Sta je to san

Sta su vasa razmisljanja o tome sta su sni?Jeste li se probudili kada u snu i imali lucid san gdje znate da ste u snu i mozete da ga kontrolisete?

1. Slike snova (uopste "culne" slike) su od materijala iz memorije koja je punjena tokom budnog stanja. Kontekst i koriscenje tih slika je nesto za sta je odgovoran sam san - da tako kazemo.

Ovo je zapazanje, a ne razmisljanje.

U budnom stanju cesto postoji stid da odredjeni san ispricamo tacno jednoj ili vise odredjenih osoba. I ako je to "samo san". Dakle, postoji neki strah od jedne od 2 stvari:
1. Da te osobe zbog velike "smislenosti" sna ne pomisli da lazemo.
2. Strah da san ne oda nesto o nasem budnom stanju. Iz razloga (obicno) sto bi pomislila da "cudnom" kontekstu sna dajemo odredjenu vaznost.
3. Strah od toga da nam osoba ne postavi pitanja o tome kako mi ono iz sna dozivljavamo u budnom stanju, cime bi odali neke odredjene emocije ili zelje ili stavove koje ne zelimo da ta osoba zna.
Ovakvi snovi cesto mogu da budu kolekcije pianja koje se bojimo da nam neko postavi, posto nebi umeli da slazemo dobro, to jest sakrijemo tajnu. Zbog nespremnosti na takav redosled. Neki takvi strahovi su cesto i svesni. Recimo, san koji pokazuje sve i samo ruzne osobine nekog naseg prijatelja, ili poznanika. Kad bi nekome pricali taj san, taj bi nas pitao sta mi mislimo o slici koju nam je san dao o njemu, i o pojedinim delovima, i tu bi mi morali odati da se slazemo sa snom, i, biti okrivljeni da smo iskritikovali nekoga bez puno razloga da mu stavimo do znanja da znamo njegove mane. Kako smo mi cesto "u stanju da kazemo sve osim da pohvalimo neciju dobru osobinu" onda bi osoba kojoj ispricamo takav san i prihvatimo da mu kazemo sta mislimo (dal mislimo da ta osoba stvarno ima te mane) o snu na njegovo trazenje imala puno pravo da se ljuti na nas jer smo "neko ko ume da kritikuje a ne ume da pohvali". To je primer.

Postoji jedan nacin da se ta neprijatnost i ta nekultura (kritikovanje a ne hvaljenje) izbegne. Necu reci koji. Reci cu drugi nacin, "i pored mrznje prema tim tvojim manama koje je prikazao san, i kojih je zaista toliko - koju osecam, meni se ipak mnogo dopada da se druzim sa tobom jer prevaguju moje simpatije prema nekim tvojim dobrim osobinama", samo sto niko ne bi rekao to u takvom slucaju, jer nebi znao da nabroji koje, nebitno zasto!

San dje se samo nabrajaju necije mane (cesto je tesko i shvatiti da se radi o tome) je cesto bez a cesto sa pokusajem objasnjenja "zasto ta osoba ima sve te mane". Recimo, jedan odlican san (ko zna koliko ih je odlicno a nisam ih prokljuvijo) kaze o jednoj djevojci koja mi je bila jako bilska da smo se za*ebali u proceni da je zenstvena. Jasno govori da su sve njene osobine kojima se ona hvali, a ujedno i one koje JA najvise hvalim (ne pominje one kojima se ne hvali, ili koje ne dozivljava na pitanje kao dobre - pitanje "sta mislis o tome?") ustvari samo muske. "Ona bi da vozi auto" - cinjenicu, san prikazuje kao "Ona bi da vozi autobus" - sto je svakako istina za svakoga ko bi da vozi auto.
U istom snu autobus koji ona vozi u stvari ide po sinama, te je to sinobus. A sinobus je nesto sto se vozi iz i za neke "obaveze". Ulica kroz koju ide ona i vozi taj sinobus bila je tako reci "najneobaveznija" ulica, to jest jedina u kojoj nema ni jedno mjesto dje je neko zaposlen ili nesto tako da mu fali auto pa mora tako da se vozi = "ona nema nikakvu obavezu da ume da vozi i vozi kola, a to ipak predstavlja kao obavezu, a ne strast" ... nastavak bi bio "cime zeli da prikrije da ima jednu strast istu koju i muskarci, strast za voznjom" :) Ovakvo prepricavanje bi izazvalo korak vise ka iskrenosti u odnosima, i svakako bi ona jos pre nego ja dosla do takvog tumacenja, i onda bi razgovarali o toj nekoj njenoj neiskrenosti i prikrivanju. Tu bi se otkrilo da je ta strast ustvari nesto drugo, da je to zelja njena da odusevi oca, koju je inace ispunjavala na manje zenstvene nacine, pecenjem kolaca. A bogami i izborom fakulteta. Sad vidite da prepricavanje "takvih" snova cesto moze biti veoma kreativno, ali slabima i veoma "mucno".

I ovo takodje, al nadam se da ne smeta.
 
San je mešavina :
1. Dana koji je protekao;
2. Naših želja;
3. Naših nadanja;
4. Naših strahova;
A sve to umućeno u iskustva koja smo stekli tokom života.
Iz ove mešavine puno toga može da se sazna. Na koji način rešiti neku dilemu, pa naći neko rešenje.
Ovako naš mozak kroz san funkcioniše, i to je pravo tumačenje snova.
 
Sta su vasa razmisljanja o tome sta su sni?Jeste li se probudili kada u snu i imali lucid san gdje znate da ste u snu i mozete da ga kontrolisete?
Naravno. Kad sam bila dete mogla sam i da se probudim na klasičan način, brojim od 3 unazad i uspe..... sad više ne mogu, nego ostajem zaglavljena u snu.
Ne znam zašto sam ranije, a i sada, nastojala da se budim, ipak je ot neko, recimo, neprirodno stanje, pa telo teži da ga izbalansira, mi snova evidentno ne treba da budemo svesni. I onda, kad ne mogu da se probudim, krenem da paničim, a jednom se zamalo nisam ugušila :shock: pa sam tako naučila da se zabavljam u tim situacijama..... verovali ili ne, šta god sam zamislila stvorilo se. Bila sam u nekom novom svetu koji sam sama kreirala i u kome se dešava sve što zamislim, a mogućnosti za istraživanje su bile beskrajne..... tako da mi je sad i pomalo žao što se to ne ponovi (neće kad ja hoću :lol: ), a izazivanje toga je malo..... preterano :(
 
Naravno. Kad sam bila dete mogla sam i da se probudim na klasičan način, brojim od 3 unazad i uspe..... sad više ne mogu, nego ostajem zaglavljena u snu.
Ne znam zašto sam ranije, a i sada, nastojala da se budim, ipak je ot neko, recimo, neprirodno stanje, pa telo teži da ga izbalansira, mi snova evidentno ne treba da budemo svesni. I onda, kad ne mogu da se probudim, krenem da paničim, a jednom se zamalo nisam ugušila :shock: pa sam tako naučila da se zabavljam u tim situacijama..... verovali ili ne, šta god sam zamislila stvorilo se. Bila sam u nekom novom svetu koji sam sama kreirala i u kome se dešava sve što zamislim, a mogućnosti za istraživanje su bile beskrajne..... tako da mi je sad i pomalo žao što se to ne ponovi (neće kad ja hoću :lol: ), a izazivanje toga je malo..... preterano :(
Сан је сачињен од твојих мисли.

Не терај их. Само их прихвати. Зашто паничиш?
Контролисани сан није контролисање мисли.
То би онда било.. сањарење?
То је само свест да си у сну и да ти се ништа не може десити.
Нема страха.
Посматраш себе/своје мисли. :)
 
San je mešavina :
1. Dana koji je protekao;
--->
2. Naših želja;
3. Naših nadanja;
->>>
4. Naših strahova;
A sve to umućeno u iskustva koja smo stekli tokom života.
Iz ove mešavine puno toga može da se sazna. Na koji način rešiti neku dilemu, pa naći neko rešenje.
Ovako naš mozak kroz san funkcioniše, i to je pravo tumačenje snova.

->>> OCES DA KAZES DA SAN IMA VEZE SA SMENOM DANA I NOCI:lol:

A kako kad 2 ili 3 dana ne spavas? ili kad zaspis preko danas a spavala si i nocu, ono, oko podna?:mrgreen:

---> Nadanja ??? Objasni majke ti kako i zasto to mislis/
 

Back
Top