Kultna ličnost - Vladeta Jerotić

čovek je intelektualac, imao sam priliku da ga slušam uživo :D
jednostavno, na svako pitanje ima odgovor i spreman je o tom pitanju da diskutuje veoma dugo, mislim da je cilj takvog odgovora da pokušamo da sagledamo tu stvar iz više uglova. Čovek koji veoma dobro poznaje istočnjačke, paganske i druge religije, a još bolje samo hrišćanstvo i pravoslavlje.
Iako ima, čini mi se, 84 godine ima temu za one od 7 pa do 107... inače mnogo voli sport, a posebno fudbal
 
Kada kazem komunista mislim da je iz plejade Titovog kadra,"podobnog"...Sto se tice njegovih kao tama jasnih stavova o ekumenizmu i i "pastirskog psihologij" najbolje ces saznati od samih studenata....Cist protestantizam vjeruj bratu...A ako podvucemo da su protestantizam i globalizam strani srpskom tj. pravoslavnom duhu,on nas truje perfidnom psihologijem koja je njegov "brend". Njegova tvrdnja da je Bog jedan na tv susretu sa Zukerlicem i stalni ispadi na njegovim predavanjima dovoljan su ti povod da se ka njemu okrenes sa oprezom i ja te licno molim da ga citas ili slusas pazljivo...Da li je mason sto kaze Sakal ne znam,ali s obzirom da im je rotari klub druga kuca ,verovatno je da jeste ili cak i nije ali cisto sumnjam da ih izbegava...Tvoj brat
 
Cist protestantizam vjeruj bratu...A ako podvucemo da su protestantizam i globalizam strani srpskom tj. pravoslavnom duhu,on nas truje perfidnom psihologijem koja je njegov "brend".
Ја чула да он предаје (или је предавао) на Богословском факултету у Бгд. А имам и једну књигу где говори о православној мистици. Не разумем тај његов "протестантизам". Да ли зато што воли Јунга? У текстовима о Кафки и Кјркегору има прилично резервисано мишљење о протестантизму, нарочито ако је претерано строг (мислим, протестантизам).
 
Ја чула да он предаје (или је предавао) на Богословском факултету у Бгд. А имам и једну књигу где говори о православној мистици. Не разумем тај његов "протестантизам". Да ли зато што воли Јунга? У текстовима о Кафки и Кјркегору има прилично резервисано мишљење о протестантизму, нарочито ако је претерано строг (мислим, протестантизам).


I ja sam, slušajuči ga, zaključio da nema baš najbolje mišljenje o protestantizmu.
 
Bez obzira kakav stav prema njemu imate, mislim da ćete se složiti da ga broj knjiga koje je napisao i broj predavanja koja je održao svrstavaju u grupu ljudi koje nazivamo kultnim
ličnostima
.
Dakle, kakvo je vaše mišljenje o Vladeti Jerotiću?

Čovek je evidentno vrlo obrazovan,
iako nisam religiozan volim da ga slušam,
i posebno mi je sviđa kod njega što nije isključiv,
za razliku od mnogih koji propagiraju jednoumlje.

Hm, pa nije da imam nešto protiv masona... ali, ovaj je ljigav do bola... zato.

Odakle ti ove "informacije",majke ti?
Mnogo se ovde piše o masonima,vanzemaljcima i sl.

To je protestantska *********,trovac srpske dece i matori jarac....A tebi onisifore svaka cast....

Dobro je što tvoj glas verovatno ne dopire dalje od ovog foruma.
 
Covek je bio vrstan intelektualac volela sam da procitam neku njegovu knjigu...
Sada je otisao u neki drugi pravac i dstupio od psihoanalize i lupeta na veliko, tako da sada kada ga slusam pomislim da je mozda stvarno prolupao.
Slusala sam ga kada je pricao kako decu treba mlatiti, kako porodice koje dobiju hendikepiranu decu su presrecne jer su kroz to dete iskupili svoje grehe.. Kao roditelj je gresio pa sada dobije bolesno dete i shvati to kao Boziji dar a dete je kaznjeno jer je dobilo za roditelje gresne roditelje..(BOLESNO)
Mogla bih do sutra o njegovim glupostima ali me mrzi..
Mislim ipak da je covek odavno trebao da se povuce a ne da se razvlaci ovako po forumima i ne kalja ime svojoj porodici.
Bar je to moje misljenje!
 
Slusala sam ga kada je pricao kako decu treba mlatiti, kako porodice koje dobiju hendikepiranu decu su presrecne jer su kroz to dete iskupili svoje grehe.. Kao roditelj je gresio pa sada dobije bolesno dete i shvati to kao Boziji dar a dete je kaznjeno jer je dobilo za roditelje gresne roditelje..(BOLESNO)


Baš je ovim rečima to rekao, ili je to tvoja interpretacija onog što je rekao?
 
Kada sam svojevremeno čitao Bibliju (iako ne sledim njena učenja i Hršćanstvo) dopao mi se stih iz Starog Zaveta koji je otprilike rekao; "Pametan uči i od lidaka i od mudraca a onaj drugi ni od koga." Shvatio sam dobrim da od svakog uzmemo ono što smatramo dobrim a njima damo slobodu da pričaju i žive kako im odgovara.
Sigurno je da u njegovim pričama i pisanjima ima ponešto što je drugima potrebno. Ako njih to činiti srećnim i zadovoljnim onda budimo i mi srećni da je tako. Suštinski niko ne može srušiti brak ako on sam sebe iznutra ne obori. Tako je i sa bilo kojom nacijom i religijom. Na planeti su se radjale mnoge religije i nestajale su pa će i sve današnje jednoga dana biti prošlost. Doći će druge nama nenaslutive. Učenja i religije prolaze a čovečanstvo opstaje i ide dalje.
 
Slusala sam ga kada je pricao kako decu treba mlatiti, kako porodice koje dobiju hendikepiranu decu su presrecne jer su kroz to dete iskupili svoje grehe.. Kao roditelj je gresio pa sada dobije bolesno dete i shvati to kao Boziji dar a dete je kaznjeno jer je dobilo za roditelje gresne roditelje..(BOLESNO)


Ako je rekao ovo što si napisala, onda je stvarno bolestan. Ali, siguran sam da si pogrešno shvatila ono što je rekao. Možda je rekao da čovek i u patnji može da nađe smisao.
Evo jednog primera iz knjige ''Traženje smisla življenja'', od Viktora Frankla (Inače, Jerotić veoma ceni Viktora Frankla i podržava ceo pogled na život koji Frankl iznosi u svojim knjigama).


Traženje smisla življenja, Viktor Frankl

Jednom je, pošto je pokušala samoubistvo, na moju kliniku primljena majka dečaka koji je umro u jedanaestoj godini. Moj kolega dr Kocourek ju je pozvao da se pridruži logoterapijskoj grupi. Slučajno sam ušao u prostoriju gde se izvodila psihodrama. Majka je pričala svoju životnu priču. Posle smrti svog dečaka ostala je sama s drugim, starijim sinom, bogaljem, koji je bolovao od dečije paralize i bio u kolicima. I majka se pobunila protiv sudbine. Ali, kada je pokušala samoubistvo, sprečio ju je bogalj: on je voleo da živi! Za njega je život imao smisla. Zašto za majku nije? Kako bi mogla ponovo da ga otkrije? I kako bismo joj pomogli da ga ponovo postane svesna?
Improvizujući, ušao sam u diskusiju i počeo da postavljam pitanja jednoj ženi iz grupe. Upitah je: ’’Koliko imate godina?’’ Odgovorila je: ’’Trideset’’. Nastavih: ’’Zamislite da nemate trideset nego osamdeset godina i da ležite na samrtnoj postelji. Bacate pogled na svoj prošli život, život u kome niste imali dece ali ste imali mnogo novca i uživali ugled u društvu’’. Upitao sam je šta u takvoj situaciji oseća: ’’Šta mislite o svom životu? Šta sebi govorite?’’ Navodim njene reči sa magnetofonske trake: ’’Udala sam se za milionera. Živela sam lagodno, u izobilju. Bogami sam živela, ljubakala sam se i koketirala sa muškarcima! Eto, sada imam osamdeset godina, dece nemam. Gledajući unazad, u svemu tome ne mogu da vidim nikakvog smisla. Zaista moram da kažem da mi je život promašen…’’
Tada sam zamolio majku bogalja da isto tako zamisli kako u osamdesetoj godini gleda na svoj prošli život. Evo šta je ona na to rekla: ’’Želela sam da imam dece i želja mi se ispunila: jedan dečak je umro, a drugi, bogalj, bio bi poslat u neki zavod da se ja nisam za njega pobrinula. Mada je bogalj i bespomoćan, on je ipak moje dete. I zato sam mu, što sam više mogla, život učinila ispunjenim; napravila sam od njega, što sam mogla boljeg čoveka.’’ Tada je briznula u plač i nastavila: ’’Što se mene tiče, mirne duše se mogu osvrnuti na svoj prošli život. Mogu da kažem da mi je život imao smisla i namučila sam se da ga ispunim. Učinila sam sve što sam mogla, najbolje što sam mogla za svog sina. Život mi nije promašen!’’ Gledajući na svoj život sa samrtne postelje, odjednom je bila sposobna da u njemu nađe smisao, smisao koji uključuje i njene patnje.
 
Poslednja izmena:
Baš je ovim rečima to rekao, ili je to tvoja interpretacija onog što je rekao?

Rekao je "decu treba tuci ali nikako po glavi"
Ja sam gledala emisiju, i slazem se sa gosodinom Jeroticem da decu treba nekada i udariti kada to zasluze, ali ne ocekujem to od jednog velikog psihijatra kao savet..
Drugo, sto se tice hendikepa, nisam sigurna da cu citirati svaku tecenicu kao prethodnu zbog vremenskog perioda ali suština je u njegovom akcentovanju na hendikep...
"Dobro je ako dobiješ dete ali je Božja nagrada ako dobiješ dete sa hendikepom"...
Sama postavka govori dosta toga a moje ukazivanje na nju ne odnosi se na osobe sa hendikepom već na njegovu filozofiju Božje nagrade...

I tvrdi da su hendikepirane osobe ustvari kažnjene zbog greha njihovih roditelja ili ti nekih tamo predaka...Čitava prica bilo oko nagrade ili kazne mi je ruzna i to je opet nešto što nisam očekivala da čujem od jednog velikog psihijatra, akademika i pisca .
E da jos i ono njegovo cuveno izlaganje da homoseksualce treba leciti elektro sokovima.. ma dajte ljudi.. Nisam homoseksualno nastrojena niti gajim bilo kakve simpatije prema njima ali On tako nesto JAVNO da kaze.. ma dajte.. Pa to neide tako...

Mada opet moram da kazem i ako se na slazem sa nekim njegovim stavovima i misljenjima(kao sto su ova iznad) ima dosta stvari koje je govorio gospodin Jerotic oko cega se slazem i dalje ga cenim i postujem kao izuzetno inteligentnu osobu ali i dalje mislim da je trebao da se povuce pre koju godinu.. :)
 

Back
Top