Markica sa likom kralja Aleksandra

peros

Početnik
Poruka
25
CAO,

Ovako ja sam prije nekoliko godina kupio markicu sa likom kralja Aleksandara..imam ih vise sa njegovim likom,ali zanimljivao je ova sa crnim okvirom ,crvena...procitao sam da ona spada u najvrednije postanske marke kod nas,vidio sam sliku u novinama i zaista je ista kao sto ja imam crn okvir na mojoj se samo vidi i dio pecata i pise 30d...Da li je moguce da je ta markica nekako meni dopala ruku???:???:
 
Pogreshno si to prochitao.
U seriji ih ima 14 markica /Michel 285/298/ ukupno sve zajedno kompletna serija u prvom kvalitetu besprekorne vrede 38 evra a ponishtene 2 evra po Michel katalogu .Ta markica konkretno neponishtena vredi 10 a ponishtena pola evra.
Najskuplja markica u toj seriji je roze markica od 1.50 dinara ali samo ako je zupchanje 9,/ Michel 289 B/ i vredi 220 evra.
Pozdrav Dragan
 

Prilozi

  • File5923.jpg -2.jpg
    File5923.jpg -2.jpg
    44,8 KB · Pregleda: 99
  • File5923.jpg
    File5923.jpg
    59,5 KB · Pregleda: 70
Ja sam to shvatio ovako...procitao sam u novinama to je pricao kustos muzeja ptt,imaju 3 markice koje su neprocenjive i to.
1.Izdanje stampano povodom posete kralja Petra bojistu u kolubarkom okrugu 1914god.
2.Jedina marka sa crnim okvirom.To je komorativna marka izdata povodom ubistva Kralja Aleksandra 1934 god.(Ja nju imam)
3.POslednja marka kraljevine srbije izdat marta 1920 god.
Osmislio ih je Djordje Andrejevic Kun...
 
1.ako je na originalnom pismu i ponishtena onda je cena ljubiteljska a ako je neponishtena cena je smeshna-vidi sliku
Poshtanski upotrebljene poznate su samo markice od 5 i 10 para - veoma mali broj tako da se za njih moze reci da su skupe -ljubiteljska cena
postoje lazno zigosane markice,falsifikati tako da je potreban atest
kod nas NEMA neprocenjivih markica

2.pa vidish da nema samo jedna sa crnim okvirom vec 14,zapravo 15 jer je i marka Michel 281/ u plavoj boji od 3 dinara a predstavlja crkvu na Oplencu i avion/ takodje preshtampana sa crnim okvirom i vredi 6 evra neponishtena a ponishtena 5 evra.-vidi sliku / i to je sada Michel 299 /

3.to je serija 12 markica tzv Krfsko izdanje -drugo Beogradsko shtampanje.
Postoje primerci specijaliteti sa meshanim zupchanjima,delimichno zupchani,nijansama u boji,na debljem papiru kao i dosta nezupchanih od nedovrshenih tabaka i njima je cena ljubiteljska
opet ako ih nadjesh na pismu cena je MNOGO povoljnija nego odlepljene.

E sad ja sam sve ovo prepisao iz Kataloga Poshtanskih maraka Jugoslovenskih zemalja /izdanje za 1988/89 god/i dozvoljavam da neko ima svezije i tachnije podatke tako da molim ostale kolege filateliste da napishu neshto o tome.

Shto se tiche Djordja Andrejevica Kuna on je rodjen 1904 tako da sa 10 god.teshko da je osmislio te markice.
On je dao idejno reshenje za markicu iz 1934 god. / Michel 282 /koja nije sa crnim okvirom vec nominalne vrednosti 10 din u narandzastoj boji a predstavlja grad Mostar -most i avion u pozadini.odshtampana u samo 150 000 primeraka vrednost neponishtena 5 evra a ponishtena 4.60 evra
Kod tog izdanja postoji greshka tzv.Goruci avion
 

Prilozi

  • File5923.jpg
    File5923.jpg
    30,2 KB · Pregleda: 53
  • File6186.jpg
    File6186.jpg
    75,4 KB · Pregleda: 59
Poslednja izmena:

Back
Top