Novcanizam i Kapitalizam

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
Naleteh na umuljanu teoriju o necem drugom , ali neka izvucena nijansa bi bila...

Da li je osnova kapitalizma isto sto i osnova novog drustvenog sistema koji novac koristi kao merilo vrednosti ljudskog rada.....

Osnova kapitalizma je mogucnost oplodjivanja kapitala....dakle to je najvazniji moment...
Osnova novcanizma je da se valorizuje i vrednuje svaki rad , a novac je nacin transfera te vrednosti i akumulacija te vrednosti radi biranja vremena upotrebe....

Te dve stvari se preplicu u mnogim stvarima , ali da li su stvarno uvezani do osnove.....ili je u pitanju resenje i zahtev prelaska i tranzicije kapitalizma u novcanizam....kao resenje sve vise narastajuceg nezadovoljstva i evolucije u nekim delovima i sferama.....sveta....(google primer....,Dubai)
 
Upravo sam cuo da je jedan engleski vlasnik neke fabrike na jugu Srbije dao jednoj
zeni platu (mesecnu) od 920 dinara. Ne znam sta je novcanizam ali smo mi daleko
od tranzicije u TO. Pojasni malo temu, ono sa Dubai na google je ko igla na dnu
Tihog okeana.
 
Pa google je primer firme koja funkcionise po drugacijim prioritetima od ostalih kapitalistickih firmi....
To je grad u gradu.....sve obezbede svojim zaposlenima , frizere, zabavista, kino dvorane, hirurgiju, i onda je mnogo manje sistem kapitalisticko izrabljivacki vec je kooperantsko vrednosni.....shareholderski iako imaju plus shareholdere odvojeno od ovog sistema....
 
Hm, sad si me podsetio na nesto sto sam citao pre vise od 15 godina. U pitanju je
gotov plan za gradjevinu visoku 4000 metara (pogadjas, to je delo Japanaca)
Na svakih 15 spratova ce biti share-prostor: prodavnice, bioskopi, bazeni, ambulante,
zabavista, heliodromi...
U svakom stanu ce biti virtuelni prozori, kroz koji ces moci da vidis netaknutu
lepotu virtuelne prirode (interesantno je sto sam tek pre neki dan cuo da su
takvi prozori danas stvarnost). Dobro sam upamtio i podatak da ce u takvoj
gradjevini ziveti milion ljudi...
E sad slag na tortu: poenta celog projekta je da ljudi u toj gradjevini nece imati
potrebe da odatle izadju!
Video sam tada i maketu gradjevine- neodoljivo podseca na kapije Beograda samo
sto je 50 puta uvelicana. To nece biti grad u gradu nego grad u zgradi!

Kakve ovo veze ima sa temom? Brinem da cemo se kapitalistickog izrabljivanja
uskoro prisecati sa nostalgijom. Dolaze sasvim nova iskusenja i prava pitanja
moderne filosofije...Nastavice se...
 

Back
Top