Tehnologija ikonopisa ::Ikonografija::

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Radi se o tome sto danas, ali bukvalno, svako ko zna da drzi cetkicu u rukama daje sebi za pravo da slika ikone!


Mnogo preterano! Lepota ikone se ogleda ne samo u savrsenoj slikarskoj tehnici, vec u lepoti pogleda sveca. I najbolje 'tehnicki odradjena' ikona moze da izgleda prazno i da ne izmami nikakvu emociju ukoliko nema ono nesto posebno neizrecivo u pogledu sveca. Ni preterana strogost, ni preterana blagost, nikako bes, dobrota i toplina koje nas zakucaju da tu ikonu dugo posmatramo. A to se ne moze nigde nauciti, to je nesto sto dolazi iz nas samih, ikona nije obicna slika i potrebno je mnogo vise od sjajne tehnike da bi ona zazivela.
Ikonopis ne dozivljavam kao zanat, ni kao umetnost, on je nesto mnogo uzvisenije, potrebno je mnogo vise ljubavi i blagosti karaktera da bi mogao njime da se bavis. Tehnika se da nauciti uz manje ili vise truda ali ljubav i dobrota se dobijaju, zive u tebi i prosledjuju dalje da bi uopste mogli da opstanu.
 
Иконопис би требало учити у манастиру који има добру иконописачку школу (Ћелије,код Ваљева, нпр.).Дечани имају одличну иконописачку школу,али.... :(
Манастир Каона ,код Шапца има исто добру школу иконописања...
Ево ти линк:
http://www.bsn.org.yu// На њиховом форуму ћеш видети све о икони уопште и техници иконописања.
Ево ти и једна књига о иконама: Бичков '' Византијска естетика ''....
Надам се да сам ти бар мало помогла :)


najbolju ikonopisachku shkolu ima manastir gradac

kad sam bila u dechanima videla sam njihov atelje gde rade ikonopis,
nije loshe,.... ali hm...
odlichni su u pozlati.
takodje imaju dobru shkolu duboreza
zicha i celije se bave komercijalnim ikonopisom kao i masa trenutnih ikonopiachkih radionica, tako da... nishta specijalno nema da kazem za njih

ali u manastirima je nemoguce uchiti ikonopis, sem ako nemash neki super-specijalni-sajber blagoslov, ili nemash nameru da se zamonashish, pa sluzish neki iskushenichki staz, ali i tada bi ti dali da peresh neshto a ne da slikash
monahinje i monasi imaju jako malo vremena i reto ko od njih bi se zamlacivao da uchi nekoga ikonopisu

tako da, treba videti neku dostupnu ikonopisachku radionicu,
ako vec nemash nameru to da studirash, npr. akademija spc.
akademija traje 5 godina i ima 3 odseka ikonopis, freskopis i konzervaciju.
rusi odavno imaju duhovne akademije ovod tipa, samo su uglavnom pri manastirima,npr.sergejeva lavra, mana im je shto samo mushkarci mogu imati blagoslov za pohadjanje ovog fakulteta
shto mi je strashno glooopoo...
tako da je smeshno misliti da se ikonopis moze savladati na par mesc. nekog kursa, od nekih ljudi koji nemaju osnovnog likovnog predznanja,
a sa druge strane istu tu oblast neki ljudi izuchavaju minimum 5 godina.

druga stvar koju mislim da je jako bitno razdvojiti a to je slikanje ikona i kopiranje

jako je bitno savladati crtez u ikoni, a ne odmah indigo u ruke i cepaj...
tu zaista ne vidim nikakvog umetnichkog dojma,
i dokle je god tako ikonopis kao umetnost ne postoji



al sam se raspisaaaalaaaaaaa....
 
druga stvar koju mislim da je jako bitno razdvojiti a to je slikanje ikona i kopiranje

jako je bitno savladati crtez u ikoni, a ne odmah indigo u ruke i cepaj...
tu zaista ne vidim nikakvog umetnichkog dojma,
i dokle je god tako ikonopis kao umetnost ne postoji

.

Apsolutno se slažem sa tobom!
Išla sam u umetničku školu "Tehnoart" na Zvezdari, gde smo između ostalog učili i "ikonopis" koji se svodio bukvalno na kopiranje...
Pozitivna strana je bila to što smo prolazili kroz čitav proces pripreme daske, boja, do nanošenja pozlate i laka...
Ali sada kada bi mi neko tražio da uradim neku ikonu bez ikakvog crteža kao podloge...nastao bi haos....
I samim tim što postoje određena pravila u slikanju likova svetitelja koja se moraju dobro izučiti da bi neko to mogao zaista dobro da radi...
Ali iz iskustva govorim: nije ni to sušto kopiranje baš lako...ali je lakše od istinskog ikonopisa.
 
Posetite Udzbenik Ikonopisa na srpskom i engleskom jeziku..
http://iconography-guide.com

logo.jpg



 
Da li treba ikonu koja je uradjena na drvetu i sa pigmentom,sa pozlatom premazati firnisom ? Koliko vremena treba da prodje nakon sto je ikona zavrsna da se premaze? I da li i pozlatu treba premazati ili samo sveca?
Pozdrav!

dobar dan,
prvo lakiranje ikone je jedna kompleksna stvar u koju se ne treba upushtati ako to do sada niste radili ili nemate nekoga ko bi vam praktichno pokazao kako se to radi.
druga stvar, a olakshavajuca je da danas postoje da se kupe gotovi lakovi u slikarskim prodavnicama,.
ako do sada nikada niste lakirali ikonu, najbolje bi bilo da uzmete lak u spreju (npr. lukas ima njihov, ne bih znala da vam kazsem kolika je cena)
ikona se lakira(po kao nekom pravilu) pola god. od zavrshetka slikanja
jer do data je jaje odigralo svoj-tamo-neki proces

da lakiraju se i ikona i zlato,... ako vec imate ikonu koja je pozlacena, chudi me da nije izlakirana, jer bi zlato najverovatnije pocrnelo i oksidiralo ako ste ga dirali prstima..

ili kao moj pokojni deda shto je potpio ikonu u lavor tople vode da bi je oprao :) :)
 
mislim da je bolje da kupite slikarski lak u spreju za ikone, imate 2 vrste ,.. mat i sjajni

predpostavljam da prichate o shlag metalu, on je dosta jeftiniji od zlata, povrshina njegovih listica je mnogo veca od zlatnih, mozda chak i duplo,..ali je drugachijeg sjaja... isto tako mu je rok trajanja, tv vreme oksidacije mnogo brze nego kod zlata.

u svakom sluchaju, puno srece!
 
jako je bitno savladati crtez u ikoni, a ne odmah indigo u ruke i cepaj...
tu zaista ne vidim nikakvog umetnichkog dojma,
i dokle je god tako ikonopis kao umetnost ne postoji

Nedavno su u okviru edicije Zograf izdavacke kuce Kalenic objavljene dve veoma znacajne knjige dr Jorgosa Kordisa, jednog od najznacajninih savremenih ikonopisaca:
Fajumski portreti i vizantijska ikona i U ritmu - Etos linije u vizantijskom ikonopisu, od kojih je ova druga od kljucnog znacaja za razumevanje crteza na ikoni. Ovde mozete procitati prikaze ovih izdanja: http://znamenje.blogspot.com/2010/02/blog-post.html
 
Sto se tice lakiranja ikona koristite lukasov lak u limenci oznaka je 2324 i kosta oko 1500din odlican je i traje dosta....sto se tice susenja ikona tu je dobri stari fen :D samo ne treba preterivati,jel moze da se pregreje i daska i zlato,nego u nekoliko kratkih intervala susiti...ko koristi shlag metal pri radu na ikonama,za mene to je greh....zlato gledajte da ne dodirujete jako se lako osteti pre lakiranja.....virginija pitanje za tebe,za oreol i slova koje boje koristis?akril?
 
Sto se tice lakiranja ikona koristite lukasov lak u limenci oznaka je 2324 i kosta oko 1500din odlican je i traje dosta....sto se tice susenja ikona tu je dobri stari fen :D samo ne treba preterivati,jel moze da se pregreje i daska i zlato,nego u nekoliko kratkih intervala susiti...ko koristi shlag metal pri radu na ikonama,za mene to je greh....zlato gledajte da ne dodirujete jako se lako osteti pre lakiranja.....virginija pitanje za tebe,za oreol i slova koje boje koristis?akril?

ne, pigment. ali ako radim preko zlata prvo moram da odmastim površinu.
to možeš da postigneš govedjom žuči, pljuvačkom ili deterdžentom
 
Kao prvo ija se bavim ikonopisanjem,ali sam iskominovao duborez islikanje ikona zapravo iz duboreza prenesem na silikonski kalup pa iz njega gipsani odlivak koji potom prepariram a onda i obojam. kako izgleda ne znam da pokazem. Probacu pa sta ispadne. Pokusaj je propao a ako te interesuje pogledaj na KREATIVNI NA NETU POD IMENOM SKOPAS. Mislio sam da se ukljucim u diskusiju ali sam odustao jer je to kod mene sve mnogo jednostavnije. Cudi me toliko pozivanje na nekakve skole a niko da nadje dva tipika -upstva za rad jedan ERMINIJA a drugi po NEKTARIJU. Ako sizainteresovana javi se na mejl rif-d@t-com.me .

skopas
 
Po najtvrdjim kanonima da bi ikona bila ikona u pravom smislu rijeci,. osim toga sto ti navodis , treba se zapravo kastrirati da ni njmanja primisao oneciscenja ne stoji izmedju tebe boga i ikone. Esad nastaje pravi problem, kako da se zenski dio ikonopisaca kastrira , a bgami znam da ih ima stvarno dobrih ali onda one ne mogu biti prave.
 
Po najtvrdjim kanonima da bi ikona bila ikona u pravom smislu rijeci,. osim toga sto ti navodis , treba se zapravo kastrirati da ni njmanja primisao oneciscenja ne stoji izmedju tebe boga i ikone. Esad nastaje pravi problem, kako da se zenski dio ikonopisaca kastrira , a bgami znam da ih ima stvarno dobrih ali onda one ne mogu biti prave.

veću glupost skoro nisam čula
 
Pozdrav svima

Da li je neko imao iskustvo sa šelakiranjem ikone po završetku slikanja.Ja sam čuo da neki ikonopisci tankim namazom šelaka prelaze preko slikanog dela,a zatim istu ikonu voskiraju.Interesuje me da li neko nešto zna o ovoj tehnici izolacije,odnosno lakiranja ikone.Hvala!
 
Помаже Бог! Опростите што овако трапаво упадам на форум. Много је лепо видети како људи једни другима могу бити од помоћи! Ја покушавам да усвојим и усавршим иконописање,али као и у свему постоје разне потешкоће...Који је по Вама,VIRGINIJA, лак бољи као завршна заштита за икону урађену јајчаном темпером,SIGMA или LUKAS,у смислу да не оштећује лазуре?Не знам како да приложим неку фотографију ,пратим упутства или не успевам....


Meni licno je najzgodniji za upotrebu LUKAS u spreju.
Predpostavljam da je to sve individualno, ko je kako navikao.


Što se tiče postavljanja fotografija, imate ociju da je direktno uploudujete sa kompijutera.
Idete na opciju "UBACI SLIKU" pa na "FROM COMPUTER"
 
Kako se zove tip ikona sa drvenim "poklopcem"?
Video sam neobicnu ikonu, slicno triptihu sklapa se (samo ima dva dela) ,stim sto na 'poklopcu' nema ikone.
Imala je cak drveni deo komad drveta koji je bio predvidjen za kacenje ikone.

Svaka pomoc je dobrodosla, nisam uspeo da nadjem ni kako se zove taj tip ikona, ni cija je jer kako nisam vidjao kod nas takve ikone mislim da nije ruska ??
 
Poslednja izmena:
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top