Хрвати и Срби на суд ал' не због рата/Hrvati i Srbi na sud al' ne zbog rata

Волео бих да нас Хрвати туже и да добију спор?

  • Да

  • Не

  • Немам став

  • Запрепашћен/а сам шта би људи волели

  • Mi Hrvati nikada ne bi sputavali prodiranje latinice u Srbiju

  • Ovo i nije tako loša ideja, ne bi bilo loše da nam Srbi malo napune budžet


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

dakica

Ističe se
Poruka
2.605
Како су лингвисти даровали Србе "српском латиницом”

Српска ћирилица је најсавршеније, најједноставије и најподесније писмо за један језик као што је српски.Многи професори који су данас у пензији, никада нису чули за "српску латиницу". Међутим измислише недавно да постоји "српска латиница". Вук Караџић је саставио ћирилицу, и за потребе Хрватске њихов латинични састав (гајевицу) са двадесетиседам једнознака и три двознака, писмо које није српско. Зашто?

Зато што је Xрватску латиницу саставио Људевит Гај уз помоћ Ђуре Даничића. Хрвати су одмах по отцепљењу 1992. године, укинули термин "српскохрватски језик" и увели "хрватски језик", и одредили употребу једног писма у свом језику. У одговарајућим међународним институцијама, хрватски и српски језик регистровани су као посебни језици, па је тако хрватски језик уписан у светске језике. Уз хрватски језик регистровано је једно писмо – хрватска латиница. Уз српски језик регистровано је једно писмо – српска ћирилица. Све оно што је штампано српским језиком и (хрватском) латиницом, у међународном разврставању и књижењу, сврстава се у хрватску културну баштину. Понижавајуће је позајмљивати хрватску латиницу, и њом истискивати српску ћирилицу, коју нам је саставио Вук Караџић и која се у последња два века, непрекидно прогања. Формално – правно Хрвати могу у међународном суду од Срба тражити велику одштету за коришћење њиховог националног писма, јер са њима немамо међудржавни уговор о коришћењу културних добара.

Није допустиво Србе лишавати основног људског права на свој језик са својим писмом. Ова два писма деле у свакодневном животу Србе на ћириличаре и латиничаре, а тако се не дели и не разједињује ниједан народ на свету. Латиница је увек пристизала у српски језик, под окупацијама или, у формалном миру, под политичко – идеолошким насиљем и притисцима, па њено устаљивање као алтернативног и у крајњем смислу, као надређеног писма није ни по чему легалан процес.

Ово што су лингвисти урадили Србима у Србији, од које се српска лингвистика, србистика, целокупно школство и државна просвета неће једноставно опоравити; то ће се преносити на генерације и можда буде завршни ударац српском језику и писму ћирилици, која им је више од девет и по векова била једино писмо. Латиница је била само онима који су се национално приклоинили хрватском народу.

Удари на српско писмо већ стотинама година трају. Толико дуго траје и огорчена битка за спас ћирилице међу Србима и она се води и данас, после сточетрдесетипет година од смрти Вука Караџића који је ћирилицу учинио најсавршенијим писмом на свету. Једино је у азбуку увео латинично слово (ј). Осим тог једног слова Вук није стварао никакву латиницу за Србе нити је помишљао да ствара два писма за свој народ.

Писмо је незаобилазан, изразито важан и неопходан цивилизацијски производ о коме је споменути Вук Караџић године 1827. с потпуним правом говорио.
Тај исти Вук је крстио народни језик Срба "српским".

Године 1913. историчар и критичар Јован Скерлић, занесен идејом о југословенству предлаже да се Срби и Хрвати језички обједине, тако да се Хрвати одрекну ијекавског и пређу на екавски изговор, а да Срби напусте своје ћирилично писмо. Резултат тога је био да су Хрвати, остали јединствени на ијекавском изговору и на свом латиничном писму, а Срби су све више прихватали латинично писмо.

Данашњи српски лингвисти, многи очигледно невољно, формално су се после хрватског језичког отцепљења вратили вуковском српском називу свог језика. И које је српско писмо?

Српски лингвисти тврде да је хрватска латиница српска. Академик Бјелик је још 1940. године у граматици за први разред средњих школа, објаснио које је српско а које хрватско и словеначко писмо. Хрвати и Словенци пишу – латиницом. Срби се служе старим словенским писмом – ћирилицом, која је састављена по смрти свете браће Ћирила и Методија, а преуредио ју је за наш језик Вук Караџић; Хрвати и Словенци примили су латинско писмо, латиницу, коју је преуредио Људевит Гај.

У Приштини је основано 9. октобра 1997. године друштво за обнову србистике. Његов основни задатак је обнова српске филолошке традиције, тј. србистике, тј. враћање српске језичке науке и струке, пре свега, на вуковски пут.

Данас у Србији нема ниједне институције која је старија од пет година, да се јасно залаже за очување српске ћирилице на прави начин. Све наше Институције просвете, науке и културе чувају посусталу српску ћирилицу кроз наставак двоазбучја и "равноправност писма", а она се огледа само у томе да је ћирилица "равноправна" и када нестаје. Удружење за заштиту ћирилице српског језика "Ћирилица" основано 2001. године једина је институција и удружешње грађана са око 979 редовних чланова и са Стручном групом "Ћ – 5 више" са преко 160 стручњака за српски језик и писмо, које се залаже за очување српског писма на једини могући и у свету проверен начин – према светским критеријумима.

Док други народи и њихове државе брину о својим језицима и писмима, ми смо у тој небризи карактеристичан пример. Да не бисмо нестали као народ, борба за српско писмо не сме никада престати.
 
Ja ne znam zashto je latinica iskljuchivo hrvatsko pismo? To je najkorishceniji alfabet na svetu, i svi imaju pravo na njega. Dodushe, svakom je dozvoljeno da ga prilagodi svom jeziku.
Mi smo ga prilagodili koliko toliko (a koliko znam, bice jos nekih prilagodjenja, znakova za slovo dz, dj...). Poznavanjem i cirilice i latinice, moze samo da nam lakshe ide uchenje stranih jezika :whistling:

Od ljudi iz moje blizine, vecina pishe cirilicu. Ja iskljuchivo, a na forumu me mrzi da prebacujem language, pa komuniciramo na latinici (koja je pismo celog zapadnog sveta;)
 
Poslednja izmena:
Формално то је могуће и ја бих баш волео када би они то заиста учинили, али на жалост неће.

Није да неће него не могу! Не можеш забранити човеку да користи било које писмо на свету, то је индивидуално право сваког човека. А то што ми користимо оба писма није последица наше завере према сопственом народу, већ је последица историјских околности.
Узгред, Хрвати имају такав језик да им латиница уопште не одговара. Конкретно, они "č" и "ć" исто изговарају, тако да, по изговору, ми имамо више права (макар на ова два слова) него они.
 
Ово је тотална небулоза - гајевица најкоришћеније писмо на свету :hahaha:

"Латинична абецеда, такође позната и као римски алфабет, јесте најкоришћенији алфабетски систем на свету."

http://sr.wikipedia.org/wiki/Латиница
 
Формално то је могуће и ја бих баш волео када би они то заиста учинили, али на жалост неће.

Ако ти није неки велики проблем, молио бих те да напишеш пар разлога због чега би волео да нас туже због употребе латинице?
Ја сам за забрану коришћења латинице и потпуног враћања ћирилици.
Од саобраћајних знакова, до реклама...
 

Да ли би неко од модератора могао да преправи наслов теме, јер неки Хрвати са овога форума не читају ћирилицу из принципа?

Нека наслов теме буде: Хрвати и Срби на суд ал' не због рата/Hrvati i Srbi na sud al' ne zbog rata
 
Ако ти није неки велики проблем, молио бих те да напишеш пар разлога због чега би волео да нас туже због употребе латинице?
Ја сам за забрану коришћења латинице и потпуног враћања ћирилици.
Од саобраћајних знакова, до реклама...

Разлози су врло једноставни.

Ово би покренуло јавну расправу на тему "Ћирилица или латиница" коју многи латинизатори вешто избегавају на штету ћирилице.

Друго, мислим да би нас овај хрватски шамар коначно мало отрезнио (не морају добити спор на суду, потребо је само да га покрену).
 
Ja ne znam zashto je latinica iskljuchivo hrvatsko pismo? To je najkorishceniji alfabet na svetu, i svi imaju pravo na njega. Dodushe, svakom je dozvoljeno da ga prilagodi svom jeziku.
Mi smo ga prilagodili koliko toliko (a koliko znam, bice jos nekih prilagodjenja, znakova za slovo dz, dj...). Poznavanjem i cirilice i latinice, moze samo da nam lakshe ide uchenje stranih jezika :whistling:

Od ljudi iz moje blizine, vecina pishe cirilicu. Ja iskljuchivo, a na forumu me mrzi da prebacujem language, pa komuniciramo na latinici (koja je pismo celog zapadnog sveta;)


А зашто те "мрзи" ?
Зар није то само пар секунди...клика...?
 
А зашто те "мрзи" ?
Зар није то само пар секунди...клика...?

Не зна ни Он сам :roll:

А не мрзи га да "ш" пише као "sh", да "ч" пише као "ch"!?

Чиста будалаштина, глупост, размаженост по мом схватању без увреде било кога.
 
Па добро, то је твоје мишљење.
Када сам набавио комп пре 10ак година, нисам се сналазио са ћириличним фонтовима, касније ме мрзело да мењам, и на нету ми латиница више ле.... (ма где је...), леЖи.
И то енглеска латиница, без č, ć, đ итд.
Ћирилицу сматрама више нашкијем писмом јер су нам религијске књиге писане тим писмом, и више је у неком нашем, источном, православном, византијском духу.
Но Србадија са друге стране Дрине, више је била под утицајем латинице, и сасвим је нормално да користе и тај светски најпопуларнији алфабет. Ни ћирилицу нису измислили Срби, а ако неки други народ крене масовно да је користи, њихова воља :)
У свакодневном животу пишем ћирилицу, нормално, тако од детињства :whistling:
 
Да ли би неко од модератора могао да преправи наслов теме, јер неки Хрвати са овога форума не читају ћирилицу из принципа?

Нека наслов теме буде: Хрвати и Срби на суд ал' не због рата/Hrvati i Srbi na sud al' ne zbog rata

Dakice, а што ти је корисничко име написано латиницом?:mrgreen:
 
Dakice, а што ти је корисничко име написано латиницом?:mrgreen:

То сам већ једном објашњавао :)

Нису сви рачунари подешени да може да се изабере вуковица већ само енглески алфабет. Нисам обавезан да пискарам по форуму, али има жељу да проверим да ли имам неку ПП.

Често кад нема вуковице на рачунару нема и гајевице, само енглески алфабет. Да се којим случајем служим корисничким именом "Šaban" опет не бих могао да се пријавим на форум.
 
Poslednja izmena:
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top