Morali

Gashi Krasniqi

Obećava
Banovan
Poruka
68
Vecina moralnih postulata su dalekovidi obziri na velike ljude u velikim situacijama.

Danasnji trend ide na nistenje tih morala. Preferira se individualni oportunizam.

Ali ima i takvih koji, u nadi da pobude jedno novo veliko vrijeme, okrecu se ultra moralizmu.

Ima li neko ko još nije postao srebroljubac?
 
pa da...vlada indivodooalni oprotoonizam............kratkoročno i sebično.....a ša bi bio ultra moralizam...?? ša je ultra...? ili si moralan čoek...ili si slina...ša tu ima...ultra da traži...i nema morala u množini...samo moral..u svemu...
 
Vecina moralnih postulata su dalekovidi obziri na velike ljude u velikim situacijama.

Danasnji trend ide na nistenje tih morala. Preferira se individualni oportunizam.

Ali ima i takvih koji, u nadi da pobude jedno novo veliko vrijeme, okrecu se ultra moralizmu.

Ima li neko ko još nije postao srebroljubac?

pa naravno da ima. Dodushe ni ja ne razumem sta smatrash pod ultra moralizamom. Ajd objasni pa cu nastaviti.
 
Evo, ja nisam srebroljubac. Više volim šušku. Deviznu.

A ultra moralizam razumem kao moral koji je kod nekoga toliko nabujao i prerastao da mora da ga podeli sa drugima. Milom ili silom. :mrgreen:
 
Vecina moralnih postulata su dalekovidi obziri na velike ljude u velikim situacijama.

Danasnji trend ide na nistenje tih morala. Preferira se individualni oportunizam.

Ali ima i takvih koji, u nadi da pobude jedno novo veliko vrijeme, okrecu se ultra moralizmu.

Ima li neko ko još nije postao srebroljubac?

Moral je vrlo, ali vrlo RELATIVNA stvar....
 
Ja sam amoralan......
To je jedini nacin da se otrgnem i jednim i drugim budalama.....jer ne mogu sebe da gledam kao coveka ako sam normalan Srbin danasnjeg doba, ono sto mediji stalno potenciraju i hvale, a narod prihvata.
A ne mogu da prihvatim ni dogme koje su istrgnute iz koncepta , pa sad da li hriscanskog, staromoralnog, ideoloskog ili licno-paranoicnog.....

Amoralnost jeste zaebana stvar, jer sve ostaje na kodeksima i meri, samopreispitivanju i decentraciji.
I naravno najzaebanije je to sto amoralista ima najmanje, te ce te uvek biti izopsteno u manjini.....
 
Vecina moralnih postulata su dalekovidi obziri na velike ljude u velikim situacijama.

Danasnji trend ide na nistenje tih morala. Preferira se individualni oportunizam.

Ali ima i takvih koji, u nadi da pobude jedno novo veliko vrijeme, okrecu se ultra moralizmu.

Ima li neko ko još nije postao srebroljubac?

Moral je moral. Slika morala je ono kako ga
neko dozivljava, odnosno, sta dozivljava kao moralno
a sta ne. Slika morala moze manje ili vise dobro prikazivati
moral.

Amoralni ljudi misle da su moralni, bas zato sto su
amoralni, cime protivurece samima sebi, to je jedan
primer protivurecnog morala; tu se covek koji nije
dovoljno inteligentan da shvati svoju kontradiktornost
u koju je upao sa samim sobom zalaze za to da se
inteligencija stavi ispred morala, i misli da ce nas
razum spasiti, i ako ga i sam nema dovoljno.

Covek je moralan utoliko ukoliko ZELI tacnu sliku
morala da bi postupao ispravno - i to bez obzira da li je
(tacnu sliku) tom trenutku u kojem je zeli (za popravku
je potrebno dosta vremena) i ima ili ima neku nakaradnu
skroz.
 
Moral je ono sto stiti ziva bica od povreda, uglavnom bi tako trebalo biti.

Ono sto nikog ne povredjuje je i moralno, i obratno. Ili sam mozda pobrkao pojmove...

Tuzni_patak:
A ne mogu da prihvatim ni dogme koje su istrgnute iz koncepta , pa sad da li hriscanskog, staromoralnog,
ideoloskog ili licno-paranoicnog.....

Niti vredi prihvatiti dogme. Osim ako u nekom samo-preispitivanju vidis neku mogucnost u njima.

Sta je ultra moralizam?
 
slazem se sa onim da ono sto nikog ne povredjuje jeste moralno, i obrnuto. imam jednu dilemu: kako se shvata pojam univerzalnog a kako individualnog morala? verujem da svi mogu da skapiraju sta je univerzalni a sta individualni moral. da li mislite da tako nesto kao univerzalni moral uopšte i postoji???' da li u danasnje vreme i dalje postoje neke norme koje SVI doslovno postuju, ili se svemu moze dati smisao i filozofska potpora, pa i recimo, ubistvu?
hoce li neko dati objasnjenje za ultra moral?!
 
Ja nisam moralista ali ni materijalista.Sto bi se reklo kod nas u SRBIJI-Koliko ljudi toliko cudi.Ne znam kako se kaze u Dardaniji ali cu doci da proverim.
 
Ne usudjujem se da bilo koga moralno procenjujem. A sto se mene tice stvari
stoje ovako: ne cinim ono sto ne volim da cinim i obratno. Preispitivanje
sopstvenog morala je onda razmisljanje da li nesto ne cinim stvarno zato sto
ne volim ili je u pitanju neki drugi razlog. Uglavnom razmisljanjem ne dolazim
do odgovora vec praksom....
 
Moral je ispoljavanje forme karaktera izniklo iz navike ili vaspitanja zivotne sredine. Takav moral zivi mahom sredinom puta odn. izmedju dva ekstrema.

Osim u razmisljanjima, filozofiranju. Tu se dozivljava visoka vrlina morala.
 
Živimo u vremenu kada tri puta izrečena laž postaje istina.
Živimo u vremenu kada se jednom izrečena laž, zaboravlja za tri dana.
Živimo u vremenu kada ne vredi obećanje, ni ugovori, a kamoli rukovanje.
Živimo u vremenu kada zarad ličnog bogaćenja ne postoje prepreke ni svetinje.
Gramzivci grabe sve, i preko leševa, i preko sirotinje, i preko izbegličkih jada...
 
Moral je vrlo relativna stvar. To je preporuciv kodeks pravila za pojedinca u odredjenom vremenu. Moralne norme zavise od epohe u kojoj se zivi, ovo sto je danas moralno nekad se kaznjavalo smrcu i obrnuto. Mislim da pravi moral mora da bude usmjeren na neki autoritet, npr na Hrista. Jer to je ipak vjestacka stvar koja se protivi zakonima prirode, tako da ne mozes posmatrati moral izolovano od drustva baru ovom kontextu
 
Moral je "izum" kompleksiranih. I geografskih širina i dužina.
Negde malko dešnje, bio bi moralan m,uškarac sa dve, četiri, dvadeset žena...
Negde malko dole, u nekoj Africi, bila bi nemoralna svaka žena koja neće da legne sa svojim mužem jedno, a bratom od svoga muža naredne noći.
Negde malko levlje, nemoralno je nepušiti kada svi zapale...
eventualno, možemo da razgovaramo o Božijim zapovestima kao postulatima za moralne aksiome koji ipak i nikad neće biti svuda aksiomi.
A ovde... neko je gore lepo napisao, što se više busaju u grudi moralom i humanošću, to više mazdišu.
 

Back
Top