E pa neću!

tandara mandara

Zainteresovan član
Poruka
470
Imam problem. Znam da je ovo prolazna faza, ali kako sa ovim izaći na kraj.
Primer: Moja mlađa ćerka koja ima 5 god. upravo je mazila morsko prase. Došlo je vreme za postavljane stola, i ona, naravno želi da pomogne.
Na naše'' Kada opereš ruke možeš da postavljaš, jer...'' (sledi objašnjenje koje me mrzi da pišem) ona odgovara: ''E pa ne može, vi meni stalno naređujete...'' Ode u dečiju sobu i plaše.
Mis mo joj samo rekli da opere ruke.
U sličnim situacijama odgovara još i sa: Niste mi vi kraljica pa da mi naređujete, neću, E pa ne mogu...
Ne znam kako to da sprečim.
Na svako moje ne može, ona plače.:dash:
Postavlja se pitanje: Šta da radim?:think:
 
joj
isto
moja cerka(uskoro 6 god) samo place,na sve sto joj se kaze
nekad joj zabranim da place(ucuti ili gasim tv :lol: ) kad osetim da nije kako treba odem kod nje u sobu,sendem na krevet pored nje i ispricam joj kao velikoj da to zaista ne vodi nicemu,da treba da razgovaramo a ne da placemo i da se durimo,da ako joj nesto kazem to ima razlog,i da je volim ali da me jako nervira to ponasanje pa i ja dodjem do ivice nerava.takvi razgovori je smire
ali nemas svaki put ni vremena ni zivaca za to,razumem
 
Niste mi vi kraljica pa da mi naređujete, neću, E pa ne mogu...

hah...slatka je.....misim da deca prolaze tu "prljavu" fazu....i to je normalna stvar..koja se preraste....misim da ne treba vršiti pritisak......možda da zajedno operete rooke...i da ne boode pristoop u formi naređenja.....dete ne zna ...
 
Ne znam da li je faza, moje dete je malo mladje pa nismo stigli dotle, al prvo sto mi je palo napamet, da ne postoji neki uzrok takvom ponasanju...npr.da joj niste pred drugaricama tako nesto naredili pa su joj se one podsmevale...ili da nije videla takvo ponasanje kod neke svoje drugarice ili starije devojcice...po meni treba otkriti momenat ili uzrok kada je pocela tako da se ponasa pa joj onda razjasniti tu situaciju....
 
heh,
ja sam dobijala batine kada ne bih slusala
i dodatne batine ako bih se usudila da zaplacem tokom batina
ali svejedno nisam slusala, samo sam prestala da placem
i nastavila da tjeram po svom

nego, bilo bi fino da popricas sa njom,
ne vjerujem da to radi iz dosade
mozda trazi paznju, neko zajednicko vrijeme ili sl
 
joj
isto
moja cerka(uskoro 6 god) samo place,na sve sto joj se kaze
nekad joj zabranim da place(ucuti ili gasim tv :lol: ) kad osetim da nije kako treba odem kod nje u sobu,sendem na krevet pored nje i ispricam joj kao velikoj da to zaista ne vodi nicemu,da treba da razgovaramo a ne da placemo i da se durimo,da ako joj nesto kazem to ima razlog,i da je volim ali da me jako nervira to ponasanje pa i ja dodjem do ivice nerava.takvi razgovori je smire
ali nemas svaki put ni vremena ni zivaca za to,razumem

Ali kod mene ne pali. Plače, odem, objasnim joj ono što sam joj objasnila pre pet minuta, i ona ponovo, ali niste mi vi kraljica...
Pa da nisam kraljica ali sam ti mama i važno mi je da budeš zdrava. (Tu sledi pričas o bakterijama i virusima koje mi predstavljamo kao bubice) A ona na to isto.
Na kraju je pustimo, i pozovemo je tek na ručak, ukoliko ona sama ne dođe pre toga. Onda kao da se ništa nije desilo, pričamo, šalimo se.:)
Ali je u tim trenucima nemoguća!:dash:
 
Ne znam da li je faza, moje dete je malo mladje pa nismo stigli dotle, al prvo sto mi je palo napamet, da ne postoji neki uzrok takvom ponasanju...npr.da joj niste pred drugaricama tako nesto naredili pa su joj se one podsmevale...ili da nije videla takvo ponasanje kod neke svoje drugarice ili starije devojcice...po meni treba otkriti momenat ili uzrok kada je pocela tako da se ponasa pa joj onda razjasniti tu situaciju....

Pred drugaricama joj ne naređujemo jer ona pred njima uradi to i bez našeg podsećanja.

Isti problem je sa kompjuterom. U jedanaest sati uveče, maltene na kolenima je molimo da prestane sa igricama, dok ja ne dođem i izgasim kompjuter u sred igrice.

Primetila sam da je takva i prema drugaricama, starijoj sestri...
 
Joj povod nije lep al si me baš obradovala sa temom. Moj klinac ima 2 i nešto i ima isti takav trip.
U najavi plače, bez razloga kad hoće nešto da me pita. Npr. prilazi mi počinje da plače i taži vode. Čak i u takvim glupavim situacijama, a da ne pričam o tome kako je u situacijama kad predpostavlja da mu neću dozvoliti. Naravno to ne radi stalno, valjda još je mali, ali kad mu dodju bubice izludi me. Nikakav razgovor ne pomaže u tim trenutcima. Pokušali smo i sa ignorisanjem ali ne vredi.
 
Ja bi to rešila ovako - ajde jedan dan ti budi kraljica mama a ja ću ćerka i ja kao, tebe treba da slušam i da radim sve što ti radiš :D

I onda bi uzela njene igračke i stvari koje znam da voli - e to je sad mooojeee :D
A sudoperu bih napunila šerpama i plastičnjim stvarima da ih opere, pa bi joj dala da kači veš i izmislila sto jednu obavezu... ja bi lenčarila, igrala se i takoooooooooooo bi je smorila i tražila bi joj svašta, da mi opere jabuku, da mi doda vodu, da napravi sendvič, da opere fleku na mojoj majci... Vodila bih je u prodavnicu, al da ona nosi novčanik i kupi sve što hoće za tipa 500 dinara i onda bi jeli to što je ona kupila, grisine - grisine, nema veze... Kul su klinci, baš bi nam bio lep dan, samo ne verujem da bi htela to da ponovimo :lol:
 
Ali kod mene ne pali. Plače, odem, objasnim joj ono što sam joj objasnila pre pet minuta, i ona ponovo, ali niste mi vi kraljica...
Pa da nisam kraljica ali sam ti mama i važno mi je da budeš zdrava. (Tu sledi pričas o bakterijama i virusima koje mi predstavljamo kao bubice) A ona na to isto.
Na kraju je pustimo, i pozovemo je tek na ručak, ukoliko ona sama ne dođe pre toga. Onda kao da se ništa nije desilo, pričamo, šalimo se.:)
Ali je u tim trenucima nemoguća!:dash:

iam nesto oko te kraljice, nesto je ona sebi uvrtela u glavicu:think:
 
Ja bi to rešila ovako - ajde jedan dan ti budi kraljica mama a ja ću ćerka i ja kao, tebe treba da slušam i da radim sve što ti radiš :D

I onda bi uzela njene igračke i stvari koje znam da voli - e to je sad mooojeee :D
A sudoperu bih napunila šerpama i plastičnjim stvarima da ih opere, pa bi joj dala da kači veš i izmislila sto jednu obavezu... ja bi lenčarila, igrala se i takoooooooooooo bi je smorila i tražila bi joj svašta, da mi opere jabuku, da mi doda vodu, da napravi sendvič, da opere fleku na mojoj majci... Vodila bih je u prodavnicu, al da ona nosi novčanik i kupi sve što hoće za tipa 500 dinara i onda bi jeli to što je ona kupila, grisine - grisine, nema veze... Kul su klinci, baš bi nam bio lep dan, samo ne verujem da bi htela to da ponovimo :lol:
ocu i ja tu igru
uh sto bi bilo super:lol:
edit:a sto ne naslovis temu "niste mi vi kraljica" svima se svidelo :lol:
 
Ja bi to rešila ovako - ajde jedan dan ti budi kraljica mama a ja ću ćerka i ja kao, tebe treba da slušam i da radim sve što ti radiš :D

I onda bi uzela njene igračke i stvari koje znam da voli - e to je sad mooojeee :D
A sudoperu bih napunila šerpama i plastičnjim stvarima da ih opere, pa bi joj dala da kači veš i izmislila sto jednu obavezu... ja bi lenčarila, igrala se i takoooooooooooo bi je smorila i tražila bi joj svašta, da mi opere jabuku, da mi doda vodu, da napravi sendvič, da opere fleku na mojoj majci... Vodila bih je u prodavnicu, al da ona nosi novčanik i kupi sve što hoće za tipa 500 dinara i onda bi jeli to što je ona kupila, grisine - grisine, nema veze... Kul su klinci, baš bi nam bio lep dan, samo ne verujem da bi htela to da ponovimo :lol:

Probaću... Biće fino..:twisted::)
 
Imam problem. Znam da je ovo prolazna faza, ali kako sa ovim izaći na kraj.
Primer: Moja mlađa ćerka koja ima 5 god. upravo je mazila morsko prase. Došlo je vreme za postavljane stola, i ona, naravno želi da pomogne.
Na naše'' Kada opereš ruke možeš da postavljaš, jer...'' (sledi objašnjenje koje me mrzi da pišem) ona odgovara: ''E pa ne može, vi meni stalno naređujete...'' Ode u dečiju sobu i plaše.
Mis mo joj samo rekli da opere ruke.
U sličnim situacijama odgovara još i sa: Niste mi vi kraljica pa da mi naređujete, neću, E pa ne mogu...
Ne znam kako to da sprečim.
Na svako moje ne može, ona plače.:dash:
Postavlja se pitanje: Šta da radim?:think:

joj
isto
moja cerka(uskoro 6 god) samo place,na sve sto joj se kaze
nekad joj zabranim da place(ucuti ili gasim tv :lol: ) kad osetim da nije kako treba odem kod nje u sobu,sendem na krevet pored nje i ispricam joj kao velikoj da to zaista ne vodi nicemu,da treba da razgovaramo a ne da placemo i da se durimo,da ako joj nesto kazem to ima razlog,i da je volim ali da me jako nervira to ponasanje pa i ja dodjem do ivice nerava.takvi razgovori je smire
ali nemas svaki put ni vremena ni zivaca za to,razumem

Ne mogu da vjerujem....al' u istoj smo fazi......
Nekad pomislim kakva li ce biti u pubertetu kad je sad ovakva.....
Dosla sam u situaciju...preispitujem sebe da li u necemu grijesim.....
Kad ode u sobu,legne i grca....kao da se ne znam sta desilo.....odem i razgovaramo....smiri se ona....ali prvo uvijek tajfun.....kasnije mi se izvine kaze nece vise...ali opet, i opet.....kazu mi razmazila sam je......jesam i nisam....sve je ok dok ne kazem ne...
 
Ja bi to rešila ovako - ajde jedan dan ti budi kraljica mama a ja ću ćerka i ja kao, tebe treba da slušam i da radim sve što ti radiš :D

I onda bi uzela njene igračke i stvari koje znam da voli - e to je sad mooojeee :D
A sudoperu bih napunila šerpama i plastičnjim stvarima da ih opere, pa bi joj dala da kači veš i izmislila sto jednu obavezu... ja bi lenčarila, igrala se i takoooooooooooo bi je smorila i tražila bi joj svašta, da mi opere jabuku, da mi doda vodu, da napravi sendvič, da opere fleku na mojoj majci... Vodila bih je u prodavnicu, al da ona nosi novčanik i kupi sve što hoće za tipa 500 dinara i onda bi jeli to što je ona kupila, grisine - grisine, nema veze... Kul su klinci, baš bi nam bio lep dan, samo ne verujem da bi htela to da ponovimo :lol:
Ja mislim da bi htela da to ponovite 1000 puta, samo ti ne bi..... za njenim "radom" bi samo dodatno kupila a njoj bi bilo super i ništa ne bi doživela tako strašno, čak se ne bi ni umorila :lol: sve bi bilo igra..... doduše, u nekom momentu dana bi se smorila i ne bi je mogla naterati da išta uradi, a onda bi sutra rekla opet: aj da se igramo kao juče :lol:
 
Poslednja izmena:
Imam problem. Znam da je ovo prolazna faza, ali kako sa ovim izaći na kraj.
Primer: Moja mlađa ćerka koja ima 5 god. upravo je mazila morsko prase. Došlo je vreme za postavljane stola, i ona, naravno želi da pomogne.
Na naše'' Kada opereš ruke možeš da postavljaš, jer...'' (sledi objašnjenje koje me mrzi da pišem) ona odgovara: ''E pa ne može, vi meni stalno naređujete...'' Ode u dečiju sobu i plaše.
Mis mo joj samo rekli da opere ruke.
U sličnim situacijama odgovara još i sa: Niste mi vi kraljica pa da mi naređujete, neću, E pa ne mogu...
Ne znam kako to da sprečim.
Na svako moje ne može, ona plače.:dash:
Postavlja se pitanje: Šta da radim?:think:
Sad sam zbunjena, da li ona to tebi persira, ili je svi kolektivno šaljete da pere ruke? Ti, otac, starija braća/sestre? Mislim, u tom slučaju njena reakcija nije nimalo čudna..... posebno ako joj i ostala deca (dete) tako.... "naređuje".....
 
Sad sam zbunjena, da li ona to tebi persira, ili je svi kolektivno šaljete da pere ruke? Ti, otac, starija braća/sestre? Mislim, u tom slučaju njena reakcija nije nimalo čudna..... posebno ako joj i ostala deca (dete) tako.... "naređuje".....

Mislim mi kao mama, tata i starija sestra, ali misli se u ovoj situaciji samo na mene.
Možda nisam lepo napisala. U toj situaciji smo bile samo ja, ona i starija sestra ali ona nije ništa rekla već mi joj je u jednom trenutku samo pomogla da objasnim zašto ne valja da posle maženja životinje ne dira pribor za jelo. Ja se u tome nisam baš najbolje snašla. I to joj je objasnila tek kada je otišla u sobu i počela da plače. Niko joj nije što bi ona rekla ''naređivao'' sem mene.:) Ponekad pomislim da sam je razmazila, ali se setim da je sve to faza.

Još više me brine što bije stariju sestru!:roll:
 
Sad sam zbunjena, da li ona to tebi persira, ili je svi kolektivno šaljete da pere ruke? Ti, otac, starija braća/sestre? Mislim, u tom slučaju njena reakcija nije nimalo čudna..... posebno ako joj i ostala deca (dete) tako.... "naređuje".....

A što se tiče rečenice, niste mi vi kraljica, tako stalno govori jer joj svi ponekad nešto zatražimo, pa je navikla. I naravno da mi ne persira. Sada ću da prepravim rečenice u jedninu.



Što se tiče igrice, verujem da bi upalila jer u početku je sve to igra, ali kada vidi kako je teško biti mama, pa kaže ''Nisam ti ja prava mama'' a ja joj odgovorim da danas jeste, i da bi mogla da bude do sutra, sigurno joj neće biti svejedno.:neutral:
 
Mislim mi kao mama, tata i starija sestra, ali misli se u ovoj situaciji samo na mene.
Možda nisam lepo napisala. U toj situaciji smo bile samo ja, ona i starija sestra ali ona nije ništa rekla već mi joj je u jednom trenutku samo pomogla da objasnim zašto ne valja da posle maženja životinje ne dira pribor za jelo. Ja se u tome nisam baš najbolje snašla. I to joj je objasnila tek kada je otišla u sobu i počela da plače. Niko joj nije što bi ona rekla ''naređivao'' sem mene.:) Ponekad pomislim da sam je razmazila, ali se setim da je sve to faza.

Još više me brine što bije stariju sestru!:roll:
Hm... probaj jednom da se dogovoriš sa ovom starijom da "kao i njoj narediš", pa da ona ode i uradi to bez pogovora..... samo da vidiš reakciju mlađe..... pa onda "narediš" i njoj.

Meni se čini da je malo ljubomorna, tim pre ako je "bije" :(
 
A kraljica svakako jeste iz neke bajke ili crtanog filma, verovatno znaš i sama odakle je..... nego, svakako nije problem do crtaća, našla je negde verovatno paralelu u svom životu.
 
Hm... probaj jednom da se dogovoriš sa ovom starijom da "kao i njoj narediš", pa da ona ode i uradi to bez pogovora..... samo da vidiš reakciju mlađe..... pa onda "narediš" i njoj.

Meni se čini da je malo ljubomorna, tim pre ako je "bije" :(

Upravo to......
Kad kazem sinu da mi nesto pomogne ili donese....ona trrrrrrrrk da to uradi prije njega......mi smo tu foru vec usavrsili....:lol::lol::lol:

Mnei nije problem ta poslusnost....vec ako trazi nesto i ja kazem "ne danas".........odma bude ~*/&%^$^!
 
Imam problem. Znam da je ovo prolazna faza, ali kako sa ovim izaći na kraj.
Primer: Moja mlađa ćerka koja ima 5 god. upravo je mazila morsko prase. Došlo je vreme za postavljane stola, i ona, naravno želi da pomogne.
Na naše'' Kada opereš ruke možeš da postavljaš, jer...'' (sledi objašnjenje koje me mrzi da pišem) ona odgovara: ''E pa ne može, vi meni stalno naređujete...'' Ode u dečiju sobu i plaše.
Mis mo joj samo rekli da opere ruke.
U sličnim situacijama odgovara još i sa: Niste mi vi kraljica pa da mi naređujete, neću, E pa ne mogu...
Ne znam kako to da sprečim.
Na svako moje ne može, ona plače.:dash:
Postavlja se pitanje: Šta da radim?:think:

Ma jao kako je ovo slatkooooo...
Izljubi je!!!
To je lek!
 
Hm... probaj jednom da se dogovoriš sa ovom starijom da "kao i njoj narediš", pa da ona ode i uradi to bez pogovora..... samo da vidiš reakciju mlađe..... pa onda "narediš" i njoj.

Meni se čini da je malo ljubomorna, tim pre ako je "bije" :(

To je palilo dok je starija bila isto tako, malo neposlušna, sad je porasla, pa smo se svi navikli da želi da sluša.
A bije je oko različitih stvari, igrice ili neke ogrlice. Sada se u tom pogledu malo smirila, manje je bije više joj lupa čvrge.:) Umesto da mi vaspitavamo našu decu, naa ćerka vaspitava na u porodici. I to na ne baš prijatan način.(mami i tati brecanje, seki čvrge).:mrgreen:

Oko svega se lepo slažu, starija ćerka jedina zna da objasni mlađoj za nju teške stvari, mlađa je često sluša...Za vikend ćemoprobati igricu. Valjda će upaliti...:)
 
Imam problem. Znam da je ovo prolazna faza, ali kako sa ovim izaći na kraj.
Primer: Moja mlađa ćerka koja ima 5 god. upravo je mazila morsko prase. Došlo je vreme za postavljane stola, i ona, naravno želi da pomogne.
Na naše'' Kada opereš ruke možeš da postavljaš, jer...'' (sledi objašnjenje koje me mrzi da pišem) ona odgovara: ''E pa ne može, vi meni stalno naređujete...'' Ode u dečiju sobu i plaše.
Mis mo joj samo rekli da opere ruke.
U sličnim situacijama odgovara još i sa: Niste mi vi kraljica pa da mi naređujete, neću, E pa ne mogu...
Ne znam kako to da sprečim.
Na svako moje ne može, ona plače.:dash:
Postavlja se pitanje: Šta da radim?:think:

E,pa pazi...moj mladji brat takodje ima 5 godina i isto mrzi da pere ruke.(jedanput je cak i plakao ko lud samo da nebi oprao ruke).
Ja ipak mislim da je to faza kada detetu treba sto vise objasnjavati uz malo neceg sto deca vole da bi shvatila....neznam da li me razumete...neznam kako da se izrazim...
Nije ni bitno...znaci nemoj da joj naredjujes.Upotrebi malo necega...naprimer..kazi
''Ajde sreco operi ruke,da jedemo pa da idemo da...'' i nesto lupi jer su deca mnogo emotivnija i osetljivija od nas.
 

Back
Top