Zasto pascal ima ogromnu podrsku na ovom forumu?

LSDCracker

Početnik
Poruka
6
Mislim pascal je bas zastareo jezik i gotovo svi mal bolji programeri programiraju u Cu, C++u, C# ili na kraju krajeva u Javi...
Ne razumem zasto krstarica i dalje drzi do Pascala, kad ga jedino koriste gimnazijalci....
Tehnicari koji su dosta strucniji u programiranju svi programiraju u C++u, a vi se ovde igrate u Pascalu.... Bezveze...
Mislio sam cak i da ucestvujem u pomaganju ljudima ovde na forumu oko programiranja, ali sad vec razmisljam da odustanem od toga, jer ako cu ljude da ucim pascalu, koji im nista nece ozbiljnije omoguciti da odrade, onda necu ni da ih ucim programiranju.
Long Live The C++
 
Pa upravo zbog toga što ovde dolaze mahom ljudi kojima je on potreban (dakle srednjoškolci) i ja sam uveren da velika vecina njih nema nikakvih ambicija da se bavi programiranjem na nekom višem nivou nego što im se to zahteva po školskom planu i programu. A i na kraju krajeva, ljudi koji žele da se ozbiljnije bave programiranjem verovatno će se pre učlaniti na neki forum tog tipa i gde je to u većoj meri zastupljeno nego na krstarici.
 
ma znao il ne hteo sam da vidim na sta mislis, a nisam siguran da bas najbolje znam podelu. Znam onu podelu na jezike niskog i visokog nivoa mada ne bas i konvencije za podelu. Sto je program visi nivo manje je mocan - to znam :D

Aj pa neka te dobro C# sluzi i da napravis nesto dobro za mobilni telefon revolucionarno:D
 
Nisam do sada nista radio za mobilne uredjaje, mada vidim da VS to podrzava. A sto se tice nivoa i moci, to je pitanje. Mozes ti mocne stvari da radis i u recimo C# i u asembleru, samo sto za ono sto u C# ti treba nedelju dana, ovamo neces moci da napravis ni za godinu. I da li je brzina izvrsavanja toliko bitna, to sam moras da procenis.
 
Dal je dobar za prve korake, ne bi se reklo. Ja sam naucio prvo Visual Basic, pa sam preso na Pascal zbog skole (vec tada se videlo da je bezveze). Potom Delphi koji nije los, moze nesto od njega. Sada Visual C++, medjutim zao mi je sto su ga usrali u NET verziji, ninasta ne lici.

:D

pa sam preso na Pascal zbog skole (vec tada se videlo da je bezveze). Potom Delphi koji nije los,

:D :D :D
 
Pisem programe od 1985. a od 1992. profesionalno.
Mogu vam reci da za sitne programcice do par stotina linija, mozete da birate jezik koji vam se svidja ali za ista ozbiljno neophodna je citljivost.
Kad pocnete rad na projektu, krenete sa jednim zahtevima pa se kasnije dopunjuju. Nijedan narucioc dosad mi nije dao potpun zahtev na pocetku izrade aplikacije.


Delphi je Pascal. A u Delphiju mozete skoro sve.
Pl/I je Pascal. Izvanredan jezik za IBM AS/400
Kylix je Delphi. Okruzenje za Linux programiranje.
Freepascal.
Lazarus je besplatni pascal za Linux i Windows.

Pascal je osnova i od nje treba krenuti.

Inace pisao sam programe na:
Basic-u, Fortan-u, Cobol-u, Pascal-u, Lisp-u, PL/I, Clipper-u, Delphi-ju. (hronoloski)
 
Pisem programe od 1985. a od 1992. profesionalno.
Mogu vam reci da za sitne programcice do par stotina linija, mozete da birate jezik koji vam se svidja ali za ista ozbiljno neophodna je citljivost.
Kad pocnete rad na projektu, krenete sa jednim zahtevima pa se kasnije dopunjuju. Nijedan narucioc dosad mi nije dao potpun zahtev na pocetku izrade aplikacije.


Delphi je Pascal. A u Delphiju mozete skoro sve.
Pl/I je Pascal. Izvanredan jezik za IBM AS/400
Kylix je Delphi. Okruzenje za Linux programiranje.
Freepascal.
Lazarus je besplatni pascal za Linux i Windows.

Pascal je osnova i od nje treba krenuti.

Inace pisao sam programe na:
Basic-u, Fortan-u, Cobol-u, Pascal-u, Lisp-u, PL/I, Clipper-u, Delphi-ju. (hronoloski)

Assembler je osnova tj englezi ga zovu assembly language, a od ovih malo "brzih za pisanje koda" a da se pri tom ne izgubi na brzini skoro nista je BCPL.
Za delfi ne znam kakav je, al mi je cudno da u tvojoj listi ne vidim C pa onda ispada da je delfi nesto slicno, ne znam stvarno jel bolji Delfi ili C++ jer u Delfi (a ni ostale jezike koje si nabrojao odavde nisam radio sem u QBASIC, al' i ako potpuni amater za programiranje znam da je nabrajanje "jezika na koje inace neko pisase nekad programe" jako jako bezvezna stvar.

:rtfm:

Ne vidim cega je to Pascal osnova. Meni uopste ne deluje kao nesto "sto je osnova necega".
 
Eh decko,
posto si 'potpuni amater za programiranje' ako ti neko ko jede laba od programiranja tolike godine kaze da je paskal osnova od koje treba krenuti, veruj mu na rec. I stvano nisi kompetentan da dajes sud o jezicima koje si mozda samo video ili eventualno napravio u njima 'Hello world' aplikaciju.
Bez ljutnje, ali malo pristojnosti i skromnosti nece da ti skodi.
 

Back
Top