Linux - instalacija NOD32 antivirusa

NIje bitno za koju distribuciju - instalira se valjda isto na svim verzijama linux-a.A treba iz razloga sto - na primer : iako virusi i dr za Windows ne moze da naskodi linux-u ( bar ja tako mislim ) ali ako ja neki fajl sa na primer Open Office otvorim ( a koji je napravljen u Windows XP Microsft Office-u ) moze da njemu zarazi racunar jer je .doc i meni i njemu.Meni moze da udje isti virus ko i njemu stim sto taj virus ne moze da naskodi mom operativnom sistemu a njemu moze.

Do ovih zakljucaka sam dosao citajuci razne casopise,internet strane ... pa nemoj da se ljutis ako nisam u pravu.Inace tek sam pocetik - sto se moze i zakljuciti.POzzzz
 
Ma ne ljutim se, opušteno...
Ovako, koristim Ubuntu linux... odavno... na netu sam po pet-šest sati dnevno... i još nisam primetio te viruse koji će da ugroze isti...
Dalje, kad sam te pitao koji distro koristiš... nisam te pitao bez razloga, neke distribucije imaju neke antiviruse u svojim repoima... al' ajde...
 
Која је поента исталирања комерцијалног антивируса кад постоје бесплатни :?:
Као нпр. http://www.clamav.net/....
Ја још нисам срео вирус који је заразио неки *.doc фајл... Баш бих волио да га видим па ако имате неке линкове био бих захвалан...
А није ми јасно како ти мсилиш да под линоксом теби вирус направи неку штету илиу чак да се рашири... Не разумем прављен за виндовс и по некој његовој логици се шири и тражи одређене фајлове... Какве сад то везе има са линоксом...
 
NIje bitno za koju distribuciju - instalira se valjda isto na svim verzijama linux-a.A treba iz razloga sto - na primer : iako virusi i dr za Windows ne moze da naskodi linux-u ( bar ja tako mislim ) ali ako ja neki fajl sa na primer Open Office otvorim ( a koji je napravljen u Windows XP Microsft Office-u ) moze da njemu zarazi racunar jer je .doc i meni i njemu.Meni moze da udje isti virus ko i njemu stim sto taj virus ne moze da naskodi mom operativnom sistemu a njemu moze.

Do ovih zakljucaka sam dosao citajuci razne casopise,internet strane ... pa nemoj da se ljutis ako nisam u pravu.Inace tek sam pocetik - sto se moze i zakljuciti.POzzzz

PROCITAJ.al ajde ja lepo pitam moze li neko da mi objasni,vi filozofirate al nema veze.
 
Hm, ne, nisi ukapirao... dobio si odgovor... i više od onoga što si tražio... Još nije izmišljen taj virus o kome ti pričaš, samim tim se postavlja i pitanje... od čega hoćeš da se štitiš... Dalje, taj pomenuti antivirus ti i nije najsretnije rešenje... dalje, već sam ti rekao da u repou imaš free antiviruse za linux... nadji i instaliraj ih ako si baš toliko zapeo... Moje lično mišljenje je da ti ne treba ako koristiš linux i svaki doc. možeš slobodno kopirati i slati kome hoćeš bez bojazni da će taj doc. zaraziti nečiji komp... kapiš?
 
Pa ja lepo rekoh da sam pocetnik i nisam upucen u sve stvari.Ali sto ce na ESET-ovom sajtu NOD za LINUX-distribucije.

Moj zakljucak je barem ako imam neki .doc falj na racunari koji je pod linux-om da moze da ga zarazi.A sto sam zapeo za NOD pa dok sam koristio XP imao sam NOD sa licencom i veoma sam sa njim zadovoljan pa ga ne bih menjao ( a koristio sam i druge ).POZzzzzzz i nemoj molimte da se ljutis.
 
Hm, pa znaš kako... linux je budućnost... sasvim realna... to se oseti u vazduhu... pa je sasvim normalno da komercijalno i manje komercijalno postane free kad je linux u pitanju...
Opet ti o doc. e, ybg. ovako, zaključak ti je potpuno pogrešan, menjaj ga... Ja i dok sam koristio xp nisam čuo da je neki virus napao bilo koji ili kakav doc. fajl... Obzirom da nešto malo znam oko toga, nije mi jasno... kako bi to moglo da funkcioniše...
 
Dobor nisam mozda leop objasnijo kako zarazi .doc falj.Ako ima neki folder u kome postoji .doc fajl virus napravi kopiju toga fajls ( a i drugih ) kreira se takav fajl sa ekstenzijom .exe . E sada ja sam navlacio viruse ovoga tipa.Ima i onih ako na racunaru imate .exe fajl da se u sami .exe fajl ubace ( ne prave kopiju tog fajla - kao sa .doc ).I da podvucemo crtu - VISE DA NEODSTUPAMO OD TEME.

OVAKO KAKO SE INSTALIRA BILO KOJI ANTIVIRUS NA LINUKS DISTRIBUCIJAMA - NE MORA DA BUDE ESET NOD32
 
Тим ставом ћу ти једноставно одговорити... Пошто си био добар да купиш антивирус позови техничку подршку... Хвала и други пут...
А ав се инсталира као и сваки други софтвер...
 
Da se sada ne bih pravio ekspert za poznavanje linuksa,a sto i nisam ( gore sam naveo da sam samo pocetnik i koga zanima moze procitati ) .One linkove nisam citao.

A svaki covek koji je radio duze vremena sa WINDOWSOM ( ja sam jedan od njih 98,2000,XP a malo sada radim u VISTI - mislim u smislu srednjeg korisnika,profesonalcem smatram onog koji pravi mreze,postavlja servere ... zivi od toga ) ZNA DA NEMA SVRHE RADITI ONO STO NE KORISTI MASA - NEMA PARA.

Ja sam odavno,tek kada je se pojavio linuks ( kada sam ja saznao za njega i pocelo se pisati o njemu u casopisima koje ja citam ) dosao sam do zakljucka do kojeg bi dosao svaki covek koji ma koliko prati razvoj operativnih sistema da ce se i za njega kad tada pojaviti virusi.

I snejks zahvaljujem ti se na poslednjem odgovoru zbog drugih ljudi...

Sve ostalo je suvisno da se kazeee .... v

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
da vec jednom podvucemo crtu ovu sam temu postavio iz razloga zato sto nisam znao kako se instalira ESET NOD32 antivirus na bilo kojoj LUNIKS distribuciji a ni bilo koji drugi program ( po trecu put pisem sto se gore mozete uveriti - pocetnik sam u radu sa o.sistemom linuks ) a poslen raznih odgovora sto,zasto,kako,koji ..., rekao sa KAKO SE INSTALIRA BILO KOJI ANTIVIRUS NA LINUKS PLATFORMI . Sve van ove teme zamolio bih vise da ne pisete.Ja kada sam se prvi put regitrovao na ovaj forum malo sam se mla*** ,bez*** otvarao teme.Pa sam se cak i svadjao sa odredjnim ljudima zbog ( oni su krivi ) pa sam mora da se registrujem preko drugog naloga.Ali kao i sve ,tome je dosao kraj i koliko toliko se pridrzavam pravila foruma ,ako nesto preksim - sta mogu prodje mi.IZVINJAVAM SE JOS JEDNOM AKO SAM NEKOGA UVREDIO OVIM STO SAM NAPISAO I ZAHVALJJEM VAS SE NA VASEM UTROSENOM VREMENU KOJE MI JE POSLUZILO JEDNO U PROLASKU DANA A NE U POMAGANJE - RESAVANJU PROBLEMA TEME.Pozzz i jos jednom vas molim ako ne mozete da odgovoriti na ovu temu da nista van nje ne piste u ovoj temi jer ja 100% nisam jedini koji je pocetnik u radu sa linuksom i koga muci isti problem.Joss hvala i pozzzzzzzz
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Kao prvo nisam ni ja neki teški Linuxaš , ali koliko ja znam prvo moraš da nađeš Antivirus koji je pisan za Linux - Unix sisteme , trenutno mislim postoji ClamAV , Neke verzije od Kasperskog i Simanteka (Nortona) za NOD nisam siguran. Obično su fajlovi u tar ili gz.tar datotekama spakovani za download treba ih raspakovati prvo pa ih potom instalirati , instalaciju moraš raditi ili kroz konzolu ili upravljačima datoteka kao što je "Yast" (Ubuntu , Kubuntu i sl. ditribucije) ili koristeći "Sinoptik" (mislim da se tako zove , nisam 100% siguran , kod SUSE-a ) . za rad kroz konzolu me ne pitaj , mada sam čitao to kako se rade instalacije ali u suštini nisam ih nikada koristio , inače povremeno koristim Live distroe i Ubuntu 7.04 pa kada mi nešto zatreba samo pustim Linux da mi sve sam odradi od dopuna paketa za instalaciju. Ono je relativno jednostavno kao kod Windowsa pustiš ga i sam sve odradi.
 
Skini ovo http://download1.eset.com/manuals/nod_ug_linux_ms.pdf
Ima mnogo vise od toga kako instalirati NOD32.
U principu se svodi na pokretanje instalacionog programa iz terminala, a on ne radi nista poametno - samo otvori arhivu u tekucem direktorijumu.

Inace svih tih virusa koje si video na gornjim linkovima ima... hm... dvocifrem broj i potpuno su bezazleni po sistem.

Antivirus programi se na Linuxu koriste uglavnom uz mail, proxy ili file servere. A to tebe uopste ne treba da opterecuje ako koristis Linux na desktop masini. Slobodno nemoj da razmisljasj o AV resenju.

Sto se tice virusa u .doc formatu - postoje. Virusi su ustvari makroi koji se nalaze u dokumentu. Da bi uradili bilo sta ti makroi moraju biti izvrseni. Za OOo na Linuxu (koliko je meni u znanju) ne postoji interpretator za VB script koji je standardan u MS Office paketu i na kom se pisu makroi MS Office dokumenata tako da od pokretanja toga nem nista. (A cak i da ih pokrenes ne bi raili nista)
Efikasan nacin da se stitis od ovakve vrste virusa je - iskljuci izvrsavanje makroa. Eventualno ih dozvoli samo za proverene fajlove.
 
Skini ovo http://download1.eset.com/manuals/nod_ug_linux_ms.pdf
Ima mnogo vise od toga kako instalirati NOD32.
U principu se svodi na pokretanje instalacionog programa iz terminala, a on ne radi nista poametno - samo otvori arhivu u tekucem direktorijumu.

Inace svih tih virusa koje si video na gornjim linkovima ima... hm... dvocifrem broj i potpuno su bezazleni po sistem.

Antivirus programi se na Linuxu koriste uglavnom uz mail, proxy ili file servere. A to tebe uopste ne treba da opterecuje ako koristis Linux na desktop masini. Slobodno nemoj da razmisljasj o AV resenju.

Sto se tice virusa u .doc formatu - postoje. Virusi su ustvari makroi koji se nalaze u dokumentu. Da bi uradili bilo sta ti makroi moraju biti izvrseni. Za OOo na Linuxu (koliko je meni u znanju) ne postoji interpretator za VB script koji je standardan u MS Office paketu i na kom se pisu makroi MS Office dokumenata tako da od pokretanja toga nem nista. (A cak i da ih pokrenes ne bi raili nista)
Efikasan nacin da se stitis od ovakve vrste virusa je - iskljuci izvrsavanje makroa. Eventualno ih dozvoli samo za proverene fajlove.

Zahavljujem se , to je meni trebalo.Samo malo mi su oni kodovi nejasni posto sam tek pocetnik ali nema veze malo kasnije cu ih detaljno prouciti posto sada nemam toliko vremena ( spremam ispite za visu ) . POzzzzz i hvala ti.
 

Back
Top