ввв.Росси́я.рф

Alekasandar3

Buduća legenda
Poruka
35.716
Rusija traži ćirilični internet domen
Petak, 13. jun 2008. 09:14

Predsednik Rusije Dmitrij Medvedev zatražio je da Rusija dobije internet domen na ćirilici, a u sklopu nastojanja da se ruski jezik promoviše kao globalni.

Kremlj je zabrinut da bi ruski, nekada najvažniji jezik u zemljama bivšeg Sovjetskog Saveza, mogao da izbledi zbog rastuće popularnosti lokalnih jezika i ogromnog uticaja engleskog.

Medvedev kaže da 300 miliona ljudi širom sveta govori ruski, pa je zato ćirilični internet domen neophodan kako bi se istakla važnost ovog jezika.

"Moramo da uradimo sve kako bismo u skoroj budućnosti imali ćirilični internet domen, a ovo je prilično ozbiljno pitanje", rekao je Medvedev na Kongresu ruske štampe u Moskvi.

Ruski predsednik nastoji da se pred javnošću svoje zemlje prikaže kao odličan poznavalac novih tehnologija - on tako surfuje internetom uz pomoć svog mobilnog telefona i kaže da svako jutro čita on-line vesti.

Ruski internet sajtovi koriste latinično pismo za nazive domena, a sufiksi koji se koriste su .ru i .su (skraćenica od "Soviet Union").

Industrijski eksperti kažu da Rusija za svoj novi domen želi sufiks .rf (skraćenica od "Russian Federation"), ali ispisan na ćirilici.

Ruski je, pored Mandarinskog, Engleskog, Hindi/Urdu, Arapskog i Španskog, jedan od šest najpopularnijih jezika na svetu.
 
Rusija traži ćirilični internet domen
Petak, 13. jun 2008. 09:14

Predsednik Rusije Dmitrij Medvedev zatražio je da Rusija dobije internet domen na ćirilici, a u sklopu nastojanja da se ruski jezik promoviše kao globalni.

Kremlj je zabrinut da bi ruski, nekada najvažniji jezik u zemljama bivšeg Sovjetskog Saveza, mogao da izbledi zbog rastuće popularnosti lokalnih jezika i ogromnog uticaja engleskog.

Medvedev kaže da 300 miliona ljudi širom sveta govori ruski, pa je zato ćirilični internet domen neophodan kako bi se istakla važnost ovog jezika.

"Moramo da uradimo sve kako bismo u skoroj budućnosti imali ćirilični internet domen, a ovo je prilično ozbiljno pitanje", rekao je Medvedev na Kongresu ruske štampe u Moskvi.

Ruski predsednik nastoji da se pred javnošću svoje zemlje prikaže kao odličan poznavalac novih tehnologija - on tako surfuje internetom uz pomoć svog mobilnog telefona i kaže da svako jutro čita on-line vesti.

Ruski internet sajtovi koriste latinično pismo za nazive domena, a sufiksi koji se koriste su .ru i .su (skraćenica od "Soviet Union").

Industrijski eksperti kažu da Rusija za svoj novi domen želi sufiks .rf (skraćenica od "Russian Federation"), ali ispisan na ćirilici.

Ruski je, pored Mandarinskog, Engleskog, Hindi/Urdu, Arapskog i Španskog, jedan od šest najpopularnijih jezika na svetu.
Zašto da ne, to je sasvim prirodno, svaka Rusima čast, ali kakve to ima veze s nama?
 
Kompleksasi mogu biti samo oni koji se stide svog pisma.

Мислиш на ове наше ПОКОНДИРЕНЕ МАЛОГРАЂАНСКЕ ТИКВЕ...







:bye::bye::bye:


ПОДСЕТНИК О ИСТОРИЈИ

ЋИРИЛИЧНОГ ПИСМА




Први словенски књижевни језик настао је у другој половини 9. века ширењем хришћанске религије на народном језику (глагољица). Друго словенско писмо - старословенска ћирилица јавља се на прелазу у 10. век. Српском редакцијом српскословенског језика као књижевног језика Срба од 12. до прве трећине 18. века, када се угасио, написани су и потписи Великог жупана Стефана Немање и кнеза Мирослава, Мирослављево Јеванђеље, Хиландарска повеља Стефана Немање… и цела наша средњовековна књижевност. Од 30-их година 18 века смењује га рускословенски, и упоредо се користи црквена ћирилица и (чешће) руска грађанска ћирилица. Од „Вукове реформе“ (1850. године) која је потиснула славеносрпски језик из свакодневног живота, ћирилица и латиница постају равноправна, народна писма… Од 1918. године до 1992. године на српски и хрватски језик се гледало као на јединствен језик са два писма, са ћирилицом и латиницом. Од 1992. године и распада Југославије, по стандарду ИСО/ ФДИС 12199 српски језик има само ћирилично писмо… На улицама Србије, углавном, су латинични натписи. To be continued...
 
Подржавамммммммм......... наравно РУСКИ, наравно ЋИРИЛИЦААААААААА

:klap::klap::klap:

I ja podrzavam. ALi za razliku od tebe ja znam i zasto to cinim
thumbsup2.gif
 
Ovaj dole odgovorio je ovoj gore. A ja kažem da je ćirilica ružna za Internet (iako je pišem rukom po papiru), što jes jes...
Jedna od jako retkih stvari gde se slažem s ovim nadri-patriotama. Ali nisi odgovorio i ti. Da li si mislio da je Medvedev "kompleksaš" ako traži ćirilicu? ja mislim da nije. Kao što mislim i da ćirilica za Internetu nije ružna, ali to je i prosto stvar ukusa.
 
Da li si mislio da je Medvedev "kompleksaš" ako traži ćirilicu? ja mislim da nije. Kao što mislim i da ćirilica za Internetu nije ružna, ali to je i prosto stvar ukusa.

Medvedev verovatno nije kompleksaš, ali biće da kao i Milo Đukanović ne zna engleski. A reći da je lepo na Internetu gledati ovo

ВИНДОУС, ФАЈЛ, ЕДИТ, ВЈУ, ФЕЈВОРИТС, ТУЛС, КОПИ, ПЕЈСТ

i ostale nebuloze ne da je ružno nego je nakaradno.
 

Back
Top