Uskrsnji post i uskrsnja trpeza

Inger:
Kada pocinje post?Koliko traje?Idelna hrana tokom posta...?Kako izgleda uskrsnji dorucak..rucak..vecera???Neznam puno o tome a tako bih zeljela!!!Kazite mi vi!!
Post se pomera svake godine, jer se Uskrs pomera. To zavisi od lunarnog kalendara koliko sam ja shvatila. Najranije Uskrs pada krajem marta, a najkasnije prve nedelje maja.
Posna hrana znači hrana bez mesa i mlecnih preradjevina i jaja(neki ne jedu ni ribu).
Posti se na vodi ili ulju. Ako se posti na ulju onda se i mozes najesti. Mozes da peces ribu, da dinsta
 
Kad se farbaju jaja?U petak ili?Kad se tucaju tj jedu u nedelju..?Ovdje(sweden)se bari sunka,jede se i mladi luk,te neki sir-to je za dorucak,rucak-neznam.Zanima kakvi su nasi obicaji...kako bih ja to priredila u pravoslavnom duhu?Prosvijetlite me..!
 
Na Veliki četvrtak se farbaju tri jaja u crveno (u lukovini) i cuvaju se kao cuvarkuce do sledeceg Uskrsa.
Zasto crvena boja, jer je Njegova krv pala na jaja koja su donele zene na dan njegovog raspeca i obojila ih u crveno.
Na Veliki petak (najtuzniji dan u hriscanstvu) je najstroziji post i ne bi trebalo nista da se jede. Zvona ne zvone na Veliki petak i na Veliku subotu zbog zalosti za Hristom.
Subota je isto posan dan. Uvece se ide u crkvu na bdenje. U ponoc se krece u povorci koju predvode crkvena lica, sa upaljenim svecama, tri puta oko crkve i posle toga je liturgija. U ponoc se oglasavaju zvona da objave Hristovo vaskrsenje - najsrecniji trenutak u hriscanstvu - pobeda zivota nad smrcu.
Ostala jaja se farbaju u petak ili subotu. Šarana su listicima i cvetovima (kasnije su u modu usle slicice).

Na Uskrs se ujutru ide u crkvu na pričesće (ko je postio ceo post). Običaj je da se ljudi taj dan lepo oblace i izlaze napolje (po selima je takav obicaj) i pozdravljaju se sa "Hristos Vaskrse" i odgovorom "Vaistinu Vasrkse" ili "Voskrese". I tucaju se jajima. Trpeza za Uskrs je bogata i svecana. Uglavnom praseca ili jagnjeca pecenja. Tu je i kolac u koga se odozgo stavi crveno jaje i tako se pece.
Patrijarh Srpski sluzi tri liturgije, svaki dan Uskrsa po jednu (Uskrs se slavi tri dana), u razlicitim crkvama u Srbiji.
 
Upravo sam to zeljela da cujem!Bas ti hvala Princezo!!Jer bez poznavanja tradicije ovo sve nema nikakvog smisla za mene.Zelim znati kako se slavi uskrs, ali isto tako mi je jako bitno zasto i kako se posti.Naravno obicaji se razlikuju od mjesta do mjesta,no sustina je ista vjerovatno.Puno ti hvala na javljanju,a svaki detalj kojeg se sjetis ili cujes vezano za ovu temu je dobrodosao!!
Lijep pozdrav!!
 
Ono sto sam uspela da zaboravim da napisem je:
Post se prekida u nedelju ujutru tako sto se omrsimo uskrsnjim jajetom.
Obicaj je i da se deci obrazi trljaju crvenim jajima da bi bila rumena i zdrava.
Isto tako deca se u selima na istoku Srbije ljube kroz vencice napravljene od poljskog cveca.
U Ugrinovcima sam u nedelju videla obicaj da mala deca idu od kuce do kuce i da skupljaju jaja.
Inace Uskrsnji zecevi nisu pravoslavni simboli Uskrsa nego katolicki Ester Bunny jer je koliko bar ja znam obicaj kod njih da se jaja sakrivaju u travu i deca ih traze, a jaja je sakrio zeka.
40 dana nakon Uskrsa je praznik u narodu poznat kao Duhovi, a zvanicno Silazak svetog duha na apostole. Tada se Hrist javio apostolima prvi put od smrti. ovaj praznik se takodje slavi tri dana i takodje je pokretan praznika kao Uskrs.
Verovanje je da dusa umrlog luta 40 dana po zemlji i da 40. dana od smrti ona odlazi u raj ili pakao. Otuda obicaj da se ide na groblje 40 dana nakon necije smrti.
 
Sta znaci post na vodi? Da li podrazumeva kuvanje bez dodatka ulja ili nikakve masnoce? Da li sme da se koristi margarin na hlebu ili neki biljni namaz?
Sta se radi za Gospojinski post, da li se posti na vodi ili sredom i petkom suva hrana, i sta ona podrazumeva?
 
Mora:
Sta znaci post na vodi? Da li podrazumeva kuvanje bez dodatka ulja ili nikakve masnoce? Da li sme da se koristi margarin na hlebu ili neki biljni namaz?
Sta se radi za Gospojinski post, da li se posti na vodi ili sredom i petkom suva hrana, i sta ona podrazumeva?

Odgovoricu ti samo na prvi deo pitanja.Post na vodi je strogi post, i tada nije dozvoljen nijedan oblik masnoce.Znaci, jede se sveze ili bareno voce i povrce, ne jede se riba niti morski plodovi.Ja kad postim na vodi(pred pricesce, cak ne jedem ni biljke iz kojih se preradom dobija biljno ulje,npr, soja,orah, kikiriki,mada to mnogi ljudi ne rade)Znaci kad postis na vodi nema margarina, przenja na zejtinu itd.Pozdrav
 
Mora:
Sta znaci post na vodi? Da li podrazumeva kuvanje bez dodatka ulja ili nikakve masnoce? Da li sme da se koristi margarin na hlebu ili neki biljni namaz?
Sta se radi za Gospojinski post, da li se posti na vodi ili sredom i petkom suva hrana, i sta ona podrazumeva?

Odgovoricu ti samo na prvi deo pitanja.Post na vodi je strogi post, i tada nije dozvoljen nijedan oblik masnoce.Znaci, jede se sveze ili bareno voce i povrce, ne jede se riba niti morski plodovi.Ja kad postim na vodi(pred pricesce, cak ne jedem ni biljke iz kojih se preradom dobija biljno ulje,npr, soja,orah, kikiriki,mada to mnogi ljudi ne rade)Znaci kad postis na vodi nema margarina, przenja na zejtinu itd.Pozdrav
 
kupica:
Mora:
Sta znaci post na vodi? Da li podrazumeva kuvanje bez dodatka ulja ili nikakve masnoce? Da li sme da se koristi margarin na hlebu ili neki biljni namaz?
Sta se radi za Gospojinski post, da li se posti na vodi ili sredom i petkom suva hrana, i sta ona podrazumeva?

Odgovoricu ti samo na prvi deo pitanja.Post na vodi je strogi post, i tada nije dozvoljen nijedan oblik masnoce.Znaci, jede se sveze ili bareno voce i povrce, ne jede se riba niti morski plodovi.Ja kad postim na vodi(pred pricesce, cak ne jedem ni biljke iz kojih se preradom dobija biljno ulje,npr, soja,orah, kikiriki,mada to mnogi ljudi ne rade)Znaci kad postis na vodi nema margarina, przenja na zejtinu itd.Pozdrav

Što se tiče posta koji je danas krenuo (Velikogospojinski), a koji traje do 28.08. praznika Uspenija Presvete Bogorodice, mnogo je lakše, jer je obilje voća i povrća...
A osim toga ko po ovoj vrućini može i razmišljati o unošenju i konzumiranju mesa i prerađevina od mesa... :D
 

Back
Top