Kosovo u godinama raspleta - 1987. - 1999.

krajnije je bezobrazno da se srbija poziva na rezoluciju 1244 - a nikada nije priznala institucije i dokumenta koja su proizasla iz nje. ni unmik licne karte, ni putni dokumenti, ni tablice niti ista drugo nije nikada priznato u srbiji. parlament kosova je takodje formiran pod punom saglasnoscu sa unmikom i 1244, isto vazi za vladu i za sve institucije na kosovu. pregovori o statusu su vodjeni pod pokroviteljstvom UNMIK-a, i ahtisarijev je bio pregovarac UN-a.

1244 je jasno odredjivala da je kosovo deo SRJ (a ne srbije) do resenja statusa. status je resen.

takodje je krajnije bezobrazno da se istovremeno poziva na 1244 i na ustav srbije koji je protiv 1244. a da ne govorimo o ukidanju kosovskog ustava u 1990 od iste drzave koja sada u preambuli pominje kosovo. moze i kosovo da napise da su ostrva bahama neodvojivi deo drzave ali ko ce da ih sisa... isto je i sa srbijom.

ako hoce da im bude bolje, kosovski srbi treba da shvate i prihvate da je stvorena nova drzava. ne moraju da je priznaju, niti da je vole, niti da je postuju, ali treba da se zna da je ona tu, i da ne mogu da nastave da se prave da ne postoji.
 
1990. nije postojao kosovski ustav nego samo statut. Inače da podsetim, tema je mogućnost boljeg suživota, a ne status Kosova.

pa, mozemo i da otvorimo novu temu, a mozemo i ovde da nastavimo uvek pazeci da ne odlutamo previse... ali gresis u pogledu ustava jer je kosovo, kao i svaka druga federalna jedinica u sfrj imala svoj ustav od 1974 do ukidanja na silu 1990.

bolje moze biti... i to veoma lako... jer su albanci danas mnogo pragmaticniji nego sto su i oni i srbi bili devedesetih. oznake kosova, zastava, himna, grb itd su oljusteni od bilo kakve nacionalne konotacije, tako da mogu da budu prihvatljivi za sve... tj. niko nikome ne tura dvoglavog orla pod nos... i uopste se srbi ne primoravaju da potpisuju razna uverenja da priznaju drzavu kosovo itd...
 
Poslednja izmena:
pa, mozemo i da otvorimo novu temu, a mozemo i ovde da nastavimo uvek pazeci da ne odlutamo previse... ali gresis u pogledu ustava jer je kosovo, kao i svaka druga federalna jedinica u sfrj imala svoj ustav od 1974 do ukidanja na silu 1990.
.
Ne, nije bila federalna jedinica nego pokrajina kao i Vojvodina. To je tad uglavnom ukinuto.
 
Poslednja izmena:
ok nesho, ja znam da je bila fed. jedinica i da je ustav bio ustav, ti znas drugacije... slazem se da se vratimo na temu.

u stvari, drago mi je sto smo skrenuli na trenutak, pa da se vidi gde pravimo uvek iste greske! jer ako se vracamo na legalnost/legalitet pojedinih odluka, pa na istorijsko, etnicko ili medjunarodno pravo, versku pozadinu konflikta itd itd, zavrsicemo tu gde uvek zavrsavamo.
 
Poslednja izmena od moderatora:
situaciju na kosovu u tom razdoblju ne mozemo gledati van konteksta dogadjaja na federalnom nivou tadasnje drzave a i u ostalim republikama jer se tu radilo o jednom velikom planu deo kojeg je bilo i kosovo.zasada cu reci samo da je tada bilo vreme novog organiziranja tadasnje drzave oko kojeg se nije nasao zajednicki jezik a bogami neki nisu mogli ni da daju svoje misljenje.
 
tacno je jedno, da niko osim bosanaca i makedonaca nije vise hteo jugoslaviju takva kakva je bila. slovenci i hrvati su bili za nove odnose, mnogo vise nezavisnosti od centralnih organa, albanci su isto hteli da se jos vise odvoje od srbije pre svega, ali i jugoslavije, a srbi su hteli da imaju jos vise uticaja u nekim novim odnosima.

kosovo je na zalost bilo katalizator tog raspada jer su u neku ruku sve ove grupe iskoristile situaciju kod nas da proguraju svoj interes

albanci su, cak i oni iz makedonije i srbije, nasli najbolje uslove za razvoj i upraznjavanje nacionalizma na kosovu

srbi su hteli da upotrebe kosovo za prvenstveno dve stvari: a) da podstanknu i rasplamsaju srpski nacionalizam, i b) da ukinu autonomiju i upotrebe u svoj interes glas kosova i vojvodine u predsednistvu sfrj.

slovenci i hrvati su samo duvali vatri, jer je u njihovom interesu bilo da se situacja pogorsa, kako bi imali argumenat za otcepljenje/nove labave odnose.

svi smo dobili manje-vise sta smo zasluzili osim jadnih bosnjaka-muslimana, koji su bez svoje krivice najgore prosli.
 
svake promene su pokazale..da tamo gde je bilo diktature,trebala je da ostane...kako god da je bilo prije 99,stanje u kojem se danas kosovo nalazi nije prije bilo...znaci dovoljno je reci za struju vodu pa i ostalo...primer uzmimo irak za vreme vladavine sadama nije bilo krvoprolica kao danas,tad nije niko nikog smeo da ubije...a danas je sacuvaj boze...rumunija za vreme causeskua je sijala..danas od rumuna i njihovih lopova vise nisi nigde bezbedan..

vmax, ja se donekle slazem s'tobom (na tvoje iznenadjenje slutim). mislim da postoje validni razlozi zasto je negde diktatura a negde ne, tj. da negde ima potrebe za njom. takodje mislim da pojedine grupe ili narodi treba da kroz emancipaciju a ne kroz silu postignu veci nivo prava. samo sto ti jednu cinjenicu, po meni neosporivu, potpuno ignorsies - to da pre '99 nije bila diktatura za tebe, nego samo za mene?! znaci bio je aparthejd, sa ciljem da se promeni demografska slika, a ne diktatura zbog nemogucnosti uspostavljanja demokratije. obaveza je svake drzave, svakog sistema da uspostavi ravnopravnost svih gradjana, svih jedinki. rezim milosevica je bio suprotnost ravnopravnosti - totalna diskriminacija. zato je danas bolje nego sto je bilo, i ti se mozes ku*citi sa kosovskom policijom ne zato sto si neki mangup, nego zato sto svi mozemo.
 
Koliko je na Kosovu pre '99 bilo diktature govori cinjenica da ste u tim godinama kopali rovove,nesmetano naoruzavali svoj narod,organizaovali brojne demonstracije,glumili masovna trovanja.U nekima od vasih sela godinama nije krocila srpska noga,pod tom "diktaturom' vi ste planski radili da bi postigli svoj cilj!!!!
 
Koliko je na Kosovu pre '99 bilo diktature govori cinjenica da ste u tim godinama kopali rovove,nesmetano naoruzavali svoj narod,organizaovali brojne demonstracije,glumili masovna trovanja.U nekima od vasih sela godinama nije krocila srpska noga,pod tom "diktaturom' vi ste planski radili da bi postigli svoj cilj!!!!



od ukidanja autonomije silom leta 1990 do studentskih demonstracija 1997 nije bilo ni jednog protesta... a studenti su svi dobili teske batine iako su bile mirne... ako negde nije krocila srpska noga, onda to nije htela jer sa 15 hiljade policajaca i 40 hiljade vojnika (bez rezerve) mogli su da kroce i u Drac a ne u Jablanicu. to ko se naoruzavao, to pitaj svog cacu i ujka, kome se delilo oruzje po stanovima i kucama naocigled svojih suseda.

svasta cemo jos da cujemo, da nije za vreme milosevica albancima bilo bolje nego srbima???
 
Poslednja izmena od moderatora:
od ukidanja autonomije silom leta 1990 do studentskih demonstracija 1997 nije bilo ni jednog protesta... a studenti su svi dobili teske batine iako su bile mirne... ako negde nije krocila srpska noga, onda to nije htela jer sa 15 hiljade policajaca i 40 hiljade vojnika (bez rezerve) mogli su da kroce i u Drac a ne u Jablanicu. to ko se naoruzavao, to pitaj svog cacu i ujka, kome se delilo oruzje po stanovima i kucama naocigled svojih suseda.

svasta cemo jos da cujemo, da nije za vreme milosevica albancima bilo bolje nego srbima???

Smesno je raspravljati o ovome:mrgreen:Svako ko je u to vreme ziveo na prostorima Kosova jasno zna sta se tada ovde desavalo,i da je sve sto sam napisala u postu koji si ti citirao apsolutna istina!!! Pitam se samo kako organizovaste teroristicke grupe pod tom dikaturom:roll:
A kako vam je bilo za vreme Milosevica ,licno znam mnoge postene Albance koji bi radije da se sve ovo nije ni deslio i da su jos uvek u toj Srbiji u kojoj je vladao Milosevic jer su tada imali makar koru hleba:whistling:
 
Smesno je raspravljati o ovome:mrgreen:Svako ko je u to vreme ziveo na prostorima Kosova jasno zna sta se tada ovde desavalo,i da je sve sto sam napisala u postu koji si ti citirao apsolutna istina!!! Pitam se samo kako organizovaste teroristicke grupe pod tom dikaturom:roll:
A kako vam je bilo za vreme Milosevica ,licno znam mnoge postene Albance koji bi radije da se sve ovo nije ni deslio i da su jos uvek u toj Srbiji u kojoj je vladao Milosevic jer su tada imali makar koru hleba:whistling:

koje teroristicke grupe.........nemoj koristiti terminologiju koja se koristi samo u jednoj tacki sveta ako zelis da te svi razumeju ako ne zelis onda nastavi da koristis tu jedinstvenu terminologiju koja se koristi na vrlo malom prostoru ovog velikog sveta.
rece da poznajes mnoge postene albance koji bi radije da se vrati vreme milosevica jel tako.verujem ti to,i ja ih poznajem ali treba dobro da se nahodam da bi jednog video.samo me interesuje dali bi i ti volela da se vrati vreme tog coveka koji je bio "lokomotiva premestanja naroda" u cijoj si se kompoziciji mozda i ti zatekla.
 
Koliko je meni poznato OVK je do 1997 bila na američkom spisku terorističkih organizacija. Sem toga, kako bi ti nazvao upade i nasumična ubistva po kafićima u periodu 1995-1998 recimo?

da dobro si rekao do 1997 a posle kada su prikupljene prave informacije ......... a sto se tice nasumicnih ubistava po kaficima u periodu 1995 - 1998 to jeste delo nekoga ko se bavi terorizmom samo sto ni ti ni ja ne znamo ko je to.postoji velika sumnja da su to uradile tajne sluzbe drzavne bezbednosti drzave srbije da bi albance prikazali kao teroriste ali ni za to nema dokaza prema tome nemojmo ni ti ni ja nagadjati.
 
da dobro si rekao do 1997 a posle kada su prikupljene prave informacije ......... a sto se tice nasumicnih ubistava po kaficima u periodu 1995 - 1998 to jeste delo nekoga ko se bavi terorizmom samo sto ni ti ni ja ne znamo ko je to.postoji velika sumnja da su to uradile tajne sluzbe drzavne bezbednosti drzave srbije da bi albance prikazali kao teroriste ali ni za to nema dokaza prema tome nemojmo ni ti ni ja nagadjati.
Ništa ja ne nagađam, OVK je tad preuzela odgovornost za to, nisam ih ja terao.
 
koje teroristicke grupe.........nemoj koristiti terminologiju koja se koristi samo u jednoj tacki sveta ako zelis da te svi razumeju ako ne zelis onda nastavi da koristis tu jedinstvenu terminologiju koja se koristi na vrlo malom prostoru ovog velikog sveta.
rece da poznajes mnoge postene albance koji bi radije da se vrati vreme milosevica jel tako.verujem ti to,i ja ih poznajem ali treba dobro da se nahodam da bi jednog video.samo me interesuje dali bi i ti volela da se vrati vreme tog coveka koji je bio "lokomotiva premestanja naroda" u cijoj si se kompoziciji mozda i ti zatekla.

Treba da se dobro nahodas da bi video jednog svog postenog sunarodnika?:mrgreen:Nadam se da ovo nece jako pogoditi tvoje sunarodnke koji te ovde citaju;)O Milosevicu ne zelim da komentarisem sa tobom,recicu ti samo da bi ti, i tebi slicni, trebalo da mu odajete zahvalnost,naravno unapred znam da me neces razumeti:hahaha:
 
Treba da se dobro nahodas da bi video jednog svog postenog sunarodnika?:mrgreen:Nadam se da ovo nece jako pogoditi tvoje sunarodnke koji te ovde citaju;)O Milosevicu ne zelim da komentarisem sa tobom,recicu ti samo da bi ti, i tebi slicni, trebalo da mu odajete zahvalnost,naravno unapred znam da me neces razumeti:hahaha:

da da dobro sam te razumeo glupachice i naravno ja mu licno odajem veliku zahvalnost sto sam i vise puta rekao na ovom forumu a bogami odajem je i mnogim drugim ljudima koji su zeleli i jos zele da moj narod istrebe i tako okrenuli svet protiv sebe i time mnogo pomogli da mi ostvarimo svoju slobodu.naravno i ti sa svojim misljenjima iznetim vise puta na ovom forumu zasluzujes jedno veliko hvala jer nije milosevic mogao sam nista da uradi mada sad mnogi ljudi isto kao ti kazu nesto drugo ........... ali sta ces na ovom svetu ima mnogo labilnih ljudi i treba se ziveti sa njima.
 
da da dobro sam te razumeo glupachice i naravno ja mu licno odajem veliku zahvalnost sto sam i vise puta rekao na ovom forumu a bogami odajem je i mnogim drugim ljudima koji su zeleli i jos zele da moj narod istrebe i tako okrenuli svet protiv sebe i time mnogo pomogli da mi ostvarimo svoju slobodu.naravno i ti sa svojim misljenjima iznetim vise puta na ovom forumu zasluzujes jedno veliko hvala jer nije milosevic mogao sam nista da uradi mada sad mnogi ljudi isto kao ti kazu nesto drugo ........... ali sta ces na ovom svetu ima mnogo labilnih ljudi i treba se ziveti sa njima.

Ti Xheki toliko mudro zboris da ni sam sebe ne razumes:mrgreen:Uzgred receno nista ti nisi razumeo:roll: Nekad imam utisak,dok te citam,da ti je neko dao da naucis nesto na pamet pa smo to i ponavljas:mrgreen:Topla preporuka,okrenu tu knjizicu na sledecu stranu:P
 
za sta je preuzela odgovornost ???????? budi konkretniji.ako je rec za masakar u kaficu Panda gde je ubijene sestoro mladih ljudi onda to nije istina.ako imas neki argument za to reci.
Ne znam kako misliš da nađem izvode iz novina od pre 12-13 godina. Sećam se da je bilo napada u više kafića na različitim mestima i da je preuzela odgovornost. Uostalom, zbog toga su i stavljeni na onu američku listu što si i sam priznao.
neso nije valjda da ne znas da su i kosovo i vojvodina bile federalne jedinice sa pravom veta.a kako je taj ustav promenjen na kosovu to i ptice na grani znaju.
Pravo veta nije u SFRJ imao niko, nego se odlučivalo većinom glasova u skupštini ili predsedništvu. U skupštini su republike ( federalne jedinice ) imale po 33 predstavnika, a pokrajine po 22. U predsedništvu su pokrajine kao i republike imale po jednog predstavnika.

Jedino pravo veta je postojalo u skupštini Srbije. E sad, problem je tu nastao zbog toga što je ukidanjem autonomija Srbija automatski dobila 3 puta više predstavnika od ostalih republika. Zato jeste istina da je ustav SFRJ prvi put prekršen od strane Srbije. Kasnije su to činili i drugi.
 
Ne znam kako misliš da nađem izvode iz novina od pre 12-13 godina. Sećam se da je bilo napada u više kafića na različitim mestima i da je preuzela odgovornost. Uostalom, zbog toga su i stavljeni na onu američku listu što si i sam priznao.

pa nemas potrebe da trazis izvode iz novina imas zvanicna sudjenja u Hagu gde u nijednom trenutku optuzba koja bi to rado uradila nije iznela nijedan takav argument.
koliko se ja secam na tu listu nikad nisu bili stavljeni sem sto je bilo nekih izjava nekih politicara i to sve do trenutka dok oni nisu obisli teren.e od tada su zvani imenom KLA sto znaci Oslobodilacka Vojska Kosova.a ime teoristi se koristio samo u srbiji i jos se dan danas koristi jer tamo se neke stvari kapiraju kasnije.
"neki neke stvari shvate pre nego sto se dese,neki drugi kada se desavaju a neki ne shvate ni posto se dese"
 
Pravo veta nije u SFRJ imao niko, nego se odlučivalo većinom glasova u skupštini ili predsedništvu.

da to predsednistvo je bilo sastavljeno od clanica federacije koji su bili konstituivni deo nje i svi glasovi su bili ravnopravni.istina je da su pokrajine bile malo hendikepirane u nekim drugim stvarima ali to je mozda bilo u planu da se resi sledecim stepenom napredka federacije.
 

Back
Top