Engleski - neka vremena

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
:super:
Dakle ovako
present perfect se koristi za radnju koja je počela da se dešava u prošlosti, trajala određeno vreme, možda se završila a možda i nije
Npr
I have lived in Sokobanja since I was born
Znači, rodila sam se tamo i živela od rođenja, možda još živim, možda ne, ali to nije bitno
Past perfect simple je isto što i pluskvamperfekat, da ne objašnjavam, a za druga dva nisam baš sigurna, moraćeš da proveriš
 
Dakle ovako
present perfect se koristi za radnju koja je počela da se dešava u prošlosti, trajala određeno vreme, možda se završila a možda i nije
Npr
I have lived in Sokobanja since I was born
Znači, rodila sam se tamo i živela od rođenja, možda još živim, možda ne, ali to nije bitno
Past perfect simple je isto što i pluskvamperfekat, da ne objašnjavam, a za druga dva nisam baš sigurna, moraćeš da proveriš

Bitno je, jer ako vishe ne zhivish, koristish past simple.

Jeste, s'tim sto u srpskom pluvkvamperfekat retko koristi.
Inache se s'njim oznachava radnja koja se dogodila pre neke druge radnje u proslosti.
Recimo: After I had got there, they all congratulated me.
Kapirash, prva radnja desila se pre druge.

A za ova dva nija nisam siguran, ali verovatno je na slicnu foru ko ova dva samo sto je u continues-u , tj. radnja je trajala neko vreme
 
Here you go..

I have been calling her for two hours.
(Continuity of past event still regarding present - we use the Present Perfect Continuous to show that something started in the past and has continued up until the present moment)

I had been calling her for more than two hours when she finally arrived.
(We use the Past Perfect Continuous to show that something started in the past and continued up until another time in the past, unlike Present Perfect Continuous, where the action reaches the present moment - not the beginning of another action)

You have talked to her many times.
Use the Present Perfect to express that an action happened at an unspecified time in past. The exact time is not important. You can't use the Present Perfect with specific time expressions (yesterday, last week, at that moment, that day, a year ago..) Use the Present Perfect with unspecific expressions (ever, never, once, several times, before, so far, already, yet..)

You had seen her before you went to New York.
Use The Past Perfect to say that something occurred before another action in the past.


This may apply for reopening of a long-lost topic (hence written in English). Three guesses which? :D

*Dakle, namerno sam pisao na engleskom. Ukoliko ne razumesh, onda reci, pojasnitju na srpskom. ;)
 
:super:
Dakle ovako
present perfect se koristi za radnju koja je počela da se dešava u prošlosti, trajala određeno vreme, možda se završila a možda i nije
Npr
I have lived in Sokobanja since I was born
Znači, rodila sam se tamo i živela od rođenja, možda još živim, možda ne, ali to nije bitno
Past perfect simple je isto što i pluskvamperfekat, da ne objašnjavam, a za druga dva nisam baš sigurna, moraćeš da proveriš

And you are still living there.. :mrgreen:
 
Use the Present Perfect to express that an action happened at an unspecified time in past. The exact time is not important. You can't use the Present Perfect with specific time expressions (yesterday, last week, at that moment, that day, a year ago..) Use the Present Perfect with unspecific expressions (ever, never, once, several times, before, so far, already, yet..)

Ima tu jos. Koristi se i za radnju koja je pocela u proslosti i nastavlja se u sadasnjosti, tj. jos uvek se nije zavrsila.
I have eaten this packet of peanuts for an hour. To si rekao sa present perfect continous ali vazhi i za ovaj.
 
lprsic, da li stvarno zhelish da ti dopunim da to izgleda blisko potpunom? Veruj mi - ne zhelish! ;)
Elem, ako je pomenuto za Progressive formu, onda, naravno, vazhi i za Simple formu - jedina razlika je u duracionoj pauzi u vremenu o kojoj i jeste rech. ;)
 
Moze li neko da mi objasni kad se koristi present perfect simple, kad present perfect continuous, past perfect simple, past perfect continouous?

Present perfect simple je za neka iskustva u zivotu
I have never been in Serbia. (in my life)
Nikad nisam bila u Srbiji. (u zivotu)
Have you ever played computer games?
Da li si ikada igrao komjuterske igrice? (u zivotu)

Past perfect simple je za neku radnju koja se desila pre neke druge radnje u proslosti
When I had finished my homework,I watched TV.
Kada sam zavrsila domaci gledala sam TV.
Znaci ja sam gledala TV u proslosti,ali pre toga sam uradila domaci.

Present perfect continuous je za neku radnju koja je pocela u proslosti i koja se nastavlja,odnosno i dalje traje.
I have been playing volleyball since I was ten.
Igram odbojku od svoje desete godine.
Moze i da sluzi da bi se naglasilo trajanje neke radnje.
I have been waiting for you for an hour.
Cekam te sat vremena.

Past perfect continuous ne postoji koliko ja znam.
 
Imash Past Perfect Tense. Dakle, radnja koja se desila pre neke radnje u proshlosti.

She had visited her Mum once in 2007 before she moved in to live with her in 2008.
had + past participle


A Past Prerfect Continuous Tense govori da je ta radnja koja se desila pre neke u proshlosti trajala (dakle, bitno je da je trajala):

She had been visiting her Mum in 2007 before she moved in to live with her in 2008.
has/have + been + present participle

(*primeri takodje mogu biti u Simple Past-u, zato shto imash vremensku odrednicu (before) koja sugerishe shta se prvo desilo - Past Perfect je opcionalan)
 
Pazi, upotreba vremena u jeziku je zaista teshka, i teshko da bih mogao da obuhvatim sve kada bih krenuo da nabrajam. Drugachije je to u praktichnoj primeni, kada ti je jezik neshto chime se sluzhish bez razmishljanja, pa ti nije problem da sklapash rechenice bez osvrta na gramatiku, jer je ona u podsvesti.
To ti je kao kada ti znash celokupan vokabular jezika(takoretji), i prepoznajesh rechi u govoru, ali da ti neko kazhe da nabrojish sve rechi, teshko da bi ikada mogao..
Naravno, analogija je samo disproporcionalna - manje je tih upotreba vremena od rechi. ;)
 
Imash Past Perfect Tense. Dakle, radnja koja se desila pre neke radnje u proshlosti.

She had visited her Mum once in 2007 before she moved in to live with her in 2008.
had + past participle


A Past Prerfect Continuous Tense govori da je ta radnja koja se desila pre neke u proshlosti trajala (dakle, bitno je da je trajala):

She had been visiting her Mum in 2007 before she moved in to live with her in 2008.
has/have + been + present participle

(*primeri takodje mogu biti u Simple Past-u, zato shto imash vremensku odrednicu (before) koja sugerishe shta se prvo desilo - Past Perfect je opcionalan)

Ma shvatam kako se gradi.
Znaci Ona je jednom posetila svoju mamu 2007. pre nego sto se preselila kod nje 2008.
A ovo drugo je Ona je posecivala (vise puta) svoju mamu pre nego sto se preselila kod nje...
Kapiram..Naucila sam nesto novo :)
Ma u ovoj privatnoj skoli de ja idem ima nas najvise 6 u grupi i super je.Pisemo,citamo,slusamo na kaseti neke gluposti pa zapisujemo,pricamo sve na engleskom.Stvarno je ok.Moja nastavnica je zivela 30. godina u Australiji i bas super objasnjava.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top