Tehnologija ikonopisa ::Ikonografija::

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
VIRGINIJA:
...Uradim podslik lazurno,u vishe razlichitih boja...

Ovo nisam bas najbolje skontao. Par slojeva razlicitih boja ili kako? Daj neki konkretan primer, ako ti nije tesko, tako cu najlakse ukapirati! :)

Da li podslikavanje isto radis i na liku i na doliku ili za draperije radis na jedan nacin a likove na drugi?

Kako stvari sada stoje, ja cu primenjivati oba nacina podslikavanja, sve zavisi od efekata koje zelim da dobijem...
 
sorry,ako se nisam lepo izrazila,...
npr....konkretno.Draperiju vishe puta podslikam lazurnijim potezima.npr,...ljubichastu poslikam lazurno crveno,lazurno plavo i mozda laz.braon,i laz.ljubichasto,..ali tako da se svaki predhodni uglavnom vidi.Kad krenem sa osvetljenjima,cela povrshina se smiri tako da to i ne dolazi toliko do izrazaja.
Nadam se da sam se sad bolje izrazila,...:D
 
VIRGINIJA:
Hvala na instrukcijama za listanje,poshto predpostavljam da se to odnosilo na mene.
Nisam ni u jednom trenutku rekla da NE ZELISH da pomognesh mladim ikonopiscima,...vec sva ta teorija danas se svi bave ikonopisom,...Pa ne vidim zashto bi neko bio podobniji od drugog.
I taj stav,...ja se bavim toliko ,i toliko ikonopisom,...i u smislu sad sam bolja od ostalih,...
Mene lichno ne dotiche,ali mi je zao zato sto znam da ima dosta dobrih ikonopisaca sa ovog foruma a da nisu akademski obrazovani,....i ne mislim da su manje dobri od nas.Pa iz tog razloga sam to protumacila kao gord stav.
Ali zaista ne zelim nikome da se zamerim,pa zato @Goscice prashtaj ako sam u necemu preterala.
Devojko, stvarno me izazivas, a ja sam tvrdoglava kao mazga kad mislim da sam u pravu i kada mi neko pripisuje nesto sto nisam.Sa ovim postom cu zavrsiti raspravu sa tobom! Nigde nisam napisala da sam bolja od ostalih, vec da dugo radim i imam mnogo vise iskustva od drugih!!! Ja sam uvek postovala iskusnije i ucila od njih, nisam bila uvredjena njihovim znanjem i time sto su bolji od mene, naprotiv, bili su mi i jos su inspiracija.Licno, ucila sam od coveka koji nema akademiju ali zivi ikonopis i fenomenalan je i bolji od mnogih akademaca.Nisam posle njega videla da neko tako barata cetkicom i izvlaci tako savrsene poteze - njegova ruka i cetkica su magija koju covek moze danima i satima da posmatra i da mu ne bude dosta.Davno, ovde na forumu (jos uvek postoji t astranica ) sam stala na stranu amatera kada su ih ljudi s Akademijom ovde prozivali.I zato ne mogu da ti ocutim jer me provociraju tvoji zakljuci koji nemaju veze sa zivotom.Ne poznajes me i nemoj mi pricati kakva sam.I jos jedna stvar - i dalje stojim iza toga da danas svako ikonopise - i ko treba i ko ne treba.Pre svega mislim na one koji uz svoj posao misle da mogu, onako usput, da ponekad naslikaju i po koju ikonu.I na one sto naslikaju 3 ikone godisnje i vec su ikonopisci i sve znaju.I prodaju ih po K.Mihailovoj, i sl.O njima sam pisala, a ti draga moja preispitaj malo sebe i zasto te je ovo moje pisanije tako pogodilo! Izvinjavam se svima ostalima zbog ovoga i javno obecavam da se vise necu upustati ni u kakve rasprave s doticnom.Haug!
 
Da li proplazmu nanosite u tanjem sloju tako da podloga prosijava kroz nju, ili vam je proplazma skroz mat, ujednacena i ne providi se podloga kroz nju?
-------------------------------------------------

Ja bih rado saznala sta je to proplazma,kako se dobija i koja podloga je u pitanju?
Nadam se da ovdje mogu nesto nauciti,jer tamo gdje ja zivim nema skole za Ikonopis!
 
Pokusacu maksimalno da uprostim: podloga se pravi od prirodnog tutkala i krede u prahu. Pomesamo te dve materije u odredjenom odnosu i dobijenu smesu nanosimo cetkom na dasku u vise slojeva. Kasnije podlogu ismirgas da bude skroz glatka. Vise detalja o tome imas ovde http://www.waysha.com/podloga.htm

Ikona se slika iz vise slojeva boje. Recimo da treba oslikati jednu plavu odezdu - prvo napravis jednu tamno plavu boju i njome prekrijes celu povrsinu odezde. Ta prva, tamna boja se naziva proplazma. Posle toga pravis svetliju boju (prvo osveljenje) i nanosis je na istaknute delove odezde, preko proplazme. Zatim pravis jos svetliju boju i nanosis je preko prvog osveljenja....

Malo je teze objasniti recima, ali kada bi videla o cemu se radi odmah bi ukapirala, jer u sustini, ne radi se o nicem komplikovanom.
 
VIRGINIJA:
sorry,ako se nisam lepo izrazila,...
npr....konkretno.Draperiju vishe puta podslikam lazurnijim potezima.npr,...ljubichastu poslikam lazurno crveno,lazurno plavo i mozda laz.braon,i laz.ljubichasto,..ali tako da se svaki predhodni uglavnom vidi.Kad krenem sa osvetljenjima,cela povrshina se smiri tako da to i ne dolazi toliko do izrazaja.
Nadam se da sam se sad bolje izrazila,...:D

Sad sam ukapirao. Thanks! Zanimljivo, pokusacu ovo cim nadjem vremena.

Koja je istorijska pozadina nacina podslikavanja koji si objasnila? Ima primera takvih radova u proslosti ili je to nesto novijeg datuma?
 
Goscica:
Devojko, stvarno me izazivas, a ja sam tvrdoglava kao mazga kad mislim da sam u pravu i kada mi neko pripisuje nesto sto nisam.Sa ovim postom cu zavrsiti raspravu sa tobom! Nigde nisam napisala da sam bolja od ostalih, vec da dugo radim i imam mnogo vise iskustva od drugih!!! Ja sam uvek postovala iskusnije i ucila od njih, nisam bila uvredjena njihovim znanjem i time sto su bolji od mene, naprotiv, bili su mi i jos su inspiracija.Licno, ucila sam od coveka koji nema akademiju ali zivi ikonopis i fenomenalan je i bolji od mnogih akademaca.Nisam posle njega videla da neko tako barata cetkicom i izvlaci tako savrsene poteze - njegova ruka i cetkica su magija koju covek moze danima i satima da posmatra i da mu ne bude dosta.Davno, ovde na forumu (jos uvek postoji t astranica ) sam stala na stranu amatera kada su ih ljudi s Akademijom ovde prozivali.I zato ne mogu da ti ocutim jer me provociraju tvoji zakljuci koji nemaju veze sa zivotom.Ne poznajes me i nemoj mi pricati kakva sam.I jos jedna stvar - i dalje stojim iza toga da danas svako ikonopise - i ko treba i ko ne treba.Pre svega mislim na one koji uz svoj posao misle da mogu, onako usput, da ponekad naslikaju i po koju ikonu.I na one sto naslikaju 3 ikone godisnje i vec su ikonopisci i sve znaju.I prodaju ih po K.Mihailovoj, i sl.O njima sam pisala, a ti draga moja preispitaj malo sebe i zasto te je ovo moje pisanije tako pogodilo! Izvinjavam se svima ostalima zbog ovoga i javno obecavam da se vise necu upustati ni u kakve rasprave s doticnom.Haug!


Ne znam zashto se toliko uzbudjujesh i nervirash,....U prvom postu si izvukla iz konteksta stvari koje uopshte nisu bile upucene tebi,..Kao npr,..to oko pomoci ikonopisaca,a ja sam se posle samo nadovezala,jer si me iznervirala,i povela se izjavama koje uopshte nisam rekla,.......
Trazish problem bez problema.Prelistaj malo postove ,pre nego shto napadnesh.

Ja nemam problem ni sa tvojom ni sa bilo chijom radnom biografijom,..



Takodje!


p.s.Mislim da su mnogo ruzni ovi svadjalachki postovi,i da im nije mesto da stoje na forumu "umetnost".Tako da cu ja svoje izbrisati,a bilo bi lepo da to urade i ostali koji su ucestvovali u onoj raspravi na"Slikarskoj tehnologiji"
 
vazon:
Sad sam ukapirao. Thanks! Zanimljivo, pokusacu ovo cim nadjem vremena.

Koja je istorijska pozadina nacina podslikavanja koji si objasnila? Ima primera takvih radova u proslosti ili je to nesto novijeg datuma?

Monahinja Julijana Sokolova,je objashnjavala na koji nachin npr.oni rade draperiju:Nanesu vecu kolicninu boje na jedno mesto(neshto nalik barici),i onda se kapljice povlache po celoj povrshini vrhom chetkice,ali tako da vrh ne dodiruje povrshinu daske,...kako bi se postigao "vazdushasti izgled".
Interesantan mi je taj nachin podslikavanja jer ikoni"daje dubinu".
Obozavam da "eksperimentishem" ,i istrazujem.
Ajde kad probash prosledi da vidimo;).
 
Moje je misljenj da se danas svako bavi ikonopisanjem.Zo to treba imati blagoslov duhovnika,zivetu hriscanski.. Upoznala sam ikonopisca koji nije bio ni krsten,nikadanije isaou crkvu,crtao je sv, Georgija sa brkovima tako da je licio vise na komunistidkog oficira iz Crne Gore nego na Hristovog mucenika
 
Dragi moji,

Umetnici,slikari,ikonopisci,istorichari umetnosti i ostali , treba mi mala pomoc.
Ali HITNO!
Potrebno mi je shto vishe informacija vezano za JELINSKU UMETNOST,ili razliku HRISHCANSKE I JELENISTICHKE
UMETNOSTI.
Znacilo bi mi shto vishe podataka,...npr.informacije,literatura,...itd,...
Shto opshirnije to bolje!


pozdrav i unapred hvala!
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top