Zona Mrtvih

Paja Cutura

Poznat
Poruka
9.564
Pre više od dve godine pisali smo o nekoliko mladih autora koji su se okupili oko pravljenja prvog srpskog zombi filma. S radošću možemo da izvestimo sve ljubitelje horor žanra da je snimanje filma "Zona mrtvih" nedavno počelo i da je u međuvremenu to postao vrlo ozbiljan filmski projekat koji je okupio brojne domaće ali i strane umetnike.

Internacionalnu ekipu glumaca predvodi Ken Fori (Ken Foree), koji je prava žanrovska legenda, jer iza sebe ima zapažene uloge u filmovima poput "Zore živih mrtvaca" ("Dawn of the Dead") Džordža Romera (George A. Romero) iz 1978. godine, "Noći veštica" ("Halloween"), "Leatherface: Texas Chainsaw Massacre III" i drugih. Tu je i Kristina Klebe (Kristina Klebe), koja je takođe glumila u rimejku filma "Noć veštica" ("Halloween") iz 2007. godine, a gledaćemo je i u filmovima "Escape of the Living Dead" ("Bekstvo živih mrtvaca"), "Horror 88" ("Horor 88") i "Crni petak" ("Black Friday"). Pored Klebeove i Forija tu su i Emilio Roso (Emilio Roso), Stiv Egnju (Steve Agnew), Arijadna Kabrol (Ariadna Cabrol) i drugi.

Režija filma poverena je Milanu Todoroviću i Milanu Konjeviću. Oni su, zajedno s Vukotom Brajovićem, koji i glumi u filmu, napisali scenario za "Zonu mrtvih". Domaću ekipu pored Brajovića predvode Miki Krstović, Iskra Brajović, Marko Janjić, Nenad Ćirić, Bojan Dimitrijević, Živko Grubor i drugi.

"Zona mrtvih" ide tragom ideja koje je Džordž Romero ustoličio svojim filmovima "Noć živih mrtaca" ("Night of the Living Dead") i "Zora živih mrtvaca" ("Dawn of the Dead"), dok će vizuelni identitet biti bliži savremenim predstavnicima ovog žanra. Film će ipak biti spoj autentičnih srpskih tema i klasične žanrovski definisane priče. Pančevo i problemi životne sredine u njemu zauzimaju centralno mesto. Grad je pod opsadom, a svuda u zemlji održavaju se vojne vežbe. Na železničkoj stanici ovog industrijskog grada, usled nesrećnog sticaja okolnosti, dolazi do ispuštanja eksperimentalnog i veoma opasnog biohemijskog otrova u vazduh. Iako mu je namena nepoznata, otrov zaražene ljude pretvara u bezumna bića željna krvi.

U isto vreme agenti Interpola u saradnji s domaćim snagama sprovode transport zatvorenika iz Vršca za Beograd. U transportu je samo jedan jedini zatvorenik, misteriozne prošlosti i naizgled veoma opasan. Na drugom kraju grada ambiciozni strani novinar s grupom lokalnih prijatelja kreće put železničke stanice, gde je otrovni gas i pušten, kako bi o tome napravio ekskluzivnu reportažu. Ubrzo nailaze na prve zaražene stanovnike i shvataju da je bekstvo iz grada jedini izlaz.

Otrov se uskoro širi Pančevom i Interpolov transport nailazi na zaražene Pančevce. Naizgled rutinski zadatak postaje paklena borba na život i smrt. Agent Interpola, Mortimer Rejes, shvata da jedina šansa za opstanak leži u udruživanju snaga s opasnim zatvorenikom, koji je nekako povezan s događajima koji se odigravaju oko njih. Sve linije priče će se povezati u lokalnoj policijskoj stanici, gde će se naći agenti Interpola, zatvorenik, strani novinar i njegovi prijatelji. Iako naizgled sigurni iza debelih zidova policijske stanice, dok čekaju pojačanje, junaci ne shvataju da je prava opasnost tu, među njima, i da će njihova sigurnost biti narušena užasima koje niko nije ni slutio.


Milica Milsa ce takodje da glumi odje
 
zavrsice svi iza debelih zidova, ali vreba nepoznata opasnost.... da pogadjam? neko je vec inficiran? :D
nego, 'oce li to biti neka srpsko engleska mesavina?
u svakom slucaju- vrlo rado cu ga pogledati (taman bio govance- bar je pokusaj)... :)
 
Ja sam glumio u tom filmu nesto malo. Organizacija je svetska. Oprema i izbor lokacija je veoma profi odradjeno. Sve je uradjeno vrhunski. Naravno, film je sniman tehnikom HD, ali je kamera radjena onako b-produkcijuski (sto sam kasnije video u reziji) i daleko od toga da ce biti lose. Ko voli zombie horror, bice zadovoljan. Koliko sam shvatio, italijanski distributer ce pustiti film u promet pocetkom 2009, a odmah zatim stize i u nase bioskope. Za DVD izdanje ne znam.

Ken Fori i Kristina Klib su nevidjene face. Pogotovo Fori. Sve vreme sa njima je zezanje, oni su veseli i prisni sa ljudima pored. Za razliku od njih Miki Krstovic i Bojan Dimitrijevic (Pikac iz Roda) glume neke face i kurce se na setu, misleci da su povukli boga za tooki. Sve u svemu, snimanje je zavrseno, i sve je proslo OK, iako ih je vojvodina ispalila za pare, ali uspeli su da se sastave. Po IMDB-u, budzet je bio 700000 eura, po pricama ljudi iz filma, oko 1 mil eura, sto je za svaku pohvalu u nasim uslovima. Anyway, najvise su ovime dobili nasi mladi glumci i reditelji i ljudi iz branse, jer su inali priliku da rade film po zapadnim standardima. A film ce biti, kao i svi zombi - horori. Ko voli - volece, ostalima ce biti smor.
 
pitam se da li bi ga iko ikada i 'ebo da nije glumio u tito i ja malog pametnog debelog...
a jedva cekam zonu mrtvih- imam osecaj da ce biti najbolji domaci horor (u ne bas jakoj konkurenciji, naravno)...
 

Back
Top