Kosmicko mnozenje

GalebOh

Početnik
Poruka
4
Pre neki dan na TV-u je bila emisija o sasvim drugacijem nacinu mnozenja nego sto ga ucimo u skoli.
Takozvano kosmicko mnozenje.
Na zalost ja nisam gledao tu emisiju, ali su mi naveli primer (oni sto su gledali).

103*104=10712

A prema kosmickom mnozenju do toga se dolazi na sledeci nacin:

103+4 / 3*4
107 / 12 i kad se pomeri kosa crta dobije se
10712

Ali ne mogu da pohvatam koji je taj univerzalni nacin mnozenja posto ne mogu sve brojeve tako da pomnozim.

Da li neko zna nesto vise o ovome?
 
Ja sam gledao tu emisiju. U pitanju je vise razlicitih tehnika racunanja koja je u vezi sa nekim indijskim religioznim ucenjem.
Onaj primer mnozenja bas i nije reprezentativan jer se moze primeniti samo na nekim brojevima, ne svim.
Ovakvo racunanje zahteva i izvestan trening koji mene podseca na metod "silva"
 
Jednom nam je profesorka matematike predstavila način da se, valjda, u glavi pomnože svi brojevi koji se završavaju cifrom 5 ili tako nešto..... nisam sigurna. I stvano je radilo :D onda sam ja izvela to i za ostale brojeve, ali je bilo dosta komplikovanije, mada opet nije bilo nemoguće pomnožiti u glavi... volela bih kada bih mogla da se setim kako se to radilo.
 
Jednom nam je profesorka matematike predstavila način da se, valjda, u glavi pomnože svi brojevi koji se završavaju cifrom 5 ili tako nešto..... nisam sigurna. I stvano je radilo :D onda sam ja izvela to i za ostale brojeve, ali je bilo dosta komplikovanije, mada opet nije bilo nemoguće pomnožiti u glavi... volela bih kada bih mogla da se setim kako se to radilo.

Meni je poznato kako se dižu na kvadrat brojevi koji se završavaju na 5. To se radi tako što se prva cifra pomnoži sa brojem veći za jedan i doda se 25. Npr: 65 na kvadrat je 6*7=42 i rezultat je 4225.
 

Back
Top