Glad za izdajnicima

Misliš, ili tvrdiš da je regent prvi put čuo za ideju o ujedinjenju Južnih Slovena u depeši Jugoslovenskog Odbora 11. februara 1916. i "iskreno oduševljen jugoslovenskom ideologijom", već 7. aprila 1916. uputio proglas vojsci...
Ne tvrdim ništa. Ti tvrdiš nešto u što, sasvim očigledno, ne možeš biti 100% siguran.
Kralj Aleksandar (tada regent) nikada ranije (pre izbijanja rata) u svojim proklamacijama, proglasima, nijednom javnom rečju nije pominjao ujedinjenje Jugoslovena. Kada je izbio rat prvobitni ratni cilj Srbije je bio oslobođenje svih Srba pod tuđinskom vlašću, da bi kasnije (tokom rata) apetiti porasli pa se počelo težiti stvaranju Jugoslavije.
Stvaranje Jugoslavije i ne bi bila tako loša ideja da su je Slovenci i Hrvati zaista želeli. Događaji koji su usledeli pokazali su da je to bila greška.
 
(...)
Što se tiče ostatka...
Priče o zabrani KPJ, neargumentovane tvrdnje o "nakazi od države", pa priče o atentatu - moram da priznam da nisam shvatio smisao.
Slažemo se u konstataciji da je Jugoslavija bila velika greška prouzrokovana (političkom) kratkovidošću kralja Aleksandra.
Ne slažemo se oko rata sa Austro-Ugarskom, gde ja tvrdim da taj rat nije izbio zbog toga što je Srbija želela rat.
Da pojasnim... Priča o zabrani KPJ je data samo kao inicijalna kapisla za seriju atentata koja je usledila posle toga... a hteo sam informacijama o atentatima samo da ilustrujem karakter regenta-kralja Aleksandra: autokrata, nabusitost, bandoglavost, njegova je najispravnija... i sve to je rezultiralo često naivnim i od vladaoca neočekivanim odlukama...

... zamisli, posle tolikih atentata, u Skupštini, na ministra policije, dva neuspela na njega samog... on ne samo da nije poveo svoje lično obezbedjenje u Marselj (da ne uvredi domaćine!???), već ni ličnog adjutanta, a nije hteo da obuče ni pancir...

... pa to sebi ne bi dozvolio ni kralj Ibi ili kralj Gоvno, glavni junak antidrame Alfreda Žarija, koji je, pod tim imenom zapanjio i šokirao Pariz 1896. godine.

Što se tiče Srbije, da se ispravim. Treba da stoji: I Srbija je želela rat!

Naravno da nisam ne samo 100 posto siguran, nego nisam siguran uopšte. Ja dajem činjenice koji mogu da dovedu do kvalitetne pretpostavke.

Kralj Aleksandar (tada regent) nikada ranije (pre izbijanja rata) u svojim proklamacijama, proglasima, nijednom javnom rečju nije pominjao ujedinjenje Jugoslovena.
Pa, nije bilo ni državnički korisno da to pominje... Aleksandrovo pominjanje ujedinjenja južnoslovenske braće značilo bi momentalno objavljivanje rata Auatro-Ugarske Srbiji...

... ili izvinjenje austrougarskoj monarhiji.

Opet, ovom konstatacijom, ne pobijaš činjenicama argumente koje sam dao u vezi sa tim da je morao da zna sve kada je ideja o ujedinjenju u pitanju.

Ajdemo, jedan primer...

Slikar Uroš Predić (1857-1953) bio je jedan od osnivača “Lade”. Uradio je i paradne portrete kralja Petra Prvog i kralja Aleksandra... a tada je slikana ličnost pozirala satima i danima... da li se, u toku rada, možda pričalo o nečemu... recimo o ideji jugoslovenstva?
 
@rdeki

Kolega, nema te...

Imali smo suprotstavljena mišljenja oko toga da li je Srbija uoči 1914. htela rat...

Pošto volim studiozno da pristupam svakoj temi, evo, našao sam i jedno svedočenje Milana Stojadinovića...

Godine 1908. izbila je "Aneksiona kriza". Na osnovu odluke Berlinskog Kongresa, 1878. Austro-Ugarska je ušla u Bosnu i Hercegovinu da uspostavi red i mir, ali su obe provincije ostale formalno sastavni deo turske carevine. Međutim, 6. oktobra 1908. austro-ugarski ministar spoljnih poslova grof Aehrenthal objavio je iznenađenoj Evropi aneksiju Bosne i Hercegovine.

Ovaj korak značio je otvoreno izazivanje Rusije, Srbije i Turske.

Predsednik Vlade Kraljevine Srbije, Nikola Pašić, zajedno sa naslednikom prestola princem Đorđem - koji je po Beogradu držao zapaljive govore protiv Austrije i postao stoga vrlo popularan - putovao je onda u Petrograd da pridobije Rusiju za odbranu srpskih interesa.

Te godine u Srbiji uzbuna je bila velika. Govorilo se samo o ratu. Ja sam tada bio student prava treće godine i kada je objavljen upis dobrovoljaca univerzitetske omladine, bio sam među prvima da se prijavim. Počeše vežbe na Topčiderskom Brdu, koje je onda bilo nenaseljeno. Bilo nas je za jedan bataljon, oko 800 dobrovoljaca. Za vežbanje dobismo drvene puške, jer pravih ni redovna vojska nije imala u dovoljnoj meri. Sećam se da smo po dosta hladnom vremenu i u zimskim kaputima vršili vežbe pod komandom kapetana Burmazovića.

Međunarodna kriza, zbog aneksije Bosne i Hercegovine, trajala je kratko vreme. Austro-ugarski stav podržavala je Nemačka u punoj meri. Rusija, nedovoljno spremljena za rat, povukla se. Konferencija glavnih evropskih sila primorala je Srbiju da "prizna" aneksiju kao "fiat accompli". Ostavši usamljena, srpska Vlada nije imala drugi izlaz, ali je to bilo povlačenje da bi se posle bolje skočilo.

Od tog momenta patriotske organizacije u Srbiji počinju sve veću aktivnost. Naročito se ističu: Narodna odbrana, četnička organizacija i "Slovenski jug".

Srbija se spremala da "osveti" aneksiju.
 
@ljuba miljkovic


Znash li neshto o uslovima koji su stajali u ultimatumu iz 1914?

Da li su ti uslovi bili bash toliko neprihvatljivi da je bio prihvatljiviji chak i rat sa jednom Austro-Ugarskom...?


Hvala unapred...
 
@ljuba miljkovic


Znash li neshto o uslovima koji su stajali u ultimatumu iz 1914?

Da li su ti uslovi bili bash toliko neprihvatljivi da je bio prihvatljiviji chak i rat sa jednom Austro-Ugarskom...?


Hvala unapred...
Imaš na strani 8 ove teme kompletne tekstove:

Ultimatum i Odgovor Kraljevine Srbije

Kada je reč o prihvatljivosti/neprihvatljivost, upravo o tome se sporimo.

Ja zastupam stanovište da su sve tačke bile prihvatljive, pogotovo ako bi insistiranje na nekakvom "ne/gaženju" ustava i zakona o postupku sudskom u krivičnim delima imalo za rezultat:

Srbija:
– vojni gubici: 450.000
– civilne žrtve: 650.000
– ukupno: 1.100.000
– ranjeni: 1.250.000...
 
Imaš na strani 8 ove teme kompletne tekstove:

Ultimatum i Odgovor Kraljevine Srbije

Kada je reč o prihvatljivosti/neprihvatljivost, upravo o tome se sporimo.

Ja zastupam stanovište da su sve tačke bile prihvatljive, pogotovo ako bi insistiranje na nekakvom "ne/gaženju" ustava i zakona o postupku sudskom u krivičnim delima imalo za rezultat:

Srbija:
– vojni gubici: 450.000
– civilne žrtve: 650.000
– ukupno: 1.100.000
– ranjeni: 1.250.000...



Ja bash to isto mislim, ali chisto da proverim kod tebe... :mrgreen:

Mis'im, tol'ki zhivoti... :roll:

Hvala na pomoci.
 
Da, i sada se postavlja pitanje da li se Nikola Pašić stvarno zezao kad je rekao:

Ako moramo da propadnemo, propašcemo u dobrom društvu!

I gde je za sve to vreme njegov sin Rade?

Istoričar i akademik prof. dr Andrej Mitrović:

"Država sa kojom smo ušli u dvadeseti vek imala je i svoje nacionalno ime i zvala se Kraljevina Srbija.
Jedna od "tekovina" nastupajućih istorijskih procesa, pre svega integrisanja, a potom i ratova, jeste odricanje od tog imena.
To se u to vreme dešavalo i drugim zemljama koje su imale ambiciju da ujedinjuju svoju "braću". Pruska je ujedinjavala Nemačku i iščezla, Pijemont je ujedinjavao Italiju i iščezao. Tokom komunisticke istorije i velika Rusija je ostala bez imena. Njena drzava se godinama zvala Savez Sovjetskih Socijalistickih Republika.

Vec Prvi balkanski rat 1912. godine sa Austro-Ugarskom, a u savezu sa Bugarima i Grcima, vodjen je sa idejom za narodno ujedinjenje. Bio je uspešan, baš kao i drugi balkanski rat, naredne 1913, sa dojućerašnjim saveznicima Bugarima, koji je bio "tipičan rat oko podele plena".
Srbi su po prvi put bili prihvaceni u svetu kao dobra vojska. Rastu srpske teritorije na Balkanu, a sa teritorijama i prestiz.(...)
Posle balkanskih ratova Srbija je bila znatno uvećana, zauzimajući centralni prostor Balkanskog poluostrva, uključujuci geopolitički i strateški važne doline Morave i Vardara. Cenu tih teritorija plaća 30.000 mrtvih i ranjenih Srba, što je u to vreme predstavljalo petinu srpske armije.

U Drugi balkanski rat Srbi su ušli sa idejom da imaju svoj izlaz na more, i to ne preko Crne Gore, već preko severne Albanije. Austro-Ugarska nam je tajno ponudila Solun, ali smo mi hteli Drač, pa nismo dobili ni jedno ni drugo.
Rat je pao na teret zapadnih srpskih krajeva, to jest Beograda, Kragujevca, Šapca, Kruševca...
Albanci sa Kosova nisu hteli u vojsku, a njihove vodje su pobegle u Albaniju i formirale čete koje su ratovale protiv Srba. Slično je bilo i sa Makedoncima.

Prvi svetski rat je, kao što se zna, otpoceo sarajevskim atentanom. Srbija je proglašena odgovornom za atentat i zbog njega je kažnjena ratom.
Pravi povod je, smatraju istoričari, napetost u odnosima izmedju Austro-Ugarske i Srbije koja tera svoje i dovlači strane sile (Britaniju) na Balkan. Austrijanci su hteli lokalni rat, ali ne i Nemci koji su imali program "bolje rat danas nego sutra".
Srbija, bar što se tice saveznika, intiligento vodi i ovaj rat. Iako teritorijalno odvojeni, povezani smo sa najmoćnijim silama sveta.
Ostaće kao anegdota zabeležene reči Nikole Pasica: "Ako moramo da propadnemo, propascemo u dobrom drustvu".
Srećom po nas "dobro društvo" dobija rat, a Srbija 89.300 kvadratnih kilometara, u novoj državi Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca, koja je nešto manja nego Titova države (bez Istre i Zadra).
I dalje raste naš prestiž u svetu, o čemu najbolje svedoci da ideju ujedinjene Evrope u Društvu naroda i plan kako to ostvariti podnose niko drugi do Francuska i Jugoslavija. U naše ime ministar Vojislav Marinković.

Prvi svetski rat nije finansiran iz srpskih sredstava. Finansirali su nas Francuzi i Englezi, koji su kreditirali i Ruse. Tu su i propale francuske finansije, jer ni mi ni Rusi nikada nismo vratili pare, zbog čega su se sa nama i sudili u Hagu.

Uprkos svim ovim podacima rat je bio velika tragedija. U uspešnim bitkama na Ceru i Kolubari, a naročito prilikom prelaska preko Albanije i na Solunskom frontu, Srbi su izgubili mnogo ljudi.

Nasa istoriografija voli da ubija Srbe, što više to bolje, Istina je da smo u Prvom svetskom ratu izgubili oko 350.000 vojnika. Armija je tada brojala oko 700.000, a stanovnika je bilo 4.500.000, od čega Srba ispod 3.000.000. Stradalo je i oko 600.000 civilnog stanovništva, što u borbenim operacijama, što u logorima. Narod je pokošen i tifusom i kolerom, od čega je umrlo 130.000 ljudi.

Već na samom pocetku rata 1914. izgubili smo i cvet vojske, dečake i najbolje oficire, 30.000 ljudi, stradalo je posle povlačenja jugoslovenske vojske kroz Albaniju, u gerilskim ustancima. Procena je da je samo u jednomesecnom Toplickom ustanku stradalo od 15 do 20.000 Srba."

Zanimljiv je uvod u ovaj članak:

Zvanične statistike, u dvadesetom veku priznaju "samo" pet ratova: dva balkanska, dva svetska i poslednji sa NATO-paktom.
Treba tu, ipak, dodati i one "u kojima nismo učestvovali", u Hrvatskoj 1991, i u Bosni 1992 - 1995 godine, sa kojima smo održali prosek iz devetnaestog veka tokom kojeg je ostvaren identičan skor sa dva ustanka, dve veće bune i tri rata.

Kad bi se ove stvari mogle uprosečiti, moglo bi se reći da su Srbi uzimali pušku u ruke na svakih 14 godina, odnosno da jedan Srbin za života doživi pet ratova, po čemu smo, zaista, natprosečan narod.

Rezultat ratničke proslošti je, po rečima demografa, poguban:

Srba bi po njihovim mišljenjima sada trebalo da bude 27 miliona, ali ih ima jedva šest.

Računa se da je u dvadesetom veku, "najkrvavijem u srpskoj istoriji", izgubljeno najmanje četiri miliona ljudi.

(Gordana JOCIC, RATNICKI NAROD, Nezavisna Svetlost)

A šta je radio i gde je bio Pašićev sin Radivoje-Rada?
 
Predstava u Dvoru

Čin I

Nikola Pašić izlaže prestolonasledniku politički program budućeg kabineta...

Aleksandar poskoči sa prestola, kao glumac kada na scenu od kolege dobije šlagvort za svoju rolu, i upita:

- Da li ćete vaspitavati srpsku mladež kao što ste vaspitavali vašeg sina?

Ovo pitanje, puno surove ironije, namah prekide misao i dah u Pašića i on pritisnu dlan na levu stranu grudi da bi smirio lupanje srca.

- Ne razumem, vaše veličanstvo... Ovaj, kakve veze ima moj sin Rada sa vaspitanjem omladine srpske, ovaj, naše nove države SHS?

Kralj pritisnu zvonce i u kabinet stupi Dragomir Janković, ministar dvora.

- Gospodine Jankoviću, vi ste dramski pisac?

- Na prvom mestu podanik i službenik vašeg veličanstva, a zatim sve drugo. Zapovedajte!

- Pročitajte nekoliko scena iz budućeg komedije, ja bih rekao da će se zvati "Otac i sin"... Vi lepo umete da naglasite i istaknete ono što je u dramskom delu važno, deder.

Dramski pisac se iskašlja i poče da čita:

- Stranački prijatelji: - Bajo, tvoj sin Rada je ukrao 160 vagona šećera... Pašić: - Šta ćete, dete, pa voli slatko...

Aleksandar se smeje glasno, kroz nos, trlja ruke, zadovoljan je Pašićevim zaprepašćenjem zbog ove anegdote koja je stigla na dvor. Izmišljena da ruži njegovu porodicu, a njega ruši u politici.

- Veličanstvo, mog sina koriste rđave osobe, a on ne ume da se sačuva. Ima meko srce.

- Kao i kod mene, kriva je rđava okolina... Čitajte dalje!

- Ovo se zbiva u parlamentu. Poslanik: - Ništa jednu ličnost ne čini tako trivijalnom kao stalno uživanje, a upravo tom tipu pripada i sin našeg uvaženog predsednika Pašića. On je odrastao u egoističkoj sredini koja mu je od malih nogu ispunjavala sve želje, laskajući iz koristoljublja vrlom sinu, a misleći
na oca. Prošavši kroz visoku školu marifetluka, mladi Pašić je postao moralno impotentan. On ne ume više da razlikuje dobro od zla i sam postaje izvor etičke kuge, pravo žarište nemorala, žarište zaraze... Mi nemamo instituciju - ostrakizam, ali javno mnjenje se već izjasnilo: - napolje iz države sa Radom Pašićem i njegovom tevabijom!... Pašić: - Moj Rada ima detinju čistu dušu, ali je okružen raznim probisvetima... Dosta je bilo priče, da ostavim nešto i za sutra.

- JESTE li vi za to da vaš sin ode iz zemlje?

- Ovaj, pa moj Rada je dosta poboravio po strani. I žena mu je Grkinja.

- Znam, znam, ceo rat mu je prošao u provodima po pariskim kafešantanima, a jahtom je oplovio grčku obalu i uplovio u bračne vode... Videli ste kod Valone lese umrlih dečaka, a drugi su pak gledali kako vaš sin sunča golu guzicu na morskoj plaži. Bio je toliko drzak da je jahtom doplovio na Krf, ali se nije setio da baci venac onima koje smo sahranjivali u moru, jer na Vidu nije bilo više mesta za grobove.

Pašiću zadrhta brada, mucao je, dok mu jezik nije ponovo proradio.

- Drugi su ga nagovarali, a ja sam mu naložio da odmah napusti Krf... I on je otplovio.

- Prema tome, ponavljam, kako ćete vaspitavati našu mladež? Kao vašeg sina?

Pašić je ćutao i kršio šake, slegao ramenima, čekao da se okonča ova užasna audijencija.
 
Predstava u Dvoru

Čin II

- Zalažete se za čvršći stav prema Musoliniju...

- Ovaj, jeste... Poteže za našim teritorijama...

- A zajam za gradnju železnice? - podseti kralj vođu radikala na novas koje taj isti Musolini treba da pošalje kraljevini Es-Ha-Es za šine, vagone i lokomotive.

- To već nije spoljna politika - nije se dao Pašić.

- Nego šta je?

- Međudržavni, ovaj, međubankarski posao.

- Dobro, dobro... Da se vratimo našim unutrašnjim prilikama - prekide kralj Pašića i dade znak dramskom piscu Dragomiru da čita dalje.

- Vrhunac finansijske afere Rade Pašića u vezi je sa zajmom od Italije.

MINISTRE Jankoviću, napravite pauzu pre nego što nastavite čitanje tog tragikomičnog dramskog dela - reče kralj i uperi kratkovide oči u dugu sedu bradu.

- Veličanstvo, kad siromah traži zajam mora primiti uslove bogatog - reciplira Pašić.

- Zbog procenta koji je uzeo vaš sin - saseče kralj najvećeg srpskog političara.

- Ovaj, ne znam ništa o tim procentima - odmuca Pašić.

- Ali, za to znaju svi drugi, pa čak i neki novinari... Kako da vam poverim mandat, kad radi materijalne koristi vašeg sina odobravate tako važan međudržavni ugovor. Moj otac, blaženopočivši Petar Oslobodilac odrekao se starijeg sina Đorđa radi dobra kraljevine... Ako želite fotelju prvog ministra, onda se distancirajte od sina ogrezlog u korupciji i malverzacijama. Ili - ili! - viknu kralj.

- Počivši kralj ima dva sina, a ja jednog - nije se dao stari lisac, pa se okrete Jankoviću. - Ima li još te komendije, gospodine Stojadinoviću?

- Nisam ja Stojadinović, nego Janković - ispravi starca ljutiti ministar dvora. Naime, pošto je kralj bio ljut na Pašića, morao je isto raspoloženje da ispoljava i njegov ministar iz neposredne blizine.

- Ovo je, izvinite, pomešao sam vas sa onim Dragišom, načelnikom, jer i on isto to trubi o mom Radi. A zašto? Zato što su se zavadili oko neke provizije... Kad čoveku nešto pofali, onda on isteruje pravdu.

Aleksandar lupi pesnicom o sto i ustade. Ustadoše i prisutni. Kralj se nekako smiri, pa se spusti na presto. Spustiše se i ostali u fotelje. Pašić prostenja. Ali Aleksandar je nastavljao da ga muči.

- Nu, kako se usuđuje ta avetinja - vikao je monarh na crnogorskom - da falsifikuje moj potpis na menici? Koristite moj autoritet za pljačku. To ne dopuštam, nedozvoljavam! Da raščistimo: ili ćete sa svojom strankom da vodite državnu politiku ili ćete da štitite afere svog sina? Odlučite se i to odmah!

- To je razdvojeno. Skupštinski anketni odbor ispituje sve u vezi sa optužbama na račun moga Rade, pa ako se dokažu, odgovaraće... A politički život ide dalje.

- Neće ići dalje, velju! Znam vas odavno, kad ste me dočekali na beogradskoj železničkoj stanici 1903, imao sam tada petnaest godina. Poštovao sam vas i znam šta ste sve pretrpeli pod vladavinom Obrenovića, ali sve ima svoje granice. Ponavljam: sin ili mandat?

- Ovaj, veličanstvo, sin je sin, a mandat je mandat...

- Ja ovo više neću i ne mogu da trpim... Neka neko drugi iz radikalskih redova dođe po mandat... Dok se ispituje gomila prljavih rabota Radomira Pašića, Nikola Pašić neće dobiti moj pristanak da formira novu vladu.

- Tako je dogovoreno - nije popuštala seda brada.

- Ne, nego tako vi hoćete da bi spasli sina od odgovornosti zbog lopovluka. Ako ste naredili vašim stranačkim poslušnicima, meni ne možete tako što da iznudite. Odlučite smesta, nemam više vremena da se oko toga bakćem. Dakle? - uperi svoja debela sočiva kratkovida krunisana glava u Pašića.

- U pitanju je moja čast i čast moga sina.

- Država je važnija od oca i sina, pa ma koji bili.

- Vaše veličanstvo, vreme za audijenciju je isteklo.
 
Predstava u Dvoru

Čin III (U Pašićevoj kući)

Ušao je u toplu, prijatnu sobu, gde su ga čekale supruga Đurđina i ćerka Dara. Trebalo je da tu bude i sin Rada, rekao mu je da ga sečaka posle audijencije, ali po svom običaju nestašni mladić Pašić je kasnio. Ili se negde zamajao sa društvom koje ga upropaštava, vuče po noćnim kafanama, u kojima pevaju i igraju golišave Ruskinje koje su pobegle od boljševika.

- Ovaj, uplašio sam se da ću umreti tamo u dvoru, a kad sam se posle audijencije našao u autu, krstio sam se i Boga molio da živ stignem kući... Gde je Rada?

- Javio se da će malo zakasniti, odgovara supruga Đurđina.

- Po svom običaju... Daro, skuvaj mi čaj od onih trava koje mi moji drugovi donose sa Rtnja... da se malo povratim... Prevalio sam preko glave pet ratova i dve bune, ali zamalo da me ubije prejaka kraljeva reč.

- On je tiranin - žestoko uzvrati ćerka.

- Nemoj tako o kralju, ćeri, eh, Rada, moj Rada... Nesrećniji je nego što sam mislio.

- Ti si ga raspustio, Nikola - prebaci mu žena.

U sobu uđe Rada, poljubi oca i ova sinova nežnost ga poprilično okrepi.
Srkutao je čaj i slušao Radu, koji je mahao tabakom i obraćao se porodici:

- Lepšu odbranu u životu nisam čuo. Slušajte: "Radomir Pašić, gospodo sudije, ne vrši atak ni na čiju čast, ni na čiju slobodu, ni na čije imanje; on sa pijukom u ruci ide tamo gde od potopa leži neizmerno blago koje uzalud čeka preduzimljive duhove naše zemlje." Šta kažeš, tata?

- Čije su to reči?

- Moga advokata Pavlovića. Odgovara onom odvratnom ucenjivaču i lažovu Dragiši Stojadinoviću - objašnjava i nastavlja da čita: "Radomir Pašić, gospodo sudije, ne uzima ništa od društva, ništa od države, sve što uzima, uzima od prirode, a uzimati od prirode pa davati društvu, to znači vršiti jednu korisnu socijalnu misiju i biti pionir ekonomskog progresa i civilizacije." Sjajna, duboko misaona definicija mojih geoloških i rudarskih poduhvata, zar ne?

- Tačno, ali mnogo ukrašljivo... Ama lako ćemo sa Dragišom, nego šta ćemo sa skupštinskom anketom?

- Pa, to ćeš ti, tata, svršiti, kao što si i do sada rešavao. Odugovlači dok ne izbije neka jača afera, pa će se na ovu zaboraviti - spremno odgovori sin naviknut da otac preuzima gnev publikuma i polako ga stiša ili gurne u zaborav.

- Drukčije je bilo ranije. Anketu podupiru svi, pa i kralj. Ne mogu ništa bez mandata, a danas mi je u dvoru jasno rečeno da ja predsednik vlade ne mogu biti dok se ne završi ovo ispitivanje. Ovaj, teško da teže ne može biti. Čak je i vikao na mene jače nego Milan Obrenović kad me je optužio da ja stojim iza Ivanjdanjskog atentata.

Rada je ponovo poljubio oca i istrčao iz kuće, pa ušao u taksi koji ga je čekao pred kapijom. Odvezao se u veselo društvo, gde su jecale balalajke, penušao se šampanjac i ronile suze lepe Ruskinje.

Lakej uđe u sobu s vešću da je stigao ministar dvora sa kraljevom porukom.
Iz dnevne sobe, tople i udobne, starac pređe u kabinet i tu dočeka stojeći ministra Jankovića.

- Hvala gospodine Pašiću, ja ću biti vrlo kratak, upravo onoliko koliko je kraljeva poruka kratka, dakle...

- Ovaj, ja sam spreman da vernopodanički služim kralja i otadžbinu i spreman sam da iz ovih stopa krenem u dvor i prihvatim mandat.

- Njegovo veličanstvo poručuje da žali zbog izvesnih preoštrih reči koje vam je uputio na današnjoj audijenciji, ali...

- Ne mari, ja sam to već zanemario i ostajem pri mojim principima da su dela uvek iznad reči... Što se tiče spoljašnje politike, tu se više ne sme ustupati Musoliniju, a na unutrašnjem planu, pre svega vaspitanje naše divne mladeži, naše budućnosti... Samo kad se setim Valone...

- Takođe veličanstvo vam poručuje da ostaje pri odluci da vam ne poveri mandat dok ste pod anketom.

Pašić se zanese i pridrža za naslon fotelje da ne bi pao. Ponovo mu se smrači pred očima, a brada mu zadrhta.

- To je sve što vam je veličanstvo poručilo, laku noć, gospodine Pašiću - reče Janković, lako se nakloni i izađe.

Pašić osta naslonjen na fotelju, ne razbirajući da li je sve ovo što vidi i čuje privid ili stvarnost njegovog poznog života...

- Zovite Radu, zar nijedno veče ne može da provede sa nama - malo se kao naljuti na sina Pašić.

- Doveo si ga na presto, a on ti ovako vraća! Đorđe je bolji od njega! Uostalom čemu možemo da se nadamo od čoveka koji je rođenom bratu oteo krunu, a potom ga strpao u ludnicu! - besnela je Dara.

- Ne smeš tako o kralju, kćeri. Aleksandar je dobar, ali je okružen rđavim ljudima, kao i naš Rada... Ima loše savetnike.

- Krunu nije oteo samo bratu, nego i ocu - umeša se u razgovor Đurđina, koja je prmećivala na Nikoli senku smrti. Treba javiti Pavi da doputuje.

- Što nema Rade - upita Nikola, jednako mu je nedostajao sin, osećao je potrebu da oseti njegove usne na svom čelu ili obrazima, a i da ga malo drži za ruku. Lakše će umreti, ako bude osećao sinovljev dlan na svome.

- Znači li to da kralj ukida parlament, a jača monarhiju i svoju političku moć? - Dara je bila dosta upućena u političke prilike, jer je njen blizak prijatelj, pa i više od toga, bio obrazovan novinar "Politike" gospodin Svetovski. Čudo da ga još nema. On obično navrati uveče da prenese šta zna, i da čuje od Pašića ono što želi da poruči javnosti.

Najzad stiže Rada, zajapuren i reklo bi se nezadovoljan što su ga prekinuli u njegovim
divnim večernjim uživanjima u ženama i šampanjcu.
- Tata - poljubi ga ovlaš iznad obrve. - Zvao si me?
- Nešto važno sam imao da ti kažem, ali sam zaboravio dok sam te čekao, ostani s nama, setiću se.
- Ali, moji poslovi - skoro jauknu, pa primetivši molećiv očev pogeld sažali se i reče: - Ostaću.

Stari ustaje s naporom i vadi svoju šatulu iz ormana. Stavlja je na sto, otvara i ređa kamenčiće... Uprkos velikim svotama iz raznih "poslova", Radomiru Pašiću je trebalo sve više i više. A pri tom, recimo, po Begradu ga je jurio jedan moler kojem nije platio krečenje stana i tog istog onog dana kada je jednoj prolaznoj ljubavnici poklonio bundu čija je vrednost bila otprilike kao višegodišnja plata jednog srpskog učitelja.

Rada je nestrpljiv, dosadno mu je u domu svojih roditelja, a još dosadnije u stanu gde ga gnjavi supruga Bebeka, a deca dosađuju. Iz hladne decembarske noći do njega dopiru zvuci ruske balalajke i cika obnaženih igračica.

- Nikola, hajde da večeramo - poziva ga supruga.

- Ovaj, nisam gladan.

- Rado, večeraj s nama - reče Dara.

- Bio sam na kasnom ručku, a inače mi je preporučeno zbog gojaznosti da izostavim večeru, ali bih rado popio čašu vina.

- Sad ću ja - veli starac, ustaje, vadi iz džepa prsluka ključić, prilazi ormanu, izvači bocu crnog vina iz njegovog zaječarskog vinograda.

U tom trenutku se zanese, ispusti bocu, koja pade na tepih, ali osta cela, pa se skljoka. Pritrča mu Rada, a Đurđina i Dara povkaše:

- Nikola! Tata!

Pašić pokušava nešto da izgovori, ali mu se samo usne miču, a glasa nema, a oči mu se kolutaju, lice krivi.

- Daro, brzo lekara - viknu sin pridržavajući oca.

Lekar je stigao, pregledao Pašića položenog u postelji, slegnuo ramenima i kratko rekao:

- Moždani udar... Kaplja.

- Ima li nade, doktore? - upita Rada.

- Preduzećemo sve što je u našoj moći.
 
Predstava u Dvoru

Čin IV (U Pašićevoj kući)

I preduzeli su, ali nije bilo pomoći.

Ujutru je beogradska "Politika" objavila:
"Beograd, 10. 12. 1926.
U trekutku kada je izgledalo da se svom snagom, i fizičkom i dihovnom, vraća u punu plitičku borbu, gospodin Pašić je iznenada noćas teško oboleo. Sva je porodica okupljena oko njegove postelje. Najintimniji njegovi prijatelji čekaju sa sterepnjom i teškom slutnjom u njegovom stanu, ishod ovog iznenadnog oboljenja..."

U petnaest do dvanaest u masu okupljenu oko kuće na uglu Pozorišne i Gospodar Jevremove ušli su agenti, a potom su stigli žandarmi i napravili prolaz za one koji izlaze iz crne dvorske limuzine za kralja Aleksandra Karađorđevića i njegovog brata od strica Pavla.

Aleksandar je skinuo cilindar, radije je na glavu stavljao generalsku šapku u prigodnim prilikama, i stupio u dom najvećeg, do juče živog, srpskog političara. Knez Pavle, elegantan, skide glaze rukavice i stavlja ih u cilindar i prilazi gospođi Đurđini, rukuje se s njom, a zatim kralj unjkavo, nevoljno izgovara:

- Gospođo Pašić, primite moje iskreno i duboko saučešće. Izgubili smo iznenada velikog političara, zaslužnog za pobedu u ratu i stvaranje nove naše troimene kraljevine. Razumem vaš bol, ali priberite snage da negujete uspomenu na vašeg velikog besmrtnog muža.

- Hvala, vaše veličanstvo.

- Madam, že... - poče Pavle na francuskom, ali se brzo vrati na srpski: - Nemilosrdna avet ubila je cvet srpske istorije, ali njegovo delo je jače od neumitne naše prolaznosti.

- Hvala, visočanstvo.

Kralj pruži ruku Dari:
- Razumem vaš bol za gubitkom oca, jer sam i ja rano ostao bez majke, a zatim i bez oca. Neka vas teši vaša plemenita majka i vi nju...

Najzad se sretoše pogledi Radomirov i Aleksandrov. Iako je trenutak bio svečano tužan u njihovim očima zaiskriše ovozemaljske, prizemne misli. U kraljevima očima Rada otkri misao: "Lopove, dokle ćeš?" A kralj spozna neizgovoreno pitanje u Radinim očima: "On je bio cilj a ne ja".

- Moje saučešše, gospodine Radomire... Nemojte ničim povrediti uspomenu na vašeg velikog oca.

- Hvala, veličanstvo, ali skupštinska anketa je velika sramota za čast moga oca i moju, takođe.

- Anketa! - začudi se kralj. - Zar u ovom teškom času možete misliti na tako što?

- Anketa je tatu ubila. Ukaljali su njegovo ime, nahuškali neljudi političke pse... Bagru...

- Neće više biti ankete - prekide kralj sina.

- Hvala, vaše veličanstvo - sinu radošću tužni potomak.

- Ni vas niko više neće uznemiravati.

- Blagodarim, vaše veličanstvo.

- Anketa je umrla zajedno sa vašim ocem.

- Vi ste, veličanstvo, uvek prema našoj porodici, a pogotovo prema mom pokojnom ocu, iskazivali veliku naklonost, hvala.

Kralj sa knezom uđe u veliku sobu. Na odru je ležao Nikola Pašić. Uvek je imao miran izraz lica, ali nikad ovakav, potpun i trajan, večan. Kovčeg je bio zasut hrizantemama i drugim zimskim cvetovima, a nad glavom se povijao plamičak voštanice.

Aleksandar i Pavle se pokloniše odru i napustiše dom Pašićevih. Nekoliko radoznalih Beograđana ne propustiše priliku da pozdrave Aleksandra sa: "Živeo kralj!" On im je zahvalno odmahnuo. Voleo je da mu narod kliče.

U autu Aleksandar reče Pavlu:

- Pokojnik i na odru izgleda isto onako mirno i dostojanstveno kakav je bio za života.

- Bela brada. Ikona na grudima. Hrizantete i karanfili na nogama. Sveće i svetlost zimskog sunca u purpurnim zavesama. Sve je komponovano sa ukusom, kao na slici nekog starog renesansnog majstora - opisa Pavle svoj utisak.

Kralj je održao reč: anketni odbor Narodne skupštine je prestao da ispituje afere Radomira Pašića. Bilo je raznih priča po Beogradu o iznenadnoj Pašićevoj smrti, pa i jedna sasvim neobična i malo verovatna: otac je umro da bi kralj njegovog sina ostavio na miru. Toliko je Nikola voleo naslednika Radomira. Bilo je tu i šaljivih predloga: da se na spomeniku najvećem srpskom političaru ispiše: "Sahranio sam tri kralja, a četvrti je pokopao mene da i njega ne bih strpao u grob!"

Živorad LAZIĆ, PAŠIĆ I KRALJ, Večernje novosti
 
Poslednja izmena:
rdeki

Kolega, nema te...
Šta ćeš... Viša sila..
No, eto me...

Imali smo suprotstavljena mišljenja oko toga da li je Srbija uoči 1914. htela rat...
I još uvek imamo.
Imam u vidu proglas koji je uoči rata regent Aleksandar objavio srpskoj vojsci. Ne mogu da nađem link, a (iskreno) mrzi me da prekucavam šta je tu rečeno.
Zatim, mnogo govori i to da ultimatum nije odbačen u potpunosti, već je za dve tačke zatraženo objašnjenje i nisu sasvim odbačene, već je zatraženo da se o njima raspravlja u međunarodnim institucijama.

Srbija se spremala da "osveti" aneksiju.
Šta je Srbija konkretno uradila da bi "osvetila" aneksiju?
 
Da pojasnim... Priča o zabrani KPJ je data samo kao inicijalna kapisla za seriju atentata koja je usledila posle toga... a hteo sam informacijama o atentatima samo da ilustrujem karakter regenta-kralja Aleksandra: autokrata, nabusitost, bandoglavost, njegova je najispravnija... i sve to je rezultiralo često naivnim i od vladaoca neočekivanim odlukama...
Sa istorijske distance, posle svega što se desilo, da se slučajno mogu vratiti u ono vreme i biti vlast i ja bih zabranio KPJ.
Komunisti su bili zabranjeni i u mnogim drugim mnogo "demokratskijim" zemljama, pa ne vidim uopšte u čemu je tu problem.


... zamisli, posle tolikih atentata, u Skupštini, na ministra policije, dva neuspela na njega samog... on ne samo da nije poveo svoje lično obezbedjenje u Marselj (da ne uvredi domaćine!???), već ni ličnog adjutanta, a nije hteo da obuče ni pancir...
Lik koji je za vreme rata bio često u rovovima sa svojim vojnicima ponašao se kao neko ko se ne boji za sopstveni život, i to mu se danas uzima za zlo....



Što se tiče Srbije, da se ispravim. Treba da stoji: I Srbija je želela rat!
Čime je to Srbija pokazala? Suprostavila se formiranju Albanije? Nije progutala upad albanskih četa na srpsku teritoriju? Nije prihvatila 8 od 10 tačaka ultimatuma, a za one dve nije tražila razgovor?

Naravno da nisam ne samo 100 posto siguran, nego nisam siguran uopšte. Ja dajem činjenice koji mogu da dovedu do kvalitetne pretpostavke.
Pa sada... Ovo je malko diskutabilno...


Pa, nije bilo ni državnički korisno da to pominje... Aleksandrovo pominjanje ujedinjenja južnoslovenske braće značilo bi momentalno objavljivanje rata Auatro-Ugarske Srbiji...
A Srbija koja je želela rat se ustručavala?

Opet, ovom konstatacijom, ne pobijaš činjenicama argumente koje sam dao u vezi sa tim da je morao da zna sve kada je ideja o ujedinjenju u pitanju.

Ajdemo, jedan primer...

Slikar Uroš Predić (1857-1953) bio je jedan od osnivača “Lade”. Uradio je i paradne portrete kralja Petra Prvog i kralja Aleksandra... a tada je slikana ličnost pozirala satima i danima... da li se, u toku rada, možda pričalo o nečemu... recimo o ideji jugoslovenstva?
A argumenti su: "Oni su morali pričati o ovome ili onome....", kao da si ti lično bio prisutan tamo i slušao o čemu to oni pričaju?????
Izvini, ali ovo je nagađanje, a ne argument.
 
Bolje da nisi dizao temu... lepo je "otišla da odmara" na drugu stranu... jer i dalje nastavljaš istim načinom...

Ja o karakteru regenta-kralja:
Da pojasnim... Priča o zabrani KPJ je data samo kao inicijalna kapisla za seriju atentata koja je usledila posle toga... a hteo sam informacijama o atentatima samo da ilustrujem karakter regenta-kralja Aleksandra: autokrata, nabusitost, bandoglavost, njegova je najispravnija... i sve to je rezultiralo često naivnim i od vladaoca neočekivanim odlukama...
... ti o KPJ...

Ja o neodgovornosti regenta-kralja kao šefa države...
... ti o njegovom ratnom viteštvu, na šta, naravno nije imao pravo.

Imao bi da nije vršio dužnost šefa države, koji nema prava da se boji ili da se "ne boji za sopstveni život", jer njegov život nije njegova lična stvar, već je tragičan završetak njegovog život mogao da ima još tragičnije posledice na državu čiji je bio šef... kao što ih je bilo.

Čime je Srbija pokazala da želi rat? Ova kontrapitanja nisu odgovor...
Suprostavila se formiranju Albanije? Nije progutala upad albanskih četa na srpsku teritoriju? Nije prihvatila 8 od 10 tačaka ultimatuma, a za one dve nije tražila razgovor?
Ajd još jednom Milan Stojadinović:
Predsednik Vlade Kraljevine Srbije, Nikola Pašić, zajedno sa naslednikom prestola princem Đorđem - koji je po Beogradu držao zapaljive govore protiv Austrije i postao stoga vrlo popularan - putovao je onda u Petrograd da pridobije Rusiju za odbranu srpskih interesa.

Te godine u Srbiji uzbuna je bila velika. Govorilo se samo o ratu. Ja sam tada bio student prava treće godine i kada je objavljen upis dobrovoljaca univerzitetske omladine, bio sam među prvima da se prijavim. Počeše vežbe na Topčiderskom Brdu, koje je onda bilo nenaseljeno. Bilo nas je za jedan bataljon, oko 800 dobrovoljaca. Za vežbanje dobismo drvene puške, jer pravih ni redovna vojska nije imala u dovoljnoj meri. Sećam se da smo po dosta hladnom vremenu i u zimskim kaputima vršili vežbe pod komandom kapetana Burmazovića.

Međunarodna kriza, zbog aneksije Bosne i Hercegovine, trajala je kratko vreme. Austro-ugarski stav podržavala je Nemačka u punoj meri. Rusija, nedovoljno spremljena za rat, povukla se. Konferencija glavnih evropskih sila primorala je Srbiju da "prizna" aneksiju kao "fiat accompli". Ostavši usamljena, srpska Vlada nije imala drugi izlaz, ali je to bilo povlačenje da bi se posle bolje skočilo.

Od tog momenta patriotske organizacije u Srbiji počinju sve veću aktivnost. Naročito se ističu: Narodna odbrana, četnička organizacija i "Slovenski jug".

Srbija se spremala da "osveti" aneksiju.

A Srbija koja je želela rat se ustručavala?
A ovde si nadmašio samoga sebe u podcenjivanju sagovornika... i zameni teza...

Pazi, ja potpuno razložno kažem...
Pa, nije bilo ni državnički korisno da to pominje... Aleksandrovo pominjanje ujedinjenja južnoslovenske braće značilo bi momentalno objavljivanje rata Auatro-Ugarske Srbiji...
Njegovo izjašnjavanje za rat ne bi bilo državničko korisno... "a Srbija koja je želela rat se ustručavala?"

Pa, majku mu, valjda je Srbija koja je želela rat mogla da govori samo njegovim ustima...

Ali, da ne nastavljam o tvojim besmislenim odgovorima bez ikakvih relevantnih činjenica.

Možda nisi obratio pažnju:

Rezultat ratničke proslošti je, po rečima demografa, poguban:

Srba bi po njihovim mišljenjima sada trebalo da bude 27 miliona, ali ih ima jedva šest.

Prema tome, ja jedino što mi preostaje to je da kralja-regenta svrstam u izdajnike ovih 21 milion nerodjenih Srba, zajedno sa uspaljenicima 27. marta, sa Dražom, sa Titom, sa Miloševićem i njegovom bratijom...
 
A ovde si nadmašio samoga sebe u podcenjivanju sagovornika... i zameni teza...

Ali, da ne nastavljam o tvojim besmislenim odgovorima bez ikakvih relevantnih činjenica.
Ovakav način izlaganja ne zaslužuje nikakav komentar.

Zamena teza je što pitam na koji način je Srbija pokazala da želi rat???? Naravno, takvo pitanje je samo bezobrazno napadnuto, ali na njega nije dat odgovor.
I ja sam taj koji podcenjuje, a verovatno i provocira???
 
Rezultat ratničke proslošti je, po rečima demografa, poguban:

Srba bi po njihovim mišljenjima sada trebalo da bude 27 miliona, ali ih ima jedva šest.

Prema tome, ja jedino što mi preostaje to je da kralja-regenta svrstam u izdajnike ovih 21 milion nerodjenih Srba, zajedno sa uspaljenicima 27. marta, sa Dražom, sa Titom, sa Miloševićem i njegovom bratijom...
Što se tiče ove konstatacije, ratovalo se na žalost mnogo. Mnogi ratovi u prošlosti su mogli biti izbegnuti.

(Kako je samo lako nama sa istorijske distance da delimo packe, a ko zna kako bismo se tada u tim uslovima ponašali.)

1914 Srbija je napadnuta i morala je da se brani. Srpska diplomatija je učinila sve što je mogla da se rat izbegne.
 
Što se tiče ove konstatacije, ratovalo se na žalost mnogo. Mnogi ratovi u prošlosti su mogli biti izbegnuti.

(Kako je samo lako nama sa istorijske distance da delimo packe, a ko zna kako bismo se tada u tim uslovima ponašali.)

1914 Srbija je napadnuta i morala je da se brani. Srpska diplomatija je učinila sve što je mogla da se rat izbegne.
Kolega,

Mnogo smo ti i ja, izgleda, udaljeni jedan od drugog sa svojim stavovima i shvatanjima ne samo istorije našeg naroda, već i života uopšte...

Najkraće što se može: neću dalje sa tobom...

... samo ću da citiram prvi pasus uvodnog posta ove teme:

Mit o izdaji kao uzroku svake nesreće srpskog naroda, kao logična druga strana medalje mita o njegovoj nebeskoj, imperijalnoj prirodi, veoma je star, a temeljci su mu konstruisani u okviru kosovskog mita i na osnovu srpsko-crnogorske legende o istrazi poturica "na Badnje veče, okolo 1702". (D. Boarov)

A sada predlažem da temu pustimo prema dnu ove strane displeja Istorije, pa na drugu...
 
Kolega,

Mnogo smo ti i ja, izgleda, udaljeni jedan od drugog sa svojim stavovima i shvatanjima ne samo istorije našeg naroda, već i života uopšte...

Najkraće što se može: neću dalje sa tobom...

... samo ću da citiram prvi pasus uvodnog posta ove teme:

Mit o izdaji kao uzroku svake nesreće srpskog naroda, kao logična druga strana medalje mita o njegovoj nebeskoj, imperijalnoj prirodi, veoma je star, a temeljci su mu konstruisani u okviru kosovskog mita i na osnovu srpsko-crnogorske legende o istrazi poturica "na Badnje veče, okolo 1702". (D. Boarov)

A sada predlažem da temu pustimo prema dnu ove strane displeja Istorije, pa na drugu..

Пошто је тема завршена, ајде да некоме честитамо сутрашњи рођендан!
 

Back
Top