Unix...

Šakal

Elita
Poruka
17.385
Ok. ljudi, imamo teme o winu o linuxu... šta je sa moćnim unixom?
Probao sam skoro sve od Unixa... Solaris, Free Bsd, Open Bsd... Koja je po vama najbolja distribucija i sa kojom ste bili najzadovoljniji...
Ok. ukusi su različiti i o njima ne vredi raspravljati... ali, da konstatujemo...

Pre neki dan sam uspeo da instaliram Tigra, tj. 10. 4. 8 Mac OS X... i mogu vam reći da jako dobro šljaka... sve osim interneta... ali taj problem sam rešio kupovinom Asus usb wireeles adaptera... pa vajrles šljaka odlično... no, kablovski i adsl za sada ništa... i to je moguće rešiti kupovinom nekog adaptera... ako baš neće da može...
 
Hmmm... Nemoj BSDovde da zoves distribucijama. Nekulturno je ;) A i neispravno. ;)

Elem, sva sta sam vozio. NetBSD sam terao nekoliko meseci. Fino je skockan i vrlo brz. I stvarno ne vidim neki razlog zbog kog bih vam ga preporucio u odnosu na ostale, ali je tu i radi.

FreeBSD imam odavno, odnosno imao sam do nedavno. Malo sam se razocarao u njega, pa sam resio da meso prvog BSDa na mom kompu prepustim OpenBSD-u.
Inace FBSD je dobar sistem, bez obzira na moje razocaranje. Kada prociste kod za ZFS i ULE pa dobije svoje mesto u podrazumevanom kernelu, ovo ce bez sumnje biti najbolji sistem za serviranje (web, database, file, mail serveri). Mada je i sad vrlo moguce da je na toj poziciji.

OpenBSD je nadaleko poznat kao najsigurniji sistem ikad. Vrlo opravnadno nosi tu titulu. Malo je sporiji zbok skilnih enripcija i cuda, ali to je cena koja mora da se plati zarad sigurnosti. Inace je sistem koji se najlakse konfigurise za serverski rad od BSDova (po mom skromnom misljenju).

Inace *BSD sistemi su na granici upotrebljivosti na desktopu zbog nemarnosti firmi koje prave neki "standardni" softver. Itekako se oseca nedostastak flash-a, Acrobat Readera, ne svidja mi se Sunova politika sa Javom i fbsdeom,....
Momci iz OpenBSD-a su uspeli da postignu nekakav dogovor sa Sunom da od sledeceg izdanja distribuiraju Javu kao binarni paket. Sto je lep napredak.

OpneSolaris je vrlo interesantan projekat. Jezgro OSa je jedno od najbolje zamilsljnih i implementiranih. Sad, Solaris je sistem koji je namenjen znatno jacim masinama u odnosu na kucne PC racunare. Dosta se napredovalo u portovanju i smanjenju zahtevnosti, tako da je sada prilicno upotrebljiv na prosecnoj PC konfiguraciji. Verziju 2008.5 (Project Indiana) imam instaliranu i vrlo sam zadovoljan brzinom rada istog. Ostale distribucije OpenSolarisa nisam duze zadrzava na kompu. Uglavno su bile u zestokoj fazi testiranja ili razvoja u vreme kad sam ih probao pa nisu bile interesantne.

Inace, primetio sam da je Sun resio da forsira OpenSolaris na desktopu. Vec polako lobiraju Adobe i druge kompanije da izdaju softver koji radi na ovom sistemu. Bice interesantno ako Sun ima dugorocne planove za OS kao desktop sistem.
 

Back
Top