Kako overklokovati

d1:
pa ni za jedan procesor ne moze ti neko reci unapred da ce ocovan da radi.... da sigurno moze 2500+ da radi kao 3200+ onda bi ga amd prodavao kao 3200+ ....

ovako ces sta da uradis.... svetlija varijanta je da stavis nekoliko evrica u dzep i da dobijes ocovan cpu koji ce da radi kao tvoj koji vec imas.... tamnija varijanta je da dobijes par evrica i da dobijes proc koji nece moci da se ocuje iznad 2800+... a bukvalno je u pitanju par evrica :)
Imao sam ranije 2600+ i gigabytovu plocu kt400 i memoriju na 333mhz pa mi je radio do 2800+ ali ja verujem zbog memorije da nije mogao vise,a sad... ma poteracu ga do 3200+ 8)
 
POP Mare:
anon1mus:
POP Mare:
sonne:
POP Mare:
sonne:
Nemoguce da nece ni malo da se oc. Tebi proc. radi na 11x200 namesti u biosu podesavanja na Expert pa podizi malo FSB recimo na 210 tada bi procesor bez vecih problema trebao da ti radi na 2.3, ako radi idi dalje...
Ja sam ssvog bartona 2500 terao do 2.5 GHz!
Ma probao sam udje nekako u winows ali pukne za nekoliko minuta,zato cu sad lepo da ga prodam i uzmem 2500+ ili 2600+.Probao sam i napon da mu dignem ma nista ne pali


Tesko ces naci 2500+ i 2600+.
Jedino sa nekime da odradis nekakvu zamenu pa se onda igraj do mile volje :lol:
pOz.
Pa to cu i da uradim verovatno,nego reci ti meni jer ce 2500+ raditi na 11*200 posto je inace 11*166?

Radice ti ali pitanje je da li ce biti stabilan , evo moj 2600+ oc 3000+ 10.5*200 ,moze da radi kao 3200+ ali nestabilno.
Koju plocu,kuler,memoriju i napajanje imas??

Asus A7N8X Dl ,2x256 mb PQI ,kuler neki spire k'o buzdovan, napajanje neo(krsh) 300W
 
anon1mus:
POP Mare:
anon1mus:
POP Mare:
sonne:
POP Mare:
sonne:
Nemoguce da nece ni malo da se oc. Tebi proc. radi na 11x200 namesti u biosu podesavanja na Expert pa podizi malo FSB recimo na 210 tada bi procesor bez vecih problema trebao da ti radi na 2.3, ako radi idi dalje...
Ja sam ssvog bartona 2500 terao do 2.5 GHz!
Ma probao sam udje nekako u winows ali pukne za nekoliko minuta,zato cu sad lepo da ga prodam i uzmem 2500+ ili 2600+.Probao sam i napon da mu dignem ma nista ne pali


Tesko ces naci 2500+ i 2600+.
Jedino sa nekime da odradis nekakvu zamenu pa se onda igraj do mile volje :lol:
pOz.
Pa to cu i da uradim verovatno,nego reci ti meni jer ce 2500+ raditi na 11*200 posto je inace 11*166?

Radice ti ali pitanje je da li ce biti stabilan , evo moj 2600+ oc 3000+ 10.5*200 ,moze da radi kao 3200+ ali nestabilno.
Koju plocu,kuler,memoriju i napajanje imas??

Asus A7N8X Dl ,2x256 mb PQI ,kuler neki spire k'o buzdovan, napajanje neo(krsh) 300W
E a pazi ovo... Napajanje krs 350w memorija no name 2*256mb ddr 333mhz ploca asusova KT333 procesor barton 2500+ i kuler TT vulcano 7.Nasvirao sam ga do 2,1ghz ali je vec poceo da pravi probleme a na 2ghz radi ok :D
 
POP Mare:
E a pazi ovo... Napajanje krs 350w memorija no name 2*256mb ddr 333mhz ploca asusova KT333 procesor barton 2500+ i kuler TT vulcano 7.Nasvirao sam ga do 2,1ghz ali je vec poceo da pravi probleme a na 2ghz radi ok :D

Ala si ga nasvirao!!!
Pazi ovo: EPOX 8RDA3+ 2x256 PQI PC2700 napajanje 240W I barton 2500 radi na 2500! E to se zove nasvirati!
 
sonne:
POP Mare:
E a pazi ovo... Napajanje krs 350w memorija no name 2*256mb ddr 333mhz ploca asusova KT333 procesor barton 2500+ i kuler TT vulcano 7.Nasvirao sam ga do 2,1ghz ali je vec poceo da pravi probleme a na 2ghz radi ok :D

Ala si ga nasvirao!!!
Pazi ovo: EPOX 8RDA3+ 2x256 PQI PC2700 napajanje 240W I barton 2500 radi na 2500! E to se zove nasvirati!
Pa ja bas to i hocu kod sebe da probam samo sto imam jacu memoriju i napajanje,samo me zanima jer ce i 2800+ moci ko 2500+??
 
Prema mom iskustvu nece moci!
2800+ je 2500+ koji je neznatno bolji i doveden obicno do nekog svog maximuma. Ako zelis da uplivas u Oc. vode najbolje bi bilo da nadjes otkljucanog bartona a kasnije da predjes na neki ozbiljniji Intel.
 
sonne:
Prema mom iskustvu nece moci!
2800+ je 2500+ koji je neznatno bolji i doveden obicno do nekog svog maximuma. Ako zelis da uplivas u Oc. vode najbolje bi bilo da nadjes otkljucanog bartona a kasnije da predjes na neki ozbiljniji Intel.
Pa cek ako je 2800+ ustvari 2500+ samo "nasviraniji" sta je onda 3000+ i 3200+?!To je sve isto jezgro samo mislim da je neko kvalitenije a neko nije...
 
Da ja samo hocu da ti kazem da razlika u kvalitetu jezgra nije znacajna a da je 3200+ dosao do nekog svog maximuma (zapravo se moglo jos malo izvuci ali se AMD razumljivo okrenuo proizvodnji 64-robitnih procesora!
U 2500+ se cesto nalazilo jezgro koje je moglo da radi na 2.2 pa i vise GHz a u 3200+ se retko nalazilo jezgro koje je znacajnije moglo da se ubrza!
Da ne napominjem da su se u pocetku prodavali procesori kojma je Multiplier bio otkljucan!
 
sonne:
Pazi ovo: EPOX 8RDA3+ 2x256 PQI PC2700 napajanje 240W I barton 2500 radi na 2500! E to se zove nasvirati!
koliki ti te bio fsb, a koliki mnozilac i koliki napon na cpu, meni na abitu nf7-s sa pqi mem 512/400 i 2500+ bartonom (otkljucan) radi stabilno na 11.5x200 sa cpu naponom od 1.725, ali nikako da ga nateram preko toga :cry:
 
ficus:
sonne:
Pazi ovo: EPOX 8RDA3+ 2x256 PQI PC2700 napajanje 240W I barton 2500 radi na 2500! E to se zove nasvirati!
koliki ti te bio fsb, a koliki mnozilac i koliki napon na cpu, meni na abitu nf7-s sa pqi mem 512/400 i 2500+ bartonom (otkljucan) radi stabilno na 11.5x200 sa cpu naponom od 1.725, ali nikako da ga nateram preko toga :cry:

11.5x218 a napona se zaista nezecam mada nije bio znacajnije podizan.
pOz.
 
Evo sad citam ovaj forum i vidim da nista ne znam o oc-u. Moze li neko polagano da mi objasni bitne stvari vezane za klokovanje (mislim gde se sta radi i kako - napon, mnozilac, takt). Imam Barton 2500+, pise da radi na 1.84 Mhz i ako sam dobro izracunao to je 11*166. Bios je Award Modular BIOS v6.00PG i imam 256 MB DDR.
 
Evo vidi ovako klokovanje nije preporucljivo ako nisi siguran tacno u ono sto radis. Klokuje se iz biosa pritiskom na taster DEL pri ukljucivanju racunara. Povecavanjem FSB-a povecavas radni takt memorije i procesora FSB166 = DDR333 odnosno 2xFSB kod AMD mashina. Povecavanjem napona procesor moze da izdrzi se veci FSB, ali to utice na dodatno zagrevanje, a ako se previse greje moze i da crkne...
 
FROZEN:
Evo vidi ovako klokovanje nije preporucljivo ako nisi siguran tacno u ono sto radis. Klokuje se iz biosa pritiskom na taster DEL pri ukljucivanju racunara. Povecavanjem FSB-a povecavas radni takt memorije i procesora FSB166 = DDR333 odnosno 2xFSB kod AMD mashina. Povecavanjem napona procesor moze da izdrzi se veci FSB, ali to utice na dodatno zagrevanje, a ako se previse greje moze i da crkne...

u bre ala mu ti objasni!!! pa OC nije preporucljivo ni ako tacno znas sta radis ali ja neznam nikoga ko je rodjen sa time!
Znaci neka procita ovaj ceo topic pa neka krene nije nista tako dramaticno kako ga ti opisa. jedino sto moze da krene naopako jeste da procita ovo tvoje objasnjenje pa da krene u OC vode.
pOz.
 
Ljudi ,hoce li neko pomenuti i Sempron Procesore?
Sempron 2500, da li je zakljucan mnozilac ?
Imam gigabyte 7vt600p-rz ,i ne moze se fiksirati pci na 33 Mhz i AGP na 66 {memorija moze na 400},pa me interesuje do koje freq moze da bude PCI i AGP.
A kako da prebacim FSB sa 166 na 200 ,{ako je moguce a mislim da nije} posto je to podesavanje automatsko.
 
Prvo i osnovno pravilo kod overkloka je najpre obezbediti DOBRO hladjenje! To moze da podrazumeva i neke intervencije bushilicom na samom kucishtu (da vazduh lakshe ulazi, he,he,he...), kao i montiranje "osmica" gde god je to moguce.Najbolje je da dva uvlache vazduh s' donje strane prednjeg dela kucishta, dva isto tako da duvaju na AGP i PCI slotove, dva da izvlache topao vazduh iza procesora sa zadnje strane kucishta, a jedan da duva ka napolju sa sredine gornje strane kucishta. Isto tako je preporuchljivo da se vazduh za hladjenje procesora dovodi direktno spolja kroz neku cev(da se ne bi procesor hladio toplim vazduhom iz kucishta). Da sve ovo ne bi bilo suvishe buchno,treba birati ventilatore sa lezajevima (ball bearing) a izbegavati one sa chaurama (sleeve) i treba ih "utishati" pomocu potenciometara, a dotichne potenciometre ugraditi npr. u prednji panel za optichki uredjaj(CD rom).Da kucishte iznutra ne bi izgledalo na vrecu od usisivacha nakon par nedelja, pozeljno je na "usisne" ventilatore ugraditi filtere za prashinu (meni je posluzio filter od kuhinjskog aspiratora).
E,TEK SAD treba misliti o OC-u.A na tu temu bih mogao da dodam samo to da nije puko podizanje frekvencije procesora (internog kloka) dovoljno za dobre rezultate, vec treba teziti sto vecoj vrednosti FSB-a, jer na taj nachin procesor brze komunicira sa memorijom.Veoma je vazno i da memorijski klok bude sinhronizovan sa FSB-om, jer iz lichnog iskustva znam da KT400(A),KT600,i NForce2 sa FSB-om na 166, (tj. 333) rade
brze sa memorijom na 333 nego na 400MHz!Prema tome ispada da ako je FSB=166 a memorija radi (by SPD) na 400MHZ,isplati se spustiti mem. klok na 333MHZ uz "oshtrije" vrednosti za latencije!(Mada ne znam ko bi se josh zadrzavao na tako niskoj vrednosti za magistralu).Stoga ako je maksimalni FSB 216MHZ, treba u mashinu "turiti" neku memoriju koja radi na 433MHz (Corsair CMX 3500,npr.)I josh jedna zanimliva stvar: na novijim chipsetima (OC-ovanim) sa visokim FSB-om labave latencije ne kvare performanse kao kod starijih mashina, pa ako neko ima NForce3 250Gb ili neshto novije nek slobodno olabavi latencije zarad vece magistrale, isplati se. 8)
 
Zaboravih josh jednu bitnu stvarchicu: ako imate pasivni hladnjak na tzv."severnom mostu" (to je onaj chip odma' ispod procesorskog podnozja), taj isti ischupajte i bacite (mislim na hladnak, ne na chip), pa (uz upotrebu dobre termalne paste) ugradite neki bakarni sa kulerom. To ce obezbediti da vam plocha ne "rikne" od pregrejavanja.
Poz. :D
 
refrigahater.jpg

Jel ste videl sto je ATI odrzao neko takmicenje u oc.
Sada citam,nekom liku temperatura je bila -191c,ima
Athlon 64FX 55 and he was cranked up to 3.754GHz



Ja sam moj 3400+ oc do 2640MHz(12x220)temeperatura je bila oko 40-45c.
 

Back
Top