Kako overklokovati

Poruka
6.130
AMD PROCESORI(I NEKE OSNOVE OVERKLOKA UOPŠTE)

Svakom procesoru treba pronaći krajnju granicu, bez obzira na to što svakako nećete na tom najvećem taktu ostaviti procesor. Posle pronađene krajnje granice, treba utvrditi optimalan klok(sa potrebnim naponom) na kojem ćete ostaviti procesor uzevši u obzir i ostale komponente u kućištu(pre svega kuler na procesoru, ali i memoriju, napajanje, pa i matičnu ploču).
AMD procesori su možda popularniji za overklok zato što im je lako(ili malo teže) otključati množilac. Množilac predstavlja onaj faktor procesora koji se nalazi “u” samom procesoru. Šta to znači, ako na primer jedan AMD procesor radi na taktu od 1600MHz, to znači da je odnos količnika 12x133MHz, gde 12 predstavlja množilac procesora, a 133 magistralu matične ploče. Otključani množilac (koji se uglavnom, kao i ostali elementi overkloka, podešava u biosu ploče) daje vam veću “pesničku slobodu” za overklok. To praktično znači da, ukoliko imate ploču i memoriju koja će to trpeti, možete na primer da stavite procesor u 8x200MHz mod koji će svakako davati bolje performanse od 12x133MHz moda zbog povećanog memorijskog protoka i uopšte veće magistrale matične ploče.
Kako onda overklokovati AMD procesore? Najbolji način je da prvo otkrijete granice vaše (magistrale) matične ploče, odnosno memorije. Postavite memorijska setovanja na najslabitji mod (što veće cifre u delu biosa za memoriju). Podignite napon memoriji (ne baš do maximuma, ali i što da ne) i malo čipsetu ukoliko vam ploča to dozvoljava. Spustite množilac procesora do najmanje moguće vrednosti i počnite da dižete magistralu. Izračunajte (digitronom ako je potrebno) takt procesora koji će prouzrokovati kombinacija množioca i magistrale, tako da nemojte da krećete od takta nižeg od default kloka vašeg procesora . Ukoliko vam sistem ostane stabilan i ne doživi kreš posle 2-3 testa, recimo 3d marka 2003, računajte da je to dovoljno. Nastavite sa podizanjem magistrale i daljim testiranjem(nekada i kratak quake3 test može da pokaže da ste stigli do granica). Uglavnom, otkrićete granice svoje memorije, a u manjem broju slučajeva granice same matične ploče. Ne zaboravite da povećate napon procesora jer je to neophodno za postizanje viših taktova proceosra. Kada ste otkrili granicu matične ploče, odnosno pre svega memorije, bilo bi dobro da otkrijete i granice memorije pri najjačim setovanjima. Zatim izaberite magistralu koja vam pruža 101% stabilnosti pri setovanjima za memoriju koje želite(zahtevnija setovanja uslovaljavaju niže magistrale, dok labava setovanja omogućavaju više magistrale) i počnite sa podizanjem množioca procesora i napona (u)koliko je to potrebno. Futuremark-ovi proizvodi (3d mark 2001, 2003) dobri su za uvid u stabilnost overklokovanih procesora, kao i mnoge druge bench poslove. Prime95 je program koji takođe ne treba zaboraviti, koji opterećuje procesor do poslednjeg molekula i moglo bi se reći da ukoliko vam ovaj test ne “pukne” posle par sati, neće ni 99% drugih aplikacija, koliko god ih koristili. Overklok u žargonu predstavlja “teranje” procesora(i svega što se da overklokovati) do samih granica, međutim, iskusan overkloker retko kad ostavlja procesor da radi na maksimumu svojih mogućnosti, već se uvek trudi da nađe optimalnu kombinaciju napona(samim tim i temperatura), stabilnosti i tako dalje. Overklok uslovljava destabilizaciju sistema, ali isto tako koji megaherc niže od samih granica može da osetno poveća stabilnost čitavog sistema. Isti je slučaj i sa naponim, veći napon uslovljava stabilnost overklokovanih procesora, ali isto tako koji procenat napona dole dovodi do osetnog pada temperature proceosra koja je uvek najveći neprijatelj overklokera.

INTEL PROCESORI

Kod intela je malo prostija situacija, upravo zbog toga što su množioci na Intel procesorima zaključani i ne postoji (ili bar još nije otkriven) ni jedan način da se oni otključaju. Naravno postoje otključani Intelovi procesori, ali su to u 99,9999% (ili možda 100%) slučajeva namenjeni samom Intelu radi raznih testiranja i eventualno nekim drugim proizvođačima(recimo matičnih ploča) kojima su takvi procesori potrebni. Dakle kod Intela je malo jednostavnija stvar, treba vam ploča koja će izdržati visoke magistrale (to danas i nije neki problem), koja će davati dovoljno napona za procesor i memoriju (ovo je naravno bitno i kod AMD procesora) i treba vam memorija koja će trpeti visoke magistrale. Stavite procesor i dižete paralelno magistralu i napon do krajnjih granica svog procesora ili memorije. Na primer, granice procesora možete otkriti prime95 testom, a granice memorije tako što će vam SS Sandra “pući” prilikom testa ili sigurniji način, gde će vas recimo 3D mark 2001 izbaciti iz testa sa određenom porukom(bez rezultata) ili bez poruke i rezultata. Opet kao i kod AMD procesora treba naći balans između takta procesora, napona koji traži, temperature koju produktuje i stabilnosti.

OVERKLOK PRODUKTUJE NESTABILNOST

Treba znati da overklok sam po sebi ne znaci i nestabilnost. Samo je preterani ili lose odradjen overclock uzrok tome, ako racunar temeljito i polako iztestirane tokom procesa spoznavanja maksimuma vaseg racunara stabilnost nije ugrozena.
Ako preterate, resetovanja kompjutera ili recimo uništavanja windowsa su ono što ne treba da vas čudi. Uzrok je što neka kompomenta jednostavno ne može da izrži nametnitu režim rada, naravno, treba je rasteretiti ili zameniti.
U svakom slučaju, u svemu treba biti umeren pa i u overkloku.

KOJE MARKE ZA OVERKLOK
Bez obzira na to da što se 99% ploča može overklokovati, nisu sve iste i mogućnost overkloka ne obećava i dobre overklok mogućnosti. Pitajte overklokere šta o proizvođačima matičnih ploča i oni će vam prvo reći Abit, možemo da pričamo o tome kako se svi trude da poprave svoje overklok mogućnosti, ali Abit je uvek pionir na svim poljima overkloka i to je činjenica. Naravno, Epox se takođe izborio za ime, naručito za AMD korisnike i predstavlja dobar izbor. Ne treba zaboraviti ni Asus ni ostale proizvođače, ali kod nas je situacija jednostavna, kada je overklok u pitanju kod Intela imate jednu mogućnost, to je Abit, kod AMD-a dve, Abit i Epox i to je to.
Što se memorije tiče, tu je malo komplikovanije, imate velika imena poput Corsaira, Kingstone-a, Cruciala, OCZ-a, Samsunga, ali ipak ta imena ne treba ništa da vam znače dok ne uzmete memoriju u svoje ruke i lično ne otkrijete njene granice.

P.S. Mislim da bi moderator/i treabli da ovu temu stave kao sticky jer skoro svakog dana nikne neka tema sa naslovom "kako da klokujem..."
 
sve, sve osim osnovnog obavestenja... Ako ne znate sta je klirovanje CMOS-a i kako se to obavlja, nemojte da klokujete masinu... da ne bude posle, probo ja a sada crni ekran...

jos treba napomenuti da iako masina mozda radi stabilno na temperaturi sobe od 22-23 stepena, ne mora da znaci da ce biti stabilna i na 28+

takodje, kada klokujete memoriju MORATE da istestirate i njenu stabilnost (sa memtester, gold memory i slicnim programima...)...
 
nDa....

ma ko hoce da ocuje masinu neka prvo kupi neku intel bx plocu i celeron na 333MHz sa nekom tnt karticom pa neka se vezba dok ne provali kako sta... ako i spali nije velika steta... greota je zezati se sa kompom za koji je neko dao 250+ evrica samo za plocu, proc, memoriju i graficku karticu... :?
 
d1:
nDa....

ma ko hoce da ocuje masinu neka prvo kupi neku intel bx plocu i celeron na 333MHz sa nekom tnt karticom pa neka se vezba dok ne provali kako sta... ako i spali nije velika steta... greota je zezati se sa kompom za koji je neko dao 250+ evrica samo za plocu, proc, memoriju i graficku karticu... :?
greota?!? ma jok zdravo je klokovati komp, jos ako ne znas kako se to radi onda ti to dodje kao veliki +. Ali treba pustiti ljude da klokuju mada ne nagovarati ali ne ni sprecavati! Uostalom setite se vasih pocetaka u klokovanju! zato ovde i postoje ljudi koji ce im ppomoci (kada vec klokuju da to zaista ne bude fatalno)
 
Racunare treba sto je moguce vise klokovati. To treba da rade SVI koji imaju racunar. Ako neko sedne za neklokovan racunar, treba odmah da ga maximalno klokuje kako god zna i ume. Ako ne ume, neka proba na bilo koji nacin. Treba zabraniti prodaju ploca koje ne omogucavaju klokovanje.

Prodavac i srviser racunara
 
Anonymous:
Racunare treba sto je moguce vise klokovati. To treba da rade SVI koji imaju racunar. Ako neko sedne za neklokovan racunar, treba odmah da ga maximalno klokuje kako god zna i ume. Ako ne ume, neka proba na bilo koji nacin. Treba zabraniti prodaju ploca koje ne omogucavaju klokovanje.

Prodavac i srviser racunara
ti si bas yebeno pametan decko jel...
 
Deco, pa occ. nije=igra vec usteda.
ja imam Abit NF7-s plocu i mali i jako jeftin(50 evra) T'Bred "B" 1700+ cpu,otkljucan naravno(svi Tbredovi sa "B" jezgrom su fabricki otkljucani) koji radi na 11x215 ili vam 2365MHz-a, mogla sam da pazarim taj 3400+ i platim ga 200+ evra!

maximum koji sam izvukla iz procesora je 2420 ali memorija(TwinMOS pc3200) nece da radi skroz stabilno na 220 magistrali, pa dok mi decko ne nabavi brzi ram :twisted: nista od obaranja licnog rekorda.

toliko o occ-u od mene :D
ako nekome treba neki savet neka javi...
 
slayer:
Deco, pa occ. nije=igra vec usteda.
ja imam Abit NF7-s plocu i mali i jako jeftin(50 evra) T'Bred "B" 1700+ cpu,otkljucan naravno(svi Tbredovi sa "B" jezgrom su fabricki otkljucani) koji radi na 11x215 ili vam 2365MHz-a, mogla sam da pazarim taj 3400+ i platim ga 200+ evra!

maximum koji sam izvukla iz procesora je 2420 ali memorija(TwinMOS pc3200) nece da radi skroz stabilno na 220 magistrali, pa dok mi decko ne nabavi brzi ram :twisted: nista od obaranja licnog rekorda.

toliko o occ-u od mene :D
ako nekome treba neki savet neka javi...
lep oc... koji kuler, napajanje... koje su temperature ploce, proca... koliki je napon na procu, ploci... pljuni jos neki info :)
 
temperatura CPU-a ne prelazi 50 u load-u,voltaza je 1.75MHz hladjen sa TT7+
ploca uvek drzi oko 35C,1.6v napon
memorija standardno 2.9v cas2-5-5
sve u dobro provetrenom kucistu Chief. sa psu-om od 420w
 

Back
Top