Antisrpski B92-Srebrenica:13 godina od genocida

Istocni Vetar

Domaćin
Poruka
4.571
Antisrpski B92 i dalje vodi antisrpsku politiku..
Medjunarodne Institucije su dale svoj Sud da u Srebrenici nije izvrsen Genocid..
Danas antisrpski B92 pise suprotno ..
Taj njihov antisrpski akt-odgovarajuce Institucije drzave Srbije treba da kazne..
Mediji koje pisu protiv Interesa SVOJE ZEMLJE-SVUGDE U SVETU SE ZATVARAJU..

B92 Info Vesti Ratni zločini
Srebrenica: 13 godina od genocida
11. jul 2008. | 01:24 -> 15:21 | Izvor: B92, FoNet, Tanjug
Beograd -- U memorijalnom centru Potočari obeležava se 13. godišnjica zločina u Srebrenici. Obavljen ukop 308 novoidentifikovanih žrtava.

Danas se navršava 13 godina od genocida nad Muslimanima u Srebrenici, u Bosni i Hercegovini. U Potočarima kod Srebrenice održana je komemoracija povodom godišnjice ubistva oko 8.000 Muslimana koje su u tom gradu u julu 1995. izvršile snage bosanskih Srba. Komemoraciji su prisustvovali visoki državni zvaničnici kao i diplomatski kor u BiH.

Tela 308 identifikovanih osoba koje su ubijene u Srebrenici sahranjena su u Memorijalnom centru Potočari. Do sada je sahranjeno 2.907 ubijenih.

Još se traga se ili se čeka identifikacija za oko 5.100 ubijenih. Procene vlasti i međunarodnih organizacija jesu da je u Srebrenici streljanjem ubijeno oko 8.300 Muslimana.

Muslimanski verski obred, pred oko 20.000 Bošnjaka, koji su u 235 autobusa i 2.000 putničkih automobila došli iz Federacije BiH, služio je vrhovni poglavar Islamske zajednice BiH Mustafa Cerić.

Međunarodni sud pravde u Hagu u februaru 2007. godine doneo je presudu, prema kojoj su zločin genocida počinile vojne snage Republike Srpske. Sud nije osudio Srbiju za genocid u Srebrenici, ali je smatra odgovornom jer ga nije sprečila.

Učesnici komemoracije

Visoki međunarodni predstavnik u BiH Miroslav Lajčak je na komemorativnom skupu rekao da je potrebno obezbediti da BiH u celini, sigurno i nepovratno izađe iz tame u koju je gurnuta pre 15 godina.

"Zemlja je već značajno napredovala na tom putu i sada je na samom pragu potpune reintegracije u Evropu nakon potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju", rekao je Lajčak.

Predsedavajući Predsedništva BiH Haris Silajdžić rekao je na komemoraciji u Srebrenici da BiH očekuje od Srbije da što pre uhapsi i izruči sve odgovorne za taj zločin.

"Postmiloševićeva vlast u Srbiji krije te optužene duže nego što ih je krio sam Milošević. Očekujemo da Srbija, prva i jedina zemlja u istoriji osuđena za kršenje Konvencije o genocidu, što pre uhapsi i isporuči sve one koji su učestvovali u projektu genocida u BiH", naglasio je Silajdžić.

Obraćajući se prisutnima, američki ambasador u BiH Čarls Ingliš je rekao da niko nema pravo, kad je reč o ovom zločinu, da izbegava sopstvenu odgovornost da se bavi njegovim posledicama, niti da poriče da se zločin desio.

"Ovaj strašni zločin progoni pođednako Bosance i Hercegovce i međunarodnu zajednicu i ovaj zločin traži pravdu i u tome se ne sme stati", rekao je Ingliš.

Tadić: Nova vlast privržena saradnji sa Hagom

Predsednik Srbije Boris Tadić saopštio je, povodom 13. godišnjice zločina u Srebrenici, da je nova vlast u Srbiji potpuno privržena završetku saradnje sa Haškim tribunalom i hapšenju optuženog za ratne zločine Ratka Mladića.

"Na dan kada se sećamo srebreničkih žrtava, 11. jula, odajemo poštu i svim drugim nevino stradalima. Poštujući tuđe žrtve i razumevajući tuđu nesreću, nalazimo snagu za pomirenje bez koga nema budućnosti i dobrosusedstva na Balkanu", rekao je Tadić.

"Za Srbiju je izuzetno važno da se pitanje ratnih zločina i zločinaca okonča i ona je do sada, poštujući vlastite zakone i međunarodno pravo, izručila 43 optužena", podsetio je on, saopštila je Pres služba predsednika Republike Srbija.

Tadić je rekao da su srebreničke žrtve trajna opomena, koja obavezuje da se svi optuženi za ratne zločine nađu u Hagu. Nevino stradali obavezuju i Tribunal za ratne zločine da sve krivce adekvatno kazni i da pravda zaista bude zadovoljena, ocenio je Tadić.

On je naveo i da se kažnjavanjem zločinaca, međusobnim uvažavanjem i pomirenjem ostvaruju uslovi za integraciju zajedničkog prostora u Evropsku uniju i ostvarenje boljeg života za sve nacije i građane regiona.

"Da bi sve žrtve u našem regionu konačno našle spokoj, svi žločinci, bez obzira na naciju i veru, bez obzira da li se zovu Mladić, Orić, Haradinaj ili Gotovina, moraju dobiti zasluženu kaznu", zaključio je Tadić.

Priča preživelih

Do 19. jula 1995. vojnici pod komandom generala Ratka Mladića su, prema optužnicama Haškog tribunala, organizovano i sistematski ubili oko 8.000 muslimanskih muškaraca i dečaka. Za dva dana deportovano je oko 30.000 žena i dece, pričaju žene koje su bile tada tamo.

"Oni su one muškarce pokupili, sve u kamione, ja vrištim, njega teglim sebi, oni sebi. Oni, neće mu, vele, biti ništa, gospođo, ja kažem ’Nemojte, molim vas’", priča Munira Šahmanović.

Međunarodni sud pravde u Hagu u februaru 2007. godine doneo je presudu, prema kojoj su zločin genocida počinile vojne snage Republike Srpske. Sud nije osudio Srbiju za genocid u Srebrenici, ali je smatra odgovornom jer ga nije sprečila.

"A bilo je teško. Izgubio sam 52 u familiji, bez supruge i njene familije. Oca, majku, amidže, tetke od dedine familije Omić, to je od mog oca sestra, niko joj nema živ. Niko", priča Sead Šahmanović.

U gradu Srebrenici danas žive uglavnom Srbi. 1995. godine, u vreme kada se grad nalazio u zaštićenoj zoni Ujedinjenih nacija, to su većinom bili Muslimani.

"Žene Srebrenice govore"

Godišnjica je u Beogradu obeležena dan ranije mirovnom akcijom Žena u crnom i video-projekcijom dokumentarnog filma "Žene Srebrenice govore", autorke Milice Tomić.

Trinaest godina posle ubistva majke, sestre i žene ubijenih i dalje čekaju da se odgovorni za ovaj zločin kazne. U dokumentarnom 15-minutnom filmu autorke Milice Tomić one govore o svojim sudbinama i odnosu prema Srbima:

"Poručila bih srpskim majkama i svim Srbima koji nisu okaljali ruke i koji nisu zla napravili, da stanu uz ove nevine ljude i da svi Srbi odvoje zločince od svog naroda."

"Vlastima u Beogradu bih poručila da ne kriju zločince, a omladini da ih ne slušaju, da dođu u Srebrenicu, da vide, ja svoju decu ne učim da mrze, nego da gledaju samo čoveka kakav je čovek, da ne pitaju ime, ime nije bitno."

Povodom obeležavanja genocida, organizovan je i marš mira od Tuzle do Memorijalnog centra Potočari, u kojem prvi put učestvuju ljudi iz Srbije, dok će danas biti održana komemoracija.

Prisustvo komemoraciji najavio je i bivši ratni zapovednik muslimanskih snaga u Srebrenici Naser Orić. On je pred Haškim tribunalom bio optužen za nesprečavanje zločina nad Srbima u tom gradu 1992. i 1993. godine, ali je 3. jula pravosnažno je oslobođen optužbe.

Opština Bratunac ne dozvoljava okupljanje

Odbornici Skupštine Opštine Bratunac su na vanrednoj sednici odlučili da ne dozvole okupljanje Bošnjaka 15. jula u Mesnoj zajednici Kravica da bi održali verski obred i čas istorije povodom obeležavanja 13. godišnjice stradanja u Srebrenici.

Odbornici opštine traže od organizacionog odbora da odustane od tog dela programa jer bi moglo doći do međunacionalnih incidenata u Kravici. Od policije je zatraženo da zabrani taj skup.

Meštani Kravice, koji su preživeli masakr koji su januara 1993. počinili pripadnici oružanih snaga pod komandom Nasera Orića, poručili su da neće dozvoliti nikakvo okupljanje Muslimana u njihovom selu.
 
мора човјек да се "крије", када га прогањају говНа, као ТИ!!!

:hahaha:.......ja ga ne proganjam.....mene boli racku za nekog ludog dedu , koji se krije po kanalizacionim sahtovima na novom beogradu.......neka crkne u gomnima, sto se mene tice........a mozete i vi da sidjete u gomna da mu pravite drustvo kada ga toliko volite.....:hahaha:
 
Nista mnje nisam ocekivao od b92. Ipak su oni jedan od retkih slobodnijih medija. Toliko ljudi je izgubilo zivot tog dana. Da pokazemo da postujemo zrtve i da smo smo ljudi time sto cemo uhvatiti coveka odgovornog za taj masakr, Ratka Mladica.
To nije Genocid..
Zna se sta je Genocid po Medjunarodnom Pravu..
Ako Luis Mekenzi kaze da to nije Genocid-to mora da tvrdi i B-92..
Drzava Srbija zbog ovakvog pisanja treba da kazni B-92..
Novine koje su zenile Putina su zatvorene u Rusiji..
 
:hahaha:.......ja ga ne proganjam.....mene boli racku za nekog ludog dedu , koji se krije po kanalizacionim sahtovima na novom beogradu.......neka crkne u gomnima, sto se mene tice........a mozete i vi da sidjete u gomna da mu pravite drustvo kada ga toliko volite.....:hahaha:

прогањају га "демократе"- ни кривог, ни дужног! неће човјека да пусте да проживи остатак живота!:evil:
 
I napokon da i Srbija vidi svoju sramotu...ja bih to pushtao par dana 24 h dnevno na RTS-u...

nije to nasa sramota nego velicanstvena pobeda. u toj akciji smo mi srbi predvodjeni velikim srpskim junakom i herojem ratkom mladicem poslali alahu na istinu par hiljada alijinih islamskih koljaca i fundamentalista

danas je veliki dan kada je izvojevana velika pobeda za srpski narod a eliminisano opasno balijsko uporiste!

ZIV NAM BIO RATKO MLADICU

mladic.jpg
 

Back
Top