Spiritualno budjenje ili ludilo ?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

gost 88651

Iskusan
Banovan
Poruka
6.081
“ Simptomi šizofrenije

O ovoj mentalnoj bolesti ponekad imamo pogrešnu predstavu, zasnovanu uglavnom na površnim televizijskim filmovima. Stručnjaci kažu da se šizofrenija manifestuje sledećim simptomima i načinima ponašanja:
• povlačenjem iz društva
• depersonalizacijom, intenzivnom anksioznošću i nerealnim odnosom prema svetu i ljudima
• gubitkom apetita
• nevođenjem brige o ličnoj higijeni
• halucinacijama (osoba čuje glasove i vidi slike koji ne postoje)
• zabludama raznih vrsta
• osećajem da je obolela osoba pod vlašću nepoznatih sila
Osoba obolela od šizofrenije neće pokazivati sve ove simptome, već neke od njih. U nekim slučajevima, bolest može biti očigledna po bizarnom ponašanju obolelog. Na primer, šizofreničar se može umotati u aluminijumsku foliju u uverenju da će ga to spasti od prodiranja zloćudnih talasa u njegov mozak.
Ova bolest može varirati, dok se obolela osoba bori da je stavi pod svoju kontrolu. Kada je bolest na vrhuncu, ona može biti očigledna po alogičnim rečeničnim konstrukcijama. Neželjena posledica šizofrenije može biti i nekontrolisani bes i nasilje. Šizofreničari mogu imati i pasivne faze bolesti, kada im je "sve ravno", deluju nepokretno i neemotivno. To su dva ekstrema u okviru kojih se odvija ponašanje obolelog od šizofrenije. To ponašanje može biti predviljivo i nepredvidljivo.
Sada ćemo detaljnije pobrojati simptome, svrstane po grupama:
Aktivni simptomi: osoba čuje glasove, oseća se kao da je pod konstantnom prismotrom, izgovara novostvorene reči bez značenja.
Pasivni simptomi: socijalno povlačenje, teškoće u izražavanju emocija, teškoće o osnovnom vođenju računa o sebi, nesposobnost da se oseti zadovoljstvo (ove simptome ponakad posmatrači pogrešno nazivaju lenjošću).
Kognitivni simptomi: teškoće u procesiranju informacija, u razumevanju okoline, kao i u pamćenju jednostavnih zadataka.
Afektivni simptomi: primetna depresija; veliki je broj suicidalnih pokušaja među šizofreničarima.
Da objasnimo neke od ovih simptoma. Ponekad se kod šizofreničara javlja potpuni nedostatak interesovanja za socijalni život, praćen neizražavanjem emocija i hladnom pojavom. Kada je reč o halucinacijama, osoba može imati snažan doživljaj bića ili predmeta koji su stvarni samo za njega. Na primer, šizofreničar može gledati u senku, a doživeti je kao realnu osobu. “

http://zdravlje.krstarica.com/l/tegobe/simptomi-shizofrenije/

…………………



Po ovim simpromima, danasnja medicina bi , mislim, I Isusa Hrista okarakterisala kao shizofrenichara…da ne spominjem Tolteke koji vide “ senke”, “letache”ili bilo koje druge mistike koji vide I osecaju ono sto “obichan” svet ne primecuje…

Jung je pokusao da osvetli neke delove psihe coveka “ obichnom” narodu uvodeci arhetip senke.

Senka je prema Jungu, deo identiteta ličnosti, koji svesno Ja ne prihvata i kojeg se stidi. Psihičke osobine, koje čovekovo Ja ne priznaje kao svoje, bivaju potisnute u nesvesno, gde se formira inferiorni „tamni” deo ličnosti koji se naziva senka. Zato Jung senku definiše kao sveukupnost onoga što ličnost ne želi da bude i što ne priznaje da jeste.

Medjutim, zvanican medicinski stav je I dalje ovakav kakav gore stoji…

Da li to govori o ogranichenosti I krutosti danasnje medicinske nauke?



“ Znanje o spiritualnom iskustvu se izgubilo na zapadu. Poslednjih nekoliko vekova su mnogi nesrecnici, cija se kundalini probudila, zavrsili u dusevnim bolnicama, gde su im dati lekovi, elektro shokovi I ostala neadekvatna sredstva. Naucnici I doktori su verovali da probudjenje nije normalan nacin ponasanja I niko nije bio u stanju da ga prihvati I kontrolise, pa cak ni osobe iz najblize porodice, kao ni najblizi prijatelji. Zbog toga je u poslednjih dve stotine godina na zapadu bilo malo velikih licnosti, svi su zavrsavali u dusevnim bolnicama ili ostajali u anonimnosti kako bi izbegli tu sudbinu.

U Indiji je situacija potpuno drugacija. Ako pojedinac pokazuje neke nenormalne simptome, ponasa se cudno ili prica nesvakidasnje snove, podrazumeva se da prozivljava dogadjaje koji su izvan uma. Indijsko verovanje je da svest nije konacan proizvod prirode vec da se moze razvijati, I da izmedju jednog stanja postojanja I drugog, postoji kriza. Kada neko ispoljava cudne simptome, veruje se da on prozivljava tu krizu I da je njegova svest podvrgnuta procesu evolucije. Ako je npr. celokupno bice nekog deteta posveceno Bogu I ono dozivljava stvari izvan uma, onda se nejgova cela porodica smatra svetom, a takvo dete je duboko postovano.



Mada se proces spiritualnog budjenja obicno odvija bez incidenata ili prekida, moze se desiti da blokade I necistoce u telu stvore simptome koji podsecaju na razlicita neuroloska I psihijatrijska stanja.



Luda osoba nema konstantan I postojan tok iskustva I njena svesnost je veoma rastrzana. Ona je neorganizovana spolja I potpuno slepa iznutra. Suprotno tome, svesnost osobe koja je probudjena je trajna I postojana. Dok osoba sa probudjenom svesnoscu moze donositi jasne odluke I sudove, luda osoba ne moze. Ludilo I spiritualno budjenje se mogu okarakterisati kao odredjeni nedostatak kontrole, ali spiritualno probudjena osoba je vodjena visom svescu, dok luda osoba nije.


Kada se desavaju neka vanculna iskustva, vazno je konsultovati iskusnu osobu koja zna sta je prosvetljenje, a sta ludilo. Guru moze pravilno da prosudi I odredi dali je mozak u procesu regresije ili zapravo napreduje duz transcendentalne linije. Ako postoji neko organsko ostecenje u mozgu, ono se moze izleciti, ali ako su simptomi spiritualni, osoba ce biti inicirana I bice joj data odredjena vezba kako bi joj se ponasanje stabilizovalo. Ona nece biti primorana na brak ili bilo koju drustvenu ulogu koja nije odgovarajuca za nju. Umesto toga, bice upoznata sa svetim licnostima I njihovim ucenjima. “



Kundalini Tantra, Svami Satjananda Sarasvati
 
Poslednja izmena:
allese 'el se ti to "zaebavas" na temu shizofrenije?
si komunicrao ti sa "pravim" shizofrenicarem nekad...ikad???

"spiritualno budjenje" - aham..."glasovi iz televizora...", "svi su protiv njega/nje...", ... (ima ovog jos i nije prijatno za posmatranje/sudjelovanje...)
si vido ti to nekad, live...u ovoj "dinamicnijoj fazi" ???

nisi, jel da...
mislim, da jesi tesko da bi to zvao "spiritualnim budjenjem"...

ps tema je ono...za pod katanac,
sorry...ne moze se bas sa svime spekulirati i "igrati"....:thumbdown:
 
Poslednja izmena:
allese 'el se ti to "zaebavas" na temu shizofrenije?
si komunicrao ti sa "pravim" shizofrenicarem nekad...ikad???
"spiritualno budjenje" - aham..."glasovi iz televizora...", "svi su protiv njega/nje...", ... (ima ovog jos i nije prijatno za posmatranje/sudjelovanje...)
si vido ti to nekad, live...u ovoj "dinamicnijoj fazi" ???

nisi, jel da...mislim, da jesi tesko da bi to zvao "spiritualnim budjenjem"...

ps tema je ono...za pod katanac,
sorry...ne moze se bas sa svime spekulirati i "igrati"....:thumbdown:

Vragana, mislim da delove toga sto pominjes vidim upravo u ovom tom postu.

Primeti da si postavila pitanje I sama odgovorila na njega.

Pokusaj ( ako hoces I mozes ) da suzdrzis svoju negativnost I napravis malo mesta, mozda ce neko imati I nesto pametno da napise na ovu temu.
 
“ Sariputra je dosao kod Bude. On je mnogo I duboko meditirao, I tada su mu se mnoge vizije ukazivale, kao I svakom ko duboko meditira. On je poceo da dobija uvide raja, poceo je da vidi pakao, da uocava andjele, bogove, demone. A sve je to bilo tako stvarno, tako ubedljivo, da je on jednom dotrcao do Bude da mu kaze kako su mu se ostvarile takve I takve vizije. Buda mu je rekao : “ Nije to nista – samo snovi. Samo snovi !” Saraputra mu je na to odgovorio : “ To je bilo tako stvarno. Kako mogu reci da su to bili samo snovi? Kada sam video cvet u svojoj viziji, to je bilo mnogo stvarnije od sveta u prirodi. To je mirisalo, mogao sam ga dotaci. Sada kada tebe gledam, ti nisi stvaran kako je to bilo stvarno. Taj cvet je bio znatno stvarniji od tebe koji sedis preda mnom, kako onda ja mogu razlikovati sta je stvarno a sta su snovi?

Buda mu rece : “ To znaci da si postao centriran u trecem oku; san I stvarnost su postali isto. Sve sto budes sanjao, bice ostvareno, sve sto budes usnio bice kao stvarno, I obratno. “

Osho, knjiga tajni 1, 94
 
E stvarno svaka cast za ovaj post ovo sve sto si rekao je istina..ko ti nevjeruje il nekonta o cemu se radi to je jer jos su u iluziji a ti na pravom putu heheh...to sto si reko je sve prava istina ali radi zapada ta vjerovanja i sve sto je malo nenormalno naprave da je covjek lud ili neke gluposti izmisle a ustvari nemaju pojma o cemu se radi...budjenjem kundalini energije trebas sve charkre na tjelu da probudis sto se nalaze u energetskom tjelu i jedna od njih je to "trece oko" sto si o njemu pricao gdje vidis sve vizije dimezije sve znas o svjetu i znas sta si , sto si ovde, sta ti je gol za tvoju dusu da uradi u ovome zivotu, vidis preko ove 3 dimenzije i mozes buducnost proslost i sve da vidis kao recimo one babe sto znaju da gataju il da ti kazu buducnost i te stvari to one mogu jer su evolvovale u to nesto novo gdje ce citav narod da se u to evolvuje izvan ove dimenzije kad se energetsko,emotivno i fizicko tjelo stave u ravnotezu...isto tako raj, pakao sve to su samo druge dimenzije gdje u toj formi energija pravi iskustvo kao sto mi pravimo ovde na zemlji ail sve se zaboravio i ljudi samo misle na metrialno a nemaju pojma da ima nesto vise i da se moze u konekciju sa tim kako kazes bogom doci ali kroz meditaciju i budjenje chakra koje se probude kada meditiras i onda vidis da je ovaj svjet sto sad zivis samo kao jedan san zato je onaj rekao budi da je bilo vise stvarno nego ovo sto vidi ovde na svjetu jer ovaj svjet je isto kao san samo mi smo kao ljudska bica najvise prvivrzena ovoj stvarnosti pa se samo budis u ovom snu i znas za svest u ovoj stvarnosti a kada spavas i neki snova se sjetis mislis san a ono nesto drugo....jednostavno vise nista nije isto i mozes da imas sta hoces u svjetu i tako svi ovi muzicari, artisti,slikari i svi sto donesu nesto novo u svjet donesu iz tih vecih dimenzija gdje sve postoji...bas sve
 
ti oboleli se neljece kako treba i nekontaju sta im se desava pa se prepadnu onda im ljudi govore da su ludi pa koriste ljekove i sve tako to se sabere i oni pomisle stvarno da su ludi il da demni pricaju sanjim ili koje kakve gluposti...takve ljude treba ovdest kod guru il kod spiritualni leadera kao dali lama pa ces vidit kako ce od nekog od njih da postane novi ainstain ili nikola tesla itd...takvih pronalazaca nema u svjetu vec godinama bas radi toga ko god malo rekne nesto odma je u ludnici i sjebu ga jos vise
 
a sta te to toliko fascinira kod sizofrenicara, ako nije profesija u pitanju?

:cmok:

Kod sizofrenicara me fascinira to sto sve te ljude medicinari trpaju u isti kosh. Mislim da je danasnja medicinska nauka tupava I ogranichena I da bi trebalo da proshiri svoje vidike kroz ezoterichna saznanja. Bolest koju medicina naziva “ shizofrenija “ dobijaju, koliko sam ja primetio, najcesce senzibilni, cesto natrprosecno inteligentni ljudi. Poznavao sam jednog coveka, profesora, koji je usao u to stanje I ono sto je medicina uradila za njega je omamljivanje lekovima. Pod medikamentoznom terapijom je zanesvescen proveo ostatak zivota dok nije crko. Mislim da je shizofrenija u velikom broju slucajeva ( ako ne I u svim ) znak sazrele Dushe I da takvim ljudima treba prvenstveno psihicka I spiritualna podrska a ne medikamenti.


“ Kada se desavaju neka vanculna iskustva, vazno je konsultovati iskusnu osobu koja zna sta je prosvetljenje, a sta ludilo. Guru moze pravilno da prosudi I odredi dali je mozak u procesu regresije ili zapravo napreduje duz transcendentalne linije. Ako postoji neko organsko ostecenje u mozgu, ono se moze izleciti, ali ako su simptomi spiritualni, osoba ce biti inicirana I bice joj data odredjena vezba kako bi joj se ponasanje stabilizovalo. Ona nece biti primorana na brak ili bilo koju drustvenu ulogu koja nije odgovarajuca za nju. Umesto toga, bice upoznata sa svetim licnostima I njihovim ucenjima. “



Kundalini Tantra, Svami Satjananda Sarasvati


“ Telo se sastoji od tame, dok se dusa sastoji od svetla i tamo gde se ta tama i ta svetlost sretnu, to je teritorija razuma. Samim tim razum u sebi poseduje malo tame i malo svetlosti; zbog toga je razum uvek napregnut i razapet izmedju ta dva razlicita pravca.”

Osho
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top