Idemo na Beogradske Izbore u Oktobru 2008

^marko^

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
153
BEOGRAD, 14.07.2008

PRESS
NOVI IZBORI U BEOGRADU?!

Socijalisti u glavnom gradu raskinuli koaliciju sa SRS-om i DSS-om, ali zbog LDP-a neće ni u savez sa DS-om. Novi izbori u oktobru ili novembru



Odluka u poslednji čas... Dačić posle sednice Predsedništva SPS-a



Izbori u Beogradu najverovatnije će biti ponovljeni u oktobru ili novembru ove godine! Predsedništvo SPS-a juče je, naime, odlučilo da raskine ranije sklopljenu koaliciju sa SRS-om i DSS-om, ali je istovremeno saopštilo da je za socijaliste, zbog podrške LDP-a, neprihvatljiv i savez sa „tadićevcima". Na današnjoj konstitutivnoj sednici Skupštine Beograda za gradonačelnika neće biti izabran ni Aleksandar Vučić, ni Dragan Đilas.

Predsednik SPS-a Ivica Dačić objasnio je da bi opstanak koalicije s radikalima i „narodnjacima" u glavnom gradu ugrozio Vladu Srbije.

Rokovi do avgusta



Vučić: Tužan sam, ali i srećan

Generalni sekretar SRS-a i kandidat za gradonačelnika Aleksandar Vučić rekao je da će novi izbori u Beogradu pokazati kakva je prava volja građana, ističući da ne može da veruje da će socijalisti da prave gradsku vlast s LDP-om.

- Mi se pripremamo i pokazaćemo da Beograđani nisu pogrešili kad su nam ukazali najveće poverenje na prethodnim izborima i da žele promene u gradu - rekao je Vučić. On je naglasio da je ponosan što radikali i on lično nikoga nisu prevarili i što nisu pogazili datu reč.

- Tužan sam što sa SPS-om pregovaramo toliko dugo, a onda oni dan pred Skupštinu donesu ovakvu odluku. Ali sam istovremeno i srećan što svoju decu mogu da pogledam u oči i što oni neće nikada biti u prilici da se stide svog oca. Pripremamo se za nove izbore - komentariše Vučić.


- Sporazum o koaliciji na gradskom nivou postignut je pre nego što je SPS ušao u koaliciju s DS-om na nacionalnom nivou. Na sednici Skupštine grada Beograda odbornici SPS-a učestvovaće samo u verifikaciji mandata - rekao je Dačić. Upitan kakvi su izgledi da SPS uđe i u gradsku vlast sa „tadićevcima", on je odgovorio:

- Za SPS je neprihvatljivo formiranje većine u kojoj bi učestvovao LDP. Zbog toga ne isključujem mogućnost održavanja novih izbora u Beogradu!

Prema zakonu, krajnji rok za formiranje vlasti u Beogradu je 22. jul, a posle verifikacije odborničkih mandata teče rok od 30 dana za izbor gradonačelnika. Posle toga, predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić-Dejanović biće obavezna da raspiše nove izbore.

Skupština Beograda ima 110 odbornika, od čega koalicija „Za evropsku Srbiju" ima 45, radikali 40, koalicija DSS-NS 12, LDP sedam i SPS-PUPS-JS šest odbornika.

- Upravo od tih šest odbornika SPS-a u Skupštini zavisi u kom pravcu će se kretati Beograd i da li će biti ugrožena i Vlada Srbije - podseća v. d. gradonačelnika Zoran Alimpić.

Rok za izbor izvršnih organa, odnosno gradonačelnika i Gradskog veća, jeste mesec dana od konstituisanja Skupštine Beograda. Ukoliko gradski parlament ne bude konstituisan u predviđenom roku, postoji mogućnost uvođenja privremenih mera u Beogradu.

Alimpić kaže da je, ukoliko nijedan kandidat za predsednika Skupštine ili gradonačelnika ne dobije većinu, Vlada obavezna da formira privremeno veće koje će preuzeti nadležnosti Skupštine.

- U tom slučaju, krajem avgusta, dakle mesec dana po isteku krajnjeg roka, predsednik republičkog parlamenta raspisuje izbore. I oni bi, po zakonu, morali da se održe u roku od 45 do 90 dana od dana kad su raspisani. Dakle, novi izbori bi bili ili u oktobru ili u novembru - objašnjava Alimpić.

Ipak, politički analitičar Branko Radun ne veruje da će biti novih izbora:

- Ovo što SPS sada priča da neće jedne zbog vlasti u republici i da neće druge zbog Čede, samo su prazne priče. Pa, na novim izborima oni bi bili najveći gubitnici, a nisam siguran ni cenzus da bi prošli. Mislim da se ovde radi o kupovini još malo vremena i možda nekoj novoj trgovini... Pazite, na novim izborima loše bi prošli i SRS i DSS, dok bi DS bio na istom, eventualno bi otišao neki procenat više - priča Radun.





I „narodnjaci" u igri?!

I profesor FPN-a Zoran Stojiljković kaže da više veruje u podršku SPS-a „tadićevcima" nego u nove izbore. On dodaje da je jučerašnja odluka socijalista da raskinu sporazum sa SRS-om i DSS-om očekivana.

- Kako god da okrenete, SRS je definitivno najveći gubitnik! Mislim da SPS hoće još malo da prolongira celu priču, ali na kraju će prelomiti u korist ZES-a. Samo je pitanje da li će vlast formirati uz Čedinu pomoć ili recimo „narodnjaka", što uopšte nije isključeno... - komentariše Stojiljković.

A ekspert za strana ulaganja Milan Kovačević smatra da je manja šteta za Beograd da budu novi izbori nego da na vlast dođu DSS i SRS.

- Investitori koji su krenuli da ulažu u Beograd neće odustati i ako se izbori ponove, ali se plašim da bi dolaskom Vučića za gradonačelnika strana ulaganja bila mnogo sporija - komentariše Kovačević.
 
Tadic/Dacic/zadnjica , u cemu je razlika? Ma dzukele sve do jednog.

Ovi sada su gori nego oni ranije, drze se vlasti kao da su prirasli za fotelje.

Ma ako je narod dao glas bilo kome, ko skupi vecinu, bice na vlasti.

Radikali su vec koji put najaca stranka po broju poslanika i nisu u vladi, a kada je Zutima bilo klimavo za vladu, onda su trubili kako brane demokratiju, i kako ce da urade sve da se ispostuje volja naroda. Da su to hteli, narod je najvise glasova dao radikalima i DS-u. Po toj logici, oni su trebali da formiraju vladu. Ali ne. Pricas kako ti odgovara, kada ti odgovara. Sramno.

I Dacic ministar policije. Ljudi, SPS koji je insistirao na batinanju studenata opet ima ministarstvo policije? Da li samo ja tu vidim licemerje i bezobrazluk?
 
Prvo, pichkousti mi nije komsija.........

Drugo, radujem se svaki put, kada shabani popushe......a kako ih je krenulo , bolje da ga i ne vade iz usta...........:hahaha::hahaha::hahaha:

Ја колико сам овде могао да приметим, подудлао га је и Квимби. Но, ви овде само на Вучића бацате све, а нико не размишља о томе да ни ДС није добила град
 

Back
Top