Za Incognita i ostale prosvecene duhove
Prikazujem rezultate 1 do 12 od 12

Tema: Za Incognita i ostale prosvecene duhove

Zainteresovan član
    Učlanjen
    11.01.2004.
    Reputaciona moć
    52

Podrazumevano Za Incognita i ostale prosvecene duhove

Ja bih da programiram u OpenGL-u. Nasao sam zvanicni redbook i par prirucnika skinuo sa interneta puno source kodova. Od predznanja raspolazem uglavnom trigonometrijom(znam da rotiram stvari i jos ponesto) i c++om.Pre sam koristio Allegro i napravio nekoliko veoma primitivnih 3d programcica tako da se razumem u poligone, sprajtove itd. Odakle da pocnem?

Guest

Podrazumevano Re: Za Incognita i ostale prosvecene duhove

Citat Original postavio DusanB
    Ja bih da programiram u OpenGL-u. Nasao sam zvanicni redbook i par prirucnika skinuo sa interneta puno source kodova. Od predznanja raspolazem uglavnom trigonometrijom(znam da rotiram stvari i jos ponesto) i c++om.Pre sam koristio Allegro i napravio nekoliko veoma primitivnih 3d programcica tako da se razumem u poligone, sprajtove itd. Odakle da pocnem?
    pa pocni od ih source kodova - provaljuj

Primećen član
    Učlanjen
    04.03.2004.
    Reputaciona moć
    56

Podrazumevano

1. Matematika u prste da se zna
    2. RedBook uvek pri ruci
    3. Krenesh sa dva sajta, redom i polako :

- NeHe : http://nehe.gamedev.net
    - GameTutorials : http://www.gametutorials.com

Oba sajta su prva liga za OpenGL, sa detaljnim uputstvima i vec izgradjenim framework-om u kom mozhesh da testirash primere.

PS
    Kad se uhodash, pochni sa shader-ima, shto pre, ako cesh ozbiljno da se bavish 3D-om

Poznat Incognito (avatar)
    Učlanjen
    17.07.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    133

Podrazumevano

OpenGL je krupan zalogaj ako se nisi ozbiljnije bavio C++-om (ili jezicima za koje je sve preveden).

Ipak bih ti savetovao da prvo naucis dosta laksi DirectX. I to tako sto ces krenuti od DirectDraw rutina (obican 2D), pa polako napredovati ka 3D-u... Kad se jednom ubacis u te vode, OpenGL ces savladati dosta lakse...

Nije zgoreg nabaviti poslednji 'The Red Book' ( http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/detail/-/0201604582/104-6886561-2359903?v=glance ), kao ni cuvenu SuperBible: http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/detail/-/1571691642/ref=pd_sim_books_1/104-6886561-2359903?v=glance&s=books

naravno, odlicno mesto za upoznavanje i diskusiju o problemima sa OpenGL-om je i www.gamedev.net.

Dakle, prvo knjige, onda gledanje u tudje kodove, i na kraju pisanje sopstvenih solucija... Uostalom, tako to ide u svakoj grani programiranja.

Srecno

Primećen član
    Učlanjen
    04.03.2004.
    Reputaciona moć
    56

Podrazumevano

Ipak bih ti savetovao da prvo naucis dosta laksi DirectX. I to tako sto ces krenuti od DirectDraw rutina (obican 2D), pa polako napredovati ka 3D-u... Kad se jednom ubacis u te vode, OpenGL ces savladati dosta lakse...
    Pft, prilichno netachno. OpenGL je dosta razumljiviji i lakshi za pochetak! Direct3D ce te ubiti u pojam sa gomilom flegova, tex-formata i COM-om, povrh svega. Gde OpenGL zaostaje, relativno, je shto vesh neke naprednije stvari morati da implementirash preko ORB ekstenzija (a ne iz samog GL-a), ali poshto si josh daleko od toga, to ne treba da te brine.
    RedBook u e-formi mozhesh naci i na netu.

Inache, svrati na EliteSecurity. Imash dovoljno pochetnih stvari objashnjenih - od linkova za RedBook pa do podeshavanja kompajlera za OpenGL.

PS
    DirectDraw kao poseban deo DX-a ne postoji odavno.

PPS
    E ZA ONU ZVEZDICU KOJU VIDISH UMESTO LINKA, OBRATI SE NADLEZHNIMA, OCHITO NE SME DA SE POMENE IME ODREDJENOG DOMACEG BOARD-A!

Zainteresovan član
    Učlanjen
    11.01.2004.
    Reputaciona moć
    52

Podrazumevano

Citat Original postavio Lord British
    Pft, prilichno netachno. OpenGL je dosta razumljiviji i lakshi za pochetak! Direct3D ce te ubiti u pojam sa gomilom flegova, tex-formata i COM-om, povrh svega. Gde OpenGL zaostaje, relativno, je shto vesh neke naprednije stvari morati da implementirash preko ORB ekstenzija (a ne iz samog GL-a), ali poshto si josh daleko od toga, to ne treba da te brine.
    RedBook u e-formi mozhesh naci i na netu.

Inache, svrati na *. Imash dovoljno pochetnih stvari objashnjenih - od linkova za RedBook pa do podeshavanja kompajlera za OpenGL.

PS
    DirectDraw kao poseban deo DX-a ne postoji odavno.

PPS
    E ZA ONU ZVEZDICU KOJU VIDISH UMESTO LINKA, OBRATI SE NADLEZHNIMA, OCHITO NE SME DA SE POMENE IME ODREDJENOG DOMACEG BOARD-A!
    Hvala na savetima obojci a sto se tice linka ukljuci malo maste i daj mi link sa npr. izmenjenim jednim slovom i ispod napisi koje si slovo izmenio :wink: :wink:
    Ako nista drugo, imas moj e-mail tu negde... dusan@vtkom.net

Poznat Incognito (avatar)
    Učlanjen
    17.07.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    133

Podrazumevano

Ne bih se slozio... U globalu, dosta manje je potrebno znati o DirectX-u nego o OpenGL-u za efikasno programiranje. No opet, to je vrlo individualno, nekome vise odgovara OpenGL, nekome DirectX...

Meni je DirectX bio razumljiviji (i ako daleko neupotrebljiviji), i zato ga preporucujem kao prvu stepenicu u 3D programiranju.

OpenGL je mnogo univerzalniji, nije zavezan za jednu platformu, i samim tim ima dosta ogranicenja i dosta stvari za koje ces morati da smisljas workaround-e.

Zato smatram da je DirectX bolji za pocetnika, ali da se nikako ne sme ostati na istom.

Inace DirectDraw biblioteke se i dalje update-uju preko DirectX-a, jer mnoge funkcije u samom DirectX-u koriste DD.

Primećen član
    Učlanjen
    04.03.2004.
    Reputaciona moć
    56

Podrazumevano

Slazhem se da je izbor platforme mozhda i stvar ukusa. Ali kada sam ja kao pochinjao da chachkam po 3D-u mnogo mi je jednostavnije bilo da pochnem sa glBegin i zavrshim sa glEnd nego da nameshtam gomilu flegova. O COM-u da ne govorim. Pogotovo shto je to bio budjavi DX 5, tuga Bozhija! Ali, svako prema sebi.
    Neka chovek proba i jedno i drugo ako ima vremena, pa nek oceni shta mu je lakshe.

Btw, ono shto je NeHe sajt za OpenGL, to je http://nexe.gamedev.net za DirectX, dobar za pochetak.

PS
    Ne kontam potrebu za ovom cenzurom, ali 'ajde : svrati na ElitSekjuriti tachka org.

Zainteresovan član
    Učlanjen
    11.01.2004.
    Reputaciona moć
    52

Podrazumevano

Slazhem se da je izbor platforme mozhda i stvar ukusa. Ali kada sam ja kao pochinjao da chachkam po 3D-u mnogo mi je jednostavnije bilo da pochnem sa glBegin i zavrshim sa glEnd nego da nameshtam gomilu flegova. O COM-u da ne govorim. Pogotovo shto je to bio budjavi DX 5, tuga Bozhija! Ali, svako prema sebi.
    Neka chovek proba i jedno i drugo ako ima vremena, pa nek oceni shta mu je lakshe.

Btw, ono shto je NeHe sajt za OpenGL, to je http://nexe.gamedev.net za DirectX, dobar za pochetak.

PS
    Ne kontam potrebu za ovom cenzurom, ali 'ajde : svrati na ElitSekjuriti tachka org.
    ma ja mislio na link koji nece da se prikaze umesto zvezdice al nema veze. Ko razume shvatice....

Primećen član
    Učlanjen
    04.03.2004.
    Reputaciona moć
    56

Podrazumevano

Pa ovde lud zbunjenog!
    Pa taj bord koji sam ti "preveo na srpski" nece da prikazhe nikako!
    Koji je fazon - konkurencija?

Zainteresovan član
    Učlanjen
    18.03.2004.
    Reputaciona moć
    52

Podrazumevano Saljite link ako Boga znate...........:)

I ja se bakcem OpenGl-om pomalo. Molim vas, posaljite mi taj link na kojem je knjiga na slux_mon@hotmail.com

Unapred zahvalan.

Primećen član
    Učlanjen
    04.03.2004.
    Reputaciona moć
    56

Slične teme

1. Sta cemo bez INCOGNITA!
    Autor CAR DUSAN SILNI u forumu Softver
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 09.09.2004., 02:12
  2. Koncepcija odbrane od virusa (pitanje za Incognita)
    Autor ArgusPanoptes u forumu Sigurnost i zaštita
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 24.05.2004., 11:25
  3. ZA Sizifa i Incognita
    Autor Specialguest u forumu Softver
    Odgovora: 18
    Poslednja poruka: 20.04.2004., 18:42
  4. Za Incognita i slicne
    Autor gosti u forumu Hardver
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 05.04.2004., 17:43

Pravila za slanje poruka