Slovačka je najsiromašnija u Evropi!

1234

Domaćin
Banovan
Poruka
4.833
Sa prosečnih 700 evra, Slovačka je najsiromašnija u EU http://www.naslovi.net/rd/718126

BRATISLAVA | 24.06.2008. Print Pošalji

Sa prosečnih 700 evra, Slovačka je najsiromašnija u EU

(BIZNIS)

Kada Slovačka početkom sledeće godine uvede evro kao valutu, sa prosečnom zaradom od 700 evra biće najsiromašnija zemlja EU, a Slovaci strahuju od povećanja cena, jer im primanja nisu ni blizu prosečnim u drugim zemljama EU, preneo je radio „Dojče vele".

Vlada je ndonela zakon kojim se sprečava povećanje cena, pa čak preti i zatvorom



Iako se Slovaci raduju uvođenju evra, jer će tada njihovo članstvo u EU biti potpuno, pribojavaju se da će eventualnim uvođenjem evropskih cena - onih sa tržišta zapadne Evrope - postati još siromašniji.

Vlada je donela zakon kojim se sprečava povećanje cena, pa čak preti i zatvorom, ali se socijalno siromašniji slojevi baš i ne raduju uvođenju evra.

Radio citira penzionera koji kaže da dobija penziju od 7.500 kruna ili 250 evra, da je naučio da štedi, a na pijaci prodaje manje količine čokolade, kafe, dezodoransa i druge nekvarljive robe, kako bi bar sa zaradom od deset evro-centi dnevno malo ojačao budžet.

Ovaj Slovak je svedok stalnih poskupljenja, opadanja vrednosti onoga što je zaradio tokom života.

- Mleko je koštalo dve krune, sada je od 20 do 25 kruna; a penzije, pri tom, nisu povećane. Ono što danas možemo da kupimo, ni izbliza nije ravno onome što smo pre za isti novac kupovali - naveo je ovaj stariji žitelj Bratislave, koji se pribojava da će s uvođenjem evra biti još teže.

- Strahujemo od povećanja cena. Pogledajte samo preko granice, u Austriju. Tamo prosečna penzija iznosi 1.300 evra. Nedavno sam računao koliko bih ja mogao da imam i došao sam do 260 evra. To me i zabrinjava. Cene rastu, ali ne i penzije - rekao je ovaj Slovak.
 
Sa prosečnih 700 evra, Slovačka je najsiromašnija u EU http://www.naslovi.net/rd/718126

BRATISLAVA | 24.06.2008. Print Pošalji

Sa prosečnih 700 evra, Slovačka je najsiromašnija u EU

(BIZNIS)

Kada Slovačka početkom sledeće godine uvede evro kao valutu, sa prosečnom zaradom od 700 evra biće najsiromašnija zemlja EU, a Slovaci strahuju od povećanja cena, jer im primanja nisu ni blizu prosečnim u drugim zemljama EU, preneo je radio „Dojče vele".

Vlada je ndonela zakon kojim se sprečava povećanje cena, pa čak preti i zatvorom



Iako se Slovaci raduju uvođenju evra, jer će tada njihovo članstvo u EU biti potpuno, pribojavaju se da će eventualnim uvođenjem evropskih cena - onih sa tržišta zapadne Evrope - postati još siromašniji.

Vlada je donela zakon kojim se sprečava povećanje cena, pa čak preti i zatvorom, ali se socijalno siromašniji slojevi baš i ne raduju uvođenju evra.

Radio citira penzionera koji kaže da dobija penziju od 7.500 kruna ili 250 evra, da je naučio da štedi, a na pijaci prodaje manje količine čokolade, kafe, dezodoransa i druge nekvarljive robe, kako bi bar sa zaradom od deset evro-centi dnevno malo ojačao budžet.

Ovaj Slovak je svedok stalnih poskupljenja, opadanja vrednosti onoga što je zaradio tokom života.

- Mleko je koštalo dve krune, sada je od 20 do 25 kruna; a penzije, pri tom, nisu povećane. Ono što danas možemo da kupimo, ni izbliza nije ravno onome što smo pre za isti novac kupovali - naveo je ovaj stariji žitelj Bratislave, koji se pribojava da će s uvođenjem evra biti još teže.

- Strahujemo od povećanja cena. Pogledajte samo preko granice, u Austriju. Tamo prosečna penzija iznosi 1.300 evra. Nedavno sam računao koliko bih ja mogao da imam i došao sam do 260 evra. To me i zabrinjava. Cene rastu, ali ne i penzije - rekao je ovaj Slovak.
Bolje najsiromašniji u EU, nego najbogatiji na Balkanu...
Analogija: Bolje biti nezaposlen u Švedskoj, nego zaposlen u Nemačkoj :)
 
Zato što im je Srbija bila glavni spoljni partner, a Milošević nam 90-tih navukao sankcije na grbaču - i upropastio i okolne zemlje, a najviše Bugarsku.
--------------------------------------------------------------------------

Ne lupaj, u vreme Slobe 90-ih Rumuni su bili u Srbiji jeftina radna snaga za fizicke poslove, a Bugari jeftini piratski CD-i loseg kvaliteta. :mrgreen:
 
Zar neko ne reche da je Beograd skuplji od New Yorka?
Znachi nemamo shta da brinemo...

Pa bila je skoro i tema o tome, npr. da su patike Nike čak četiri puta jeftinije u New York-u nego u Beogradu, a da je tehnička roba duplo jeftinija.
Čak je i Markowac tvrdio kako je benzin u Švajcarskoj jeftiniji nego u Srbiji...
Zaključak je da ćemo sa prosečnom platom od 400 evra bolje živeti sa EU cenama nego sa ovim našim :)
 
Ne stvarno nisu. Ona Bratislava im je nesto tipa Podgorice ili Skoplja, ima jedna neka tvrdjava koja je kao atrakcija ali je 10 puta manja i manje zanimljiva od Kalemegdana, imaju jedan soliter tipa Usca i neki kej koji nije ni priblizno sredjen kao kod nas. Jedna glavna ulica, nigde restorana i kafica na otvorenom, da ne pricam o brendiranim prodavnicama ... uzas. Stambena naselja iz komunistickog perioda ne vredi ni komentarisati.
 

Back
Top