Dolazi nam USKRS!

E

Elena_

Gost
Sa cime vi lepo izsarate jaja i pobojite.
Ja mam razne boje ali nemam onu spravicu sto se moze lepo crtati linijice po jajima.Ako neko zna gde se to moze nabaviti neka nam rece.........

A sad vi meni pomognite molim........
 
Rećiću ti kako ja to radim.Ja takodje nemam tu spravicu, ali uzmem pero (metalno, za crtanje)sa držaljom, sednem pored šporeta, u metalnom zatvaraču od flaše istopim malo pravog pčelinjeg voska i ono mi stalno stoji na toploj ringli.Fora je što moraš brzim i hitrim potezima da praviš šare na jajetu.Vrlo brzo se izverziraš, ali treba dosta strpljenja i rada, jer jedno umakanje u vosak - jedan potez, eventualno dva! Posle toga jaja stavljam u varzilo i tu uvek može biti jadac.Ako varzilo nema dovoljnu jačinu(prošle godine su mi uvalili bajato)propade tolika rabota.Volela bih i ja da znam kako drugi šaraju jaja...Pozdrav!
 
Goscica:
Rećiću ti kako ja to radim.Ja takodje nemam tu spravicu, ali uzmem pero (metalno, za crtanje)sa držaljom, sednem pored šporeta, u metalnom zatvaraču od flaše istopim malo pravog pčelinjeg voska i ono mi stalno stoji na toploj ringli.Fora je što moraš brzim i hitrim potezima da praviš šare na jajetu.Vrlo brzo se izverziraš, ali treba dosta strpljenja i rada, jer jedno umakanje u vosak - jedan potez, eventualno dva! Posle toga jaja stavljam u varzilo i tu uvek može biti jadac.Ako varzilo nema dovoljnu jačinu(prošle godine su mi uvalili bajato)propade tolika rabota.Volela bih i ja da znam kako drugi šaraju jaja...Pozdrav!
Goščice majstore! Nemam ni ja tu spravicu, ali sam od mnogih čuo da i nije od neke pomoći. Uostalom, ceo taj čin dekorisanja jaja treba da bude zabava i zadovoljstvo, znači NIKS puno tehnologije. Ovaj savet malo ubrzava stvar. Uz sve pomenuto stavi se zapaljena sveća, pa se perce povremeno zagreje dok ne pocrveni tako da vosak na percetu duže ostaje tečan. Nije baš i neki savet, ali verujte mi, uz tu sveću rad je mnogo lepši.
 
ima i ona fora sa biljcicama i charapama...je l uspelo to nekom
(stavis listic na jaje, ubacis u najlon carapu i zavezes jaje - carapa drzi listic, stavis da se kuva u boji,. posle bi trebalo, kad skines carapu, da ostane belo gde ej bio listic. Samo sto ostane i sav od carape, a listic se obicno ispomera)
 
Anonymous:
ima i ona fora sa biljcicama i charapama...je l uspelo to nekom
(stavis listic na jaje, ubacis u najlon carapu i zavezes jaje - carapa drzi listic, stavis da se kuva u boji,. posle bi trebalo, kad skines carapu, da ostane belo gde ej bio listic. Samo sto ostane i sav od carape, a listic se obicno ispomera)
Stvar garantovano radi! Treba samo posle pažljivog postavljanja listića, trave i šta već hoćeš, čarapu DOBRO da stegneš, skupiš sve na jednom mestu i vežeš koncem. Boza od posla, traži samo malo strpljenja. Ajde javljaj rezultate. Pozdrav.
 
Anonymous:
ima i ona fora sa biljcicama i charapama...je l uspelo to nekom
(stavis listic na jaje, ubacis u najlon carapu i zavezes jaje - carapa drzi listic, stavis da se kuva u boji,. posle bi trebalo, kad skines carapu, da ostane belo gde ej bio listic. Samo sto ostane i sav od carape, a listic se obicno ispomera)

super je to fazon, ja to radim svake godine. Carapa mu da jos neke sare i bude bas sarmantno. AKo dobro stegnes carapu,listic se ne pomera. A listic treba lepo da rasiris i pridrzis da se bas prilepi kad se stavi carapa.
Ja to najcesce stavim posle u lukovinu. Tako su predivna. Probaj, obavezno.
 
Kako kakve veze ima šunka sa Uskrsom?
Pa za Uskrs se jede kuvana šunka i jaja!!!
E sad za šunku-staviš je da se kuva na laganoj vatri,ne da vri jako nego istiha.
Tako jedno dobra četiri sata i onda je isključiš i ostaviš da stoji u toj vodi dok se ne ohladi.
Tada će biti sočna.
 
Selena:
Kako kakve veze ima šunka sa Uskrsom?
Pa za Uskrs se jede kuvana šunka i jaja!!!
E sad za šunku-staviš je da se kuva na laganoj vatri,ne da vri jako nego istiha.
Tako jedno dobra četiri sata i onda je isključiš i ostaviš da stoji u toj vodi dok se ne ohladi.
Tada će biti sočna.
Eh, bre, odmah kritikujete i šegačite se… :)
I za mene je kupovna šunka (naravno) bila sasvim normalan deo predjela u bilo kojoj prilici, pa i za Uskrs. Nisam ni razmišljala o tome kako se ta šunka sprema tamo negde da bih je ja imala na trpezi. Ali, sada sam u situaciji da moram da skuvam šunku. Gospodin muž me je zamolio da kupim i skuvam šunku za Uskrs, kao što je to radila njegava pokojna baka iz Mačve. Ja sam se, grdna, našla u čudu, jer nisam za to ni čula, a kamo li da znam da je spremim, a zaista želim da učinim svom voljenom. Tako sam se ponadala da će se ovde javiti neko ko je iz tih krajeva gde je običaj da se za Uskrs kuva šunka i pomogne mi oko toga.
Hvala Seleni na odgovoru, sad još samo da kupim svežu šunku, a i to do sada nikada nisam kupovala.
:?
 
sunku skines sa tavana ili kupis lepu butkicu.
skuvas, kako vec rekose, na tihoj vatri.
dobro ocedis, iseces, serviras uz farbana jaja, ren,mladi luk... i udri! :lol:
(vodu od kuvanja sunke posle iskoristis za pasulj npr.)
 
Farbanje i šaranje uskršnjih jaja sam, već odavno, pretvorila u svoj mali ritual koji mi pričinjava naročito zadovoljstvo.
Za farbanje, biram jaja glatke sjajne ljuske, što svetlija ili potpuno bela.
Najjednostavnija tehnika je čvrsto omotavanje jaja u mrežicu kojom uvezuju korpice s kivijem ili pak u komad džaka od rafije (u koji obično pakuju papriku i krompir). Daljim postupkom farbanja, postiže se ujednačena ali vrlo efektna šara.
Lukovina je odlična za farbanje, ali je ja koristim i na sledeći način: makazama je usitnim na konfete nepravilnog oblika...trougaone, pravougaone, kvadratne...različitih veličina. Napola kuvana jaja, još vlažna, uvaljam u naseckanu lukovinu i utegnem u najlon čarapu. Dokuvavanje vršim u bilo kojoj farbi, ali su...kao po pravilu...najlepša ona iz ljubičaste, zelene i plave. Lukovina daje mestimičnu obojenost u predivnim nijansama...od žute do bakarno braon...tako da je to na toploj žutoj i crvenoj najmanje efektno.
Naravno da je u naseckanu lukovinu moguće umešati, recimo, usitnjen peršunov list i još kojekakve travčice. Rezultat nikada nije moguće sasvim predvideti i prijatna iznenađenja su prosto neizbežna.
Ohlađena jaja uvek "obrišem" dobro nauljanom pamučnom krpom i pustim da prenoće, a na uskršnje jutro...tek malo uglancam.
 
Evo vam par ideja :wink:

uskrsnja_jaja.jpg
jaja_s_cvjeticima_3.jpg
jaja_s_cvjeticima_1.jpg


možda dobijete inspiraciju i kad ovo pogledate
http://www.hobbyart-chemaco.hr/default.asp?IDCat=55&IDArt=60
 
Tema je odlicna, toliko toga je receno da bih, recimo dodala nesto veoma prosto a interesantno. Rec je o gumicama za tegle koje mogu da se stavljaju paralelno ili ukrstaju preko jajeta. Dobro je da gumice budu razlicite debljine ili cak krivudavog oblika sto se lako moze dobiti secenjem stare gume za bicikl, posebno zbog toga sto su one nakon kuvanja neupotrebljive. Nakon kuvanja u farbi, na mestima gde su bile gumice ostaje beli trag ili u boji ako ih stavite na vec ofarbano jaje pa ga prefarbate....prosto a jako interesantno.
Pokvasenu ili vec koriscenu lukovinu (vece komade) mozete obaviti oko donjeg dela jajeta i ucvvrstiti koncem, gumicom ili tkaninom. Moze se kuvati u lukovini ili farbi a nakon skidanja utisak je fenomenalan.....Ako se setim jos necega, eto mene!
Pozdrav svima!
 
Evo predlog da vam uskršnja trpeza bude lepša,pod uslovom da imate vremena da se time bavite.
U stvari dva.
1. Zamesite testo od brašna,soli,vode i prehrambene boje(koju volite) da ne bude pretvrdo da bi se moglo lepo razviti.
Modlom za šape,najbolje srcastom ili u obliku cveta vadite testo.
Na njih stavljate ofarbana jaja,pa ako je u pitanju cvet malo savijte latice prema gore.
Jako lepo izgleda.
(testo se ne peče i ne jede)
2. Posejte pšenicu na okruglu tacnu;kad naraste dovoljno,ošišajte je na dva prsta visine.
Na nju stavite ofarbana jaja.
Jako lepo izgleda.
 
veca18000:
Selena:
Kako kakve veze ima šunka sa Uskrsom?
Pa za Uskrs se jede kuvana šunka i jaja!!!
E sad za šunku-staviš je da se kuva na laganoj vatri,ne da vri jako nego istiha.
Tako jedno dobra četiri sata i onda je isključiš i ostaviš da stoji u toj vodi dok se ne ohladi.
Tada će biti sočna.
Eh, bre, odmah kritikujete i šegačite se… :)
I za mene je kupovna šunka (naravno) bila sasvim normalan deo predjela u bilo kojoj prilici, pa i za Uskrs. Nisam ni razmišljala o tome kako se ta šunka sprema tamo negde da bih je ja imala na trpezi. Ali, sada sam u situaciji da moram da skuvam šunku. Gospodin muž me je zamolio da kupim i skuvam šunku za Uskrs, kao što je to radila njegava pokojna baka iz Mačve. Ja sam se, grdna, našla u čudu, jer nisam za to ni čula, a kamo li da znam da je spremim, a zaista želim da učinim svom voljenom. Tako sam se ponadala da će se ovde javiti neko ko je iz tih krajeva gde je običaj da se za Uskrs kuva šunka i pomogne mi oko toga.
Hvala Seleni na odgovoru, sad još samo da kupim svežu šunku, a i to do sada nikada nisam kupovala.
:?

Ne svežu nego sušenu.
A još je bolja plećka jer se jako lepo skuva i sočnija je zbog masnoće koja se na njoj nalazi.
 

Back
Top