Принцип аmicus-hostis, општа фигура партизана

Sivonja

Domaćin
Banovan
Poruka
3.912
Принцип амикус-хостис у политици једне државе подразумева да се по одређеном питању велике важности, поставаља децидно у пријатељским или непријатељским категоријама према опхођењу других држава.
Истрајност поштовања овог принципа доводи до стварања посебних савеза, док "непријатељи мога непријатеља по нужности принципа постају моји пријатељи".
Принцип амикус-хостис се може ставити против принципа чисто економско-прагматичне, која је у стању да брани интересе државе али само до те мере док чисто економски аспект не почне бивати нарушен. У том случају држава руководећи се овим принципом, повлачи "међупотезе", односно изнијансиране мере према сваком од случају. У таковој ситуацији може се рећи да се чак губи и сама принципијелност.

Пошто је признањем одвајања Косова од стране неких чланица УН правно нарушен међународни поредак према Повељи УН утврђиваној од краја 2. с. р., крајње јасно питање - "Да ли мислите да би Србија требало да се руководи првим принципом у случају сепаратизна Косова и Метохије ?"
Да ли мислите да је свет зрео за стварање такве манихејске поделе на јасна два пола и глобална савеза ?

Други део наслова који се тиче опште фигуре партизана поставља питање - "Да ли мислите да је у модерном свету глобалне комуникације сваки човек са политичким ставом постаје потенцијални партизан одређене политичке опције ?", што значи да човек постаје потпуни homo politicus.
Да подсетим француски термин "партизан" у оригиналном значењу односи се на присталицу неке политичке струје, и може још да значи и борац за одређену идеју. У сваком случају не односи се нужно на присталицу комунистичке идеологије
Он се битно разликује од гериле која обавезно подразумева и наоружаност, тако и евентуално оружано деловање у појединим ситуацијама.

Ова питања су потпуно логична у огледалу савременог света где се већ граница између међудржавног сукоба и терористичког ратовања све слабије назире.
 
Poslednja izmena:
ељи".[/I]
..... али само до те мере док чисто економски аспект не почне бивати нарушен. У том случају држава руководећи се овим принципом, повлачи "међупотезе", односно изнијансиране мере према сваком од случају. У таковој ситуацији може се рећи да се чак губи и сама принципијелност.

Ова питања су потпуно логична у огледалу савременог света где се већ граница између међудржавног сукоба и терористичког ратовања све слабије назире.

Mislim da bi ovo bio odgovor na sve naše dileme i pitanja. Jednostavno rečeno, pred nama su "dva puta", a na nama je da izaberemo jedan, s tim što bi trebalo imati na umu da ni jedan nije idealan: boriti se za Kosovo po svaku cenu, narušiti kompletan ekonomski sistem u zemlji zbog odluke da ni na jednom polju ne sarađujemo sa zemljama koje su priznale Kosovo, ili "zažmuriti na jedno oko", nastaviti borbu za poboljšanje ekonomske situacije u zemlji, na uštrb borbe za Kosovo.


Kako sada stvari stoje, bespoštedna borba za Kosovo, u kojoj, realno i nemamo baš naročite šanse, ostala je u drugom planu, a borba za ekonomski napredak u prvom i mislim da je to sasvim u redu i jedini logičan izbor.U krajnjem slučaju - prirodan, ne postoji drugi način da uopšte opstanemo.
 
Mislim da bi ovo bio odgovor na sve naše dileme i pitanja. Jednostavno rečeno, pred nama su "dva puta", a na nama je da izaberemo jedan, s tim što bi trebalo imati na umu da ni jedan nije idealan: boriti se za Kosovo po svaku cenu, narušiti kompletan ekonomski sistem u zemlji zbog odluke da ni na jednom polju ne sarađujemo sa zemljama koje su priznale Kosovo, ili "zažmuriti na jedno oko", nastaviti borbu za poboljšanje ekonomske situacije u zemlji, na uštrb borbe za Kosovo.


Kako sada stvari stoje, bespoštedna borba za Kosovo, u kojoj, realno i nemamo baš naročite šanse, ostala je u drugom planu, a borba za ekonomski napredak u prvom i mislim da je to sasvim u redu i jedini logičan izbor.U krajnjem slučaju - prirodan, ne postoji drugi način da uopšte opstanemo.

А шта мислиш о стању опште политизације у свету као што је рецимо 11. септембар 2001. у Америци и њихов "Рат против тероризма" и с друге стране исламски "терористи" и други који се противе таквој концепцији ?
Хоћу рећи да ли смо онда близу времену где свако са одређеним политичким ставом или ставом од општег значења постаје потенцијални регрут ?
 
А шта мислиш о стању опште политизације у свету као што је рецимо 11. септембар 2001. у Америци и њихов "Рат против тероризма" и с друге стране исламски "терористи" и други који се противе таквој концепцији ?Хоћу рећи да ли смо онда близу времену где свако са одређеним политичким ставом или ставом од општег значења постаје потенцијални регрут ?

Ne želim da razmišljam na taj način. Posmatram Srbiju u kontekstu svetskih zbivanja i ponekad razmišljam o tome šta bi trebalo da uradimo da bismo poboljšali sopstvenu situaciju i uklopili se u svetske tokove. Isuviše smo mali i beznačajni da bismo uticali na tok svetskih događanja, ma koliko mi mislili da smo bitni i da će velike sile zaratiti zbog Srbije (čitaj: Kosova).
 
А шта мислиш о стању опште политизације у свету као што је рецимо 11. септембар 2001. у Америци и њихов "Рат против тероризма" и с друге стране исламски "терористи" и други који се противе таквој концепцији ?
Хоћу рећи да ли смо онда близу времену где свако са одређеним политичким ставом или ставом од општег значења постаје потенцијални регрут ?

zar je svijet ikada bio drugačiji?

b o r b a za m o c je u modernom svijetu samo očitija, a ne vidim da se drugo promjenilo...
 
Ne želim da razmišljam na taj način. Posmatram Srbiju u kontekstu svetskih zbivanja i ponekad razmišljam o tome šta bi trebalo da uradimo da bismo poboljšali sopstvenu situaciju i uklopili se u svetske tokove. Isuviše smo mali i beznačajni da bismo uticali na tok svetskih događanja, ma koliko mi mislili da smo bitni i da će velike sile zaratiti zbog Srbije (čitaj: Kosova).

:klap::klap::klap:
:ok::ok::ok:
 
Ne želim da razmišljam na taj način. Posmatram Srbiju u kontekstu svetskih zbivanja i ponekad razmišljam o tome šta bi trebalo da uradimo da bismo poboljšali sopstvenu situaciju i uklopili se u svetske tokove. Isuviše smo mali i beznačajni da bismo uticali na tok svetskih događanja, ma koliko mi mislili da smo bitni i da će velike sile zaratiti zbog Srbije (čitaj: Kosova).

Чекај.... а за тебе није ни од каковог значаја (не, ни због каквог нарцизма), него објективно једна од суперсила дува у једра у једну страну, а друга се противи том ветру, при свему томе да су обе суперсиле основни стубови читавог поретка успостављеног од 2. с. р. ?!
Није ствар у томе што је Косово НАШЕ и код нас у непосредном дворишту, и што ја то желим да нагласим, него се отвара питање где обе суперсиле, а можда и трећа страна (рецимо Кина или нека исламска земља), почну да копају по ранама других страна које су им геополитички супротстављене....

Не знам да ли си чула пре неки дан да је Татаристан (са главним градом Казаном) у оквиру РФ, тражио нека посебна права и неке додатне "аутономије"..... Мени никако није јасно како то да вама који толико пуно се залажете и љубите бољи живот стално испада из вида шта се дешава на широј позорници ?!
 
zar je svijet ikada bio drugačiji?

b o r b a za m o c je u modernom svijetu samo očitija, a ne vidim da se drugo promjenilo...

Нисам ни ја рекао да се променило, већ се интензивирало више него икад... мада нису сви тога свесни... или неки не желе то да признају.
 
Чекај.... а за тебе није ни од каковог значаја (не, ни због каквог нарцизма), него објективно једна од суперсила дува у једра у једну страну, а друга се противи том ветру, при свему томе да су обе суперсиле основни стубови читавог поретка успостављеног од 2. с. р. ?!
Није ствар у томе што је Косово НАШЕ и код нас у непосредном дворишту, и што ја то желим да нагласим, него се отвара питање где обе суперсиле, а можда и трећа страна (рецимо Кина или нека исламска земља), почну да копају по ранама других страна које су им геополитички супротстављене....

Не знам да ли си чула пре неки дан да је Татаристан (са главним градом Казаном) у оквиру РФ, тражио нека посебна права и неке додатне "аутономије[/I]"..... Мени никако није јасно како то да вама који толико пуно се залажете и љубите бољи живот стално испада из вида шта се дешава на широј позорници ?!


Ništa nama ne "ispada iz vida", mi samo pokušavamo da pomognemo sebi na najbolji mogući način. Za jednu političku struju u Srbiji je to bespoštedna borba za Kosovo, bez obzira na posledice po sve stanovnike Srbije, za druge je to borba za opstanak onog dela stanovnika Srbije (ogromna većina) koji ne žive na Kosovu. O Tataristanu i ostalim "stanima" možemo da raspravljamo teoretski, ali nas se pitanje Kosova i života u Srbiji veoma tiče. I ponavljam, nikada zbog Kosova Rusija, Kina, Indija i ostale države koje imaju uticaja na svetsku politiku, neće zaratiti niti sa Amerikom, niti sa bilo kojom drugom državom ili vojnim savezom. Kao što nisu reagovali ni kada nas je NATO bombardovao. Nije mi jasno kako vam to ništa ne govori. Misliš li da će se neko isto tako potresti zbog Tataristana?
 
Ма нико не говори о рату који би одвео све у апокалипсу... свашта !
Него се једноставно ради о прерасподели светских ресурса и моћи....
и не капирам, долазимо на оно кључно, већина вас који тако размишљате идете до тих граница да бисте укинули и саму државу само зарад материјалног интереса и користи које добијате на КАШИЧИЦУ !

Јел ти слушаш изјаве Саркозија, Меркелове ???
Јел пратиш шта се дешава у Ирској ??
Кад ће Хрватска којој су толико обећавали ући у ЕУ ??
 
Poslednja izmena:
@Registra

И још једно питање за вас, обожаваоце ЛДП-а, како ви уопште замишљате државу у 21. веку ??
Ја вас капирам да ви то видите као неку огромну касу за порезе и узвратно за исплату социјалне помоћи угроженима и инвалидима.... Да ли уопште држава по вама има неку основу у свом суверенитету или ви то видите потпуно фиктивно, као и саме границе....
Данас човек у Србији долази у апсурдну ситуацију, било ко ко се данас и позове на неки легитимитет утвђене државне власти или суверенитета, углавном га виде као присталицу Коштунице, придајући му такву важност као да је он сам изумео дефиницију суверености.... стварно свашта...
 
Ni jedan politicki fenomen ni moze tako ekstremno kreativno ili destruktivno da djeluje kao patriotizam, partizanizam, nacionalizam... Taj fenomen moze da bude metafa zadnje istine i istovremeno alegorija nostaligije za smrt. Nikakvo bogatsvo ovoga svijeta i nijedna ljubav ne moze da izazove takve emocije kao patri-otizam.Vise je ljudi iz takvih motiva poginulo za te ciljeve nego za sopsvenu cast etc. Ako je politicka moc ekstreman afrodizijak onda je patriotizam krajnje ispunjenje takvih emocija.

Ekstremna “kreativnost” na Kosovu je pokazana od naroda koji je Kosovo smatrao svojom drzavom. Drugi narod je djelovao destruktvno. Nije uspio da pronadje ili aktivira “neprijatelje svojih neprijatelja kao prijatelje” . Jedina ostrica takvog "patriotizma" je bila,- noz.:neutral:


p.s.

Nacin razmisljanja mi je poznat.

Mr. m?
 
Ni jedan politicki fenomen ni moze tako ekstremno kreativno ili destruktivno da djeluje kao patriotizam, partizanizam, nacionalizam... Taj fenomen moze da bude metafa zadnje istine i istovremeno alegorija nostaligije za smrt. Nikakvo bogatsvo ovoga svijeta i nijedna ljubav ne moze da izazove takve emocije kao patri-otizam.Vise je ljudi iz takvih motiva poginulo za te ciljeve nego za sopsvenu cast etc. Ako je politicka moc ekstreman afrodizijak onda je patriotizam krajnje ispunjenje takvih emocija.

Ekstremna “kreativnost” na Kosovu je pokazana od naroda koji je Kosovo smatrao svojom drzavom. Drugi narod je djelovao destruktvno. Nije uspio da pronadje ili aktivira “neprijatelje svojih neprijatelja kao prijatelje” . Jedina ostrica takvog "patriotizma" je bila,- noz.:neutral:


p.s.

Nacin razmisljanja mi je poznat.

Mr. m?

А реци ми који је твој предлог, да наставимо да кукамо над прошлошћу као бабе, или да се окренемо предстојећим плановима за будућност ?
 
А реци ми који је твој предлог, да наставимо да кукамо над прошлошћу као бабе, или да се окренемо предстојећим плановима за будућност ?

S obzirom na to kakve su se na tim prostorima baљege dizale u nebesa bolje da se ne čeka da nešto pane s neba. Istina je i da se Titovim stazama stiglo do minskih polja.
A povratak na staro ni tehnički nije izvodljiv. (Ljudi bi više voljeli na nešto mlado;)) tako da je budućnost jedina alternativa. Za to je potrebna zdrava smisao za realnost. To očigledno nije prisutno jer se izmedju mračne prošlosti i svijetle budućnosti sadašnjost samo nazire.:neutral:
 

Back
Top