod laži ipak postoji mogućnost da slagana osoba jednog dana shvati da je u pitanju laž, nešto što može da odbaci i krene novim putem. Kad nekoga zgaziš istinom koju ne može da podnese - on tu istinu ne može da odbaci kao laž, dakle ostaje mu da svuda kroz svoj život “nosi taj krst”. Šta vi mislite o ovome?
Исто што и ти.. осим болдованог..
Да.. тачно је да не може да је одбаци... али ово ношење истине као крст, звучи као непрестано одбацивање..
Прихваћена истина не боли.
 
laz nije temelj civilizacije jer civilizacija ne postoji. Civilizacija je "apstraktna rec". Postoji "ovakva" ili "onakva" civilizacija, ali "cisto civilizacija" ne postoji. Prema tome, kako ne postoji "civilizacija" tako ne postoji ni njen temelj.
Jednostavno, civilizacije se toliko razlikuju, da ne mozemo pricati o "civilizaciji", nego o "toj ili ovoj civilizaciji ili o 'nepostojucij ali mogucoj' civilizaciji".

Isto tako, ne mozemo pricati o "drustvenom uredjenju", jer postoje razna drustvena uredjenja, a "drustveno uredjenje kao drustveno uredjenje" (jedino moguce) ne postoji.

Dakle, laz je u naslovu teme.
 
meni rekli da sam temeljan i civilizovan pa zato moram da lazem ko pas.... neki put naleti i neka dzukela pa slatko olize to maslo sto ni ja ko obican qer nikad to ne bi svario... ali tako je to u zivotu kad ljudi nisu temeljni ni u cemu, a trude se da budu lazno civilizovani, lazno iskreni i kao vrh vrhova simpatichno i naivno lazljivi . da bi laz uspela mora da bude jaka, snazna, da nema u startu mnogo varijacija na njenu temu, da je njena osnovna i sustinska potka zacinjena delom istine pa je neki moroni nazivaju ne pravim imenom vec poluistinom. sto je veca laz vise ljudi veruje u nju. zato ih je istorija prepuna, pocev od one da je napoleonu qurac bio minijaturan pa do one da je eva braun morala adolfu da pisha na glavu da bi on jadnik svrshio. najveca laz koja se plasira danas u srbiji je da cemo uci u eu. tragedija je u tome da oni koji je pricaju ne umeju da lazu jer su debilno tupavi, lazno civilizovani i krajnje duhovno neutemeljeni, kao licnosti i kao politicari, a jos manje kao profesionalni lazhovi. da bi uspesno lagao, moras u laz da verujes, da je sanjas, da mastas o njoj, da je volis i da je gajis. samo tako ce se roditi mnogo drugih malih lazi koje ce da veselo igraju oko glavne lazi i da joj daju legitimitet istine u koju ces i sam jednog dana poverovati kao i svi koje si slagao.. istina i laz su elementarni pokretaci svega duhovnog u coveku.... da se osvrnem malo i na lazi po forumima....forumi su prepuni lazova i lazljivica. skoro svi lazu o sebi... klinci da su iskusni, matorci da su frajeri, sirotinja da je bogata, neobrazovani da su diplomci, zene i devojke da su liberalnih shvatanja a u stvari su pune svetonazora pa kad ih maznes za sisu ili dupe njihov svet pocne da se rusi kao kula od karata. one pak druge pune satro nekog postenja cesto dodju na sudar ko da su qurve pripravnice sa elokvencijom dostojnom pijacarke sa kalenica i covek se zapita u kakvom to lazljivom svetu danas zivi. lazu administratori, lazu supermoderatori, lazu i modovi pa sto ne bi lagali i korisnici. sto je forumska hijerarhija veca, veca je i laz. mod laze na sitno, a admin kao stuka ili bolje reci somina sto je barem ovde na krsti bilo deja vu dosta puta do sad. najgore su licnosti sa poremecenim nivoom koordinacije mislenih tokova pa kad krenu da lazu to ispadne smeshno do bola... zene koje ne smeju da izadju na sudar u rl a navodno su hedonisticke provinijencije... ili baje koje voze brza i skupa kola a kad izadju i sponzorusa ga pita trepcuci okicama u obliku slova € ... e, a 'de ti je auto.... a on slaze ko onaj pas sa pocetka ovog posta i to jos masnije i slasnije... :) preporuka za sve da pogledaju film istine i lazi od orsona velsa o magiji prevare, magiji lazi i cistoti istine koja ne vredi danas ni pisljiva boba. XX vek je bio vek imperije lazi. XXI ce biti vek razotkrivanje tih istih. onaj muzilo je bio u pravu sto ga je borcica citirala... ali tragicno je da su vecina ljudi lazno optimisticni a sustina je da je istina koju manje vise svi ovde zivimo utopijski pesimisticna.
 
Lucifer i satanizam nemaju nikakvih dodirnih tačaka. Anton Sandor La Vey (satanista) i Aleister Crowley (luciferijanac) takođe nemaju mnogo zajedničkih dodirnih tačaka.
Значи, Декарт је већ једном ногом био у сатанизму :mrgreen: ?

Шалим се, сложићу се да сумња може донети менталну емнципацију, али менталност је само један аспект нашег бића (чак можда не најважнији). Шта ћемо с духом? За мене је најважнија духовна слобода: ко је има, тај може да види лаж своје конкретне цивилизације али да јој не подлеже.
 

Back
Top