Covek dolazi kod terapeuta i kaze:
"covek ne moze nista da uradi"
- "molim vas, kazite nesto u sta vise verujete, kazite na primer: "ja ne mogu nista da uradim""
"ja ne mogu nista da uradim"
...
"sad se osecam nekako kad sam ovo reko punije"

po principu: govori ono u sta najvise verujes o nekoj klasi.

"nas mozak je nesto sto nam stvara osecanja kako on zeli"
- "kako to vas? kad ne znate ni da li mozak postoji?"
"pa mi ga imamo"
- "sta jos ne vidite, a vase je?"
"pa nista... mozda... ne, ne..."
- "nesto sto vam nacnici kazu da je u telu u kojem ste je vase?"
"pa... ispada da je ono u sto naucnici veruju moje"
- "isto kao i mozak? i upravlja vama?"
"pa ne upravlja | kako ste sad spretno okrenuli pricu | nisam se nadao takvom zaokretu"
- "tacno"
"mislio sam da cete opet naci neku manu u mom govoru, uf, dobro je..."
- "ne, tacno, vi upravljate sa samim sobom tako sto terate sebe da verujete naucnicima i kad ne znate kako su do nekog zakljucka dosli, jedino od vas zavisi ocete li im verovati ili necete"
"pa ne verujem im, nego imam dokaze koje mi oni daju... telo itd... sve se slaze"
- "dokazite mi da imate mozak"
"ne mogu"
- "a u sta od nauke verujete uz dokaz, odnosno, sta znate a ne u sta verujete i za sta imate dokaz, u sta verujete na osnovu nekog argumenta i dokaza koji su vam oni naucnici dali"
"pa trenutno mi ne pada nista na pamet"
- "znaci, trenutno mislite da ne postoji nista u sto ste od nauke i skole naucili o ljudskom telu?"
"pa eto! ali mislim i da cu se setiti toga!"
- "zasto dok se ne setite toga ne kazete da sad trenutno ne postoji nista sto vam je nauka argumentovala?"
"pa evo, reci cu, neka bude tako..."
- "znaci, sad ne verujete ni u mozgou vladu nad nama?"
"da"
- "kako se sad osecate?"
"nestrpljivo. Jedva cekam da se setim onih zakljucaka koje sam stekao na osnovu argumenata koje su mi dali ti moji (sarkasticno receno) naucnici"
-"to je zato sto vas strah tera da mislite o stvarima o kojima ne zelite razmisljati, jeli?"
"nije... !"
- "nego zasto onda cekate da se setite necega?"
"moram se toga setiti, na tome se zasnivaju sva moja uverenja, bicu izgubljen bez toga"
- "znaci, strah vas tera da o tome mislite?"
"u pravu ste, ali ja ne vladam svojim strahovima, naucnici su nekako dokazali da to radi moj mozak" (vlada strahovima)
- "a da li vi vladate vasim mislima?"
"pa to da"
- "onda, posto ne mozete oterati strah, oterajte njegovu posledicu, to jest, misli"
"dobra ideja"
- "kako se sad osecate?"
"opusteno, kao da spavam"
itd....

"osecanja su plod materije u mozgu, bio hemije"
psihoterapeut ceka da klijent kaze nesto sto ce osvijetliti poreklo ovog misljenja u klijenta.
"nas mozak upravlja sa nama"
- "ko smo to mi?"
"nas mozak smo mi, sad sam nesto cudno primetio, sto nisam nikad pre: mozak upravlja sam sa sobom! to je nemoguce..."

"odrubiti nekome glavu"
- "da li se tu odrubljuje telo do glave ili ..."
"glava od tela!"
- "zasto?"
"zasto sto je manja... pa... zato logicno..."
- "ocete da kazete da je nesto malo uvek samo i odvojeno, zato sto stve vi bili usamljeni kao dete, a da je dete otac coveka"
"da"
- "onda ste zato misli da je to mozak, otac coveka, a ne dete"
"svejedno, eto, znaci dete vlada samnom"
- "umete li biti neposlusni detetu? a bil bili neposlusni sami sebi da ste vi dete?"
"pa deca mene slusaju, ali ja bi sam sebe slusao da sam ja svoje dete"
...
- "kako se sad osecate?"
"voleo bih da fantaziram o tome kako bi bilo da sam ja svoje dete"
...