Postavljanje web sajta na internet - OBJASNJENJE

steley

Zainteresovan član
Poruka
121
Posto u poslednje vreme stvarno postoji dosta likova koji zele da postave svoj sajt na net, a posto sam ja pronasao nesto korisno na netu u vezi toga, evo u nekoliko koraka objasnjenje kako najjednostavije postaviti svoje strane na WWW...
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Startujte program Total Commander. Izaberite Meni: Net -> FTP Connection, i kliknite na dugme “New Connection”.
U prozoru koji se otvori popunite:

Session: Ime vašeg sajta (na primer adriahost)
Host name: Vaš domen (na primer adriahost.com)
Username: Korisničko ime koje ste odabrali za FTP pristup
Password: Lozinka koju ste odabrali za FTP pristup
Uključite stavku: Use passive mode for transfers (like a WWW browser)
Kliknite na OK da bi promene ostale upamćene.
Konektujte se na internet.
Kliknite na Connect u Total Commanderu (Net -> FTP Connection), odaberite ime svog sajta iz liste, i kliknite “Connect” dugme.
Sa jedne od strana u prozoru Total Commandera prikazaće se lista direktorijuma na Vašem serveru. Uđite u direktorijum public_html, u kome se nalaze privremeni fajlovi koje sada možete da obrišete.
Sa druge strane Total Commandera pronadjite direktorijum na Vašem računaru u kojem ste sačuvali fajlove Vaše prezentacije. Markirajte sve fajlove i direktorijume od kojih se sastoji prezentacija i prekopirajte ih u public_html folder na serveru (prevlačenjem ili funkcijskim tasterom F5).
Važno je napomenuti da se fajl koji čini prvu stranicu koja se otvori kada se pristupi prezentaciji mora zvati index.html ili index.htm, kao i da server razlikuje velika i mala slova u nazivima linkova.
Nakon kopiranja, prezentacija je momentalno vidljiva na Internetu.
Kada ponovo budete imali potrebu da postavljate novi sadržaj na svoj sajt, nećete morati da ponovo podešavate konekciju - dovoljno je da odaberete ime svog sajta iz liste (Net -> FTP Connection, ili kombinacija Ctrl+F), i kliknete “Connect”.


P.S> A da, morate prethodno da zakupite domen i platite hosting sto iznosi oko 1400 dinara prosecno, za godinu dana.
Srecno!
 
Ja napisah, da moze besplatno da se dobije adresa i hosting tipa VASEIME.0FEES.NET.
cjb.net bas ne bih preporucio pocetnicima jer treba uploadovati slike za sta je potrebno 6 dana, a za ovo najvise 3 minuta.
Dok sam ja ucio da postavljam sajt na net (pre koju godinu) niko nije hteo da kaze od prisutnih na forumu kako se to zaista radi, nego su swi odgovarali tipa "googlaj malo", "preko FTP-a (kao da pocetnik zna sta je ftp!", "uploadovanjem"...
Zamislite da vi pitate nekog kako da postavite sajt na net a vi mu odovorite UPLOADOVANJEM!...
Ovo je veoma jasno, moj mladji brat koji ima 11 godina uspeo je sam da postavi svoju prezentaciju za 5 minuta, a ovo sam postavio kako bih sprecio dalje sirenje postova "kako da stavim sajt na internet" itd.
Pozdrav swima i srecno...
 
Za pocetak uopste ne treba FTP i hosting, dovoljan je lokalni Web server recimo Wampserver. Tako dobijate lokalni Internet (http://localhost) na kome pravite sve sto vam treba za sajt i to offline ukoliko nemate stalnu Internet konekciju.

Dodatna prednost je sto Wampserver v2.0 radi kao Production server sto znaci da kada napravite i istestirate sajt na lokalnom racunaru mozete ga FTP-ovati na hosting da bi se video na www.mojsajt.com

Naravno, ovo je samo za pocetak, a ako radite SSL i placanje preko sajta nece biti od posebne koristi.
 
Jedno pitanje :
Kupila sam domen, imam sve parametre, ukapirala sam pricu sa Total Commanderom itd. Stranice sam pravila u HTML formatu i sad me zanima sledece :
Npr. napravila sam 2 stranice i hocu da ih povezem da se na jednoj nalazi link za sledecu. Sta kucam kao link? Adresu na kojoj ce se ta stranica nalaziti nakon uploada ili njenu adresu na racunaru? Tj. zanima me da li se to automatski konvertuje ili moram rucno da radim.
 
@Ljudmila
Kolko sam ja shvatio ti jos pravis sajt i hoces da povezes dve stranice...Ako je tako i koristis vjerovatno hyperlink moras da uneses lokaciju na kompjuteru ali kad sa FTP-om uploadujes na host onda moras da drzis povezane fajlove na istim mjestima(nesmijes sad da npr home uploadujes u jedan a about u drugi folder ako si ih povezala dok su bili u istom folderu) . Nadam se da si shvatila... :D
 

Back
Top