Hiperinflacija iz 90ih

Siva ekonomija, priko...

Najkraće rečeno - život bez pokrića.

Stručno, u grubim crtama: štampanje novca bez pokrića, syebana monetarna i fiskalna politika, privreda stala, export-import misaona imenica (sankcije), počeci privatizacije:čitaj legalne pljačke sa pojavom prvih tajkuna bez prepreka (JUL i odabrani iz SPS-a), visoki troškovi ratovanja-iako nismo bili u ratu, veliki udar izbeglih i prognanih lica na teritoriju, finansiranje političkih partija radi opstanka na vlasti, ima još...

Avram nije ništa uradio. Oni koji su to izazvali, pošto su preterali, a da ne bi pali, pronašli marketing čiču da, k'o biva, umire napaćeni narod. Odlukom dirigovanom od strane države (koja država...) odredjen je novi krus dinara u odnosu na nemačku marku u razmeri 1:6 (ako se ne varam, davno beše).
Ma da, Avramov dinar...:rotf: Posle, normalno, oterali čiču...

I opet dalje, propast, jer se ekonomija vodila po sitemu ,,kipućeg mleka,, - mleko kipi, ti ga poklapaš poklopcem, umesto da otkloniš uzrok takvog stanja.

E, što sam bila kratka...Ma bolje ne pitaj, ima ovde da se piše danima, smorićemo auditorijum...;)
 
Siva ekonomija, priko...

Najkraće rečeno - život bez pokrića.

Stručno, u grubim crtama: štampanje novca bez pokrića, syebana monetarna i fiskalna politika, privreda stala, export-import misaona imenica (sankcije), počeci privatizacije:čitaj legalne pljačke sa pojavom prvih tajkuna bez prepreka (JUL i odabrani iz SPS-a), visoki troškovi ratovanja-iako nismo bili u ratu, veliki udar izbeglih i prognanih lica na teritoriju, finansiranje političkih partija radi opstanka na vlasti, ima još...

Avram nije ništa uradio. Oni koji su to izazvali, pošto su preterali, a da ne bi pali, pronašli marketing čiču da, k'o biva, umire napaćeni narod. Odlukom dirigovanom od strane države (koja država...) odredjen je novi krus dinara u odnosu na nemačku marku u razmeri 1:6 (ako se ne varam, davno beše).
Ma da, Avramov dinar...:rotf: Posle, normalno, oterali čiču...

I opet dalje, propast, jer se ekonomija vodila po sitemu ,,kipućeg mleka,, - mleko kipi, ti ga poklapaš poklopcem, umesto da otkloniš uzrok takvog stanja.

E, što sam bila kratka...Ma bolje ne pitaj, ima ovde da se piše danima, smorićemo auditorijum...;)



Kako ti volis da lupetas gluposti!!!!!!!
Tajkuni u liku JUL-a koji je osnovan POSLE te hiperinflacije????
Pritisak velikog broja izbeglica 1993?????????
Tajkuni u vidu pojednica iz SPS-a????
Pa ako su bile sankcije, te nijedna drzavna firma nije mogla nabaviti nista napolju, a privatne su mogle, zar nije bilo logicno da neko iz vrha vlasti to uradi preko privatnih racuna(ja ne sporim da je zloupotreba bilo, ali da je to uzrok hiperinflacije????????????).
Novac se stampao iz sasvim drugog razloga, i to sasvim opravdanog za to vreme.
Ogromna kolicina dinara je ostala van granica SRJ, na teritorijama Hrvatske(jos od 1991. i na teritoriji BIH......Taj novac koji nije imao nikakvu vrednost u tim drzavama, je predstavljao veliku opasnost za sistem, i trebalo ga je obezvrediti sto vise, i to se samo poklopilo sa velikim troskovima pomoci srpskim krajevima.
Onog trenutka kada je drzava obezvredila taj novac, i kada je akumulirala devize dovoljne za osnovne nabavke bitne za drzavu, inflacija je nestala.....
tu se jedino slazem s tobom, da je nestala onog trenutka kada je to odgovaralo drzavi.
PS:Odnos je bio 1: 1 01.01.1994.
 
Kako ti volis da lupetas gluposti!!!!!!!
Tajkuni u liku JUL-a koji je osnovan POSLE te hiperinflacije????
Pritisak velikog broja izbeglica 1993?????????
Tajkuni u vidu pojednica iz SPS-a????
Pa ako su bile sankcije, te nijedna drzavna firma nije mogla nabaviti nista napolju, a privatne su mogle, zar nije bilo logicno da neko iz vrha vlasti to uradi preko privatnih racuna(ja ne sporim da je zloupotreba bilo, ali da je to uzrok hiperinflacije????????????).
Novac se stampao iz sasvim drugog razloga, i to sasvim opravdanog za to vreme.
Ogromna kolicina dinara je ostala van granica SRJ, na teritorijama Hrvatske(jos od 1991. i na teritoriji BIH......Taj novac koji nije imao nikakvu vrednost u tim drzavama, je predstavljao veliku opasnost za sistem, i trebalo ga je obezvrediti sto vise, i to se samo poklopilo sa velikim troskovima pomoci srpskim krajevima.
Onog trenutka kada je drzava obezvredila taj novac, i kada je akumulirala devize dovoljne za osnovne nabavke bitne za drzavu, inflacija je nestala.....
tu se jedino slazem s tobom, da je nestala onog trenutka kada je to odgovaralo drzavi.
PS:Odnos je bio 1: 1 01.01.1994.


Kostice, dušo, koliko ti imaš meseci? Ko ti napriča ove bajke? Sve mi se čini, da se nisi ni rodio kad su mene doktori ekonomskih nauka obučavali da znam o čemu pričam kad su ove teme na dnevnom redu.

Imaš ti svoje razloge da opravdavaš državni kriminal toga vremena. Btw, ovde nije reč o jednoj godini, ovde je u pitanju gotovo decenija, čoveče! I zapamti dete, NEMA OPRAVDANJA ZA ŠTAMPANJE NOVCA BEZ POKRIĆA, ni po koju cenu. Zlatno pravilo stabilne monetarne politike.

Brkaš politiku i ekonomiju, kao mnogi što čine. Post je, nema ljutnje, u najmanju ruku, skaredan sa ekonomskog stanovišta. OK, ovo je ipak pf politika...;)
 
Kostice, dušo, koliko ti imaš meseci? Ko ti napriča ove bajke? Sve mi se čini, da se nisi ni rodio kad su mene doktori ekonomskih nauka obučavali da znam o čemu pričam kad su ove teme na dnevnom redu.

Imaš ti svoje razloge da opravdavaš državni kriminal toga vremena. Btw, ovde nije reč o jednoj godini, ovde je u pitanju gotovo decenija, čoveče! I zapamti dete, NEMA OPRAVDANJA ZA ŠTAMPANJE NOVCA BEZ POKRIĆA, ni po koju cenu. Zlatno pravilo stabilne monetarne politike.

Brkaš politiku i ekonomiju, kao mnogi što čine. Post je, nema ljutnje, u najmanju ruku, skaredan sa ekonomskog stanovišta. OK, ovo je ipak pf politika...;)

Onda su te verovatno totalno pogresno naucili..
Doduse, ti doktori ekonomskih nauka, koji zive od toga sto predaju studentima, a u zivotu nisu dinar zaradili svojim "teorijama" realno i nisu mogli da te nauce nicem iole vrednom(app. toga, jedan stari intervju sa jednim novinarom, koji je postavljen za stecajnog upravnika "dafiment banke" umesto prof.Komazeca, koji je na pitanje kako je on dosao na to mesto, umesto cenjenog profesora odgovorio konstatacijom da prof. Komaze3c da stvarno iole razume tu ekonomiju, onda bi u zivotu sam nesto stvorio, a ne bi tezgario na takvom mestu.Intervju je inace iz legendarnog lista opozicije devedesetih "argument", nazalost se ne mogu setiti imena tog novinara).
Niko nije opravdavao stampanje novca, ali je tih devedesetih postojale samo dve solucije:
1.Stampati novac , time ga obezvrediti, kao i mogucu stetu nastalu zamenom dinara koji su ostali van granica SRJ(poceli su ga Hrvati i bosanci dovoziti kamionima u Srbiju, cime su takodje podgrevali infaciju a usput iznosili devize iz zemlje), kao i naravno cenu pomaganja srpskih podrucja i zivota drzave pod sankcijama prebaciti na gradjane.
2.Proglasiti novac nevazecim, stampati novi, bez mogucnosti zamene starog(takodje zbog bosanaca i Hrvata), cime bi se manje-vise doslo do istoga, ali bi bilo mnogo ociglednije da troskove drzavnog aparata snose gradjani, koji bi direktno bili osteceni time sto bi preko noci ostali bez ijednog dinara.
Druga varijanta je nosila puno vise rizika po vlast, i sasvim su razumljivo iskoristili prvi izbor.
Ja ponovo kazem, da ne opravdavam stampanje novca, ali takodje ne vidim nijedan drugi nacin(sem ova dva) na koji je drzava mogla reagovati.

Takodje, u celom tvom komentaru ne postoji nijedna cinjenica, nego samo uopsteno teoretisanje.
Vrlo mi to lici na postove mnogobrojnih demokrata ovde.
Sto se tice toga koliko imam meseci.......Imam ih......tacno 483.
 
Onda su te verovatno totalno pogresno naucili..
Doduse, ti doktori ekonomskih nauka, koji zive od toga sto predaju studentima, a u zivotu nisu dinar zaradili svojim "teorijama" realno i nisu mogli da te nauce nicem iole vrednom(app. toga, jedan stari intervju sa jednim novinarom, koji je postavljen za stecajnog upravnika "dafiment banke" umesto prof.Komazeca, koji je na pitanje kako je on dosao na to mesto, umesto cenjenog profesora odgovorio konstatacijom da prof. Komaze3c da stvarno iole razume tu ekonomiju, onda bi u zivotu sam nesto stvorio, a ne bi tezgario na takvom mestu.Intervju je inace iz legendarnog lista opozicije devedesetih "argument", nazalost se ne mogu setiti imena tog novinara).
Niko nije opravdavao stampanje novca, ali je tih devedesetih postojale samo dve solucije:
1.Stampati novac , time ga obezvrediti, kao i mogucu stetu nastalu zamenom dinara koji su ostali van granica SRJ(poceli su ga Hrvati i bosanci dovoziti kamionima u Srbiju, cime su takodje podgrevali infaciju a usput iznosili devize iz zemlje), kao i naravno cenu pomaganja srpskih podrucja i zivota drzave pod sankcijama prebaciti na gradjane.
2.Proglasiti novac nevazecim, stampati novi, bez mogucnosti zamene starog(takodje zbog bosanaca i Hrvata), cime bi se manje-vise doslo do istoga, ali bi bilo mnogo ociglednije da troskove drzavnog aparata snose gradjani, koji bi direktno bili osteceni time sto bi preko noci ostali bez ijednog dinara.
Druga varijanta je nosila puno vise rizika po vlast, i sasvim su razumljivo iskoristili prvi izbor.
Ja ponovo kazem, da ne opravdavam stampanje novca, ali takodje ne vidim nijedan drugi nacin(sem ova dva) na koji je drzava mogla reagovati.

Takodje, u celom tvom komentaru ne postoji nijedna cinjenica, nego samo uopsteno teoretisanje.Vrlo mi to lici na postove mnogobrojnih demokrata ovde.
Sto se tice toga koliko imam meseci.......Imam ih......tacno 483.

Bogami, dovoljni si ti mator da bih ti oprostila ovakvo elementarno nepoznavanje stvari. Mogu tek misliti koliko si praktično umešan, kada ti je štampanje novca bez pokrića opravdavajuća ili razumljiva stvar.Nemoj samo da mi balaviš o teriji i praksi, teorija i znanje koje se stiče je jedno, a primena drugo. Naš praksa je odavno syebana od kvazi stručnjaka, da joj ni sva terorija sveta ne pomaže. A o mom znanju nisi kompententan da pričaš.

Dalje, ja govorim o struci, a ti se gađaš sa političkim informacijama. Koje ti činjenice hoćeš? Ti misliš da je samo jedan faktor od uticaja na inflatorna kretanja? To je čitava nauka, bre! O kojoj ti reakciji države uopšte pričaš? KOJA DRŽAVA? Osnov svega je privredna podrška. Kad vlast finansira ratove i partiju, a ne privredu, neminovni su poremećaji koje smo doživeli. Ko je proizvodio hranu i gde je ona završavala? Kakav je to uticaj imalo na odnos ponude i tražnje na tržištu? Rast cena, nestašice, šverc. Pa naravno da je najlakši izbor i istovremeno najveća drskost države i vlasti štampati novac i davati ga dilerima po ulicama. Zašto vlast nije zaštitila valutu i kako je moguće da se dozvolilo da se devizne rezerve iznose iz zemlje? Sad se svi prave malo blesavi. Evo ti jedna od činjenica:
,,Lični računi partijskog vrha ostali su netaknuti. Još uvek nije bilo pokrenuto pitanje istraga koje bi se vodile u inostranim bankama. Prema nekim procenama, vrhuška SPS-a je iznela najmanje milijardu maraka u inostranstvo. Taj novac im je i dalje na raspolaganju. Ko ima novac-ima i vlast. Mnogi od funkcionera SPS-a blagovremeno su privatizovali preduzeća u kojima su bili direktori. Oni su vlasnici kapitala. Gde će ga uložiti, njihovo je pravo. Moguće je uz ogromne sume novca, ako zatreba, otkupiti slobodu u slučaju promene vlasti. Funkcioneri SPS-a se spremaju da ulože novac u srpsku privredu. Opljačkani novac su uložili u strane firme kao suvlasnici i kad dodje vreme, pojaviće se pod drugim imenima kao brokeri, konsultanti ili suvlasnici. Mirjana Marković je na sednici JUL-a rekla,,Naša partija mora da bude efikasna, da brzo zauzme sve poluge društva i da njeni funkcioneri budu lojalni. Da li je neko to uspeo da napravi,,-zapitala je na kraju. ,,Da,,-odgovorio je Ivan Marković - ,,uspela je mafija.,, Ko je sa Mirom razgovarao duže od 5 minuta, taj se obogatio. Privilegovani poslovi, uvozno-izvozne dozvole, čerupanje firmi, zaštita od policije i carine-osnovna pravila bogaćenja.,,....itd. itd.

E sad mi još malo pričaj o štampanju novca iz patriotskih pobuda. Mislim, stvarno...

Neki stvarno treba da zahvale Koštunici do neba i da mu ljube sliku, jer nije dozvolio dezinfekciju društva posle 05. oktobra.
 
1.Stampati novac , time ga obezvrediti, kao i mogucu stetu nastalu zamenom dinara koji su ostali van granica SRJ(poceli su ga Hrvati i bosanci dovoziti kamionima u Srbiju, cime su takodje podgrevali infaciju a usput iznosili devize iz zemlje), kao i naravno cenu pomaganja srpskih podrucja i zivota drzave pod sankcijama prebaciti na gradjane.

gluposti
Hrvati su dinare menjali u BIH, ne u Srbiji i izvlačili devize iz Sarajeva...a najveća inflacija je bila 1993 kada je odavno Hrvatska a i BIH izašla iz monetarnog okvira SRJ i već je tada promenjen SFRJ dinar, tako da su ovo besmislice
 

Back
Top