Ruski standard!?

zeksiv

Ističe se
Poruka
2.186
Петнаест година након пропасти комунизма руска економија се приближила економијама средње развијених земаља слободног тржишта. Данас она има високу стопу раста БДП-а (у 2004. 7,1% годишње) и релативно високу инфлацију (око 11,7%). Ипак, и данас су у Русији уочљиви остаци старог, комунистичког система.

На данашњу слику економије је утицала и брза приватизација неких уноснијих државних предузећа почетком деведесетих. Њих је преузела неколицина предузетника повезана са тадашњом политичком елитом (олигарси). У последње време неки су олигарси били присиљени одрећи се контроле над својим фабрикама, а неки су и затворени или су емигрирали. Велики концерни и даље доминишу руским привредним крајоликом, а држава најављује мере за подстицање малог и средњег подузетништва.

Данас се руска економија углавном темељи на двема стубовима: извозу енергената (нафте и земног плина) и сировина и растућој домаћој потрошњи. Традиционална совјетска металургија и са њом повезана производња машина, аутомобила и авиона преживљавају захваљујући високим царинама које спречавају увоз јефтинијих и квалитетнијих иностраних производа. Многе фабрике преоријентисале су се на сарадњу са западним компанијама и лиценцирану производњу страних производа (иномарке).

Пропаст совјетског централног планирања довела је и до превелике неравнотеже у развоју појединих регија. Највише страних инвестиција и најбржи привредни раст имају Москва и Петербург. Разлике у просечном дохотку становника престонице и провинција су и до десет пута.
 
Klinac - kolike su carine u Rusiji? Ovo je Wikipedija pretpostavljam
Moze konkretni podaci? I STO JE NAJBITNIJE ZA SRPSKI IZVOZ RUSI NE NAPLACUJU CARINE UOPSTE!!!!!!
A i razlika u dohotku prestonice i provincije sigurno nije 10 puta, mozda najvise 2 puta je razlika u dohotku prestonice i provincije, tako je to svuda u svetu, pa i kod nas, u Beogradu i u Novom Sadu su plate puno vene nego u provinciji.
 
Prosecne plate u Rusiji su 18000 rubalja (750 dolara) a u Moskvi su prosecne plate 30000 rubalja (1250 dolara), znaci razlika u dohotku prestonice i provincije je 1,66 puta a ne 10 puta.
U Rusiji postoji razlika u dohotku izmedju pravoslavaca (Rusa i ostalih arijevaca) i muslimana (Tatara, Cecena,...).
 
Verovatno je hteo da istakne sličnost sa nama u onom delu:"Разлике у просечном дохотку становника престонице и провинција су и до десет пута."

A posle toga da nam istakne parolu: " Evropa nema alternativu"! :lol:

Hm, ma meni mi neshto zvižduću yayca kako je u Rusiji... Vidi bre ovo naše dvorište... sve skupo a plate nikakve... borba... i sad ja treba da se teshim kako je nekom ruskom težaku ili alkosu loshe... jer mu je pa plata mala jerbo zhivi u nekom Ruskom Pichkovcu...
Sve mesečne račune mogu da poklope od socijalne pomoći... telefon, struja, gas... a mi?:dash:
 
Rusiji odgovara Srbija u Evropskoj uniji
Autor: Nenad Dimitrijević | 11.05.2008 - 00:02

Mislim da su to ujednačene izjave koje ne negiraju jedna drugu i koje su usmerene ka opštoj podršci Rusije Srbiji, pre svega u političkom smislu. Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov je jasno i mudro izneo opštepoznat i više puta izrečen stav Rusije da je Srbija deo Evrope i da njoj JESTE MESTO U EVROPSKOJ UNIJI. Rusiji odgovara Srbija, njen tradicionalni partner, u EU. Rusija ima interes da preko jake, stabilne i evropske Srbije štiti svoje investicije na Balkanu, ali i u samoj Srbiji. Mislim da će NIS i gasovod biti prvi korak i da bi ruski kapital veoma doprineo tržišnoj utakmici investiranja u Srbiju.

Postoje mnogi ekonomski pokazatelji koji potvrđuju ovo što govorim. Najveću razmenu roba i usluga Srbija ima s Evropom. Preferencije koje Srbija ima u odnosu na Rusiju jesu mogućnost i šansa evropskih ali i severnoameričkih kompanija da investirajući u Srbiju, preko registrovanih kompanija u Srbiji, uđu i na ogromno rusko tržište po povoljnijim uslovima. Srbija ponovo, ulaskom u Evropu ima šanse da spaja Istok i Zapad. "Fijat" izvezen iz Srbije na rusko tržište bio bi jeftiniji nego "fijat" izvezen iz Italije u Rusiju. To je naša šansa. Zato Sporazum o pridruživanju pozdravljaju ruski zvaničnici. Sličan stav ponavljaju i ruski analitičari koji odmeravaju interes Rusije kroz integraciju Srbije u Evropsku uniju. Dakle, otvara se velika velika mogućnost za ruske firme da svoje proizvode plasiraju na tržište EU upravo preko Srbije kao članice Evropske unije.


Nastavak teksta ▼


S druge strane, izjavu predsednika Putina ocenjujem kao opštu podršku Srbiji u njenoj borbi za Kosovo i Metohiju. Oko pitanja Kosova se ne spore ni politički oponenti u Srbiji. Mislim da je njegova izjava upravo doprinela pomirenju političkih elita u Srbiji i da je bila korekcija događaja koji su se odigrali u Surdulici na mitingu jedne od stranaka koja učestvuje na ovim izborima, a na kome je prvi put u istoriji višeparlamentarnog sistema u Srbiji učestvovao i jedan ambasador strane države. Da li ste mogli zamisliti reakciju te iste političke opcije kada bi, na primer, ambasador SAD u Beogradu Kamerun Munter, podržao uz govor na skupu neku drugu političku grupu? Mislim da su Putin i Lavrov to doveli u red mudrim i odmerenim političkim porukama.
Drugi argument neodvojive povezanosti Rusije i Evropske unije je iskazan u trgovinskoj razmeni između ove dve strane. Da li vam je poznato da je upravo ruski kapital investiran u skoro 80 odsto gasa u Nemačkoj, da je 100 odsto ruskog gasa u Finskoj, Poljskoj, Češkoj, Slovačkoj, da je ruski kapital investiran u Velikoj Britaniji u nekretnine, ali i u sportski biznis, da engleski ili, ako hoćete, evropski menadžment, snaga i mudrost i ruska sposobnost i kapital stvaraju novog šampiona Evrope u fudbalu?
Kada Rusija sama ima ovakvu relaciju s Evropskom unijom, logično je da podržava i put Srbije ka Evropi.
 
Citat:
Original postavio SURbel

Verovatno je hteo da istakne sličnost sa nama u onom delu:"Разлике у просечном дохотку становника престонице и провинција су и до десет пута."

A posle toga da nam istakne parolu: " Evropa nema alternativu"!
*************************************************************************

Kakve veze sa ovim postom ima tvoj sledeći post:

Hm, ma meni mi neshto zvižduću yayca kako je u Rusiji... Vidi bre ovo naše dvorište... sve skupo a plate nikakve... borba... i sad ja treba da se teshim kako je nekom ruskom težaku ili alkosu loshe... jer mu je pa plata mala jerbo zhivi u nekom Ruskom Pichkovcu...
Sve mesečne račune mogu da poklope od socijalne pomoći... telefon, struja, gas... a mi?:dash:

Da nisi, slučajno, pogrešnog citirao? :lol:
 
Citat:
Original postavio SURbel

Verovatno je hteo da istakne sličnost sa nama u onom delu:"Разлике у просечном дохотку становника престонице и провинција су и до десет пута."

A posle toga da nam istakne parolu: " Evropa nema alternativu"!
*************************************************************************

Kakve veze sa ovim postom ima tvoj sledeći post:



Da nisi, slučajno, pogrešnog citirao? :lol:

Hm, ma ja to onako... uopšteno... :mrgreen:
 
Prosecne plate u Rusiji su 18000 rubalja (750 dolara) a u Moskvi su prosecne plate 30000 rubalja (1250 dolara), znaci razlika u dohotku prestonice i provincije je 1,66 puta a ne 10 puta.
U Rusiji postoji razlika u dohotku izmedju pravoslavaca (Rusa i ostalih arijevaca) i muslimana (Tatara, Cecena,...).

Polako. Ako je prosečna plata u Rusiji 750 dolara ,a u moskvi 1250,u nekim oblastima moraš imati mnogo manje plate da bi taj prosek u celoj rusiji sa moskovskih 1250 bio 750. Znači da imač oblasti gde su plate 300-400 dolara.
 
Koje plate u Rusiji 1250 $.:rotf:
Prosečna plata u Moskvi je oko 500 $.
Rusi osim nafte i gasa i malog dela poljoprivrede ništa nemaju.

Industrija 0, ko od vas ima neki Ruskli proizvod kući, ko želi da ga ima, niko:rotf:
Imaju neke fabrike automobila, ali :thumbdown: klase

Očaj
 
Koje plate u Rusiji 1250 $.:rotf:
Prosečna plata u Moskvi je oko 500 $.
Rusi osim nafte i gasa i malog dela poljoprivrede ništa nemaju.

Industrija 0, ko od vas ima neki Ruskli proizvod kući, ko želi da ga ima, niko:rotf:
Imaju neke fabrike automobila, ali :thumbdown: klase

Očaj

Ruska avio industrija danas je na nivou iz 91. Sa tendencijom rasta!! npr. Zajednicko ulaganje sa Brazilom recimo.
 

Back
Top