sokrat ili platon

E kad dođu školarci na forum i postave žargonsko pitanje "koga gotivimo". Draži mi je Platon, zato što je iza sebe ostavio pisana dela. Za Sokrata nismo sigurni ni da li je uopšte postojao, jer iza sebe nije ostavio nijedno pisano delo. Već sam postavio temu o tome. Pogledaj je.
 
Ја ћу ипак да се укључим у "жаргонско питање": "Драг ми је Платон, али ми је дража истина."

У суштини, Сократ је био прави филозоф ако је филозофија начин живота, трагање за мудрошћу без потребе за славом. Сократ изгледа није имао нимало сујете за разлику од Платона који је изгледа имао бар мало.

А са друге стране, људска цивилизација напредује баш зато што они који знају (нешто, било шта) записују на неки начин то своје знање и остављају га будућим генерацијама, тако да се знање акумулира и управо то омогућава развој цивилизације. Чак су у једном моменту и источњачки мудраци (познати по ћутању) почели да записују знање, јер су схватили да ће се незаписано знање временом изгубити, а то би била штета. На пример, брамани су записали Веде које су се пре тога вековима преносиле усмено, с учитеља на ученика.

На крају смо сазнали да чак ни Кастанеда није без дон Хуанове дозволе записао толтечко знање. Испало је да је управо то био онај тајни "магијски задатак" који је дух одредио Кастанеди: да објави толтечко знање и омогући нам да почнемо да се враћамо духу "након што смо прошли кроз пакао" обездуховљености.
 
Sokrat nije bio filozof već je nasilno uguran u filozofiju baš zato što čovek nije mogao razlikovati istinu, koju je on iznosio, od mentalnih nagadjanja mnoštva drugih. Ne znači da oni drugi nisu imali po koje zrno istine u svojim propovedima ali ti drugi nisu bili slobodni kao što je bio Sokrat.
Neko je već napomenuo da Sokrat nije imao perjanicu sujete dok je onaj drugi, Platon, toga bio pun.
Sokrat nije zapisivao svoju istinu jer je znao da se istina ne da zapisati - šta god da se zapiše to više nije istina do li gola informacija. Istina se mora dosegnuti, realizovati u sebi a to nije karakteristika filozofa. U filozofu vlada, kao i u humanoj svesti, sujeta a tamo gde ima nje nema istine.
Sokrat je znao da od njegove istine mogu najviše imati koristi samo oni koji su je odmah mogli naslutiti, prepoznati, shvatiti...jer bi samo oni mogli da je u sebi razvijaju i realizuju. Znao je da u budućnosti koja je dolazila iza njega istinu ne bi mogli dobijati ljudi čitajući njegove knjige, jer se ona knjigama ne prenosi na druge. Znao je da čovek budućih vremena, željan istine istu može dokučiti i dobiti samo preko savremenika, koji bi kao i Sokrat bio njena fokalna tačka ili kao baklja od koje se pale sve ostale baklje.
Istina ima svoje puteve i svoje načine - one i onakve kakve filozofi nisu dokučili.
Dok god se čovek oslanja na um dotle neće imati istinu ali će zato imati obilje informacija od kojih vrlo malo valjanih i korisnih.
 

Mogli smo i da pogadjamo :lol:

Uz Sokrata mi je nekako adekvatnija rec mudrac, eh ta brada...:roll:

PlatonISokrat.jpg


Porodicna fotografija
 
...Sokrat,-olišenje fizičke i duhovne simbioze,
kad je rat
ratnik
kad je gozba
ispičutura i gospoče
u piću...

Platon,- trgovac,
kolekcionar
profiter
robovlasnik i glavna karika u odbrani
robovlasništva kao normalne skale u vladanju i održavanju
Države
utopista u cilju ostvarenja svoje Države
filosof_političar
sa slobodom da može ustima Sokrata pokrijevatio svoje misli
i zamisli
tako
da ne znamo gdje počinje Platon
a
gdje završava Sokrat...
 
Сократ је у Платоновим делима само позајмљен лик кроз кога говори Платон.

Ево шта је Шопенхауер писао о томе:

"Сократова мудрост је у филозофији питање вере .Јер је јасно да је Платонов Сократ идеални и према томе поетични израз Платонових мисли, док код Ксенофонтовог Сократа не можемо наћи много мудрости. Према Лукијану, Сократ је имао дебео стомак, што није одлика генија. "

Шопенхауер
Фрагменти о историји филозофије - Парерга и паралипомена 1
 
...Wil Durant kaže za Sokrata
da je bio ružan
kako to samo filosof može biti
a to da Stomak nije odlika genija
zaista je tako 'smiješna dijagnoza'...

Мислим да се са Сократом десило нешто слично као са Краљевић Марком. Да је од њега направљен митски лик око кога су испредане приче које немају много везе са стварним Сократом. Прави Сократ је вероватно био нешто попут локалног шаљивџије , градске луде да тако кажемо. Око кога су грађани испредали приче и вицеве:

Диоген Ларентије пише:

"Када је једном Сократ примио ударац ногом, примио је то стрпљиво и рекао човеку који се томе чудио:" Зар би се пожалио и на магарца кад би ме ударио".

Ово показује како су се односили са правим Сократом. Ладно су га шутирали на улици зарад спрдње и забаве грађана.

Као што је народ од једног турског вазала Краљевића Марка направио архетип хероја тако је и од Сократа направљен архетип мудрости. При чему то нема много везе са истином.
 
Мислим да се са Сократом десило нешто слично као са Краљевић Марком. Да је од њега направљен митски лик око кога су испредане приче које немају много везе са стварним Сократом. Прави Сократ је вероватно био нешто попут локалног шаљивџије , градске луде да тако кажемо. Око кога су грађани испредали приче и вицеве:

Диоген Ларентије пише:



Ово показује како су се односили са правим Сократом. Ладно су га шутирали на улици зарад спрдње и забаве грађана.

Као што је народ од једног турског вазала Краљевића Марка направио архетип хероја тако је и од Сократа направљен архетип мудрости. При чему то нема много везе са истином.


Vulgarno prosto. Skoro kao onaj Star Track video koji postujes u besvest.
 

Back
Top