Slavim slavu mom psu i kolima.

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Боље умукни да ти неко на окрене уши наопако... који твој динар, јадан не био... и те друже-Тито форе остави за Кумровец или састанке Латинкиног ЛДП-а........8)

У питању је ВЕЋИНСКА ВОЉА У ОГРОМНОМ ПРОЦЕНТУ када је у питању Београд...

vecinska volja? ko je koga pitao jer bilo to pitanje na izborima?

a to za usi to su te verovatno tvoj caca i mama ucili.
 
Poslednja izmena:
слављење славе неког града није никакав накарадни обичај.
углавном се слави неки светац,који је заштитник тог града или се ради о оснивачу.
Св Венето је оснивач Венеције и у Венецији се слави 17.мај као слава тог града.Поворка иде са Трга Св Марка,шета градом и завршава се поново на тргу.У Модени исто постоји такав обичај али се не слави оснивач већ светац тог града је Калудио Монтеверди.Исто иде поворка по граду,литије и остало.Верона има исти такав обичај.
Слављење славе или светаца неког места или града је традиција у хришћанству (западно-католичком и источно-византијском) заступљена од 476 године нове ере.Те године се Римско царство распало на Западно и Источно и као чин осамостаљена у Риму је Цар Константин проглашен за свеца и први пут је тада ишла поворка кроз град.Касније је то био обичај у целом западном хришанству.Код нас у православљу прве литије су биле још за време Стефана Немање када су поједини оснивачи градова добијали у цркви статус светца.Познато је да у Солуну одакле је Св Никола тај град славио ту славу као заштитника рибара и морепловаца.Па код нас је обичај да се за Св Николу спрема риба.Атина је имала дугу традицију слављења славе.С обзиром на Атину богињу мудрости по митологији у храму на партенону су полагане жртве.Цариград је славио Св Михаила по предању оснивача града.
Овај обичај је масовно заступљен у Јужној Америци где свако село има свог заштитника и слави га као градску славу.


ХВАЛА ШТО СТЕ ПРОЧИТАЛИ МОЈУ ПОРУКУ НАСТАВИТЕ ДА ПЉУЈЕТЕ ПО ЦРКВИ
 
danas je slava nasega grada, srecna vam slava,
imamo i slave stranaka, e sad pitam sta sve treba da ima svoju slavu i jer to umesno ili je to jos jedno isforsirano bahato ponasanje crkve, stranaka,politicara, gradskih vlasti, pojedinaca,
...:dontunderstand:

U našim uslovima to jeste upravo kao što si napisao. Političari i crkva pokazuju jednu dozu bahatosti u odnosu na narod, u čije ime, navodno i rade.

Mada, kad malo bolje razmislim, u redu je da se slavi gradska slava, makar ostanu čitavi semafori, sportske radnje i parfimerije. Doduše, ostaje i bahatost, ali............
 
E, mitke, mitke...Kolko se već družimo na ovom forumu, a ti ne znaš...Bre.
@dikan...Ne, bre, svako bira crkvu koja mu odgovara...Kao i vlast...Ne do bog da sam nešto čak i pomislio:)

Сстварно не знам... збуњујеш ме понекад, недавно сам приметио један твој пост исписан на ново'рвацком... па ми нешто није јасно...:think::think::think:
 
smatram da je u sekularnom društvu neprimereno da političke partije imaju slavu, zašto bi politička organizacija vezivala sebe za jednu od lokalnih veroispovesti.

što se tiče gradskih zaštitnika, to je standardna stvar svuda u svetu mada mi ne bi smetalo kada bi i beogradski muslimani i katolici imali neki svoj poseban dan.

(molim te, koriguj to jer u jel.)

upravu si gradovi su imali zastitnike u pagansko doba pa im je ostalo to i sada se prave razne feste ali od kada beograd ima svoju slavu? i jos jenom pitam zasto slavu?
sto ne naprave neki karneval nego forsiraju razlicitost i guraju pravoslavlje u totalno ne crkvene stvari
 
Poslednja izmena:
A sto da zamisljamo kad verovatno i jesi nesto od ta dva

vidis nisam, moji su bili pravoslavci ja sam ateista, ali i kakve to ima veze?
jos jednom zasto to rade o mom trosku koji nisam pravoslavac u jednoj metropoli koja treba da bude otvorena za sve,

da se razumemo nemam ja nista protiv neka ima i slavu ali lepo neka onda crkva to organizuje o svom trosku, a ne da mene udara po dzepu propagira sebe a ja nisma ni vernik ili sam vernik neke druge religije.

i jos posle kada umeres [od duvana koji je proizveden u osvestaloj fabrici] pop ne dolazi bez 100 eura.
 
Poslednja izmena:
Ovakve ulične manifestacije su bile uobičajene uoči Drugog Svjetskog Rata kada su neki nerazumni Srbi poništili Konkordat, u ime cijele Jugoslavije, tada kraljevine:roll: i rekli istorijski NE Vatikanu...Kako se cela priča završila, znamo...Srbi ne bi smeli da dopuštaju svojoj crkvi da ih mnogo vodi...Jer uglavnom to čini veoma loše, za razliku od Katoličke...

Jes da si uja ali mora se priznati da ovde ima istine.
 
vidis nisam moji su bili pravoslavci ja sam ateista, ali i kakve to ima veze?
jos jednom zasto to rade o mom trosku koji nisam pravoslavac u jednoj metropoli koja treba da bude otvorena za sve,

da se razumemo nemam ja nista protiv neka ima i slavu ali lepo neka onda crkva to organizuje o svom trosku, a ne da mene udara po dzepu propagira sebe a ja nisma ni vernik ili sam vernik neke druge religije.

Alo decko treba da shvatis da je ovo Srbija zemlja Srba na prvom mestu a ti Srbi su pravoslavni i imaju svoje obicaje jedan od tih su i te slave.
Sta sad znaci Srbi po tvome u svojoj drzavi ne smeju ni da kazu da su Srbi da se slucajno neki muslija ili Hrvat ili neko treci ne bi uvredio??? Pa da li si ti decko normalan zaista??
 
Alo decko treba da shvatis da je ovo Srbija zemlja Srba na prvom mestu a ti Srbi su pravoslavni i imaju svoje obicaje jedan od tih su i te slave.
Sta sad znaci Srbi po tvome u svojoj drzavi ne smeju ni da kazu da su Srbi da se slucajno neki muslija ili Hrvat ili neko treci ne bi uvredio??? Pa da li si ti decko normalan zaista??

opet gresis srbi nisu svi pravoslavci tako da sve ostalo sto si napisao i sto se zasniva na toj teoriji pada u vodu, ajmo dalje/

drugo mesas babe i zabe, pomenuo si muslimana i hrvata, jedno je vera a drugo nacija, ajmo potrudi se mozes ti to i bolje.
 
upravu si gradovi su imali zastitnike u pagansko doba pa im je ostalo to i sada se prave razne feste ali od kada beograd ima svoju slavu? i jos jenom pitam zasto slavu?
sto ne naprave neki karneval nego forsiraju razlicitost i guraju pravoslavlje u totalno ne crkvene stvari

spasovdan je slava beograda od XV veka, kolikoznam, u međuvremenu nije slavljen ali neka ga.

ja nemam ništa protiv da pravoslavni beograđani spasovdan obeležavaju kao svoj dan, dokgod mene niko ne primorava da učestvujem. recimo, smetalo bi mi kada bi od mene neko očekivao da osvaštavam svoj stan ilitakonešto.
 
znaci svaki pravoslavac misli isto?
mislis da nema neki koji ne misli kao ti?
nisam ni ocekivao neko pametnije zakljucivanje od tebe.

Po ovoj tvojoj logici nista se ne bi slavilo.

Eto ima ljudi koji ne slusaju pop&rock,techno....muziku vec vole narodnu ili recimo klasicnu i zasto se odrzava taj Exit kad u tom Novom Sadu i sire ima ljudi koji ne slusaju tu muziku.
 
Прочитај недавне резултате пописа становништва по питању вероисповести и прекини више да се брукаш........

Da, izjašnjavaju se kao pravoslavni Srbi (ex Jugosloveni, ateisti), s tim što su pravoslavlje prihvatili 1989. godine. Jedno 600 godina posle Kosovske bitke. Prvih nekoliko godina posle tog masovnog prihvatanja pravoslavlja od strane Srba, na velike verske praznike nisi mogao da priđeš crkvi, a atmosfera je bila prilično stadionska. Onda sam ja proredila odlaske u crkvu o praznicima, pošto ne volim utakmice. Onda su sveštenici počeli da uvode tarife za sve usluge koje pružaju (neko reče da jedino ne izdaju fiskalne račune - tačno), pa smo prestali da nosimo i slavski kolač u crkvu (a do tada nam je prota dolazio na slavu, posle više nije, nije stizao od svih tih "vernika"), pa tako malo po malo, prestala sam sasvim da imam posla sa sveštenicima (osim jednog, pravog, iskrenog vernika - sveštenika, koji nam je sada kućni prijatelj), pa sad samo idem u crkvu za svoju dušu, bez ikakve želje da mi se bilo ko od sveštenika i obrati.

Zato me se cela ta cirkusijada sa gradskom slavom uopšte ne tiče. Zato što je sve to neiskreno i zato što mislim da se pravi "pozorišna predstava", koja u suštini nema nikakav cilj, osim što je in biti u povorci.
 
opet gresis srbi nisu svi pravoslavci tako da sve ostalo sto si napisao i sto se zasniva na toj teoriji pada u vodu, ajmo dalje/

A sta su Srbi jos ????? Ja ne znam ni jednog Srbina koji nije pravoslavac sem onih koji su ateisti. Eto na primer ja sam ateista ali zna se sta je tradicija mog naroda i nemam nista protiv slave Beograda cak sta vise to podrzavam i to bi mogla cak i turisticka atrakcija da bude.
 
Ма иди молим те... зашто само муслимани и католици --- има регистрованих преко 100 разних вера и "вера" и ВЕРСКИХ ОРГАНИЗАЦИЈА - па нека свако себи одабере дан ПА ОНДА ГРАДСКА ВЛАДА ТО НЕКА СЛАВИ - мореееееее......... БАТИНА ЈЕ ИЗ РАЈА ИЗАШЛА.....
icon8.gif

icon8.gif
icon8.gif

uopšte ne mislim da grad treba da finansira verske manifestacije ali znam da to nije realno očekivati.
 
Po ovoj tvojoj logici nista se ne bi slavilo.

Eto ima ljudi koji ne slusaju pop&rock,techno....muziku vec vole narodnu ili recimo klasicnu i zasto se odrzava taj Exit kad u tom Novom Sadu i sire ima ljudi koji ne slusaju tu muziku.

e vidis opet pogresna logika ti lepo kupis kartu za exit ili je nekupis kao sto ces kupiti kartu za cecu ili neces,

a sad te pitam zasto bi ja placao kartu [placao da zderu na prijemima za beogradsku slavu , placao organizaciju, mozda popove, i ko zna sta jos] ako ja nisam is tog filma?
 
A sta su Srbi jos ????? Ja ne znam ni jednog Srbina koji nije pravoslavac sem onih koji su ateisti. Eto na primer ja sam ateista ali zna se sta je tradicija mog naroda i nemam nista protiv slave Beograda cak sta vise to podrzavam i to bi mogla cak i turisticka atrakcija da bude.

Ala su se Srbi dosetili da od svega prave turističku atrakciju. Na temi o Srbiji kraljevini ili republici, jedan od glavnih argumenata monarhista je bio da bi kraljevska porodica bila fenomenalna turistička atrakcija. Nisam sigurna da razumem te porive.:think:
 
Da, izjašnjavaju se kao pravoslavni Srbi (ex Jugosloveni, ateisti), s tim što su pravoslavlje prihvatili 1989. godine. Jedno 600 godina posle Kosovske bitke. Prvih nekoliko godina posle tog masovnog prihvatanja pravoslavlja od strane Srba, na velike verske praznike nisi mogao da priđeš crkvi, a atmosfera je bila prilično stadionska. Onda sam ja proredila odlaske u crkvu o praznicima, pošto ne volim utakmice. Onda su sveštenici počeli da uvode tarife za sve usluge koje pružaju (neko reče da jedino ne izdaju fiskalne račune - tačno), pa smo prestali da nosimo i slavski kolač u crkvu (a do tada nam je prota dolazio na slavu, posle više nije, nije stizao od svih tih "vernika"), pa tako malo po malo, prestala sam sasvim da imam posla sa sveštenicima (osim jednog, pravog, iskrenog vernika - sveštenika, koji nam je sada kućni prijatelj), pa sad samo idem u crkvu za svoju dušu, bez ikakve želje da mi se bilo ko od sveštenika i obrati.

Zato me se cela ta cirkusijada sa gradskom slavom uopšte ne tiče. Zato što je sve to neiskreno i zato što mislim da se pravi "pozorišna predstava", koja u suštini nema nikakav cilj, osim što je in biti u povorci.
Jos kad vidis vernike u trenerkama kako se rafalno krste... Pa kad kupe 5-6 ikona svetaca, i to razlicitih, da se nadje valjda...
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top