Za Incognita i ostale prosvecene duhove

DusanB

Zainteresovan član
Poruka
106
Ja bih da programiram u OpenGL-u. Nasao sam zvanicni redbook i par prirucnika skinuo sa interneta puno source kodova. Od predznanja raspolazem uglavnom trigonometrijom(znam da rotiram stvari i jos ponesto) i c++om.Pre sam koristio Allegro i napravio nekoliko veoma primitivnih 3d programcica tako da se razumem u poligone, sprajtove itd. Odakle da pocnem?
 
DusanB:
Ja bih da programiram u OpenGL-u. Nasao sam zvanicni redbook i par prirucnika skinuo sa interneta puno source kodova. Od predznanja raspolazem uglavnom trigonometrijom(znam da rotiram stvari i jos ponesto) i c++om.Pre sam koristio Allegro i napravio nekoliko veoma primitivnih 3d programcica tako da se razumem u poligone, sprajtove itd. Odakle da pocnem?

pa pocni od ih source kodova - provaljuj
 
1. Matematika u prste da se zna ;)
2. RedBook uvek pri ruci
3. Krenesh sa dva sajta, redom i polako :

- NeHe : http://nehe.gamedev.net
- GameTutorials : http://www.gametutorials.com

Oba sajta su prva liga za OpenGL, sa detaljnim uputstvima i vec izgradjenim framework-om u kom mozhesh da testirash primere.

PS
Kad se uhodash, pochni sa shader-ima, shto pre, ako cesh ozbiljno da se bavish 3D-om
 
OpenGL je krupan zalogaj ako se nisi ozbiljnije bavio C++-om (ili jezicima za koje je sve preveden).

Ipak bih ti savetovao da prvo naucis dosta laksi DirectX. I to tako sto ces krenuti od DirectDraw rutina (obican 2D), pa polako napredovati ka 3D-u... Kad se jednom ubacis u te vode, OpenGL ces savladati dosta lakse...

Nije zgoreg nabaviti poslednji 'The Red Book' ( http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/detail/-/0201604582/104-6886561-2359903?v=glance ), kao ni cuvenu SuperBible: http://www.amazon.com/exec/obidos/t..._books_1/104-6886561-2359903?v=glance&s=books

naravno, odlicno mesto za upoznavanje i diskusiju o problemima sa OpenGL-om je i www.gamedev.net.

Dakle, prvo knjige, onda gledanje u tudje kodove, i na kraju pisanje sopstvenih solucija... Uostalom, tako to ide u svakoj grani programiranja.

Srecno
 
Ipak bih ti savetovao da prvo naucis dosta laksi DirectX. I to tako sto ces krenuti od DirectDraw rutina (obican 2D), pa polako napredovati ka 3D-u... Kad se jednom ubacis u te vode, OpenGL ces savladati dosta lakse...

Pft, prilichno netachno. OpenGL je dosta razumljiviji i lakshi za pochetak! Direct3D ce te ubiti u pojam sa gomilom flegova, tex-formata i COM-om, povrh svega. Gde OpenGL zaostaje, relativno, je shto vesh neke naprednije stvari morati da implementirash preko ORB ekstenzija (a ne iz samog GL-a), ali poshto si josh daleko od toga, to ne treba da te brine.
RedBook u e-formi mozhesh naci i na netu.

Inache, svrati na EliteSecurity. Imash dovoljno pochetnih stvari objashnjenih - od linkova za RedBook pa do podeshavanja kompajlera za OpenGL.

PS
DirectDraw kao poseban deo DX-a ne postoji odavno.

PPS
E ZA ONU ZVEZDICU KOJU VIDISH UMESTO LINKA, OBRATI SE NADLEZHNIMA, OCHITO NE SME DA SE POMENE IME ODREDJENOG DOMACEG BOARD-A!
 
Lord British:
Ipak bih ti savetovao da prvo naucis dosta laksi DirectX. I to tako sto ces krenuti od DirectDraw rutina (obican 2D), pa polako napredovati ka 3D-u... Kad se jednom ubacis u te vode, OpenGL ces savladati dosta lakse...

Pft, prilichno netachno. OpenGL je dosta razumljiviji i lakshi za pochetak! Direct3D ce te ubiti u pojam sa gomilom flegova, tex-formata i COM-om, povrh svega. Gde OpenGL zaostaje, relativno, je shto vesh neke naprednije stvari morati da implementirash preko ORB ekstenzija (a ne iz samog GL-a), ali poshto si josh daleko od toga, to ne treba da te brine.
RedBook u e-formi mozhesh naci i na netu.

Inache, svrati na *. Imash dovoljno pochetnih stvari objashnjenih - od linkova za RedBook pa do podeshavanja kompajlera za OpenGL.

PS
DirectDraw kao poseban deo DX-a ne postoji odavno.

PPS
E ZA ONU ZVEZDICU KOJU VIDISH UMESTO LINKA, OBRATI SE NADLEZHNIMA, OCHITO NE SME DA SE POMENE IME ODREDJENOG DOMACEG BOARD-A!
Hvala na savetima obojci a sto se tice linka ukljuci malo maste i daj mi link sa npr. izmenjenim jednim slovom i ispod napisi koje si slovo izmenio :wink: :wink:
Ako nista drugo, imas moj e-mail tu negde... dusan@vtkom.net
 
Lord British:
Pft, prilichno netachno. OpenGL je dosta razumljiviji i lakshi za pochetak! Direct3D ce te ubiti u pojam sa gomilom flegova, tex-formata i COM-om, povrh svega. Gde OpenGL zaostaje, relativno, je shto vesh neke naprednije stvari morati da implementirash preko ORB ekstenzija (a ne iz samog GL-a), ali poshto si josh daleko od toga, to ne treba da te brine.

Ne bih se slozio... U globalu, dosta manje je potrebno znati o DirectX-u nego o OpenGL-u za efikasno programiranje. No opet, to je vrlo individualno, nekome vise odgovara OpenGL, nekome DirectX...

Meni je DirectX bio razumljiviji (i ako daleko neupotrebljiviji), i zato ga preporucujem kao prvu stepenicu u 3D programiranju.

OpenGL je mnogo univerzalniji, nije zavezan za jednu platformu, i samim tim ima dosta ogranicenja i dosta stvari za koje ces morati da smisljas workaround-e.

Zato smatram da je DirectX bolji za pocetnika, ali da se nikako ne sme ostati na istom.

Inace DirectDraw biblioteke se i dalje update-uju preko DirectX-a, jer mnoge funkcije u samom DirectX-u koriste DD.
 
Slazhem se da je izbor platforme mozhda i stvar ukusa. Ali kada sam ja kao pochinjao da chachkam po 3D-u mnogo mi je jednostavnije bilo da pochnem sa glBegin i zavrshim sa glEnd nego da nameshtam gomilu flegova. O COM-u da ne govorim. Pogotovo shto je to bio budjavi DX 5, tuga Bozhija! Ali, svako prema sebi.
Neka chovek proba i jedno i drugo ako ima vremena, pa nek oceni shta mu je lakshe.

Btw, ono shto je NeHe sajt za OpenGL, to je http://nexe.gamedev.net za DirectX, dobar za pochetak.

PS
Ne kontam potrebu za ovom cenzurom, ali 'ajde : svrati na ElitSekjuriti tachka org. ;)
 
Lord British:
Slazhem se da je izbor platforme mozhda i stvar ukusa. Ali kada sam ja kao pochinjao da chachkam po 3D-u mnogo mi je jednostavnije bilo da pochnem sa glBegin i zavrshim sa glEnd nego da nameshtam gomilu flegova. O COM-u da ne govorim. Pogotovo shto je to bio budjavi DX 5, tuga Bozhija! Ali, svako prema sebi.
Neka chovek proba i jedno i drugo ako ima vremena, pa nek oceni shta mu je lakshe.

Btw, ono shto je NeHe sajt za OpenGL, to je http://nexe.gamedev.net za DirectX, dobar za pochetak.

PS
Ne kontam potrebu za ovom cenzurom, ali 'ajde : svrati na ElitSekjuriti tachka org. ;)

ma ja mislio na link koji nece da se prikaze umesto zvezdice al nema veze. Ko razume shvatice....
 

Back
Top