Hrvati grade nuklearnu centralu blizu Srbije

master_of_errors

Domaćin
Banovan
Poruka
4.933
Uprava i stanovnici općine Erdut udaraju na Vladine planove za prvu hrvatsku nuklearku
Autor Sanela Majdandžić







Prije nekoliko dana Jovanu Jeliću, načelniku Općine Erdut, najistočnije općine Osječko-baranjske županije, stigao je naputak Hrvatske elektroprivrede da u izmjenama općinskoga prostornog plana unesu trasu visokog napona.

Čitanjem između redaka, načelnik te općine vrlo je brzo uočio kako HEP tu trasu treba jer će se na području općine iznova aktualizirati gradnja prve hrvatske nuklearke. - Očito je da se priprema teren - komentirao je za Večernji.hr načelnik Jelić.

Naime, još je za vrijeme bivše SFRJ područje općine Erdut bilo proglašeno potencijalno zanimljivom lokacijom za izgradnju nuklearke, koja bi se pridružila onoj u Krškom. Najviše zbog blizine Dunava, neophodnog za hlađenje reaktora. No s propadanjem Jugoslavije, propala je i ideja o nuklearki, koju, kao objašnjava načelnik Jelić, ali i lokalna javnost, hrvatski enegetski lobi iznova gura na površinu.

Hrvatska nuklearka u blizini Kopačkog rita
- Ali ne javno, nego ispod žita, kaže Jelić. S njim se slaže i Jelka Borojević, izvršna direktorica nevladine udruge GORD, koja usko surađuje s lokalnom zajednicom, posebno na ovom iznova akutalnom problemu. Prvi korak u tome vide upravo u HEP-ovu naputku za osiguravanjem trase, a potom i da se u prostornom planu od svake gradnje izuzme lokacija predviđena za nuklearku još u bivšem sustavu.

To je rušenje svih onih koncepata koje općina Erdut, koju samo rijeka Drava dijeli od najveće močvare u Europi – Kopačkog rita, njeguje u pravcu ekopoljoprivrede, seoskog turizma i organskog uzgoja hrane, smatra Jelić.

- Mi smo izgradili zelenu agendu, plan ukupnog razvoja na ekotemeljima, a aktualiziranjem izgradnje nuklearke sve se to ruši. Spreman sam zbog toga, zajedno s građanima, poduzeti sve protiv gradnje nuklearke. Raspisat ću i referendum protiv nje bude li trebalo i prvi se potpisati protiv - dodaje Jelić.

Zbog nuklearke s istoka Hrvatske odlaze investitori
Prve posljedice već i samih najava o eventualnoj gradnji nuklearke općina Erdut već je osjetila, navode jednoglasno i načelnik Jelić i predsjednica GORD-a Borojević. Poznati gospodarstvenik Enever Moralić, vlasnik vinarije Kutjevo, trebao je preuzeti i posrnulu, ali stoljećima poznatu Vinariju Erdut. No, kada su krenule glasine o izgradnji prve hrvatske nuklearke na istoku države, odustao je od ove investicije, uz riječi kako nije spreman ulagati u vinograde na samo 200 metara od takvog postrojenja, tvrdi načelnik Općine Erdut.

Načelnik poručuje da ne odustaje od borbe protiv nuklearke. Smatra da treba preispitati lokaciju koja je usred hrvatske žitnice, prijeko neophodne u vremenu kada hrana postaje sve skuplja. Animirat će sve udruge koje rade na ovom projektu, ponajprije Press centar za okoliš iz Osijeka, čija je predsjednica Ljiljanka Mitoš Svoboda još 2006. godine pronašla prve dokaze da Vlada potajice aktualizira posredstvom HEP-a lokaciju u općini Erdut za prvu hrvatsku nuklearku.

- Prije dvije godine došla sam na teren u općinu i od vrata do vrata prikupljala informacije o tome što se smjera potajice oko izgradnje - prisjeća se Ljiljanka Mitoš Svoboda. I od tada do danas svi dokazi upućuju na to da Vlada nije odustala od ove lokacije, da u energetskoj stategiji potpomognuta lobijima HEP-a i nuklearnog društva, gura taj projekt, iako ima mnogo ekološki privatljivijih i za Hrvatsku boljih rješenja.

Jelka Borojević upozorava na studije o povećanju oboljenja od karcinoma svih koji žive 50 kilometara oko nuklearke, upozoravajući i kako taj objekt nije siguran kako ga u javnosti žele prikazati. Inače, do 2014. godine traje moratorij koji je još bivša SFRJ stavila na raspravu i eventualnu gradnju nuklearke na području općine Erdut. No, i ta će godina uskoro doći, a netko se želi pripremiti s projektom izgradnje, ocjenjuje Borojević.

Ljudi su neinformirani, sve se radi potajice, nitko ne želi otvoreno govoriti o nuklearki i to nas još više ljuti, poručuju predstavnici lokalne zajednice u Erdutu, a prvi među njima načelnik općine Jelić. On poručuje da se ne boji svojih istupa protiv HEP-a ili planova Vlade u pravcu izgradnje prve hrvatske nuklearke. Želimo samo činjenice, poručuju iz općine Erdut.

http://www.vecernji.hr/newsroom/news/croatia/3114560/index.do

Blago nama...
 
Pa sta ako Hrvati oce da grade nuklearku?? Da nece vajni ecolozi Tadic i Nikolic da im zabrane,mozda?!? Kad crnogorci uvode evropski ekoloski porez to nije u redu ali cemo kad Hrvati obezbedjuju sopstvenu energetsku stabilnost da se pravimo nevini(u lakat)!! Zbog takvog razmisljanja mi i jesmo s.pak Evrope!!!
 
Pa sta ako Hrvati oce da grade nuklearku?? Da nece vajni ecolozi Tadic i Nikolic da im zabrane,mozda?!? Kad crnogorci uvode evropski ekoloski porez to nije u redu ali cemo kad Hrvati obezbedjuju sopstvenu energetsku stabilnost da se pravimo nevini(u lakat)!! Zbog takvog razmisljanja mi i jesmo s.pak Evrope!!!

Dobro, evo ja zelim tebi da zivis pored jedne...:bye:
 
Da smo pametni i deo civilizovanog sveta a ne da zaziremo od svega savremenog ili verujemo u babaroge i sami bi razmisljali kao Hrvatska. Ovako.. Zasviraj i za pojas zadeni!!:dash::dash:

Ti i tvoje razmishljanje je chist dokaz da stvarno nismo kako kazeh"deo civilizovanog sveta" jer u "civilizovanom svetu "glavni problem je kako i gde se otarasiti radioaktivnog djbreta koje te iste nuklearne elektrane proizvode a ne pada im napamet da grade nove vec gledaju kako da ih keshiraju i zamene alternativnim(citaj: zdravijim) izvorima energije(solarna,vetar)
 
Ti i tvoje razmishljanje je chist dokaz da stvarno nismo kako kazeh"deo civilizovanog sveta" jer u "civilizovanom svetu "glavni problem je kako i gde se otarasiti radioaktivnog djbreta koje te iste nuklearne elektrane proizvode a ne pada im napamet da grade nove vec gledaju kako da ih keshiraju i zamene alternativnim(citaj: zdravijim) izvorima energije(solarna,vetar)

Ne! Ne vjeruj u idolee!!:whistling:
 
Pre pustanja u rad bombardovati :hahaha::hahaha:

jako smešno!:evil:

ajd lupni glavom o zid:dash::dash::dash: koji put pa ti možda "dođe" kako si ga sad lupio žestoko pa možda i obrišeš ovaj post biserko jedan:roll::roll::roll:

PS
da ti pomognem? jer mislim da tvoje sive čelije to ne bi mogle podneti
:eek:

radijacija i radioaktivnom oblaku je daleko bliže od Erduta Beograd i Novi Sad od primerice Zagreba...:idea:

ajd sad lepo obriši post:roll:
 
Poslednja izmena:
jako smešno!:evil:

ajd lupni glavom o zid:dash::dash::dash: koji put pa ti možda "dođe" kako si ga sad lupio žestoko pa možda i obrišeš ovaj post biserko jedan:roll::roll::roll:

PS
da ti pomognem? jer mislim da tvoje sive čelije to ne bi mogle podneti
:eek:

radijacija i radioaktivnom oblaku je daleko bliže od Erduta Beograd i Novi Sad od primerice Zagreba...:idea:

ajd sad lepo obriši post:roll:

Лепо рече човек пре пуштања у рад... Ја сам за мало другачију опцију, пустити да се исгради па је заузети. :ok:
 
Kako komentarishesh ovu vest:?:

za ovu vest znam već više od 2 tjedna samo su tada bile navedene dve moguće lokacije (jedna u središnjoj hrvatskoj (blizina Zga...a druga na istoku zemlje (Erdut)

pošto sam u to vreme eskivirao s ovog pdf-a nisam je postavljao kao vest

mislim da je još preuranjeno bilo šta govoriti jer ovo su puka nagađanja


kako bilo energije nedostaje Hrvatskoj...u Europi ima mnogo nuklearki (začudili bi se koliko)
i sve funkcionišu već decenijama i daju ljudima prekopotrebnu energiju...

e sad treba napraviti studije jel nam je preko potrebna ili ne

ja sam po tom pitanju suzdržan
 

Back
Top