Ugrozene vrste ptica i sisara Republike SRBIJE

Uhaaa, Dolovac, znas li ti kolika je to tema? Odlicno da si je poceo.
Mogu mnogo toga o tome, ali mi treba vise vremena.
Sto se samo ptica tice, Srbija je zemlja sa najvise lovnih ptica u Evropi, ono sto je nezamislivo da se lovi po srednoj i severnoj Evropi kod nas se cak i clanci pisu o tome, Kako se lovi???

Npr. u Sloveniji se love SAMO 4 vrste ptica, koliko me pamcenje sluzi a kod nas 25-26 vrsta. Ako gresim , ispravite me, molim!

Ptice uopste, bile lovne ili nelovne su toliko povezan mehanizam da je nemoguce odvajati ih.
Stalno, cele godine se lovi : svraka i vrana! Van pameti!
Za ostale postoji lovostaj , za neke vrlo osetljive i u brojcanom padu ( iz godine u godinu) vrste lov se zavrsava tek 15.februara, u doba kad su parovi uveliko u fazi pripreme za gnezdjenje, sto je takodje van pameti.
Nastavicu se.....pozzz

P.S. ovo je tema za sve....
 
Poslednja izmena:
...Npr. u Sloveniji se love SAMO 4 vrste ptica, koliko me pamcenje sluzi a kod nas 25-26 vrsta. Ako gresim , ispravite me, molim!....

Divlja guska- lisasta od 01.10.-15.02.
Divlja guska- glogovnjača od 01.10.-15.02.
Divlja patka- gluvara od 01.09.-15.02.
Divlja patka- kržulja od 01.09.- 15.02.
Divlja patka- riđoglava od 01.09.-15.02.
Divlja patka-pupčanica od 01.09.-15.02.
Divlja patka-zviždara od 01.09.-15.02.
Poljska jarebica od 16.10.-01.12.
Jarebica kamenjarka od 16.10.-01.12.
Prepelica od 01.08.-01.10.
Fazan od 16.10.-15.01. /sve 4 vrste, koje sam video: obični, mongolski, crni, zeleni/
Liska crna od 01.09.-15.02.
Šumska šljuka od 01.10.-01.02.
Bekasina od 01.10.-01.02.
Divlji golub- grivnaš od 01.08.-15.02.
Divlji golub dupljaš od 01.08.-15.02.
Gugutka od 01.08.-01.10.
Grlica od 01.08.-01.10.
Ovde negde dođe i jastreb, što je daleko od razumnog...
Verujem da sam neku i zaboravio, neka doda Capreolus ili Dolovac. ;)

"Jedino su ljudska glupost i kosmos neograničeni. A za kosmos i nisam baš siguran" Albert Einstein.
:bye:
 
e ljudi,jel protiv zakona drzanje fazana ispod neke resetke? kao kavez ali nije kavez neko kao neka zica,sta je vec....

Ako misliš u lovištu, onda je to fazanerija- objekat sa namenom razmnožavanja fazana, radi kasnijeg puštanja u lovište. To ima svako iole organizovano lovačko društvo. Ako je to, onda nije protivzakonito.
Zakonom je zabranjeno hvatanje divljači, radi njenog držanja u ličnu korist, tj. da ti uhvatiš fazana i da ga držiš kući, jer ti je: lep, lepo peva, hoćeš da imaš kućnog ljubimca, hoćeš da ga natoviš i pojedeš, bilo šta drugo...
 
Da,nadovezao bih se na ovo.Drzanje divljih zivotinja je zakonom zabranjeno.U obzir dolaze samo mlade zivotinje,spasene od pozara ili poplava.Medjutim posle kraceg ili duzeg vremenskog perioda,u zavisnosti od starosti zivotinje,one se obavezno moraju vratiti na isto ili neko drugo mesto (staniste u kome postoje populacije iste vrste).Mada zivotinje koje su navikle na ljude,i tu zivotnu sredinu,tesko da ce se kasnije same snaci za zivot,ili ce uginuti od gladi ili ce postati plen predatorima.Zbog toga kada se posmatra sa druge tacke gledista,zalosno je ostaviti mlado i ne zasticeno bice u surovoj prirodi,a uzeti ga i napraviti izrod,nesposobno za zivot.Sta ce te,priroda je nekome majka,a nekome maceha.
 
hehehhehehehehehehe.....nije nego sam odluchila da te iskoristim :lol:
zelenija sam nego ikad evo vidi :mrgreen:
salim se...pa kome da trazim savet za fazana nego nekome kao sto ste vi(ti, dolovac i capreolus) :mrgreen:
moram da saznam sta i kako....
al to opet ne znachi da vas volim :evil: :lol::lol::lol:
;)
:P

Znas Mico,ponekad iz mrznje ispadne ljubav,a iz ljubavi mrznja...
Mislim da se slazete...
 
hehehhehehehehehehe.....nije nego sam odluchila da te iskoristim :lol:
zelenija sam nego ikad evo vidi :mrgreen:
salim se...pa kome da trazim savet za fazana nego nekome kao sto ste vi(ti, dolovac i capreolus) :mrgreen:
moram da saznam sta i kako....
al to opet ne znachi da vas volim :evil: :lol::lol::lol:
;)
:P

ne moras da me volis, samo mi reci o kakvom fazanu je rec i gde je? Jedan fazan, vise fazana, koke, sta ima?
 
Divlja guska- lisasta od 01.10.-15.02.
Divlja guska- glogovnjača od 01.10.-15.02.
Divlja patka- gluvara od 01.09.-15.02.
Divlja patka- kržulja od 01.09.- 15.02.
Divlja patka- riđoglava od 01.09.-15.02.
Divlja patka-pupčanica od 01.09.-15.02.
Divlja patka-zviždara od 01.09.-15.02.
Poljska jarebica od 16.10.-01.12.
Jarebica kamenjarka od 16.10.-01.12.
Prepelica od 01.08.-01.10.
Fazan od 16.10.-15.01. /sve 4 vrste, koje sam video: obični, mongolski, crni, zeleni/
Liska crna od 01.09.-15.02.
Šumska šljuka od 01.10.-01.02.
Bekasina od 01.10.-01.02.
Divlji golub- grivnaš od 01.08.-15.02.
Divlji golub dupljaš od 01.08.-15.02.
Gugutka od 01.08.-01.10.
Grlica od 01.08.-01.10.
Ovde negde dođe i jastreb, što je daleko od razumnog...
Verujem da sam neku i zaboravio, neka doda Capreolus ili Dolovac. ;)

"Jedino su ljudska glupost i kosmos neograničeni. A za kosmos i nisam baš siguran" Albert Einstein.
:bye:

Divlji golub dupljas (Columba oenas) je srecom pod trajnim lovostajem.

Jastreb Kokosar (Accipiter gentilis) lovi se od 1.avgusta do 31. januara.

Pitam se koliko lovaca razlikuje jastreba kokosara od nekog drugog jastreba koji je pod trajnim lovostajem. Jastreb kokosar je ujedno i jedina grabljivica koja je preostala da se sme loviti..

i mislim da fali siva caplja ( Ardea cinarea) na koju je lovostaj cele godine ali se kao nesto sme loviti pored registrovanih ribnjaka?

I da dodamo ovo sto je napisao Dolovac:

1) Barski petlovan
2) Barska kokica
3) Sojka-kreja
4) Gacac

Divljac van rezima zastite:

1) Siva vrana
2) Svraka

Mislim da je to sve od ptica sto se sme loviti. (25 vrsta, odnosno 24 bez sive caplje posto je kao ograniceno na ribnjake)

Sad bi mogli one sto se ne smeju loviti. Mozda smo mogli malo da uoblicimo i formatizujemo ove spiskove. Sta mislite?
 
Poslednja izmena:
Milane,
ne grivas, nego dupljas, oni su razlicite vrste. Postoji i divlji golub pecinar.
Na grivasa je na zalost jos uvek dozvoljen lov.

Jastreb kokosar je recimo slican i kopcu, treba da imas bas dobro oko da ga prepoznas i razlikujes od drugih, a naravno da znas i kako drugi izgledaju.bar sto se jastrebova tice.. Tako da zaista ne znam i stalno sam se pitao po kom kriterijumu i kako neki lovci odstreljuju kokosara. Sve odgovore koje sam dobio nisu zadovoljavajuci, slabo ko poznaje ptice.
Njih mnogo istrebljuju i golubari, a naravno pojma nemaju koja je grabljivca u pitanju, oni misle da su to sve kokosari sto im napadaju golubove???.
Ni ja ne bih mogao pucati na grabljivicu, nijednu. Niti sam ikad mogao, s obzirom da sam malo duuugo lovac.

P.S. cini mi se da na spisku jos nedostaje lestarka? Mada ne znam ni ko zna kako izgleda lestarka?
 
Milane,
ne grivas, nego dupljas, oni su razlicite vrste. Postoji i divlji golub pecinar.
Na grivasa je na zalost jos uvek dozvoljen lov.

Jastreb kokosar je recimo slican i kopcu, treba da imas bas dobro oko da ga prepoznas i razlikujes od drugih, a naravno da znas i kako drugi izgledaju.bar sto se jastrebova tice.. Tako da zaista ne znam i stalno sam se pitao po kom kriterijumu i kako neki lovci odstreljuju kokosara. Sve odgovore koje sam dobio nisu zadovoljavajuci, slabo ko poznaje ptice.
Njih mnogo istrebljuju i golubari, a naravno pojma nemaju koja je grabljivca u pitanju, oni misle da su to sve kokosari sto im napadaju golubove???.
Ni ja ne bih mogao pucati na grabljivicu, nijednu. Niti sam ikad mogao, s obzirom da sam malo duuugo lovac.

P.S. cini mi se da na spisku jos nedostaje lestarka? Mada ne znam ni ko zna kako izgleda lestarka?
Mozak mi je mrtav ovih dana... :rumenko: Šta da ti kažem... Leštarka... Hmm.. Njene slike nema ni na netu ni u starim knjigama. :eek: :dontunderstand:
Pećinara sam skroz zaboravio...
Ja nisam duuugo lovac, već jako kratko, al verujem da nikad neću ni moći...
 
Spisak Zasticenih vrste ptica:

(izvod iz Klasifikacije VRSTE ZIVOTINJA ZASTICENE KAO PRIRODNE RETKOSTI)

IX. Klasa Aves - ptice
ima preko 13000 karaktera. Dr. Nitro mogu li da postavim to?
Ima isto i za ribe...i vodene stanovnike, nema link.

Primetio sam da je barska koka skinuta sa liste lovne divljaci na teritoriji Srbije bez Vojvodine i ne slaze se sa Naredbom o lovostaju divljaci, verovatno ima i drugih neslaganja koja nisam na prvi pogled uocio.
 
Poslednja izmena:

Back
Top