Ukinuta himna "boze pravde" u republici srpskoj!!

^marko^

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
153
http://www.politika.co.yu/rubrike/Svet/Novi-simboli-RS.lt.html

Novi simboli RS
Republiak Srpska ostala je bez grba i himne odlukom Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, koji je odlučio da himna „Bože pravde” i dvoglavi orao Nemanjića, vređaju nacionalne interese Bošnjaka i Hrvata

Od našeg stalnog dopisnika

Banjaluka, 15. jula – Glasovima većine poslanika, Narodna skupština Republike Srpske večeras je dobila novi grb i novu himnu. Usvajanju grba, čija su osnovna obeležja crveni štit na kojem je srebrni dvoglavi orao pored čijih krila su ljiljani, i himne „Moja Republika” prethodila je višečasovna, povremeno vrlo žučna rasprava. Bošnjački poslanici su, naime, tvrdili da se ni u jednom elementu grba i himne ne prepoznaje narod koji oni predstavljaju. Da promene mišljenje nije pomoglo ni objašnjenje da u novom republičkom grbu ima elemenata iz grbova srednjovekovnih bosanskih vladarskih porodica – Kotromanića, Koasača i Hrvatinića.

Bošnjački poslanici su najavili da će pred republičkim ustavnim sudom pokrenuti postupak za zaštitu vitalnog nacionalnog interesa i zbog grba i zbog himne, čiji su tekst ocenili kao neprimeren jer, po njihovom mišljenju, veliča državnost Republike Srpske.

Republika Srpska ostala je bez grba i himne odlukom Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, koji je, na osnovu zahteva tadašnjeg bošnjačkog člana Predsedništva BiH Sulejmana Tihića, odlučio da himna „Bože pravde” i grb – dvoglavi orao Nemanjića, vređaju nacionalne interese Bošnjaka i Hrvata.
 
ma daj...
ne vidim zbog čega ti to smeta, nije bas republika kao francuska , ali je republika..
(kamo sreće da su kao francuska i nama bi bilo bolje..)
bih je neka vrsta konfederacije, ničeg i ništa. nažalost..

ne znam kako ti to vidis bih ?

inače, 2 su lava na grbu i uz osporavanje samih lavova koji nisu bosanske zivotinje,
osporava se i broj.. samo su dva lava, pa upućuje, prema tumačenju sda, na srpski i hrvatski narod..
tako da bosnjaci nemaju svog lava..

nisi čuo parlamentarnu raspravu na tu temu? bili su bolji od bilo kog forumaša...
:)
 
ma daj...
ne vidim zbog čega ti to smeta, nije bas republika kao francuska , ali je republika..

:)

ne smeta mi republika srpska kao srpski entitet,ali mi smeta kao republika,jer republika nikad nije bila,nije sad,a nikad neće ni biti.

prema tome ona kao takva je izvor svih problema i njeno postojanje više škodi nego doprinosi jedinstvu bosne i hercegovine.
 
ne smeta mi republika srpska kao srpski entitet,ali mi smeta kao republika,jer republika nikad nije bila,nije sad,a nikad neće ni biti.

prema tome ona kao takva je izvor svih problema i njeno postojanje više škodi nego doprinosi jedinstvu bosne i hercegovine.

koje bratstvo i jedinstvo?
kako republika srpska moze da ugrozava to bratstvo i jedinstvo sebi susedne drzave bosne??:dash::dash::dash:
i kakvo bratstvo i jedinstvo kada su u bosni jedini narod muslimani i 2,3 hrvata:dash::dash:
 
ne smeta mi republika srpska kao srpski entitet,ali mi smeta kao republika,jer republika nikad nije bila,nije sad,a nikad neće ni biti.

prema tome ona kao takva je izvor svih problema i njeno postojanje više škodi nego doprinosi jedinstvu bosne i hercegovine.

dakle... ti si za organiziranje bih na unitarnom principu ? :)

čudan si ti neki hrvat...

;)
 
Republika Srpska i nije imala pravo da koristi grb Nemanjića. To pravo treba da pripada samo zemlji Srbiji, odnosno taj grb bi mogao da bude samo grb celog srpskog naroda, a ne jednog njegovog dela.
Dalje, himna "Bože pravde" je zvanična himna nezavisne i međunarodno priznate države Srbije i ne može da se koristi za himnu neke druge teritorije.

Ali jedno je sigurno. Na grbu R. Srpske treba da stoji srpski beli dvoglavi orao sa ocilima na prsima ili pak samo štit sa zlatnim krstom i četiri ocila, što su tradicionalni simboli Srba. Republika Srpska je srpski entitet u BiH, i kao takav je normalno da ima obeležja većinskog naroda. Ne vidim zašto to nekoga vređa. Isto tako su mundžosi i Hrvati mogli za svoj entitet da uzmu obeležja kakva žele. Šahovnice, polumesece, arabicu i šta god drugo je njima srcu blisko. To je njihova prćija pa nek je uređuju kako žele.

Na kraju krajeva, Srbima u R. Srpskoj i nije bilo teško da pronađu neki drugi srpski istorijski grb, čak i sa područja BiH. Evo, recimo, grb hercega Stefana. Jeste da bi se Hrvati bunili kako je to njihov herceg Stjepan iz Ljubuškog, ali neka nađu i jednu katoličku kapelicu koja je njegova zadužbina, a njegovih pravoslavnih crkava i manastira je puna BiH, pa čak i današnja Srbija.

Što se tiče himne R. Srpske, morali su ili da pronađu neku adekvatnu iz srpske kulturne baštine ili da komponuju novu, ali opet sa tekstom koji veliča Srbe, kao i svaka himna što veliča onaj narod čija je.

Voleo bih kada bi neko imao sliku tog novog grba da je postuje ovde, da vidimo na šta to liči.
 
čudan?

neka rs pogleda švicarsku i neka nauči nešto od nje.

neka ne fantazira o nekakvim srpskim zemljama tamo gdje ne postoje jer je to sjeme budućih problema i zla.

pa federacija je pogledala švicarsku, preuzela kantone i propala još više..

zbog čega misliš da su srbi u bih opasnost?

naprotiv.. srbi su sada faktor koji čuva bih i
to mnogo više nego druga dva naroda...
bosnjaci bi rado napravili svoju državu, a hrvati polagano ali sigurno nestaju...

vremana se mjenjaju, mislim da ne pratiš najbolje stanje na terenu...

:)
 
čudan?

neka rs pogleda švicarsku i neka nauči nešto od nje.

neka ne fantazira o nekakvim srpskim zemljama tamo gdje ne postoje jer je to sjeme budućih problema i zla.

a ko i sta ovde fantazira???:dash:
pa niko nije rekao ovde da je bosna deo srbije nego srpska:rtfm: sto i jeste
niti je iko rekao da je zagreb srbija,nego SRPSKA KRAJINA sto i jeste,nego trenutno imamo neke male problemcice sa papirima:mrgreen: a to ce se uskoro resiti,na opste zadovoljstvo
 
a ko i sta ovde fantazira???:dash:
pa niko nije rekao ovde da je bosna deo srbije nego srpska:rtfm: sto i jeste
niti je iko rekao da je zagreb srbija,nego SRPSKA KRAJINA sto i jeste,nego trenutno imamo neke male problemcice sa papirima:mrgreen: a to ce se uskoro resiti,na opste zadovoljstvo

bratko,bosna je država bošnjačkog naroda.a bošnjački narod su i bošnjaci i hrvati i srbi.

međusobne razmirice ta tri naroda se ne smiju reflektirati na teritorijalno ustrojstvo.

treba sjesti za stol i dogovoriti se o ukidanju rs i federacije.
 

Back
Top