Чији су српски манастири на Космету

M-1980

Iskusan
Poruka
6.821
Чији су српски манастири на Космету

Високи Дечани Тиражни амерички лист „Волстрит џорнал”, који углавном пише о финансијским и привредним темама, објавио је исправку свог текста о туристичким адутима Косова у којем је било наведено да су манастири Високи Дечани и Пећка патријаршија грчки, и коначно објаснио да су они заправо српски. Остало је ипак нејасно како је новинар овог дневника схватио да су то „грчки православни манастири” и зашто се и у исправци Пећка патријаршија зове „Пеја патријаршија”, по албанском називу за Пећ. Могуће објашњење је да је амерички извештач веровао свом водичу Албанцу, али је чудно како ни у разговору са монасима није схватио да су они Срби.

Новинар је у тексту који је објављен 27. јуна навео да туристи који дођу на Косово обавезно морају да виде манастире и похвалио монахињу из Патријаршије која му је пун сат показивала фреске и објашњавала њихово значење.

„Када сам отишао у манастир Високи Дечани, пришао ми је један млади калуђер с брадом. „На свету има много лепих места”, рекао ми је на течном енглеском, „али је ово место нешто посебно”. То није било претеривање”, написао је репортер „Волстрит џорнала”.

Последњих година било је неколико покушаја да се српски манастири и културно наслеђе прогласе туђим, па је тако на презентацији одељења за туризам владе у Приштини било написано да су цркве грађене „византијско-косоварским стилом”, а општина Ново Брдо је у путоказима за средњовековни српски град навела да су у њему живели Дубровчани и Јевреји.

С. Р.


ау....не знам ста бих додала:sad2:
 
U engleskom svetu pravoslavlje se zove 'Greek Orthodox Christianity' ili, eventualno, 'Eastern Orthodox Christianity' - ovo drugo moze da zbuni jer se tu ponekad racunaju i ne-pravoslavne crkve poput koptske.

Prema tome, reci da je neki manastir 'Greek Orthodox' ne znaci samo po sebi da je manastir grcki, da u njemu zive Grci, da se sluzba obavlja na grckom, vec je jednostavno neprecizan ali uobicajen nacin da se kaze da je manastir pravoslavni.
 
Чији су српски манастири на Космету

Високи Дечани Тиражни амерички лист „Волстрит џорнал”, који углавном пише о финансијским и привредним темама, објавио је исправку свог текста о туристичким адутима Косова у којем је било наведено да су манастири Високи Дечани и Пећка патријаршија грчки, и коначно објаснио да су они заправо српски. Остало је ипак нејасно како је новинар овог дневника схватио да су то „грчки православни манастири” и зашто се и у исправци Пећка патријаршија зове „Пеја патријаршија”, по албанском називу за Пећ. Могуће објашњење је да је амерички извештач веровао свом водичу Албанцу, али је чудно како ни у разговору са монасима није схватио да су они Срби.

Новинар је у тексту који је објављен 27. јуна навео да туристи који дођу на Косово обавезно морају да виде манастире и похвалио монахињу из Патријаршије која му је пун сат показивала фреске и објашњавала њихово значење.

„Када сам отишао у манастир Високи Дечани, пришао ми је један млади калуђер с брадом. „На свету има много лепих места”, рекао ми је на течном енглеском, „али је ово место нешто посебно”. То није било претеривање”, написао је репортер „Волстрит џорнала”.

Последњих година било је неколико покушаја да се српски манастири и културно наслеђе прогласе туђим, па је тако на презентацији одељења за туризам владе у Приштини било написано да су цркве грађене „византијско-косоварским стилом”, а општина Ново Брдо је у путоказима за средњовековни српски град навела да су у њему живели Дубровчани и Јевреји.

С. Р.


ау....не знам ста бих додала:sad2:

Ispravno...samo da li mozete pojasniti sledece.
Koje je zdanje najuzvisenije ili na vrhu lestvice srpskog pravoslavlja...e da i u kojoj zemlji se nalazi....cije je vlasnistvo:?:
 
Ispravno...samo da li mozete pojasniti sledece.
Koje je zdanje najuzvisenije ili na vrhu lestvice srpskog pravoslavlja...e da i u kojoj zemlji se nalazi....cije je vlasnistvo:?:[/QUOT
Verovatno mislis na Hilandar i ciljas na to da je Grcki jer se nalazi na Atosu.Po toj logici su i Decani kosovski,pa samim tom od skoro albanski.Sve je to lepo uredjeno,Atos jeste na teritoriji Grcke, ali uziva neku vrstu posebne autonomije,jer gotovo sve pravoslavne crkve imaju manastire na Atosu.Nesto kao daleko blaza verzija Vatikana na tlu Italije koji ima sopstvene pasose, i oruzane formacije(svajcarska garda)
 
Cini ti se. Mi pravoslavlje jednostavno zovemo pravoslavlje, pri cemu je 'orthodoxy' direktan prevod. "I am Orthodox" bi zbunilo skoro svakog Anglo-saksonca, jer se kod njih taj idiom koristi na razne nacine koji nemaju uvek veze sa hriscanstvom ili verom.

Nisi u pravu.Na Zapadu znaju da ima vise ortodoxnih crkvi,pa izdvajaju Rusku kao najjacu.
 

Back
Top