Stelovanje gitare

Hm, pa imaš štimere. Možeš ih kupiti u svakoj muzičkoj prodavnici. A što se tiče štimanja preko kompa, možeš štimati električnu, ili klasičnu ako imaš mikrofon (mada ovo nije baš precizno) i koristeći pprogram Guitar Pro koji u sebi ima ugrađen i štimer.

Ali nemoj se previše oslanjati na to...sluh ti je veoma važan.
 
Ima, i to prilično dobar: Guitar Pro 5
Imaš opciju Digitalni gitarski štimer (u Alatima)
E, uključiš mikrofon, staviš blizu gitare ili pojačala, i okidaš najdeblju žicu, otpuštaš i zatežeš dok ona strelica ne bude na zelenom kružiću.
kad to uštimaš prelziš na A žicu (peta žica) i tako do kraja
 
Ni ja se skroz nisam usaglasila sa tim:D
Postoji ona zvizdaljka na kojoj imas tonove svih praznih zica pa mozes to pokusati,ali je zvuk drugaciji od gitare pa se mozes zbuniti,ali vredi pokusati.

Ako imas klavir u kuci ili neki drugi instrument mozes na taj nacin,a najbolje je da nadjes jos nekog tamburasa pa zajedno;)
 
Shtimer nije skup , ima ga u po prodavnicama za 15 - 25 evra , a to je dugorocna investicija . Mada nije losa ni solucija , ako imas dobar mikrofon , to uraditi i preko nekog programa tipa Guitar Pro ili slicnih .

Posto jos nisam "izucio" sluh da tacno nastelujem gitaru

Sluh se ne izucava vec se trenira . Trebas vezbati akorde , skale i lestvice da bi ga doveo na veci nivo .
Mnogo lakse se sluh trenira preko klavira , s jedne strane sto je tehnicki mnogo laksi od gitare , a i pokriva vise oktava , sto mu je dodatna prednost .
 
Najbolje ti da vezbash po sluhu da nashtimash
Ja tako prvo nisam znao ali sad za minut nashtimam gitaru.
ili po nekoj pesmi kao Metallica-Nothing else matters
gde imash EGHE2HG1

Tako ti je najbolje...tako razvijas sluh. Slusaj uvod i prema tome stimuj gitaru...vremenom (ne preko noci) ces moci bez ikakvog pomagala da nastimujes E1 a po njoj i ostale zice.
Ako si totalni pocetnik. Uzmi u GP-u klikni na prazne zice E,A.D.G.H(B),E i prema tome se stimuj
 
ja sam prvo stiamo tako sto na caletovoj harmonici idsviram E,pa na gitari nastimam....a sada uglavnom preko neke pesme,npr. Purple Haze,jeste da nisu prazne zice,ali meni nije bitno,ako znas gde da odsviras te tonove....
 
ja sam prvo stiamo tako sto na caletovoj harmonici idsviram E,pa na gitari nastimam....a sada uglavnom preko neke pesme,npr. Purple Haze,jeste da nisu prazne zice,ali meni nije bitno,ako znas gde da odsviras te tonove....

e a dobar je i tvoj fazon za telefon!
Pitao sam nastavnicu iz muzickog i ona je rekla da telefon daje ton A (isto kao sto si i ti rekao), proverio sam ja i sam,ali za svaki slucaj radi sigurnosti!
Moze se gitara nastimati i preko pesme nothing else matters,ali mi na probi obicno nastelujemo gitare da zvuce isto , a u kom su stimu, ne gledamo, VAZNO JE DA SE SVIRA!
:lol:
 
Shtimer nije skup , ima ga u po prodavnicama za 15 - 25 evra , a to je dugorocna investicija . Mada nije losa ni solucija , ako imas dobar mikrofon , to uraditi i preko nekog programa tipa Guitar Pro ili slicnih .



Sluh se ne izucava vec se trenira . Trebas vezbati akorde , skale i lestvice da bi ga doveo na veci nivo .
Mnogo lakse se sluh trenira preko klavira , s jedne strane sto je tehnicki mnogo laksi od gitare , a i pokriva vise oktava , sto mu je dodatna prednost .

To sto je "tehnicki laksi od gitare" mu nije nikakva prednost, jer je i tehnicki manje sposoban od gitare, to jest ne moze mnoge stvari koje moze gitara. To sto ti govoris nije vezbanje sluha, vec vezbanje prepoznavanja intervala. To je korisno tek onda kad jednu zicu nasteluje "na sluh" pa da za ostale smanjuje za odredjene intervale.

Ja mogu interval da prepoznam, i da napravim razliku u intervalima medju zicama da bude tacna, ali ne mogu da nastelujem "onu od koje pocinjem" sam bez pomoci stimera (na komp korisim).

Razlikuj interale i slih.

Drugo, razlikovanje intervala je jako cudan poso, jer mi fakticki isto dozivljavamo onaj izmedju 1000 i 1600 Hz kao onaj izmedju 1000000 i 1600000. To je ustvari u proporcijama.

Slihista je onaj koji moze i da odredi ton, a ne samo interval.
 
To sto je "tehnicki laksi od gitare" mu nije nikakva prednost, jer je i tehnicki manje sposoban od gitare, to jest ne moze mnoge stvari koje moze gitara. To sto ti govoris nije vezbanje sluha, vec vezbanje prepoznavanja intervala. To je korisno tek onda kad jednu zicu nasteluje "na sluh" pa da za ostale smanjuje za odredjene intervale.

Necu sad da ulazim u neki bezvezan hejt sa tobom o tome koji je instrument bolji i lepsi , to je stvar ukusa i o tome ne treba raspravljati .
Ovo za intervale ne znam kako da komentarishem , i kako si ti prepoznao da sam ja njemu to sugerisao . S druge strane zar intervali nisu osnova za gradjenje akorda i lestvica , kako za melodije tako i za harmonije .

Ja mogu interval da prepoznam, i da napravim razliku u intervalima medju zicama da bude tacna, ali ne mogu da nastelujem "onu od koje pocinjem" sam bez pomoci stimera (na komp korisim).
Pa ako mozes da prepoznas osnovu medju tonovima , kakav je onda problem da potrefis i tonalitet i nadjesh notu ?! Ja nisam muzicki obrazovan , auto-didakt sam, ali imam dobar sluh i nije mi problem da skinem neku melodiju , sa harmonijama je malo sporije ,ali generalno mi neide lose.

Razlikuj intervale i sluh.

Zakljuciili smo da su to dve odvojene stvari , zar ne ?
 
Necu sad da ulazim u neki bezvezan hejt sa tobom o tome koji je instrument bolji i lepsi , to je stvar ukusa i o tome ne treba raspravljati .
A ja nisam ni zeleo o tome (dokaz ti je sto nisam ni reko da je jedan lepsi ili jedan bolji u globalu, nit sam pominjao boljinu i lepinu) da se razpravljam, nego sam reko da tehnicki ima vise mogucnosti gitara.

Ovo za intervale ne znam kako da komentarishem , i kako si ti prepoznao da sam ja njemu to sugerisao .
ovako:
"Trebas vezbati akorde , skale i lestvice da bi ga doveo na veci nivo ."

S druge strane zar intervali nisu osnova za gradjenje akorda i lestvica , kako za melodije tako i za harmonije .
Akorda = da, al ne uvek osnova, lestvica = i da i ne, vise ne nego da. Za melodije stvar stoji ovako: kako za cije. (osnova). Za necije nisu (osnova), al za svaku svakako ulaze u gradjenje, samo, ne za svaku kao osnova.
Zasto si me ako je to osnova pitao "po cemu sam ja zakljucio" da si o tome pricao? Trik?

Pa ako mozes da prepoznas osnovu medju tonovima , kakav je onda problem da potrefis i tonalitet i nadjesh notu ?! Ja nisam muzicki obrazovan , auto-didakt sam, ali imam dobar sluh i nije mi problem da skinem neku melodiju , sa harmonijama je malo sporije ,ali generalno mi neide lose.
Pa problem mi je veliki. A i ja znam samo intervale od 5 polustepena, 4, 0 (to zna svako) i oktavu tj 12. Ostalo ne prepoznajem. Sto znaci da bi mogo nastimovati ako mi neko nadje E.

Zakljuciili smo da su to dve odvojene stvari , zar ne ?
Koje dve stvari ?
 
@PsihoVulkanizer

Ja mislim da si ti totalno zalutao , prosto ne mogu da verujem o cemu pricash i koji su uoste tvoji porivi da ovde iznosis takve nonsense .
Vrlo malo znas o teoriji muzike , sve sto si i izrekao zasniva se na nekim glasinama i pausalnim saznanjima , daleko od najelemntarnijeg poznavanja muzicke teorije . Prvo da prokomentarisemo ovaj tvoj biser :

Pa problem mi je veliki. A i ja znam samo intervale od 5 polustepena, 4, 0 (to zna svako) i oktavu tj 12. Ostalo ne prepoznajem. Sto znaci da bi mogo nastimovati ako mi neko nadje E.

Znas li ti uopste sta je interval ???
Kazes tek od petog prepoznajes . Sekundu i tercu , kazes ne znas . Pa kako onda mozes da prepoznas recimo durske akorde ??? Od kud ti to da svako raspoznaje 5 i visi intervale ??? Ti si neki novi teoretichar muzike ?

Akorda = da, al ne uvek osnova, lestvica = i da i ne, vise ne nego da. Za melodije stvar stoji ovako: kako za cije. (osnova). Za necije nisu (osnova), al za svaku svakako ulaze u gradjenje, samo, ne za svaku kao osnova.

Znas li ti uopste sta su akordi , znas li sta su progresije akorda ??? Znas li ti uopste sta je lestvica , koje vrste postoje ??? Jesi li ti ikada procitao neku knjigu o teoriji muzike tipa npr. one od Marka Tajcevica ili Dejana Despica ??? Ili si jos jedan od onih nabedjenih gitarista kojima luk viri iz bulje misleci da ne treba poznavati teoriju muzike jer misle da imaju sluh Dzimija Hendrixa ...

Uopste te ne razumem , pravis ovde budalu od sebe i vredjas inteligenciju ljudi koji znaju nesto i to svoje znanje zele da podele sa drugima . Jos sto gore pokazujes krajnji bezobrazluk i osionost , sto bi se reklo ides do kraja .

Inace vise necu trositi reci na rasprave sa tobom , uz svo duzno postovanje i bez ikakve namere da te vredjam mislim da treba malo da se opustis i smanjis svoj nabedjeni ego i naucis nesto za pocetak .

Pozz ...
 
Dje je ovaj kre.ten shizofrenichni sto halucinira video da sam ja napisao "znam od 5polutepena pa navise svaki interval da poznam" kad ja to nisam napisao nego da znam samo 3 (0 je cetvrti, i taj zna svako, kao sto sam i napisao, jer to je ponavljanje istog tona, pa ga zna svako)? Ne mogu da verujem koji bolesnici se krecu odvuda LoL.
 
Upravo ono sto sam i ocekivao . U nedostatku argumenata , prelazi se na licne uvrede . Ti ili imas 10 godina ili si pod nekom ogromnom hipokrizijom . Posto si svoju recitost i komunikativnost pokazao posebno u poslednja dva posta , nije nista iskljucivo od ovog gore ...
 

Back
Top