Baki Andjelkovic: SPS se nije promenio!

1234

Domaćin
Banovan
Poruka
4.833
Anđelković: Mi se nismo promeniliM. BABOVIĆ, 04.07.2008 19:59:57 Ocena: 1.00 (Glasova: 2) Komentara: 0

FUNKCIONER socijalista Zoran Anđelković veruje da im pakt sa DS neće štetiti. Bivši generalni sekretar SPS, koji je opet u partijskoj žiži, kaže da su Tadiću poleteli u zagrljaj, jer je to u ovom trenutku - interes Srbije.
* Šta bi vam na to istorijsko pomirenje rekao Slobodan Milošević?
- Isto ono što je rekao Vuku Draškoviću kada je 1998. godine razgovarao sa njim o formiranju vlade. Ušli smo u vladu sa DS, jer smatramo da je to jedini izbor. Odlučivalo se da li će Srbija unapred ili unazad. Hteli smo da zaštitimo državni integritet, ali i da nastavimo put ka Evropi.
* Kako ste preko noći postali toliki evropejci, a doskora ste gledali samo u daleki istok i nesvrstane? Da li vas je zaista u vladu sa DS naterao samo goli interes?
- Ne. U svim našim deklaracijama od devedesete na ovamo zalagali smo se za evropski put Srbije. Istovremeno, nismo odbacivali ni svoj nacionalni element. Dakle, nismo se promenili, ali se promenio odnos drugih prema nama i našim pogledima na pomenuta pitanja.
* Koliko dugo će da traje ova vlada?
- Obično vlade kojima svi proriču brz kraj - potraju. Evo, prošla vlada DS-DSS proglašavana je najstabilnijom, pa se urušila za osam meseci. Opet, Koštuničinoj manjinskoj vladi koju smo podržavali nisu davali ni trun šanse, a ona je potrajala. Ubeđen sam da će ova vlada doprineti smirivanju političkih strasti.
* Kako kada su otvoreno nezadovoljni Mađari, SDP, SPO, pa i G 17 plus? Mislite li da vam je Tadić dao previše nauštrb njih?
- Svako ima pravo da se bori za sebe. Neki su tu priču plasirali smišljeno kako bi prigrabili dobre startne pozicije i pre podele resora. Ali, ne mogu da govorim u ime partija koje ste nabrojali.
* Kako ćete da sarađujete sa Hagom kada ste, gotovo programski, protiv Tribunala? Palma čak traži zamrzavanje saradnje...
- Naš stav o Haškom sudu je svima poznat. To je, pre svega, zakonska i državna obaveza. Nikada nismo bili protiv dobrovoljnih predaja. Uostalom dvojica naših potpredsednika Milan Milutinović i Nikola Šainović su tako otišli u Hag.
* Vi se uz Petra Škundrića ponovo vraćate u prvi plan, iako ste bili rivali Dačiću na kongresu. Kupuje li lider SPS tako mir u kući, posle odluke da se prikloni DS?
- Taman posla. Hilari Klinton je bila protivkandidat Baraku Obami, pa sada zajedno vode kampanju. I pre i posle kongresa nije bilo zavisti i svađe. Jedni drugima smo pružili ruku.
* Hoće li SPS da raskine beogradski savez sa SRS i DSS-NS?
- Ne znam. Nemam nikakve informacije o tome.
* Pričalo se i da ste kandidat za direktora “Pošta Srbije”...
- To su medijske spekulacije.
* Hoćete li biti poslanik?
- Ne. Na listi sam bio samo da bih podržao partiju.

ZAVRŠENA KNJIGA
* JESTE li završili knjigu političkih uspomena?
- Jesam, ali je još nisam objavio.
* Kada može da se očekuje?
- Uskoro. Sada su bolja vremena za objavljivanje.
 

Back
Top