Kavkavski ovčar

L@kky

Ističe se
Banovan
Poruka
2.476
sta mislite o ovoj rasi?
ja ih obzavam, evo nekih slika!!!


iva_neja.jpg


00303wf5.jpg


f9d09caf.jpg
 
mene pomalo podsjeca na sarplanica ali malo jer obadva su krupna. moj drug ima dva, jednu zenku ( fila ) i jednog muzijaka ( car ) se zove.
kad se dignu na zadnje noge imaju 1m, 90cm.
a tako su mirni!!!
 
veoma miran i krupan pas . najbitnije je da je poslushan .
moj drug ima muzijaka i zenuku , i slushaju svaku naredbu(cak i da se medjusobno napadaju ),. ali su i miroljbivi . ogromni su 70-90 kila velicina je impresivna kao i glava . a lavez plashi ljude .
 
evo dosta podataka o ovoj rasi (kavkaskom ovčaru)!!!

Ime: Kavkaski ovčar
Idealna visina: 64-72 centimetra
Težina: 45-70 kilograma
Životni vek: 10-11 godina

Karakteristike: Ima masivnu glavu sa širokim čelom i srednje duboko usađenim tamnim očima. Kratka njuška je crna, s dosta otvorenim, širokim nozdrvama. Uši su visoko postavljene i prirodno spuštene, a radi izolacije su gusto prekrivene dlakom. Kukovi su blago izdignuti u odnosu na liniju leđa. Rep je visoko postavljen i povija se od skočnog zgloba u vidu srpa. Sa svojim jakim i kratkim vratom, širokim grudnim košem, jakim i mišićavim sapima i čvrstim šapama, ovaj ovčar ostavlja utisak moći.

Narav: Tipičan primerak ove sorte je odlučan i veoma hrabar, oprezan, jak i izdržljiv. Ne veruje ljudima koje ne poznaje i ima veoma jak odbrambeni nagon. Ovaj pas voli sve i svakoga ko pripada porodici, uključujući decu i druge ljubimce i smatra ih za svoje, štiti i poštuje. Ne bi trebalo ostaviti ga samog dok se deca igraju, jer može postati grub braneći "svoje" dete.

Ako se ne istrenira i socijalizuje kako treba, kavkaski ovčar može ispoljiti žestoko i nekontrolisano ponašanje. Ovo nije pas za svakoga. On zahteva vlasnika koji ume da pokaže da je gazda i koji je spreman da provede puno vremena socijalizujući i trenirajući svog psa. Zbog zaštitnog krzna, on može živeti napolju u kućici, što mu i odgovara, jer mu je potrebno puno prostora i kretanja.

Krzno: Gusto krzno ne propušta vodu i štiti od hladnoće. Dlaka je prava, debela, dok je poddlaka svetlija, bujna. Postoje tri varijante kavkaskog ovčara. Jedna ima dugu dlaku koja stvara grivu, rese, pantalone, sa lepim bujnim repom poput perjanice. Druga varijanta je sa kratkom i debelom dlakom, dok kod treće varijante pas ima dugu dlaku, ali bez resa i bez grive. Boja dlake ide od boje peska do riđe, često prošarane crnom, jednobojne ili dvobojne sa belim šarama.

Nega: Krzno dugodlakih sorti zahteva često četkanje, s posebnom pažnjom na delove gde se krzno mrsi.
Poreklo: Ovčarski pas koga su pre više od 600 godina gajili pastiri na Kakvazu radi zaštite ovaca od zveri i lopova. Krajem šezdesetih godina kavkaski ovčar stigao je u Istočnu Nemačku da bi čuvao granicu, naročito duž Berlinskog zida. Kad je zid srušen, 7.000 ovih pasa podeljeno je porodicama širom Nemačke.
 
E pa ovako!Ja i moj tata trazili smo po oglasima i svuda ali nismo mogli da nadjemo leglo kavkaskih ovcara!Dok nas jedan covek nije uputijo u odgaivacnicu u lazarevcu!Ciji je vlasnik "gospodin" milan!Sada porucili smo stene muzjaka sive boje kome necemo da kupiramo usi,jer smo zakljucili da su mnogo prirodniji ako im nisu kupirane usi a i necu da mucimo zivotinju!E pa sada problem je u tome sta ako mi taj covek posalje mesanca ili nesto drugo!Rekao je da ce nam poslati slike na e-mail za 10 dana,proslo je 13 slika jos nema!Pa da li je on svercer?On nam je rekao da ima najstariju odgaivacnicu u srbiji!A ako neko jos zna za nju neka mi kaze!Da li ce mi poslati bolesno stene ili mesanca?Sene bi trebali da preuzmemo u maju jer sada nema ni mesec dana!!!!!Ako mi ne posalje stene sta cu onda?Moim vas da mi na sva pitanja odgovorite jer ne znam sta cu!
 
Savet je da nikako ne primas stene pre nego sto ga sama vidis (i to u odgajivacnici, zajedno sa majkom) i ne uveris se svojim ocima u uslove u kojima se zivotinje drze. Ne treba paniciti, ali ne treba ni sve bas prepustiti slucaju. U sustini se nikad ne preporucuje kupovina zivotinja preko oglasa ili od sumnjivih likova, jer se kod nas danas pari sve i svasta samo u cilju stancovanja stenadi i nekog profita, a ne vodi se racuna o zdravlju i temperamentu. Mnogo je bolje platiti malo vise kod proverenog odgajivaca, ali da znas da si dobio zdravu zivotinju i da mozes uvek racunati na savet i pomoc tog odgajivaca.

Respektabilna odgajivacnica kavkaskih i srednjeazijskih ovcara koju zaista mogu da preporucim je Ruski izvor. Ovo je njihov sajt: http://www.ruski-izvor-yu.narod.ru/, a sve informacije o ovim divnim rasama mozes dobiti ako stupis u kontakt sa njima.

Srecno! =)
 
Meni se mnogo svidjaju jer lice sa Sarplanincima koje ja obozavam. Po meni su lepsi bez kupiranih usiju. Ja inace imam zenku sarplaninca i muzijaka boxera, ali vise gotivim sarplaninku. I nace za kavkasca nemam reci.
 
Ne znam na sta mislis ali svakako ne trebas imati nekog maltezera ili pikinezera pored kavkaskog ovčara. Makar psa srednjeg rasta moras uzeti. A sa drugim psima se slazu sasvim normalno jedino sto su ogromni pa mogu slucajno povrediti manjeg psa. Dovoljno je da ga zgazi a da ne pricam za nesto vise.
 
Najbolje je da pocnes sa kavkascem i da ne razmisljas o drugom psu bar za pocetak. Kavkaski ovcari su dominantni psi i to nisu velike pufnaste mede. Zbog toga ce tvom stenetu ako i kada ga nabavis biti potrebno dosta tvog vremena - setanje, higijena, socijalizacija sa drugim psima i ljudima, mozda trening poslusnosti.... Dakle, najbolje je da prvo steknes osecaj o tome koliko vremena ce ti trebati za jednog psa. Kasnije ako budes mislila da pored skole, posla, studija i slicno imas dovoljno vremena da posvetis jos jednom psu, onda ga nabavi. Gledaj i na finansijski aspekat price - trebace ti pare za kvalitetnu hranu (hleb i koske nisu hrana za pse), za veterinara, za kucicu za pse i slicno. Da li imas dovoljno novca da sve to obezbedis za dva psa odjednom?

O psima ne treba razmisljati kao o ukrasima za necije dvoriste, to su drustvene zivotinje kojima je potrebno drustvo njihovog vlasnika. Zato, najgore sto neko moze da uradi je da nabavi pse, pa da shvati da nema vremena ili novca za jednog ili oba i onda ih napusti ili krene da ih poklanja okolo. :(
 
Gledaj i na finansijski aspekat price - trebace ti pare za kvalitetnu hranu (hleb i koske nisu hrana za pse), za veterinara, za kucicu za pse i slicno. Da li imas dovoljno novca da sve to obezbedis za dva psa odjednom?
Zbog cega hleb i koske nisu hrana za pse? Pogledajte kako se hrane psi na selu. 99% njih ne jede psecu hranu, nego otpatke od rucka, iznutrice i sl. Kako su se psi hranili psi pre nego sto je pseca hrana dosla u prodaju? Price da su psi koji jedu psecu hranu zdraviji i da imaju vise energije od seoskih pasa su gluposti... Moji psi nikad nisu jeli psecu hranu, a bili su puni energije, kod veterinara su isli samo na redovno vakcinisanje, bili su uvek zdravi...


Kavkaski ovcari su psi za selo, jer im je potrebno puno prostora. Dobri su cuvari, za cuvanje ovaca su savrseni (ali samo za cuvanje, ne mogu se nauciti da vracaju ovce kuci) :mrgreen: , to sam imao priliku da vidim. Potrebno je dosta rada da se nauce poslusnosti, gazda mora da ima cvrstu ruku, ali i da postuje psa. Oni nisu maze, nego "ozbiljni" psi.
Jedino im smetaju vrucine, ali zato se po zimi valjaju u snegu na -20. :lol:
 
Zbog cega hleb i koske nisu hrana za pse?

Zbog toga sto pseci organizam tesko vari hleb, kao i zitarice uopste. Kosti uglavnom prave vise stete nego koristi. Raspitaj se po veterinarskim ambulantama koliko im pasa dolazi sa mehanickim ostecenjima zeluca ili creva, od kuvanih kostiju. Osim kalcijuma i fosfora, kosti nemaju nikakve hranljive materije iskoristive za organizam. Zbog toga se preporucuje da kosti, ako se vec koriste, budu obavezno sveze (nikako kuvane), kao i da budu samo dodatak ishrani, a nikako baza ishrane, kako se to cesto radi kod nas.

Pored problema sa ishranom, kosti mogu biti jedan od potencijalnih uzroka i problema u ponasanju. Neki psi postanu preterano zastitnicki raspolozeni prema svojoj koski, sto za iskusnog vlasnika cvrste ruke ne mora da predstavlja problem, ali za neiskusnog itekako moze. A problemi u ponasanju kod dominantnijih rasa pasa su upravo i uzrok zasto cesce mozes videti kavkasca na kratkom lancu zaboravljenog u nekom uglu dvorista, nego sto ga mozes videti uz vlasnika i njegove ovce.

Nisam rekla da je industrijska hrana pravi izbor, naprotiv, uopste ne mora da bude. Postoji mali milion nacina za ishranu pasa rucno spremljenom hranom, samo treba znati potrebe pseceg organizma (koje su razlicite od nasih) i imati volje za spremanje hrane. Sa svim ostalim sto si napisao se slazem, takodje mislim da su kavkasci psi za prostranstvo, nema nista lepse nego videti ove prelepe pse da rade posao za koji su predodredjeni - da leze u nekoj hladovini negde u prirodi i cuvaju ovce.

Pozdrav.
 
Jeste, divan je prizor videti ih kako leze pored grma u hladu i cuvaju ovce. :D Uslikao sam ih tako, ali ne mogu da nadjem sliku. :|

Sto se tice hrane, kazem seoski psi mnogo manje vidjaju veterinara, iako mnogi veterinari govore da se ne hrane adekvatno i da im je potrebna kupovna pseca hrana (ja mislim da su oni potplacni da to govore :lol: )... Istina da se ne hrane redovno svezim mesom, odnosno iznutricama, ali recimo vuk u prirodi ne jede redovno, a zdrav je.
Kost moze da bude problem, zbog toga je bitno nauciti psa iz malena da mu se kost moze uzeti iz usta. Ja sam tako naucio vucijaka i nikad nije bilo problema, kad je bila najgladnija mogao sam joj uzeti kost iz usta, a da ostane mirna. To je vise stvar dresure.

Moje misljenje je da je najbolje hraniti psa svezim iznutricama (mnogi mesari ih prodaju po sitnoj ceni), nego sa kupovnom psecom hranom (sad ce da me napadnu veterinari zbog ovoga :shock::mrgreen: ).

ps: Ishrana mojih pasa je uglavnom bila ovakva: 80-90% hrana iz restorana (od pljeskavica, preko snicli do ribe i nesto malo hleba), ostalo sveze iznutrice (jetra, bubrezi, grkljani, pluca...). Ne kazem da je bila idealna ishrana, ali mislim da je bolja od kupovne, a videlo se na njima da im nista ne fali. :cool:
 

Back
Top