Matematicka gimnazija

Ja sam sada 8 razred OS van Beograda i razmisljam da upisem MG.Od kad znam za sebe volim matematiku i bavim se njome.Na takmicenja idem iz matematike,fizike i hemije.Prosle godine,u 7. razredu sam osvojio 1. mesto na rep. iz mate,a iz fizike III nagradu,falila mi 3 boda za II.Mislim da mi MG odgovora u potpunosti pre svega zbog predmeta i nacina rada.Imam velike radne navike.Desavalo mi se da vezbam zadatke po 4-5 sati dnevno kuci.Kada se spremam za takmicenja sa nastavnicima ostajem u skoli i do 16h popodne.Raspust za uskrs sada u 7. razredu sam proveo kod nastavnice kuci osim 2-3 dana za Uskrs.Sta me interesuje:
1.Da li su predmeti koji se na sajtu MG fakultativni obavezni ili ni jedann od njih ne moram imati.Dakle,da li mogu tokom svog skolovanja u MG imati samo engleski i da nikad nemam latinski,likovno,muzicko i ostale fakultativne predmete?
2.Da li su gradjansko i verska nastava obavezni i biramo izmedju njih?
3.Da li su profesori iskompleksirani,prosto receno da li vole da podj*b*v*ju?
4.Da li je ocenjivanje drugih predmeta pored mat.,fiz. i inf. manje rigorozno?Jel treba manje da se uce ti predmeti nego u obicnim gimnazijama?
5.Kakva su to mentroska,a kakva obicna odeljenja?
6.Na osnovu mog opisa licnosti da li biste mi mogli reci da li ce mi biti teska MG?
7.Neko ko je zavrsio ovu skolu a da nije bio iz BG kako mu je bilo sto se tice drustva?
8.Sto se tice prijemnog pretpostavljam da za nas takmicare nema nekih prevelikih problema,zar ne?

Hvala svima koji mi odgovore na moja pitanja.
 
Ja sam sada 8 razred OS van Beograda i razmisljam da upisem MG.Od kad znam za sebe volim matematiku i bavim se njome.Na takmicenja idem iz matematike,fizike i hemije.Prosle godine,u 7. razredu sam osvojio 1. mesto na rep. iz mate,a iz fizike III nagradu,falila mi 3 boda za II.Mislim da mi MG odgovora u potpunosti pre svega zbog predmeta i nacina rada.Imam velike radne navike.Desavalo mi se da vezbam zadatke po 4-5 sati dnevno kuci.Kada se spremam za takmicenja sa nastavnicima ostajem u skoli i do 16h popodne.Raspust za uskrs sada u 7. razredu sam proveo kod nastavnice kuci osim 2-3 dana za Uskrs.Sta me interesuje:
1.Da li su predmeti koji se na sajtu MG fakultativni obavezni ili ni jedann od njih ne moram imati.Dakle,da li mogu tokom svog skolovanja u MG imati samo engleski i da nikad nemam latinski,likovno,muzicko i ostale fakultativne predmete?
2.Da li su gradjansko i verska nastava obavezni i biramo izmedju njih?
3.Da li su profesori iskompleksirani,prosto receno da li vole da podj*b*v*ju?
4.Da li je ocenjivanje drugih predmeta pored mat.,fiz. i inf. manje rigorozno?Jel treba manje da se uce ti predmeti nego u obicnim gimnazijama?
5.Kakva su to mentroska,a kakva obicna odeljenja?
6.Na osnovu mog opisa licnosti da li biste mi mogli reci da li ce mi biti teska MG?
7.Neko ko je zavrsio ovu skolu a da nije bio iz BG kako mu je bilo sto se tice drustva?
8.Sto se tice prijemnog pretpostavljam da za nas takmicare nema nekih prevelikih problema,zar ne?

1. Imaš mogućnost da se prijaviš za fakultativni predmet u prvom razredu u toku upisa. Pri završetku prvog razreda se prijavljuješ za fakultativne predmete u drugom razredu itd. Nijedan fakultativni predmet nije obavezan, te ne moraš da ideš ni na jedan strani jezik (koji nije engleski) ni na muzičko ni na likovno niti na ostale fakultativne predmete (napredne tehnike programiranja i sl.).

2. Građansko i verska rade po istom principu kao i u ostalim gimnazijama - biraš jedan od ta dva.

3. Jako je mali broj takvih. Najbolje ti je da, kada dođeš, saznaš s kim ne smeš da se kačiš. Niko neće iz čista mira da ti pravi problem, jedino ima par kojima nije preporučljivo da se zameri. Profesori iz glavnih predmeta su uglavnom bivši učenici MG-a i kod njih ima najmanje problema ovog tipa.

4. Zavisi. Hemija je uglavnom nezgodna. Ne znam za biologiju, mislim da to zavisi od profesora. Istoričar ne traži previše, ali u toku godine ima raznih ocena (na kraju ipak bude visok prosek). Iz geografije je prosek zaključenih ocena 5,00 i malo se uči. Slično je i sa psihologijom, ustavom i sociologijom. Iz engleskog su ocene uglavnom visoke. Što se srpskog tiče, tu baš ne prolazi izbegavanje čitanja lektire i ume da bude nezgodno ako si neozbiljan. Uglavnom, mnogo se manje uče društveni predmeti.

5. Postoji jedno mentorsko odeljenje po generaciji (prethodnih 7 ili 8 godina je to bilo D odeljenje, nekada je bilo A) i njega čine najbolji takmičari i najbolji kandidati na prijemnom. U svakom slučaju, u njega ulaze oni učenici od kojih škola očekuje najbolje rezultate (kako na takmičenjima, tako i u svim redovnim školskim aktivnostima). Neki profesori mentorskom odeljenju daju male povlastice (npr. profesorima društvenih predmeta nije problem da odlože kontrolne). Matematika, fizika i informatika se rade na nešto ozbiljnijem nivou i pismeni i kontrolni su teži. Profesori su uglavnom "jači" u nekoj meri. Postoji i mentorska nastava jednom nedeljno, kada se odeljenje podeli na 4 grupe, pa svaka grupa ima čas iz jednog predmeta i onda se vrši nekakva rotacija. U svakom slučaju, to je odeljenje u kom ima najviše takmičara, pa ume da se desi da u toku nekih državnih takmičenja učionice bude poluprazne.

6. Biće ti super. Videćeš da ima dosta ljudi sličnih tebi. To ume da bude šok onima koji nikad nisu imali "konkurenciju".

7. Ne znam mnogo ljudi koji su završili MG a da nisu iz Beograda, ali se oni uglavnom jako dobro snalaze. Jedini problem im je dom (uglavnom su u "Jelici") i činjenica da u njemu ne mogu efikasno da uče. Društvo im često nije problem. Raspitaj se među njima.

8. Odradi neke prethodne prijemne i sam zaključi. Imaš ih na sajtu, a možeš da uzmeš i zbirku "10+".

Znajući koja si generacija i poznajući neke tvoje vršnjake koji su u osmom razredu MG, imaćeš dobro društvo i nećeš imati mnogo problema sa profesorima.

Inače, u prvom razredu je velikom broju ljudi najteži predmet geometrija, budući da tu ima najviše gradiva, kako novog, tako i gradiva iz osnovne - mada se radi na potpuno drugom nivou, mnogo je preciznije i apstraktnije.
 
Samo zelim da pitam, kako se dobijaju poeni, ja sam 2000 godiste i stvarno bih zeleo da upisem mg, 60 poena iz skole plus 120 za prijemnog za mg? Da li se racuna mala matura tj. 40 poena ?I da li ce se racunati neko okruzno, gradsko, takmicenje iz matematike i ostalih predmeta?
 
Zdravo,ja sam sesti razred pocela pre nekoliko dana... tokom raspusta "napalila" sam se na MG i sada nenormalno zelim da se upisem,sa mnogima sam pricala o tome ali nisam sa nekim ko ide ili je isao tamo.Zanima me koliko moze njih da se upise neko mi je rekao 70-80 a procitala sam da prolaze njih 50...Dalje :D,zanima me koliko najmanje moram da imam poena i sta je potrebno da prodjem:D :heart: Da,mislim na MG za sedmi razred
 
Da, radi se poseban prijemni sa 12 zadataka iz matematike, od kojih svaki nosi 10 bodova. Iz skole bodovi se racunaju kao za sve druge skole. Nagrada sa republickog takmicenja nosi 120 bodova, i to je sve sto mozes da dobijes sa takmicenja. Postoji i prijemni za sedmi razred, tada test ima 8 zadataka. Ako upises sedmi razred, onda ce ti biti mnogo lakse da upises prvi, ali ces opet morati da radis prijemni.


Greska, istina je da se radi posebni prijemni i da ima 12 zadataka , i svaki zadatak nosi 20 bodova, s tim sto negativan odgovor nosi -2 boda, kako i zaokruzivanje vise odgovora gde to nije naznaceno u zadatku. Sto se tice republickuh takmicenja, dobijas 120 bodova samo ako si bio medju prva tri mesta. Ali i ako si bio na republickom takmicenju i uradis samo 3 zadatka, to nije dovoljno da bi prosao. Svaki ucenik je prosao ako i samo ako ima 120 bodova ili preko, a kasnije se formira rang lista.
Nadam se da sam ti pomogla :)

Ja sam prosle godine polagala ovaj ispit i prosla sam , i ako se nisam nesto mnogo spremala.:manikir: Takodje, postoji i posebna zbirka koju mozes da uzmes i iz koje se svi spremaju.
Puno srece na prijemnom, i slobodno pitaj ako te zanima nesto u vezi gradiva, fonda casova, gore pomenute zbirke , itd... :D
 
Zdravo, ja sam osmi razred i zelim da upisem matematicku gimnaziju. pitala sam se koliko je bodova prosle godine trebalo da bi se upisala MG? koliko je ucenika primljeno ? :D
Ako neka ima informacije, neka podeli, oko broja prijavljenih i primljenih, kolika je bila granica i sl.
Petpostavljam da i djaci koji idu 7. i 8. raz u MG, moraju polagati prijemni za 1. raz.?
Prošlo je oko 2,5 godine od posta #30 iz ove teme, da li je situacija slična i ima li nekih promena od tada?
 
Pitanje, cera je dobila predlog za ucesce za upis od jedne profesorke. Dali je teska skola, dali je strozi kriterijum ocenjivanja nego u obicnojosnovnoj skoli? Pitam te zato sto mi cera ne delujem bas da je preterano talenat, mislim bila je uvek prva na opstinskom, vredna je, ali pored toga ima i klavir i dobra je u sportu, pa ako bude upisala ne verujem da li ce imati vremena za ostalo. Kakvi su utisci, mnogo vise ucenja ????
Mozete mi pustiti i privatnu poruku ako vam je lakse!
 

Back
Top