Stete na divljaci

KUKUREK

Zainteresovan član
Poruka
104
Evo malo pre sam dobio neke slike,pa ako nebudem mogao da ih postavim zamolicu MODELATORA da to on uradi umesto mene,Ovo sam dobio od jednog drugara lovocuvara,prilikom obilaska nasih terena na teritoriji SRBIJE.Sad bih voleo da mi odgvore na ovu temu nasi drugari zeleni, posto je to uradio copor napustenih pasa.
Pitanje za njih sledi koje po vama za ovo kriv,i sta treba preduzeti u vezi toga?
 
Na ovo : sta reci??? Tragedija koja se desava, svakodnevno po svim lovistima u Srbiji.:(
Nasa je obaveza da cistimo loviste, odrzavamo ga , mi smo korisnici, nisu zeleni.

Napusteni i podivljali psi i macke lutalice koji pustose i naseljavaju terene gde im mesto nije, nisu proizvod zelenih vec svih nesavesnih gradjana RS koji se na takav nacin "oslabadjaju" svojih dojucerasnjih "ljubimaca". Njih (ljude), niko ne dira a trebalo bi jer je valjda covek svesnije bice od psa ili macke???:rtfm:

Ko je kriv??? mnogo njih u lancu jer se ovde sve radi stihijski i svakakvo ponasanje se tolerise, a divljac nam strada.:thumbdown:
Najmanje su krivi svakako, ti napusteni psi i macke jer se i oni samo snalaze kad odjednom ostanu bez brige coveka, instinkti se bude i rade to sto rade, da bi jeli.

Zao mi je jako ovih bambika...ma gde da su slikani, dobro je sto ste slikali, a nisu jedini.:dash:

P.S. mogu da dodam samo i nastradalu divljac od raznih poljoprivednih masina koje po pravilu ne koriste plasilice, nepropisno postavljanje otrova za miseve od kojih se potruje i divljac, gazenje kolima, koliko li samo fazanskih gnezda i svih drugih ptica koje se gnezde na zemlji strada od macaka, itd....
 
Zalosno je sto se desava, ali od kad je veka i sveta, predatori vrebaju a plen bezi, ako pobegne prezivece, ako ne pobegne .. zna se sta ga ceka .. to niti ce mo mi promeniti nit ce neko drugi ...

Priroda sama resava svoje probleme, mi tu mozemo samo da smetamo !
 
Jeste, samo sto domace zivotinje, koje su nesavesni vlasnici odbacili nisu deo "dekora" prirode i tu moramo da intervenisemo. Zaista velike stete prave, ove godine su nam potamanili skoro sav prvi okot zeca.
Jure po sumi koga navataju, laju, uzas....beze ko maniti od coveka.....a u sumi ima ovakvih mladunaca koji i ne mogu da pobegnu. Obicno srna "povede" pse a malog ostavi negde, skrivenog, ne pomera se uopste, stopi se sa okolinom, prvih dana dok su bas mali, nemaju ni miris i to ih dosta stiti, jedino da copor pasa naleti bas na mesto gde se nalazi bambika.-:(
Tad mu nema spasa.-:(

P.S. @kukurek, gledam onu cetvrtu sliku, nikad nisam video da psi tako odvoje glavu od tela, iskomadaju i razvuku na sve strane, ne ostane skoro nista, o ovde glava tako odvojena a telo skoro celo?
Da nije ovaj bambika, "pokosen" prvo nekom kosacicom pa ga posle psi ili nesto drugo jeli?
Pitam zato sto zaista nikad nisam video ovakav prizor posle pasa?
A video sam i mnogo scena koje ostaju posle kosacica....tom malom ko da je prvo odsecena glava...a tih kosacica ima raznih, sa raznim nozevima i povrede su zaista odvratne za videti.
 
Jeste, samo sto domace zivotinje, koje su nesavesni vlasnici odbacili nisu deo "dekora" prirode i tu moramo da intervenisemo. Zaista velike stete prave, ove godine su nam potamanili skoro sav prvi okot zeca.
Jure po sumi koga navataju, laju, uzas....beze ko maniti od coveka.....a u sumi ima ovakvih mladunaca koji i ne mogu da pobegnu. Obicno srna "povede" pse a malog ostavi negde, skrivenog, ne pomera se uopste, stopi se sa okolinom, prvih dana dok su bas mali, nemaju ni miris i to ih dosta stiti, jedino da copor pasa naleti bas na mesto gde se nalazi bambika.-:(
Tad mu nema spasa.-:(

Apsolutno se slazev sa Tobom, kolega.Mozemo da uticemo na vaspitanje gradjana sto se tice pustanja pasa, ali nema mnogo pogadjanja u ataru !! On se mora ocistiti od viska predatora, bez obzira sto ti psi nisu trazili da budu prepusteni sami sebi i svojim instiktima. "Zeleni" i "zastitari", kako god vec, nadjite pare za azile, kastraciju...Pritisnite drzavu na svaki moguci nacin!!Imaju pare za poslanicke plate, dnevnice i ostalo...Neka se svi oni odreknu po jednog radnog dana pa cete videti kako nicu azili i odvijaju se ostale aktivnosti.Do tada - lovci umanjuju broj lutalica koliko mogu.Svasta sam video u ataru.Zao mi je sto nemam slike.
Pozdrav,
 
Poslednja izmena od moderatora:
Jeste, samo sto domace zivotinje, koje su nesavesni vlasnici odbacili nisu deo "dekora" prirode i tu moramo da intervenisemo. Zaista velike stete prave, ove godine su nam potamanili skoro sav prvi okot zeca.
Jure po sumi koga navataju, laju, uzas....beze ko maniti od coveka.....a u sumi ima ovakvih mladunaca koji i ne mogu da pobegnu. Obicno srna "povede" pse a malog ostavi negde, skrivenog, ne pomera se uopste, stopi se sa okolinom, prvih dana dok su bas mali, nemaju ni miris i to ih dosta stiti, jedino da copor pasa naleti bas na mesto gde se nalazi bambika.-:(
Tad mu nema spasa.-:(

P.S. @kukurek, gledam onu cetvrtu sliku, nikad nisam video da psi tako odvoje glavu od tela, iskomadaju i razvuku na sve strane, ne ostane skoro nista, o ovde glava tako odvojena a telo skoro celo?
Da nije ovaj bambika, "pokosen" prvo nekom kosacicom pa ga posle psi ili nesto drugo jeli?
Pitam zato sto zaista nikad nisam video ovakav prizor posle pasa?
A video sam i mnogo scena koje ostaju posle kosacica....tom malom ko da je prvo odsecena glava...a tih kosacica ima raznih, sa raznim nozevima i povrede su zaista odvratne za videti.
pozdrav iskreno da ti kazem ja sam te slike dobio juce i odma sam ih stavio na forum,ovaj moj drugar kaze da je ono prvo lane udavljeno od strane kerova,koji su platili odma po dolasku lovocuvarske sluzbe.a slika 3 i 4 je lane preklano kosacicom,steta ali sta se tu moze,sem da se naplati steta od strane kosaca,ali ipak je ov samo SRBIJA
 
Apsolutno se slazev sa Tobom, kolega.Mozemo da uticemo na vaspitanje gradjana sto se tice pustanja pasa, ali nema mnogo pogadjanja u ataru !! On se mora ocistiti od viska predatora, bez obzira sto ti psi nisu trazili da budu prepusteni sami sebi i svojim instiktima. "Zeleni" i "zastitari", kako god vec, nadjite pare za azile, kastraciju...Pritisnite drzavu na svaki moguci nacin!!Imaju pare za poslanicke plate, dnevnice i ostalo...Neka se svi oni odreknu po jednog radnog dana pa cete videti kako nicu azili i odvijaju se ostale aktivnosti.Do tada - lovci umanjuju broj lutalica koliko mogu.Svasta sam video u ataru.Zao mi je sto nemam slike.
Pozdrav,

Zeleni svakako nisu ljudi koji se brinu o psima lutalicama. Malo ste pogresili. To rade drustva za zastitu zivotinja, domacih zivotinja. A i sta je njih briga da lobiraju i pritiskaju drzavu da bi spasli 25 lanadi i 32 zeca? Izadjite na puteve u Srbiji: dnevno cete videti na stotine zgazenih zeceva i lisica, tvorova, jazavaca, kuna, jezeva, hrcaka. Vi lovci se opet jedite samo kad pogine nesto sto ste vi trebali da strpate u zamrzivac ili direktno u stomak. U tome i jeste vas sustinski problem: "zelenima" je vredna i "korisna" svaka zivotinjska vrsta, pa cak i covek :D a vama, "do zuba naoruzanima" samo ono sto se JEDE.
 
Zeleni svakako nisu ljudi koji se brinu o psima lutalicama. Malo ste pogresili. To rade drustva za zastitu zivotinja, domacih zivotinja. A i sta je njih briga da lobiraju i pritiskaju drzavu da bi spasli 25 lanadi i 32 zeca? Izadjite na puteve u Srbiji: dnevno cete videti na stotine zgazenih zeceva i lisica, tvorova, jazavaca, kuna, jezeva, hrcaka. Vi lovci se opet jedite samo kad pogine nesto sto ste vi trebali da strpate u zamrzivac ili direktno u stomak. U tome i jeste vas sustinski problem: "zelenima" je vredna i "korisna" svaka zivotinjska vrsta, pa cak i covek :D a vama, "do zuba naoruzanima" samo ono sto se JEDE.
E pa ajmo ovako: sa ekonomske strane mislim da je bilje da lobiraju za te bambije i zeke nego za pse lutalice, jer miže doći i neki strani lovac koji će hteti da lovi iste kada porastu i da debelo plati, niko neće da lovi ili da organizuje lov na pse lutalice-što je naravno nenormalno jer to nije divljač i sa stanja etike nije normalno. A psi lutalice samo su teret koji bilo šta da im se uradi samo traže pare, tj. kastracija košta, azili i njihovo održavanje koštaju kao svetog Petra kajgana... Sasvim se slažem sa tim da lovočuvarska služba treba da rešava problem lutalica u lovištima, oni sami ili sa pomoći onih "naoružanih do zuba".
Kažeš da je zelenima vredna svaka životinja, možda, ali to se od njih ne vidi sem na papiru.:sad2:
Imaš jedan veoma loš pogled prema lovcima, mi nismo gladni ni željni da divljač trpamo u zamrzivače, za nas je lov sport, uživanje u šetnji pa i ako se ulovi dobro je, bežanje od svakodnevnih problema... Ja ne tražim da nas podržiš samo da nas koliko toliko shvatiš.
Ja se dosta vozim po zemlji Srbiji ali toliki saobraćajni pomor divljači nisam video, neznam odakle ti to:?::
 
Toliki pomor divljači sam video jedino prošle ili pretprošle godine, kad je cela vojvodina bila ugrožena zbog porasta vodostaja i to su sve bili glodari (hrčak, miš, pacov, voluharica, itd.) Zeca, jazavca i lisicu u životu nisam video zgaženo! Za tvora i kunu nisam siguran. Ježa jesam, da se ne lažemo. Video sam i pse i mačke ali to je samo problem gazda koji ih puštaju da vršljaju po selu i ataru.
 
Po zakonu LSS,prilikom zetve,kosenja trave ili drugih poljoprivrednih kultura,obavezno je koriscenje plasilica.Medjutim,nijednom nisam video tako nesto,jedino sto sam mogao videti su iskomadane zivotinje.
I pored silnih apela,niko nista,i dalje sve po starom.Sad se postavlja pitanje dokle?Pa sve dok savesni i ne savesni gradjani ove nase zemlje ne nadju zajedniki jezik,pre svega da postuju prirodu.
 
Po zakonu LSS,prilikom zetve,kosenja trave ili drugih poljoprivrednih kultura,obavezno je koriscenje plasilica.Medjutim,nijednom nisam video tako nesto,jedino sto sam mogao videti su iskomadane zivotinje.
I pored silnih apela,niko nista,i dalje sve po starom.Sad se postavlja pitanje dokle?Pa sve dok savesni i ne savesni gradjani ove nase zemlje ne nadju zajedniki jezik,pre svega da postuju prirodu.

Jeste Dolovac, po zakonu o lovstvu, Cl.13 Kojim se Zabranjuju radovi u polju bez plasilice, Zabranjuje se paljenje korova, strnjika, Zabranjuje se oblaganje kanala, jezera itd...plasticnim folijama u kojima se divljac davi jer ne moze da izadje, plastika se kliza....:rtfm: sve pise...
a kaznene odredbe sadrzane u Cl.63 st.2 a odnose se na lovacko udruzenje koje ne podnese prijavu za divljac unistenu na ovakav nacin protiv vlasnika zemljista koji je kosio bez plasilica ili izvodio druge radove , palio korov , itd...itd...sad ce zetva jecma (al valjda ce bambike porasti i bezati za majkom), tako da i mi mozemo biti kaznjeni (srecom pa ni nas niko ne prijalvjuje da nismo odradili po zakonu) , Kaznene odredbe za fizicka lica koje izvodi radove u polju nepropisno, bez plasilica i ostali koji rade ovo ili ono, sadrzane su u Cl.65 st.4 takodjer Zakona o lovstvu.
Kazne uopste nisu zanemarljive.

Za moje iskustvo do sada, najvise divljaci strada u kosenju livada, detelina, jer do zetve vecina poodraste. Ali stradaju i tada.
Cinjenica da na ovaj nacin jako puno divljaci strada, nisam cuo da je protiv bilo koga podneta prijava od strane LU na kojem se incident desio, cinjenica je da se i dalje pokusava apelima i molbama gradjanima ali od toga slaba fajda.:dash:
 
Poslednja izmena:
pozdrav iskreno da ti kazem ja sam te slike dobio juce i odma sam ih stavio na forum,ovaj moj drugar kaze da je ono prvo lane udavljeno od strane kerova,koji su platili odma po dolasku lovocuvarske sluzbe.a slika 3 i 4 je lane preklano kosacicom,steta ali sta se tu moze,sem da se naplati steta od strane kosaca,ali ipak je ov samo SRBIJA
Pozdrav i tebi.
za prvo lane, i ako su ih, srecom da su naisli i drago mi je da su ih uopste navatali na nisan. To se bre izvestilo, beze od nas ko djavoli....
A za ono malo sa trece i cetvte slike, video sam odmah da mi se ne uklapa u scene koje nalazim posle pasa pa sam zato i pitao. Na zalost, bio sam u pravu.
A u pravu si i ti za zemlju Srbiju...:rumenko:

Ybg, bas mi je zao bambika, bas ih puno nastrada, uvek mi ih je zao i sta cu? Takav sam.:(
 
@NLovac,
kod tih pasa, covece ne vredi, ne postoji nacin da se oni svi kastriraju ili zbrinu u azile, to bre niko ne moze da zbrine, ako ce svake godine ljudi < nesavesni gradjani da iznova izbacuju nove pse, citava legla poodrasle stenadi, macke vec same idu kud im je volja.
Moje je misljenje da treba pokusati zbrinjavati ovo sad sto je do sada izbaceno, puni bre gradovi, ali istovremeno treba i srediti tu oblast sistematski, od pocetka, odakle nastaje problem napustenih pasa? Od gradjana koji ih izbacuju , odrasle ili kao nezeljenu stenad, znaci i kastracija vlsnickih zivotinja?
Detaljan Popis i mikrocip, da se zna za svaku zivotinju cija je , kazne pa da vidimo, ko ce da izbaci?

Nista ne vredi kad ljudi stalno izbacuju nove, nijedno drustvo za zastitu zivotinja (to zaista nisu zeleni) ne moze to da zbrine, ni mi ne mozemo da pobijemo sve i da hocemo.

Da se razumemo, niko od lovaca ne voli da ide po sumi i ubija pse....ali kad se psi toliko namnoze onda moramo, kad nalazimo raskidane mladunce a desava se i odraslu divljac, (dobar copor moze da iznuri jurenjem i na kraju i zadavi i srndaca), moramo da stitimo divljac i to je kraj svake diskusije i inputiranja lovcima da se brinu samo o ovome ili onome. Bez obzira na to dal ce da dodju stranci ili nece.
Brinemo se za sve divlje sto zive u prirodi, domacim zivotinjama tamo nije mesto...kraj...200m od naselja, kako Zakon kaze mi imamo obavezu da cistimo loviste i to moramo da radimo.

Svako bolje resenje, ko moze da ponudi, bilo bi bolje od ovog stanja sto je sada koje nikome ne ide u prilog..
 
Toliki pomor divljači sam video jedino prošle ili pretprošle godine, kad je cela vojvodina bila ugrožena zbog porasta vodostaja i to su sve bili glodari (hrčak, miš, pacov, voluharica, itd.) Zeca, jazavca i lisicu u životu nisam video zgaženo! Za tvora i kunu nisam siguran. Ježa jesam, da se ne lažemo. Video sam i pse i mačke ali to je samo problem gazda koji ih puštaju da vršljaju po selu i ataru.

Video ja i to puuuuno puta.
Zeceva puno, nisam sve slikao ali imam neke slike, jednog sam skoro slikao, mali , ovogodisnji, uglavnom tamo gde putevi presecaju sumu, polja, uz ivicu puta, (uglavnom ih vozac nije ni video jer istrce iz kanala ili rastinja, a vidjao sam zgazene i na sred puta, to znaci da su ga zaslepeli farovi i nije ni mogao da bezi a divljak nije prikocio u pustio ga da skoni...
Zgazenu Lisicu takodje vidjao a i slikao. Kunu takodje. Fazane, koke, Zgazenu Srnu, srndaca video, mislim da imam i sliku jedne zgazene srne.

O jezevima koji su spori i izlaze samo nocu da ne pricam, pitaj boga koliko sam ih video zgazenih.

Jazavca nisam video a neki ljudi su mi se javili za pregazenu vevericu.:dash:

Spremicu slike i postavicu.
To su sve ataci na njihova stanista a nas narod ne zna da uspori kad vozi kroz sumu, retko gde sam video saobrcajni znak koji upozorava na divljac, stradaju puno i to posebno nocu, mislim da se tada najvise gazenja divljaci desava.
 
ja sam sada pozelenela od muke,ali bash....

jesu krivi napushteni psi mozda ali ko je kriv sto napushtenih pasa ima?
ljudi.... :whistling:
psi su zivotinje.....udavili lane...jbga....
a sta je sa tim sto je neki debil odseko glavu lanetu?
sto njega nisu upucali kao te pse???????????
zasto? zato sto je chovek? pa ljude bi ja pre ubila za ovako nesto nego zivotinju!!!
 
Na ovo : sta reci??? Tragedija koja se desava, svakodnevno po svim lovistima u Srbiji.:(
Nasa je obaveza da cistimo loviste, odrzavamo ga , mi smo korisnici, nisu zeleni.

Napusteni i podivljali psi i macke lutalice koji pustose i naseljavaju terene gde im mesto nije, nisu proizvod zelenih vec svih nesavesnih gradjana RS koji se na takav nacin "oslabadjaju" svojih dojucerasnjih "ljubimaca". Njih (ljude), niko ne dira a trebalo bi jer je valjda covek svesnije bice od psa ili macke???:rtfm:
Ko je kriv??? mnogo njih u lancu jer se ovde sve radi stihijski i svakakvo ponasanje se tolerise, a divljac nam strada.:thumbdown:
Najmanje su krivi svakako, ti napusteni psi i macke jer se i oni samo snalaze kad odjednom ostanu bez brige coveka, instinkti se bude i rade to sto rade, da bi jeli.

Zao mi je jako ovih bambika...ma gde da su slikani, dobro je sto ste slikali, a nisu jedini.:dash:

P.S. mogu da dodam samo i nastradalu divljac od raznih poljoprivednih masina koje po pravilu ne koriste plasilice, nepropisno postavljanje otrova za miseve od kojih se potruje i divljac, gazenje kolima, koliko li samo fazanskih gnezda i svih drugih ptica koje se gnezde na zemlji strada od macaka, itd....

bravo
 
ja sam sada pozelenela od muke,ali bash....

jesu krivi napushteni psi mozda ali ko je kriv sto napushtenih pasa ima?
ljudi.... :whistling:
psi su zivotinje.....udavili lane...jbga....
a sta je sa tim sto je neki debil odseko glavu lanetu?
sto njega nisu upucali kao te pse???????????
zasto? zato sto je chovek? pa ljude bi ja pre ubila za ovako nesto nego zivotinju!!!

Tačno.
 
ja sam sada pozelenela od muke,ali bash....

jesu krivi napushteni psi mozda ali ko je kriv sto napushtenih pasa ima?
ljudi.... :whistling:
psi su zivotinje.....udavili lane...jbga....
a sta je sa tim sto je neki debil odseko glavu lanetu?
sto njega nisu upucali kao te pse???????????
zasto? zato sto je chovek? pa ljude bi ja pre ubila za ovako nesto nego zivotinju!!!
Za to se ide u zatvor!:mrgreen:
 
boli me uvo....
nije mi jasno zashto kada zivotinja nesto tako uradi,ubijete je a taj chovek koji je odsekao glavu lanetu ce platiti samo kaznu?
koja glupa fora...pa ja bi tom maloumnoku odsekla da ne kazem sta....pa da vidimo kada ce mu opet pasti na pamet da ide i ubija mladunce po shumi....seljober glupi...

zashto je chopor divljih pasa platio zivotom a chovek ce platiti nekoliko hiljada dinara samo....???
vechito zivotinje placaju zivotom za SVE a ljudi idu u zatvor kada ubiju choveka....ili eto plate neku bedu za dragoceni zivot zivotinje.....eeeej,bre pa on je ubio lane...alo? lik ochigledno mora na lechenje u neku ustanovu.taj ce sutra nekom detetu ili choveku uraditi isto.
 
boli me uvo....
nije mi jasno zashto kada zivotinja nesto tako uradi,ubijete je a taj chovek koji je odsekao glavu lanetu ce platiti samo kaznu?
koja glupa fora...pa ja bi tom maloumnoku odsekla da ne kazem sta....pa da vidimo kada ce mu opet pasti na pamet da ide i ubija mladunce po shumi....seljober glupi...

zashto je chopor divljih pasa platio zivotom a chovek ce platiti nekoliko hiljada dinara samo....???
vechito zivotinje placaju zivotom za SVE a ljudi idu u zatvor kada ubiju choveka....ili eto plate neku bedu za dragoceni zivot zivotinje.....eeeej,bre pa on je ubio lane...alo? lik ochigledno mora na lechenje u neku ustanovu.taj ce sutra nekom detetu ili choveku uraditi isto.

razumem tvoj bes... Kazna je malo veća od "nekoliko hiljada dinara", tj može se reći da je nekoliko desetina hiljada... :roll:
Nekad i ljudi plate životom... Kod nas ne, al ima gde da.
P.S. Ne verujem da će lik preći kombajnom preko deteta... Mislim, ono... :whistling:
Nemoj da se ljutiš... Shvatam zašto i koliko si ljuta... Probaj da se smiriš..
:bye:
 
pa znash,malo je teshko smiriti se kada svakodnevno chujes i vidish ovako neke patoloshke sluchajeve
te ovaj gasio pljuge machetu u oko,ovaj nabio petardu psu u analni otvor i zapalio je,ovaj izbacio psa posle 5 godina naulicu,ovima se kerusha okotila pa su bacili stence u kutiju pored kontejnera,ovi bacili slepe machice u kontejner,ovi ubacili zivog psa u presu za djubre,ovaj otkinuo njushku malom shtenetu.....
pa misim stvarno...i dal je neko kaznjen? NIJE
a da lupi shamar tudjem detetu na ulici,odmah frka...
ne kazem ja da me boli uvo dal neko muchi ljude i decu....svakako da mi to smeta,ali po tom pitanju se ipak nesto radi...a zivotinje su zaboravljene i nalaze se svakodnevno na udaru nesrecnika i pacenika koji su frustrirani pa iskaljuju bes na bespomocnim stvorenjima....
e meni to smeta.I sta drzava radi po tom pitanju? nista
a kada nestane neka vrsta onda je frka i panika i onda prichaju kako je to strashno,tuzno,veliki bedak i slichno....onda krece vracanje vrste na staniste...e pa ne radi se to tako...da bi nesto uspelo to treba negovati dok je tu a ne isp[ravljati greshke i chiniti isto ispochetka
svachega sam se nagledala i muka mi je pravo da vam kazem.....
ovde kod mene klinci muche klince koji su slabiji i koji se razlikuju,muche zivotinje itd.....po ceo dan se stresiram i nerviram dok skotovi nocu spavaju kao bebe....
 
Shvatam ja tebe, bar mislim da te shvatam, ali pokusacu da ti objasnim kako se to desava da kosacica npr. pokosi lane ili neku drugu divljac.
Uglavnom covek koji radi u polju sa masinama NE VIDI sta je isped ili pored njega (postoje kosacice sa nozevima koje idu ispred ali i levo ili desno od traktora. Taj covek od guste visoke trave, deteline ili sta vec ne vidi zemlju i ne vidi da lane lezi dole, ne vidi gnezdo fanazanke, prepelice, vidi tek kad se incident desi a tada je kasno. Da je video na vreme,, sigurno ne bi namerno uradio, obisao bi ga.

Plasilice pomazu za malo odrasliju divljac, kod ovako malih lanadi, ne pomazu, jer ta lanad ostaje tamo gde ih je majka-srna ostavila, ma sta se desavalo okolo, ne pomeraju se dok su tako mali (to im je i vid odbrane). Srna mora da ode da se napase i napoji i mora da ga ostavi na kratko, da je bila sa njim kad je kosidba pocela, sigurno bi ga izvela odatle ne bi ga ostavila.
Nevolja je u tome sto poljoprivrdnici malo obracaju paznju, postoje karakteristicna mesta na livadama gde je obicno lanad, postoji karakteristicno vreme kad srna mora da napusti lane i tada treba obratiti paznju, treba ici pricati i objasniti tim ljudima, veruj mi da ne znaju nista o divljaci.
Takodje sam primetio da vise lanadi strada na manjim livadama uz sume, znaci tu pojacana paznja.

Dakle, nisu namerno unistili to lane, incident koji niko nije zeleo.

Za razliku od toga, copor pasa koji je udavio lane, uradice to i sutra, preksutra, ako ne nadje lane, udavice male zecice, pilice, bilo sta sto moze da uhvati, jurice srnu do iznemoglosti i zato moramo da cistimo loviste od pasa lutalica.
Nadam se da sam ti malo priblizio divljinu i kako to tamo funkcionise, takodje se nadam da ces razumeti bez ljutnje.
Nema niko nista bas protiv pasa, ali cinjenice su upravo ovakve kako sam pokusao da ti objasnim ...

Ganjajte vi drzavu, inspekcije itd...znate vec koga treba da pocne da resava problem napustenih pasa i macaka na pravi nacin, na mestu gde problem nastaje, da se ne izbacuju novi, zaista niko ne voli da odstreljuje pse i macke ali moramo.....
 

Back
Top