Sta je vaznije?

imam prijateljicu koju je zivot po pitanju finansija pomilovao po glavi..
od svega sto je dotakla, napravila je zlato..
osim..
mladju cerku, nedovoljno jaku kao licnost medju svojim vrsnjacima u 7-om osnovne je izvukla iz osnovne i upisala u internacionalnu skolu..
dete je slabo govorilo engleski, a onda je moralo da nauci da razmislja na jeziku koji joj nije maternji..
skolu je zavrsila kao losiji djak svoje generacije..
mamine finansije su joj omogucile upisivanje na najprestiznijem fakultetu za hotelijerstvo u svajcarskoj..
pune dve godine gine preko 12h da savlada ono sto joj bas ne ide od ruke..
moja prijateljica je tek sad prihvatila da prizna sebi da za svoje dete nije napravila najbolji izbor..
dala joj je ``krila`` da se skoluje tamo o cemu 99% njenih vrsnjaka moze samo da sanja..
i oduzela 7 najlepsih i najbezbriznijih godina zivota..
pita me prijateljica da li moje dete ima decka..
- ima, dve i po godine..
moja ****** se nikad nije poljubila, a ima 21 godinu.(njena cerka je lepa kao lutka..).ove puni 22..cak i to nije najstrasnije..kajem se sto sam je poslala tamo..na tom fakultetu su (skolarina za sve 4 godine kosta 100.000eu) deca iz celog sveta..nema srba, samo je ona odavde..i nije joj sve jedno kad je gledaju kao srpkinju odgovornu za sva zla na ovom svetu..ona se opire i kad god cuje negativan komentar o srbima ubicama brani srbe, ali je onda distanciraju jos vise..

´Pod pojmom dati deci "krila",ja shvatam kao sinonim za slobodu u izboru!Dakle,tvoja prijteljica svojoj cerki NIJE dala krila,vec zlatan kavez!
Evo jednog primera kada roditelj sece krila detetu:
Lokalna doktorka svojoj osmogodisnjoj cerki ozida kucu u dvoristu.Dete jos nije postala ni devojka,majka joj je napravila korenje tu gde mati hoce!Ako sutradn cera kaze,necu tu da zivim,bice nezahvalna.Ako ostane protiv svoje volje bice srecna ko ptica u kavezu.
 
krila ili korenje?:)
a jel moze ljubav i sreca?:)
ako imaju u sebi ljubav, i umeju da budu srecni, svejedno je dal lete il su smireni na jednom mestu
let sam po sebi ne znaci nista.
moze da bude osvajanje Sveta, osvajanje Slobode, spoznavanje Istine
amoze da bude tek lutanje, kao ukleti holandjanin. i usamljenost.
kao sto korenje ne znaci samo po sebi nista.
moze da znaci Sigurnost, i Pripadnost. i Snagu.
a moze da bude samo zarobljenost, i skrivanje, i propustanje zivota.
najvaznije je nauciti decu da budu srecna. u onom sto imaju. u onom sto rade.
nauciti ih da pitaju..o svetu, o sebi. da se presipituju. da druge preispituju. da budu slobodni. da imaju izbor.
a izbor moze biti i let, i koren.
ko je bolji, soko ili hrast?:)
nema uopstenih odgovora. svako dete ima svoju dusu, svoje potrebe, svoju prirodu.
 
Ne davati im nista od ponudjenog.Dovoljno ce biti da im ne rezemo krila i da ih ne "otkorenjujemo".Nauciti ih da lete,ali da uvek znaju da postoji drvo sa korenom koje je njihovo sigurno utociste.
I slozio bih se sa Katarinom. Izbor izmedju dve ponudnjene krajnosti nije ni realan ni prirodan. Pravi izbor treba traziti negde izmedju.Uostalom kao i za sve u zivotu.
 
Sta treba ostaviti deci?
1. KRILA
2. KORENJE

?

I i jedno i drugo. Ili ni jedno ni drugo.Zavisi od deteta, korenja i krila.

Deca imaju svoj put na koji mi samo delimično utičemo i ako uspemo da ostvarimo pravilan odnos sa njima možemo da se nadamo da će usvojiti deo našeg kulturnog obrazca, našeg pamćenja ili našeg poimanja stvarnosti.

Dete se opire roditeljskom autoritetu , ali duboko u sebi pohranjuje svaki impuls koji dolazi od strane roditelja i nesvesno to usvaja tako da onaj savet da deci treba što više pričati..čak i kad ti se čini da te ne slušaju ili te po automatizmu saseku i protive se, ta priča je potrebna i nije uzaludna.

Dobro je da dete dobije sliku o sopstvenim korenima, da odrasta u široj porodici, da ima kontakte sa rođacima , da zna šta su porodične i društvene obaveze. Iz toga će da stekne svest i o sebi, svom korenu . S druge strane kad im porastu krila znaće gde im je mesto. Imaće pravilniju sliku sveta oko sebe, a ne samo naduvan ego bez pokrića koji roditelji često favorizuju.
 
Mislim da postoje tri stvari.
-Korenje (tradicije, kulturno nasleđe)
-Krila (lako prilagođavanje drugim kulturama)
-e pa treća stvar je neka vrsta znanja i mudrog korišćenja svojih sposobnosti.

Mislim da samo sa krilima a bez mudrosti postaješ neki lepršavi skorojević.

Mislim da su krila važnija od korenja. Zavisi i koje i kakvo je tvoje korenje. Ja sam zbog obrazovanja pripadnik primetno više klase u odnosu na većinu mojih rođaka (od kojih ne znam da li je iko završio fakultet), dakle ne mislim da sam "viša klasa" nego recimo srednja, koliko je to moguće, i ne mogu da razmišljam o svetu oko sebe kao oni.

Isto tako mislim da je bezveze što ćerka te žene brani Srbe na svakom koraku. Mi ovde čitamo dnevne vesti iz zemlje i vidimo da razni Srbi prave razne gluposti i rade razne gadne stvari jedni drugima. Ne možeš da braniš ceo narod isto kao što ne možeš da kažeš da je ceo narod loš.
 
Ma nista klinci nemaju, sem ambicije. Pitanje je sta im treba dati? Prelomili bi se od tezine ako im das oba, ne bi umeli. Potrebna je zrelost.
Jer, prvo bi ukopali korenje, a onda isprobali krila. Pokvarili bi oba.
Koren? Sigurnost? Tako ne razmisljaju mladi, nego uglavnom iskusni ljudi. Iskustvo je cesto vrednije i od znanja i od ambicije.
Da bi neko poleteo mora se osloboditi korenja. Ili makar postati zreo, odrastao, i razumeti.
Samo onaj ko shvati tezinu korenja, moze nauciti da leti. Na zalost, ta spoznaja dolazi tek sa zrelim godinama, za neke cak nikada.
A ne moze se uci u zivot bez ideja.
Let bez zrelosti i ideje je let sa neizvesnim ishodom. Ne vrate se svi koji polete. Prezive samo oni koji su sa sobom poneli ljubav.
 
Ma nista klinci nemaju, sem ambicije. Pitanje je sta im treba dati? Prelomili bi se od tezine ako im das oba, ne bi umeli. Potrebna je zrelost.
Jer, prvo bi ukopali korenje, a onda isprobali krila. Pokvarili bi oba.
Koren? Sigurnost? Tako ne razmisljaju mladi, nego uglavnom iskusni ljudi. Iskustvo je cesto vrednije i od znanja i od ambicije.
Da bi neko poleteo mora se osloboditi korenja. Ili makar postati zreo, odrastao, i razumeti.
Samo onaj ko shvati tezinu korenja, moze nauciti da leti. Na zalost, ta spoznaja dolazi tek sa zrelim godinama, za neke cak nikada.
A ne moze se uci u zivot bez ideja.
Let bez zrelosti i ideje je let sa neizvesnim ishodom. Ne vrate se svi koji polete. Prezive samo oni koji su sa sobom poneli ljubav.

..ne poleti se chim dobijesh krila..koliko leprshanja prethodi letu?
..korenje sleduje, ako rastesh kako treba, nema tu sumnje..
..i sluzi da se odlepish onda kad znash gde bi i kako bi..
..i da se vratish josh koji put, kad zatreba, a tvrdish da si pozeleo..
..a ljubav je kompas i za napred i za nazad..
 
Ja svoje korenje nosim sa sobom....jer pod tim ne podrazumevam fizicki momenat! Nekima kao da se mesa konkretni pojam sa prenesenim znacenjem.
Moje korenje sadrzi svasta u sebi: porodicu, dobijeno vaspitanje iz iste, ljubav, radosti, suze, nemire, obrazovanje, iskustvo... Krila, kako neko vec rece, izrastu svakako, a "letenjem" se samo nadogradjuje ono sto je u korenu. I da sad mene neko pita sta bih odbacila (da ne svodimo sve na decu, preslisajmo sebe, ovde smo, letimo jos uvek) ne bih mogla nista - jer bi tako deo mene zauvek nestao.
Zato pokusavam svoju decu da naucim kako da uspostave ravnotezu izmedju bauljanja, trcanja, letenja,...u zivotu. Sve ih to ceka.
I kako da "presade" sebe gde i da su, neostecenog korena.
 
zavisi kakva je zemlja, ako je zemlja trula i korenje ce istruliti
ja biram krila sa krilima ce moci da nadju najplodniju zemlji i ako zele da puste korenje, ako ne uvek ce imati krila da traze dalje i bolje.

sta znaci trula zemlja?
trula moralno ili nametnoto ekonomski?

da li amerika nije trula zemlja? ili jeste?

korenje nam daje porodicno poreklo i vrednosti koje su u toj porodici vekovima odgajane..
korenje su preci i svi njihovi geni u nama..
od toga niko ne moze da pobegne..neki samo nemaju srecu da znaju ko su im preci, a neki nemaju srecu da zbog onoga sto su njihovi preci radili mogu da idu podugnute glave, pa imaju zelju da svoje korene zaborave sto pre..
 
nisam mislila na saznanju o precima...to ptica moze da nosui gde god da odleti.. mislila sam na vezati ih za sebe.
ako je to vezivanje za sebe podstaknuto vasom zeljom i strahom da ih ne "izgubite" ili pak jer je takav obicaj u vasem "selu" onda je to trula zemlja. ako ih vezes za jedno mesto bez obzira sto bi im na nekom drugom mestu mozda bio bolji plod onda je to trula zemlja.
treba biti svestan svojih predaka, ali nije neophodna i pustati korenje tamo gde su vec koreni tvojih predaka razrovali zemlju....
 
Na meni je da naucim klipana ko je, sta je, odakle je…. ko su mu i sta su mu bili preci….kao i da se uvek ponosi svojim poreklom, gde god da ga sudbina nanese.

Na meni je i da ga ucim da leti, da ga podsticem, pa i da ga poguram ako treba.

A da li ce on i razmahnuti svoja krila i odleteti, kao sto je normalno - to zavisi iskljucivo od njega.

Pod ovim ne podrazumevam iskljucivo inostranstvo, vec mislim na odlazak iz roditeljskog doma.
 
Nije mi jasno zasto se kod nas pravi tolika drama oko odlaska deteta iz roditeljskog doma. To je sasvim normalna stvar. Ovde kod mene nije retkost da klinci sa 16 godina vec uzimaju svoju gajbu.

Pravo da ti kazem, za mene bi bila drama da mi "dete" od 30 godina sedi kod kuce.
Jos ako mi dovede jos jedno "dete", pa da brinem i o njemu.... :dash:

Znaci da mi "kurs letenja" i nije bio uspesan. :lol:
 
Poslednja izmena:
Pravo da ti kazem, za mene bi bila drama da mi "dete" od 30 godina sedi kod kuce.
Jos ako mi dovede jos jedno "dete", pa da brinem i o njemu.... :dash:

Znaci da mi "kurs letenja" i nije bio uspesan. :lol:

O tome ti pricam. Ali sigurno znas dosta slucajeva gde u tim godinama jos uvek zive kod mame i tate.
Secam se da sam nakon vojske odmah poceo da radim, i cim je legla prva plata uzeo sam sebi stan.
 
O tome ti pricam. Ali sigurno znas dosta slucajeva gde u tim godinama jos uvek zive kod mame i tate.
Secam se da sam nakon vojske odmah poceo da radim, i cim je legla prva plata uzeo sam sebi stan.

Naravno da znam, zato i kazem da bih to smatrao svojim licnim neuspehom.
I ja sam sa prvom platom otisao u podstanare i niko od toga nije pravio frku.
Keva cak zadovoljno trljala ruke: "Da vidim ko ce sad da ti sredjuje, cisti i pegla 3 kosulje dnevno....", ovo su njene reci. :lol:
 
Zwemlja je uvek losa u okupaciji, Zemlju grade ljudi, A ako ljuidi nemaju zelju da zemlja buide dobra, onda ona i ne valja. Generacije predano rade, da zemlja biude dobra za korenje, a kasnije to krorenje daje krila.
 

Back
Top