Solunski proces

karpos

Elita
Banovan
Poruka
24.669
Na danasnji dan doneta sudska presuda protiv Apisa.
U montiranom procesu:!:
Za vreme boravka glavnine srpske vojske na Solunskom frontu, regent Aleksandar Karađorđević je izjavio svojim političarima da je pokušan atentat na njega za vreme dok se vozio u svojim kolima Solunom.

Odmah je sazvan sastanak političkih rukovodilaca, među kojima su bili prisutni Nikola Pašić, Svetozar Pribićević i Ljuba Jovanović. Za incident je direktno okrivljena grupa koju je predvodio pukovnik Dragutin Dimitrijević Apis. Zaključeno je da pukovnik Apis planira da izvede vojni puč, da zbaci Regenta i zaključi separatni mir sa Austro-Ugarskom, da je pri tom vodio tajne razgovore sa sustrijskim poslanikom Sajs Inkartom, da je od njega dobio uverenje da će Austro-Ugarska odmah zaključiti primirje sa Kraljevinom Srbijom, pod uslovom da se on obračuna sa regentom Aleksandrom.

Na sednici je odlučeno da se cela grupa, na čelu sa Dimitrijevićem uhapsi i izvede pred vojni sud zbog veleizdaje.
Apis je tada bio pomoćnik načelnika Štaba Treće armije, a vojska ga je razoružala i uhapsila u Štabu Treće armije 28. decembra 1916. godine. Zajedno sa njim, uhapšeni su i pripadnici „Mlade Bosne“ Rade Malobabić i Muhamed Mehmedbašić. Kasnije su još desetorica pripadnika organizacije „Ujedinjenje ili smrt“ izvedena pred sud.]

Presuda Vojnog suda je doneta 5. juna 1917. godine. Njome su se na kaznu smrti streljanjem pored pukovnika Dragutina Dimitrijevića Apisa, vojnog barakera Radeta Malobabića i artiljeriskog majora Velimira Vulovića, osuđeni i:

* pešadijski pukovnik Radoje Lazić.
* generalštabni pukovnik Milan Milovanović
* pešadijski pukovnik Čedomir Popović
* konjički potpukovnik Vladimir Tucović
* konjički potpukovnik Velimir Vemić (učestvovao u ubistvu kralja Aleksandra i kraljice Drage Obrenović)
* pešadijski pukovnik Bogdan Radenković (Vicekonzul)

Na vremenske kazne osuđeni su:

* poručnik Damijan Popović
* potporučnik Muhamed Mehmedbašić (učestvovao u atentatu na Franca Ferdinanda u Sarajevu 1914. godine)

Presude nisu izvršene odmah. Dosta se razmatralo o žalbama osuđenih, čak je i Regent Aleksandar u više navrata dolazio da pomiluje neke osuđenike. Konačno, svi osuđeni na smrt, osim Apisa, Malobabića i Vulovića, su umesto smrtne kazne, dobili kazne zatvora, a kasnije su bili svi oslobođeni.

Za vreme svog boravka u vojnom zatvoru, Apis je napisao svoju poslednju volju i testament 11. juna 1917:
Umirem nevin, ali sa saznanjem da je moja smrt potrebna Srbiji za neke više razloge. Možda sam, a ne želeći to, grešio u svome radu kao patriota... Možda nisam znao za srpske interese. Ali, čak i da sam za to kriv, znam da sam jedino radio za dobrobit Srbije“

www.svedok.co.yu/index.asp?show=38220
 
Apis je u stvari ubijen zato što je bio protiv stvaranja nekakve zajedničke države s ostalim Južnim Slovenima, hteo je Srbiju. A sve ostalo iz njegove biografije jeste za diskusiju.

U pocetku, Apis je bio sasvim za veliku Srbiju, ali se kao Ilija Garasanin i Nikola Pasic, malo-pomalo priblizio jugoslovenstvu. Na kraju, pred smrt on je govorio da zeli i veliku Srbiju i Jugoslaviju. Ta velika Srbija bila bi centar i teziste Jugoslavije i imala bi i svom sastavu Bosnu i Hercegovinu, Vojvodinu i Makedoniju. Mislim da bi Apis insistirao i na Hrvatskoj i Dalmaciji. Pred kraj, on je imao dobre odnose i sa drugim Jugoslovenima. Zato ne smatram da je bio velikosrbin. Isto gledam i na Garasanina i Pasica - kaze Mekenzi.
 
Апис је један од учесника Мајског преврата,свргавање Обреновића и довођење Карађорђевића на власт.Једна варијанта каже да је Апис убијен као део договора који је склопио Александар са Аустијским изаслаником који је хтео сепаратни мир и да се дозволи Србији излазак на мора.А услов је био смрт Аписа.По другој варијанти он се бунио због стварања заједничке државе са Хрватима и Словенцима. ееееееее још тад су знали коај су то го*на, али идиЈоту Александру је то била визија.Апис је и у једном и у другом случају био непожељан.
 
ја сам мислим да је он убијен због тога што није хтео да прави Југославију него Србију,а Аца Карађорђе хтео велику Југославију
 
ја сам мислим да је он убијен због тога што није хтео да прави Југославију него Србију,а Аца Карађорђе хтео велику Југославију

Procitao sam da je Aca to sve uradio kako bi Radikalima i Pasicu smanjio polpularnost i da su oni bili najveca pretnja Dinastiji Karadjordjevic:!:
 
Нормално да је Аца то урадио Енглези му улили у главу идеју о томе да он Југославијом обнавља идеју Византије и кретен поверовао,после нас исти Енглези зезнули 27.марта 1941 и на крају када испалили Чичу и подржали Броза.

да ли знаш случајно ко је кум Југославији? које осмислио име?
 
Нормално да је Аца то урадио Енглези му улили у главу идеју о томе да он Југославијом обнавља идеју Византије и кретен поверовао,после нас исти Енглези зезнули 27.марта 1941 и на крају када испалили Чичу и подржали Броза.

да ли знаш случајно ко је кум Југославији? које осмислио име?

Ne znam,
Ali znam da je najvece zlo na svetu
Engleska kraljevina i da oni gospodare svetom:!:
 
чуо сам али није проверено да је то Алекса Шантић..Српски песник из Мостара...

а то за Енглезе то је тачно 100%..али то је широка тема
 
Требало је почети од почетка. Апису је суђено као организатору пуча. Да ли је он то био или не то је питање? Ово сам преузео из албума Првог Светског Рата.
 
Mnogima je Wiki nešto bljutavo, ali ovo je lepo zabeleženo:

Ustav i pravilnik organizacije "Ujedinjenje ili Smrt"

Glavne tačke Ustava i Pravilnika organizacije "Ujedinjenje ili Smrt" odnosno C. R. ove su:

Čl. 1. U cilju ostvarenja narodnog ideala, ujedinjenja Srpstva, stvara se organizacija, čiji član može biti svaki Srbin, bez obzira na pol, veru, mesto rođenja, kao i svaki onaj, koji iskreno bude služio ovoj ideji.
Čl. 2. Organizacija pretpostavlja revolucionu borbu kulturnoj, stoga joj je institucija apsolutno tajna za širi krug.
Čl. 3. Organizacija nosi naziv »Ujedinjenje ili Smrt«.
Čl. 4. Za ispunjenje ovoga zadatka, organizacija, prema karakteru svoga bića, utiče na sve službene faktore u Srbiji, kao Pijemontu, i na sve društvene slojeve i celokupni društveni život u njoj.

A mudri dr Arčibald Rajs je zabeležio:

Управо су ваши страначки политичари, не бих рекао смислили, већ прекомерно искористили и чувен случај око „Црне руке” на Солунском фронту. Та афера није била тако озбиљна, јер ја данас више не верујем у онај наводни атентат на принца регента Александра. Данас сам убеђен да су сваки делић тог атентата измислили ваши политичари. Случај се морао разрешити између наводних завереника и војних руководилаца. У то време сам предложио вашем вођи, тада принцу регенту, да позове окривљене и да им одржи следећи говор: „Припадали сте тајном удружењу које се бавило политиком и које је хтело да наметне своје ставове народу. Ви знате да је то противно закону и да се ви, војници, не смете бавити политиком. Морали бисте да будете кажњени, али смо у страшним борбама. Поред тога, знам да ви волите отаџбину. У овом трагичном тренутку по нашу земљу, ја нећу да сами осуђујемо припаднике војске на којој почива сва наша нада. Желимо да заборавимо вашу грешку, али ви идете на прву линију, храбро се борите за ову земљу која вам опрашта, а ако треба, жртвује се за њу”. Принц Александар је био вољан да тако поступи, али су га политичари убедили да су угрожене све слободе српског народа и да треба препустити „правди”, њиховој „правди”, да слободно делује. План им је био тако добро изведен да сам и ја у једном тренутку поверовао да земљи прети велика опасност од „завереника”. Касније сам, међутим, увидео да је „Црна рука” била само родољубива реакција против диктатуре политичких странака и да су се оне браниле врло сумњивим средствима. У Женеви су човека који је био, можда, најнесебичнији и најискренији пријатељ савезницима потказали као шпијуна, у Солуну су наложили да се осуде храбри официри ратници због завере против безбедности државе и против владаревог живота. То су поступци ваших страначких политичара!
http://sr.wikisource.org/wiki/Српск...87.D0.BA.D0.B5_.D1.81.D0.B2.D0.B0.D1.92.D0.B5
 
Za ilustraciju – malo dramske fikcije...

apis2oi1.jpg


Apis:
Teško ranjen, ležao sam na kamenoj klupi u Dvorskom parku. Video sam, kako sa balkona Konaka, leti mrtvo i golo kraljevo telo, dole, u potšišanu travu i grmove majskih ruža, meni pod noge. Kraljeva telesina geknula je o zemlju. Onda je sa balkona poletela kraljica. Letela je u luku, kao bela ptica raširenih krila. Letela je bestidno gola, krupnih belih sisa i velikog, rasparanog trbuha, sa žutom, zarozanom čarapom na jednoj nozi, sva isečena, sa sabljom nabijenom među noge, duboko u utrobu.
Pričinilo mi se da se raspršila krv, kao crvena magla. A onda se sa svih strana začula luda vriska, i cika, od krvi omamljenih oficira, šenlučenje i povici: Živela Srbija.
Tada, te majske zore, niko nije bio srećniji od mene, vođe zaverenika koji su ubili poslednje Obrenoviće, Aleksandra Ćoru i njegovu suprugu, kraljicu Dragu Kurvu.

Stojković:
A greh?

Apis:
Koji greh? Ubiti tiranina, zlotvora, tlačitelja, nije greh.

Stojković:
Mi za svakog čoveka kojeg ubijemo možemo reći da je bio tiranin. Koga su to Aleksandar Obrenović i njegova žena dali ubiti ili u smrt oterati? Kome su oni sekli mošnice, kojoj su to ženi zabili sablju među noge. Nikada neću zaboraviti streljanje kraljičine braće, nasred ulice, u centru grada.

Apis:
Srbija je bila u pitanju, gospodine kapetane.

Stojković:
Ah, Srbija. Ono što se činilo na evropskim dvorovima, pre nekoliko stoleća, mi činimo u dvadesetom veku. Kao i uvek kaskamo za Evropom. Od nas Srba groze se čak i oni čija je istorija bila u znaku panjeva i dželatskih sekira, otrova i giljotina.

Apis:
Šta bi bilo da nismo našu mušku decu učili na živim Turcima kako se handžarom skida glava?

Stojković:
Samo sam rekao da nisu bili tirani. Ni zlotvori. Ni tlačitelji.

Apis:
Krv i otadžbina prepliću se kao dve guste devojačke pletenice tako da često ne znate šta je krv a šta otadžbina.

Stojković:
Vidite li ovu flašu, ovaj konjak? Vidite naravno. E to sam ja kupio za moje pare. Vi ste narodnim novcem plaćali mnoge čankolize i ispičuture koji su sa svih balkanskih strana hitali u Beograd busajući se u grudi da ne mogu bez Srbije, sestre i majke. Onoj balkanskoj skitari, Avgustinu Ujeviću, slali ste novac čak u Pariz, kao da je Srbija evropska carevina.

Apis:
Nastavite samo. I onako ne mogu da spavam. Ovo je moja poslednja noć. Više nikada neću spavati, bar ne živ.

Stojković:
Koliko je takvih vetropira i propalih đaka iz Hrvatske, Bosne, Hercegovine, Crne Gore, Stare Srbije, koliko je njih gutalo krvave srpske seljačke pare?
Za gospodina skitaru Avgustina 240 franaka mesečno.
Nije li to bila kupovina bratstva, a ne bratstvo?

Apis:
Ponašate se kao kratkovid čovek koji ne može da nađe svoje cvikere a čita. Potražite cvikere, kapetane.

Stojković:
Vaši alpski cvetovi... hteli su da ruše svet, a ne da zidaju Veliku Srbiju. Šta će njima Velika Srbija? Ni do male im nije stalo. Šta će i nama Velika Srbija? Jugoslavija? Glavu ne gubite, gospodine pukovniče, zbog vašeg priznanja o sarajevskom atentatu... ne zbog mene... već zbog užasnih posledica koje je taj atentat, to ludilo veličine, to krvavo delo, imalo za srpski narod.

Apis:
Ako gubim glavu zbog Sofije i Franje Ferdinanda, a možda i zbog Aleksandra i Drage, neka tako bude. Istorija će već pravedno presuditi.

Stojković:
Istorija? Kome je ona pravedno presudila?

Dramatizovano prema: Apis, Dušana Savkovića
http://sr.wikisource.org/sr-el/Аутор:Душан_Савковић
 
Свето
Знаш ти доста о историји , па имаш ли занимљивог материјала о нобеловцу- Швајцарцу Карлу Шпителеру који је у исто време боравио у Србији , а дружио се са Арчибалдом Рајсом.
 

Back
Top