Kosmicko mnozenje
Prikazujem rezultate 1 do 6 od 6

Tema: Kosmicko mnozenje

Početnik
    Učlanjen
    11.07.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Kosmicko mnozenje

Pre neki dan na TV-u je bila emisija o sasvim drugacijem nacinu mnozenja nego sto ga ucimo u skoli.
    Takozvano kosmicko mnozenje.
    Na zalost ja nisam gledao tu emisiju, ali su mi naveli primer (oni sto su gledali).

103*104=10712

A prema kosmickom mnozenju do toga se dolazi na sledeci nacin:

103+4 / 3*4
    107 / 12 i kad se pomeri kosa crta dobije se
    10712

Ali ne mogu da pohvatam koji je taj univerzalni nacin mnozenja posto ne mogu sve brojeve tako da pomnozim.

Da li neko zna nesto vise o ovome?

Obećava biogn (avatar)
    Učlanjen
    05.08.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    46

Podrazumevano Re: Kosmicko mnozenje

Ja sam gledao tu emisiju. U pitanju je vise razlicitih tehnika racunanja koja je u vezi sa nekim indijskim religioznim ucenjem.
    Onaj primer mnozenja bas i nije reprezentativan jer se moze primeniti samo na nekim brojevima, ne svim.
    Ovakvo racunanje zahteva i izvestan trening koji mene podseca na metod "silva"

Domaćin
    Učlanjen
    31.03.2008.
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    0

Jednom nam je profesorka matematike predstavila način da se, valjda, u glavi pomnože svi brojevi koji se završavaju cifrom 5 ili tako nešto..... nisam sigurna. I stvano je radilo onda sam ja izvela to i za ostale brojeve, ali je bilo dosta komplikovanije, mada opet nije bilo nemoguće pomnožiti u glavi... volela bih kada bih mogla da se setim kako se to radilo.

Elita stnco (avatar)
    Učlanjen
    26.07.2006.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    280

Citat Original postavio Nešto Pogledaj poruku
    Jednom nam je profesorka matematike predstavila način da se, valjda, u glavi pomnože svi brojevi koji se završavaju cifrom 5 ili tako nešto..... nisam sigurna. I stvano je radilo onda sam ja izvela to i za ostale brojeve, ali je bilo dosta komplikovanije, mada opet nije bilo nemoguće pomnožiti u glavi... volela bih kada bih mogla da se setim kako se to radilo.
    Meni je poznato kako se dižu na kvadrat brojevi koji se završavaju na 5. To se radi tako što se prva cifra pomnoži sa brojem veći za jedan i doda se 25. Npr: 65 na kvadrat je 6*7=42 i rezultat je 4225.

Zainteresovan član Insect (avatar)
    Učlanjen
    14.09.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    52

I ja sam nekada davno gledao nesto slicno o Vedic matematici. Sama ideja nije losa, shortcuts u matematici, ali me uzasno nervira mistifikacija koja je prati.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Swami_Bharati_Krishna_Tirtha's_Vedic_mathematics

Domaćin
    Učlanjen
    31.03.2008.
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio stnco Pogledaj poruku
    Meni je poznato kako se dižu na kvadrat brojevi koji se završavaju na 5. To se radi tako što se prva cifra pomnoži sa brojem veći za jedan i doda se 25. Npr: 65 na kvadrat je 6*7=42 i rezultat je 4225.
    U pravu si, o tome se radilo. Vidiš kako sam sve zaboravila kvadriranje, ipak.

Slične teme

1. Kosmicko mnozenje
    Autor GalebOh u forumu Prirodne nauke
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 11.07.2008., 12:23
  2. Odgovor na kosmicko pitanje...
    Autor OpFor u forumu Vojska, policija i avijacija
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 18.02.2006., 12:24

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor