Ja kao delo
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 32

Tema: Ja kao delo

Zainteresovan član Pedja Kovacic (avatar)
    Učlanjen
    06.03.2004.
    Reputaciona moć
    54

Podrazumevano Ja kao delo

Na temu moderne i savremene umetnosti odlučio sam da napravim jedan lud potez do bola.
    Zamisao je sledeća. STare farmerke sam išarao auto lakom crvenim . plavim , žutim, Staru košulju sam isekao nešto isznad zglovoa i nju takođe išarao i umazo je malo ugljem. Al dobo nije ovo ništa neobično jer... ispod svega toga imam nameru da uradim bodiart po telu iznada struka i tako da se pojavim u školi u sledeći ponedeljak 1. aprila i da skinem pred celim razredom košulju i da pokažem svoje delo. Komentar moje devojke je da ima da me izbace naglavačke iz gimnazije ako se tako pojavim. Što ? zar to nije savremena umetnost. Imam i neku varijantu da možda na svom odelu napravim neki poduhvat kao tašisti tj da izlepim sve i svašta po sebi i malo maltera da ostavim da se zalepi. E to će biti delo.
    Ovo je nešto nalik salvadoru daliju samo što ja hoču malo da prkosim nekim opšte prihvaćeim normama oblačenja u školi i da pokažem da je sve izvodljivo . I neće baš mnogo čuditi profesore jer sam i dosad dolazio uprljan od boje jer zaspim u u ateljeu i nabrzaka odjurim u školu. Al ovako nešto nisu videli do sada.

Kad ovo izvedem i ako uspem fotografisaću se u sred škole sa društvom za uspomenu da me pamte onakkvog kakav jesam - otkačen. I tu fotku ću staviti na moje stranice i objaviću link ka tom "umetničkom delu" da vidite i date svoj sud , a zasad mi samo odgovorite kako vi gledate na ovakve ideje.

Guest

Podrazumevano

dragi Pedja,
    Lepo je sto zelis da se bavis umetnickim akcijama, ali treba da znas da skola nije pravo mesto za to, a kolege iz skole nisu likovni kriticari, pa ces uzalud potrositi svoju energiju. Ja sam pre 12 godina, dok sam bio u srednjoj skoli predlozio da se svi obucemo u crno na dan posmenog iz matematike. Svi su bili odusevljeni, uradili smo to sa velikim iscekivanjem reakcije, ali profesorka nije nista prokomentarisala ili nije primetila nasu akciju. Obzirom da si u ovoj zamisli sam, savet ti je da jos jednom razmislis o svom potezu. Uzgred, tacno je da sve moze postati umetnost, ali ako mislis da ces biti originalan, to sigurno neces. Danas su modne piste preplavljene takvim "umetnickim" i "antiumetnickim" shvatanjima mode. Inace mislim da si simpatican lik i da treba da nastavis da radis na sebi. Pozdrav Djart!

Učlanjen
    06.03.2004.
    Reputaciona moć
    54

Podrazumevano

Probaću pa ću da vidim reakciju jer garantujem da neće proći neopaženo - jer ima da dobijem garant epitet ludaka. Interesuje me njihova reakcija , dosada su reagovali na sve i svašta i komentarisali kako se ko obukao i često "savetovali" kako se netreba oblačiti. Neko bi pomislio da hoću da ih isprovocirama maksimalno a ja želim samo da pokažem da umetnost nema granice jer niko nedoživljava umetnost i umetničke slobode kao ja .

Guest

Podrazumevano

Ne, ti ne bi bio lud. Lud bi bio onaj ko bi tvoj ispad protumacio kao umetnost.
    Definitivno se umetnost priblizava svom kraju...Steta sto propade na ovako jadan nacin.

Učlanjen
    06.03.2004.
    Reputaciona moć
    54

Podrazumevano

Što smatraš ovo ispadom? Ja hoću samo da pokažem većini da nemora da bude umetničko delo samo ono što je većini dopadljivo jer većini se uglavnom sviđa kič.

Guest

Podrazumevano

moze i to tvoje delo da bude kic...

Učlanjen
    06.03.2004.
    Reputaciona moć
    54

Podrazumevano

Jel znaš definiciju kiča? Ako ne onda ću ti navesti pa prosudi dali ovo se može uvrstiti u kič

Pozdrav

Rio
    Guest

Podrazumevano

Hajde , molim te, navedi definiciju kica koju si mozda negde procitao ( Vujaklija i sl....)jer bih rekao da po godinama ne shvatas paravu definiciju kica...

Učlanjen
    06.03.2004.
    Reputaciona moć
    54

Podrazumevano

evo koje su razlike između umetnosti i kiča:
    1.umetničko delo je autentično , stvaralaćki čin genijalnog , duhovno motivisnog pojedinca ; u umetnosti je bitan detalj ali i organizacija delova u celini; u delu umetnika se intuitativno se nazire dublja estetska nužnost ;
    2. kič je neautentičan , sentimentalan , vulgaran , u kiču je detalj nešto sporedno ; dominira prozaična prijatnost ;Kič je prolaznai potrošna rob , ponovljiv je i stvar serijskog rada i reprodukcije ; kič se drži stereotipa i konvencija ; on nstoki da podmiri najbanalnije senzacije nekultivisane publike , odnosno pojednicu kojii se odao uživanju u uživanju.

Ko se neslaže sa ovim razlikam mislim da on nezna razliku između umetnosti i kiča.

Početnik
    Učlanjen
    20.03.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Ja mislim da ti nisi siguran u sebe i u svoju zamisao cim to nisi vec uradio nego nedelju dana unapred ispitujes teren i reakcije. Treba imati hrabrosti za umetnost.
    I by the way, danas je prvi april a ne u ponedeljak.

Učlanjen
    06.03.2004.
    Reputaciona moć
    54

Podrazumevano

Citat Original postavio Korifej
    Ja mislim da ti nisi siguran u sebe i u svoju zamisao cim to nisi vec uradio nego nedelju dana unapred ispitujes teren i reakcije. Treba imati hrabrosti za umetnost.
    I by the way, danas je prvi april a ne u ponedeljak.
    Samo iznosim moju zamisao i to ću realizovati bez obzira na to šta drugi kažu jer niko nemože da utiče na mene da promenim svoju ideju. Sad se po prvi put pruža prilika da to uradim pošto će ovo biti odobreno od strane profesora tj. moguće je raditi savremena umetnička dela a ova moja zamiso je ništa drugo do moderna umetnost. Jedva čekam da odem tako u školu i da prezentujem svoja rad. A što se tiče 1 aprila ja baš i neznam kad je koji dan jer nema neke važnosti za mene jer "živim" samo za vikend i dobar provod a za to mi nisu baš potrebni datumi.

Početnik
    Učlanjen
    20.03.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Ok, mada po meni tim odobravanjima si vec izgubio od efekta iznenadjenja i gotovo da ce to ocekivati. Veci sok ce biti da se ne pojavis tako obucen...
    A sto se tice datuma, nemoj ga onda ni pominjati ako ti nije bitan.

Rio
    Guest

Podrazumevano

ako je
    Citat Original postavio Korifej
    Ok, mada po meni tim odobravanjima si vec izgubio od efekta iznenadjenja i gotovo da ce to ocekivati. Veci sok ce biti da se ne pojavis tako obucen...
    A sto se tice datuma, nemoj ga onda ni pominjati ako ti nije bitan.
    Kic sentimentalan i vulgaran...?U isto vreme dve suprotnosti...? To je isto kao kad polazes vozacki pa ti instruktor kaze da kad vozis uzbrdo onda ubacis u manji stepen brzine i obratno... A kad sednes za volan vidis da nije bas sve tako...Isuvise si izanalizirao pojam kica u zelji da pobegnes od njega , sto moze da ti se vrati i te kako...Koliko ja shvatam niko ovde na topiku ne osudjuje tvoju zamisao, ali se svi slazu da nije to to... nije umetnost to...ako je umetnost stvaralacki cin, zasto to nisi uradio kao sto rece Korifej..tu se ne prica mnogo...to ti je isto kao kad imas dobar fazon a ne umes da ga ispricas i svi te gledaju bledo.... Tebi su mnogo veca razmisljanja kakav ce efekat da ima situacija posle tvog "umetnickog dela" , kako ce te gledati profesori, drugarice, drugovi, sta ce reci, a manje razmisljas kakvo ce samo umetnicko delo biti...to ne valja...ne valja... a opravdanje nalazis u modernoj umetnosti i slobodi izrazavanja...

Učlanjen
    06.03.2004.
    Reputaciona moć
    54

Podrazumevano

Ja sam rešio da to sve uradim bez obzira na sve a ovo temu sam postavio da samo vidim dali još neko podržava moju zamisao. Što je više komentara i osuda na moj račun i na račun mog razmišljanja tim sam više uspeo. Sutra idem u školu da prezentujem moj rad a što se tiče one rečeice da bi više postigao kad se nebi tako pojavio pošto se to može očekivati od mene mislim da baš nije tako. Jer me niko nije video u takvom izdanju čak ni ja sam sebe.

Čučete sutra kako su svi doživeli ovo umetničko delo.

arheolog
    Guest

Podrazumevano Dragi Pedja-umetnice

Dobronamerno: neznam i neslaze se pise odvojeno - ne znam i ne slaze, nekako ne ide uz umetnika da pravi pravopisne greske
    Drugo: cuo si za ono- `To sto te niko ne razume ne znaci da si umetnik...`
    Trece i najbitnije: napravi to sto si smilsio pa javi kakvi su efekti!

Učlanjen
    06.03.2004.
    Reputaciona moć
    54

Podrazumevano Re: Dragi Pedja-umetnice

Citat Original postavio arheolog
    Dobronamerno: neznam i neslaze se pise odvojeno - ne znam i ne slaze, nekako ne ide uz umetnika da pravi pravopisne greske
    Drugo: cuo si za ono- `To sto te niko ne razume ne znaci da si umetnik...`
    Trece i najbitnije: napravi to sto si smilsio pa javi kakvi su efekti!
    Evo sta se desilo... Usao sam normalno kao i uvek u školu a kad tamo na hodniku diša i zamalo me nije isterao al sam uspeo da ga ubedim da je to za rad iz likovnog.Profesorici se svidelo i zaključena mi je ocena na osnovu ovog poteza( neverovatno) al me je razrednica "oterala" iz škole tj. rekla je da idem kući da ne moram danas da dolazim i da se nepojavljujem dok se ne unormalim. E ovo je stvarno super razredna me pustila sa dva kontrolna , meni ovo nije ni palo napamet da može da se desi. Društvu je bilo super jer nisu mogli da veruju da sam ustanju da se tako pojavim. Razred je napravio opstrukciju tri časa zbog mog dela tj svi profesori su razgovarali o ovoj ideji i koji mi je cilj. A moj prost odgovor je da je ovo samo za rad iz likovnog i ništa više . Samo se profesorica engleskog snebivala i komentarisala kako baš nije u redu da se tako pojavljujem u školi. Kad me je pitala šta mi je otac rekao dobila je odgovor da me je otac podržao. Usledio je njen odgovor " e vi umetnici".

Sto se tiče reči koje se pišu odvojeno od rečce ne - žurim kada pišem , možeš videti da imam strašnih grešaka u špisanju tj nedostzaju slova ili su zamnjena nekim drugim to sve iz razloga što kucam bez gledanja pa još nisam savladao u potpunosti al je dobro i ovako.

Što se tiče onog `To sto te niko ne razume ne znaci da si umetnik...` ko kaže da me niko nerazume, Ni sam isam verovao da će me tolikem ase shvatiti i podržavati. Možda oni to shvataju kao bunt protiv škole, e to neznam.

Guest

Podrazumevano

Vidis Pedja, to sto si ti nama objasnjavao preko foruma, a tamo se krio iza "rada iz likovnog", odnosno autoriteta profesora likovnog, dovoljna je potvrda da ti bas i nisi siguran da to sto radis ima smisla. Umesto da napises manifest tvoje umetnosti i procitas ga pred svima, ti si se pravdao kao da i ti sam ne znas zasto tako izgledas, kao i sto svoje neznanje pravopisa pravdas brzinom kucanja.
    Moj ti je savet da pre svega budes iskren prema sebi, pa tek onda prema ostalima, jer se foliranje u umetnosti vrlo brzo provali. I jos jedno pitanje, ako jos uvek mislis da si otkrio "toplu vodu">
    Da li si cuo da je to sto ti pokusavas da okarakterises kao bunt davno uradio PUNK?
    Pozdrav, Djapeart
    *ovog puta sam malo stroziji, ali se nadam da ces kritike shvatiti dobronamerno.

Učlanjen
    06.03.2004.
    Reputaciona moć
    54

Podrazumevano

Citat Original postavio Anonymous
    Vidis Pedja, to sto si ti nama objasnjavao preko foruma, a tamo se krio iza "rada iz likovnog", odnosno autoriteta profesora likovnog, dovoljna je potvrda da ti bas i nisi siguran da to sto radis ima smisla. Umesto da napises manifest tvoje umetnosti i procitas ga pred svima, ti si se pravdao kao da i ti sam ne znas zasto tako izgledas, kao i sto svoje neznanje pravopisa pravdas brzinom kucanja.
    Moj ti je savet da pre svega budes iskren prema sebi, pa tek onda prema ostalima, jer se foliranje u umetnosti vrlo brzo provali. I jos jedno pitanje, ako jos uvek mislis da si otkrio "toplu vodu">
    Da li si cuo da je to sto ti pokusavas da okarakterises kao bunt davno uradio PUNK?
    Pozdrav, Djapeart
    *ovog puta sam malo stroziji, ali se nadam da ces kritike shvatiti dobronamerno.
    Uopšte nisam razmišljao da napravim nešto epohalno delo nego sam napravi ono što mi je palo napamet. A što se tiče foliranja stvarno mi ije jasno kako se ja to foliram( možda to i jeste istina smao što ja ne mogu da to sagledam). Da se nisam krio iza tog autoriteta profesora nebi ni ušao u gimnaziju ,možda bi i čak zaradio i koji ukor jer se ovde u gimnaziji dobijaju ukori i za mnogo banalnije stvari. A što se tiče manifesta možda ga jednog dana napišem al sada zasigurno neću. A što se tiče pravopisnih grešaka možeš pogledati na mom sajtu www.kovacic.co.sr koji je pun takvih greašak ako ne i gorih poput zamene slova (a-s,s-d,o-p, to su najčešće).

arheolog
    Guest

Podrazumevano

Ponavljam ne-razume, i ne-znam, izvini ako sam dosadna, greske su pravopisne a ne iz brzine.Ocito je da zuris i gutas slova ili ih brkas, ali to se ovde svima desava, pa ne bode oci.Ono ne- odvajaj jer se i u brzini podrazumeva!
    Izvini ne bih da zvucim kao neka od tvojih profanki, ali nekako mi taj bunt protiv skole i zivota nije dokaz neke `umetnosti`, ako je to baza i osnova svega.Mislim da solidno obrazovanje, pismenost i ucenost nijednoj umetnosti nisu naskolili, vec su joj samo dali dobru bazu i osnovu.Ovo pogotovu ako imas nameru da ti umetnost bude zivotno opredeljenje, i da te sutra ljudi ozbiljno shvate...
    A o likovnosti tvog dela tesko je ovako, na nevidjeno, meni zvuci interesantno...

Učlanjen
    06.03.2004.
    Reputaciona moć
    54

Podrazumevano

jeste pravopis mi je slaba strana dok kad treba napišem opismeni onda bude sve ok jer pazim dok ovako pišem tek toliko da može da se pročita i da se shvati. i neželim ja nikakav bunt protiv škole nego protiv konvencionalnog načina ponašanja i razmišljanja (ne samo u školi nego i u svim drugim prilikama)

Početnik
    Učlanjen
    20.03.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

E, Pedja,Pedja... Drago mi je da si to izveo. Mada licno, ne smatram to nekim podvigom, al' dobro.
    Nadam se da ces ubuduce prikazati nesto originalnija dela. I da, kada ces istaci sliku da vidimo kako si izgledao, pa da onda komentarisemo delo?

Učlanjen
    06.03.2004.
    Reputaciona moć
    54

Podrazumevano

Sliku ću staviti kada razvojem film i skeniram fotku.

Zainteresovan član Slikar (avatar)
    Učlanjen
    14.10.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    53

Podrazumevano Jadni Pedja...

Pedja, sine,
    mislim da bi jos vise iznenadio sve u svojoj skoli kad bi naucio pravopis i gramatiku!
    ops:

Učlanjen
    06.03.2004.
    Reputaciona moć
    54

Podrazumevano Re: Jadni Pedja...

Citat Original postavio Slikar
    Pedja, sine,
    mislim da bi jos vise iznenadio sve u svojoj skoli kad bi naucio pravopis i gramatiku!
    ops:
    Da znaš da moram da ti priznam da si u potpunosti u pravu.

Zainteresovan član Slikar (avatar)
    Učlanjen
    14.10.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    53

Podrazumevano Gramatika

Kako gramatika?
    Napreduješ li?
    Ima li novosti?

Slične teme