Političke osude današnjice

porin50

Ističe se
Poruka
2.137
Prije nekoliko dana mladić iz Hrvatske kažnjen je sa 25 dana zatvora i 1600kn novčane kazne. Zbog isticanja znakovlja ili obilježja NDH.
Bez obzira na sve, ovo predstavlja političku osudu što nam je svima koji smo živjeli u
SFRJ već dobrano poznato.

2. primjer
Pretpostavimo da neki od mladića nosi majicu sa likom Staljina, da li bi bio kažnjen???

Mišljenja sam da politička suđenja su nespojiva s demokracijom.

I naravno, nikako nije dobro poistovjećivati isticanje simbola i pjevanje sa recimo prijetnjama i nasilničkim ponašanjem bilo pucnjava ili nekakvo udaranje.

Što vi mislite o političkim osudama u današnje vrijeme?
 
Prije nekoliko dana mladić iz Hrvatske kažnjen je sa 25 dana zatvora i 1600kn novčane kazne. Zbog isticanja znakovlja ili obilježja NDH.
Bez obzira na sve, ovo predstavlja političku osudu što nam je svima koji smo živjeli u
SFRJ već dobrano poznato.

2. primjer
Pretpostavimo da neki od mladića nosi majicu sa likom Staljina, da li bi bio kažnjen???

Mišljenja sam da politička suđenja su nespojiva s demokracijom.

I naravno, nikako nije dobro poistovjećivati isticanje simbola i pjevanje sa recimo prijetnjama i nasilničkim ponašanjem bilo pucnjava ili nekakvo udaranje.

Što vi mislite o političkim osudama u današnje vrijeme?

Dobra ti dilema. Nije Staljin ostavio manje nevinih zrtava za sobom nego ustase. Dobro, posytoji bitna razlika, Staljin, koliko je meni poznato, nikada nije izvrsio veoma masovna stereljanja, ali stoji da je ubio milione.

Mislim da treba zabraniti isticanje zlocinaca, ustase, Hitlera i novijeg datuma Sadama. Naravno, kod nas Mladica, Karadzica itd...
 
Dobra ti dilema. Nije Staljin ostavio manje nevinih zrtava za sobom nego ustase. Dobro, posytoji bitna razlika, Staljin, koliko je meni poznato, nikada nije izvrsio veoma masovna stereljanja, ali stoji da je ubio milione neduznih.

Točno je za Staljina da je bio na strani pobjedničke koalicije, ali se vodi kao diktator za vrijeme SSSR-a i poznatih nam Gulaga.
Bitno je slijedeće:
Države poput Kine osuđuju nekomuniste, one poput Saud.Arabije ne dozvoljavaju gradnje Crkava i sude kršćanima, mnoge zemlje zabranjuju isticanje svastike, petokraka je također ideološka oznaka ali se drugačije tretira a sjetimo se Pol Pota. Simboli se u većini slučajava zloupotrebljavaju.

Mišljenja sam da treba biti tolerantan ako nema nasilja.
 
Točno je za Staljina da je bio na strani pobjedničke koalicije, ali se vodi kao diktator za vrijeme SSSR-a i poznatih nam Gulaga.
Bitno je slijedeće:
Države poput Kine osuđuju nekomuniste, one poput Saud.Arabije ne dozvoljavaju gradnje Crkava i sude kršćanima, mnoge zemlje zabranjuju isticanje svastike, petokraka je također ideološka oznaka ali se drugačije tretira a sjetimo se Pol Pota. Simboli se u većini slučajava zloupotrebljavaju.

Mišljenja sam da treba biti tolerantan ako nema nasilja.

Pa ako si tolerantan prema kukastom krstu onda ce deca to shvatiti kao nesto normalno. Kada se emocije slegnu svi nabrojani zlikovci ce biti oznaceni kao veliko zlo. NEsto se danas razume, nesto ne.
 
Recimo da je kukasti križ je stvar prošlosti, a za slijedeće generacije neće ništa predstavljati kao što nam ne predstavlja inkvizicija. Stvar je samo vremena.
Možda je još uvijek prerano za to, ali drugačije ne ide.
Uvijek kad dođem u Split i prolazim Marmontovom ulicom, francuski vojskovođa koji je pokorio Split i pobio mnoge ljude, a tamo ima ulicu i niko ništa.
 
Prije nekoliko dana mladić iz Hrvatske kažnjen je sa 25 dana zatvora i 1600kn novčane kazne. Zbog isticanja znakovlja ili obilježja NDH.
Bez obzira na sve, ovo predstavlja političku osudu što nam je svima koji smo živjeli u
SFRJ već dobrano poznato.
Nositi nacistička obeležja je, ili bi trebalo biti, kažnjivo svuda, a ne podvođeno pod "političku osudu".
Pretpostavimo da neki od mladića nosi majicu sa likom Staljina, da li bi bio kažnjen???
Ne bi se smelo izjednačavati Staljina i njegov režim s ustaštvom.

Mišljenja sam da politička suđenja su nespojiva s demokracijom.
Jesu, ali kako vidimo, s ovim slučajevima to nema veze.

I naravno, nikako nije dobro poistovjećivati isticanje simbola i pjevanje sa recimo prijetnjama i nasilničkim ponašanjem bilo pucnjava ili nekakvo udaranje.
Ipak, videli smo talođe, to zavisi i od vrste simbola i pesama.

Što vi mislite o političkim osudama u današnje vrijeme?
Sve najgore, ali, ponavljam, ovo nije to.
 
Prije nekoliko dana mladić iz Hrvatske kažnjen je sa 25 dana zatvora i 1600kn novčane kazne. Zbog isticanja znakovlja ili obilježja NDH.
Bez obzira na sve, ovo predstavlja političku osudu što nam je svima koji smo živjeli u
SFRJ već dobrano poznato.

2. primjer
Pretpostavimo da neki od mladića nosi majicu sa likom Staljina, da li bi bio kažnjen???

Mišljenja sam da politička suđenja su nespojiva s demokracijom.

I naravno, nikako nije dobro poistovjećivati isticanje simbola i pjevanje sa recimo prijetnjama i nasilničkim ponašanjem bilo pucnjava ili nekakvo udaranje.

Što vi mislite o političkim osudama u današnje vrijeme?

To nije politichka osuda nego civilizacijski standard od koga je hrvatska svetlosnim godinama daleko-na fashizam ne sme da se gleda blagonaklono a kamoli da drzava politichki propagira revitalizaciju ustashtva kao Hrvatska.
Porediti Ustashe i Staljina u ovom kontextu samo vama moze da padne na pamet....chudo nisi spomenuo Drazu lol
Ali to je vec problem deustashizacije hrvatskog drushtva...za shta me zabole tuki.Vash problem.
 
Ameri te bombarduju gadjajuci vojne ciljeve, a to sto geleri lete na sve strane se racuna u gresku, a zrtve tih gelera su "kolateralna steta" ako dobro napisah. Pa kako nevin covek/zena da bude steta. Pa ubili ste ga/nju. To je ubistvo iz nehata i za to sledi zatvorska kazna. Pa normalno je da porodice poginulih traze pravdu, a dodju do "kolateralne stete". Ti americki oficiri i svi koji su zaduzeni za vojne odluke su najobicnije pickice i ubice na kraju krajeva. Ali to nije u rangu Staljina...
 
Ameri te bombarduju gadjajuci vojne ciljeve, a to sto geleri lete na sve strane se racuna u gresku, a zrtve tih gelera su "kolateralna steta" ako dobro napisah. Pa kako nevin covek/zena da bude steta. Pa ubili ste ga/nju. To je ubistvo iz nehata i za to sledi zatvorska kazna. Pa normalno je da porodice poginulih traze pravdu, a dodju do "kolateralne stete". Ti americki oficiri i svi koji su zaduzeni za vojne odluke su najobicnije ******** i ubice na kraju krajeva. Ali to nije u rangu Staljina...

Jeste, svodi se na isto, samo je način ubijanja drugačiji.
 
Prije nekoliko dana mladić iz Hrvatske kažnjen je sa 25 dana zatvora i 1600kn novčane kazne. Zbog isticanja znakovlja ili obilježja NDH.
Bez obzira na sve, ovo predstavlja političku osudu što nam je svima koji smo živjeli u
SFRJ već dobrano poznato.

2. primjer
Pretpostavimo da neki od mladića nosi majicu sa likom Staljina, da li bi bio kažnjen???

Mišljenja sam da politička suđenja su nespojiva s demokracijom.

I naravno, nikako nije dobro poistovjećivati isticanje simbola i pjevanje sa recimo prijetnjama i nasilničkim ponašanjem bilo pucnjava ili nekakvo udaranje.

Što vi mislite o političkim osudama u današnje vrijeme?

u centru centr Nisha
postoji kafic
koji je nabacio skroz komunjarski look
tamo imate u prirodnoj velichini Tita, Staljina, Mao Ce Dunga, Chea, Fidela...

:D

mislim...
katastrofa
al ajde...
 
To nije politichka osuda nego civilizacijski standard od koga je hrvatska svetlosnim godinama daleko

Civilizacijski standard uvijek neko postavlja, većina svijeta ako uzmemo broj Kineza Indijaca ili pak Arapa ima potpuno drugačiji civilizacijski standard :rumenko:

Civilizacijski standard treba da postane tolerancija prema drugima.

I u tom smjeru kretanja potrebno je kako sam već rekao razlučiti pravu prijetnju
i nasilje od pjevanja ili isticanja znakovlja. Znači da li se u pravom smislu narušava red i mir
i da li se nekog vrijeđa ili je to puko navijačko raspoloženje na stadionima.
 
Civilizacijski standard uvijek neko postavlja, većina svijeta ako uzmemo broj Kineza Indijaca ili pak Arapa ima potpuno drugačiji civilizacijski standard :rumenko:

Civilizacijski standard treba da postane tolerancija prema drugima.

I u tom smjeru kretanja potrebno je kako sam već rekao razlučiti pravu prijetnju
i nasilje od pjevanja ili isticanja znakovlja. Znači da li se u pravom smislu narušava red i mir
i da li se nekog vrijeđa ili je to puko navijačko raspoloženje na stadionima.

Super,ako je tebi kako kazesh"puko navijačko raspoloženje na stadionima" velichanje pokreta koji je odgovoran za bar pola miliona zverski pobijenih ljudi i ako u tome ne vidish problem i pretnju onda si stvarno ti sam u debelom problemu.
 
u centru centr Nisha
postoji kafic
koji je nabacio skroz komunjarski look
tamo imate u prirodnoj velichini Tita, Staljina, Mao Ce Dunga, Chea, Fidela...

:D

mislim...
katastrofa
al ajde...
Ima i ovde u BGD neka kafana gde je sve u znaku Broza. Što se mene tiče - (nek je u rimi) - groza, nikad ne bih otišla tamo, iako su me neki prijatelji zvali. Ipak, mislim da bi daleko veća strava bila da je, nedajbože, neki kafić ili restoran s likovima hitlera, pavelića, ljotića, nedića...
 

Back
Top